Електронна бібліотека/Проза

Скрипіння сталевих чобіт десь серед вишень...Пауль Целан
З жерстяними дахами, з теплом невлаштованості...Сергій Жадан
Останній прапорПауль Целан
Сорочка мертвихПауль Целан
Міста при ріках...Сергій Жадан
Робочий чатСеліна Тамамуші
все що не зробив - тепер вже ні...Тарас Федюк
шабля сива світ іржавий...Тарас Федюк
зустрінемось в києві мила недивлячись на...Тарас Федюк
ВАШ ПЛЯЖ НАШ ПЛЯЖ ВАШОлег Коцарев
тато просив зайти...Олег Коцарев
біле світло тіла...Олег Коцарев
ПОЧИНАЄТЬСЯОлег Коцарев
добре аж дивно...Олег Коцарев
ОБ’ЄКТ ВОГНИКОлег Коцарев
КОЛІР?Олег Коцарев
ЖИТНІЙ КИТОлег Коцарев
БРАТИ СМІТТЯОлег Коцарев
ПОРТРЕТ КАФЕ ЗЗАДУОлег Коцарев
ЗАЙДІТЬ ЗАЇЗДІТЬОлег Коцарев
Хтось спробує продати це як перемогу...Сергій Жадан
Нерозбірливо і нечітко...Сергій Жадан
Тріумфальна аркаЮрій Гундарєв
ЧуттяЮрій Гундарєв
МузаЮрій Гундарєв
МовчанняЮрій Гундарєв
СтратаЮрій Гундарєв
Архіваріус (новела)Віктор Палинський
АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
знає мене як облупленого...Анатолій Дністровий
Завантажити

про Денні і це мене вже гнітило. Мені не було чого йому сказати. І потім я ніколи не вмів до ладу відповідати на запитання.
Вийшовши на вулицю, я не втримався, щоб знову не подивитися на них, крізь шибку. І сьогодні, коли я це пишу, мені здається, що я досі спостерігаю за ними, стоячи на тротуарі, ніби я нікуди звідти так і не пішов. І скільки б я не придивлявся до „Жоржа”, про якого мені казали, що він „небезпечний”, у мене вже нема відчуття тривоги, яка мене проймала, коли я стикався з цими людьми у холі готелю „Унік”. Поль Шастаньє, Дювельз і Жерар Марсіано навіки завмерли, повернувшись до „Жоржа” і все ще готують, як говорив Агхамурі, якусь „темну справу”. Вони погано скінчать, десь у тюрмі, або загинуть у розборці. Агхамурі, сидячи на бильці крісла, мовчить і тільки стривожено дивиться на них. Саме він якось мені сказав: „Уважайте. Вони можуть втягнути вас у дуже темні справи. Раджу вам порвати з ними, доки не пізно”. Того вечора ми домовилися зустрітися біля факультету на вулиці Сансьє. Він хотів, щоб ми „порозумілися”. Але мені здавалося, що він хотів залякати мене, щоб я більше на бачився з Денні. І нині, він теж досі там, за шибкою, навіки, і його тривожний погляд завмер на інших, поки вони про щось тихо змовляються. І мені у свою чергу хочеться йому сказати: „Вважайте”. Я нічим не ризикував. Але у ту епоху я цього не усвідомлював ясно. Мені знадобилося кілька років, щоб усе зрозуміти. Якщо я точно пригадую, у мене все ж було якесь неясне передчуття, що жоден з них не зможе штовхнути мене на „криву доріжку”. Лангле, коли допитував мене на набережній Жевр, сказав: „У вас справді дуже дивні зв’язки”. Він помилявся. На всіх цих людей, які трапилися мені на життєвому шляху, я насправді дивився звіддалік. Тієї ночі, я вже не пригадую, скільки я простояв перед вітриною готелю, спостерігаючи за ними. У якийсь момент Агхамурі підвівся і зробив кілька кроків у бік вікна. Він мав помітити, що я стою на тротуарі і стежу за ними. Я не ворухнувся ні на міліметр. Нехай він навіть вийде до мене на вулицю. Але його очі були порожні, він мене не помічав. Той, кого звали „Жорж”, - найнебезпечніший, як вважалося, - теж підвівся і підійшов до Агхамурі, важкою ходою. Вони стояли за кілька сантиметрів від мене, за шибкою, і „Жорж” зі своїм місяцеподібним лицем і недобрим поглядом, теж не бачив мене. Може, шибка була непрозора, дзеркальна, з іншого боку. Чи просто між нами вже були десятки й десятки років, і вони застигли в тій епосі, посеред готельного холу і ми вже були, я і вони, у різних пластах часу.












Я рідко коли наперед записував свої зустрічі у чорному блокноті. Я щоразу боявся, що людина не прийде, якщо я завчасно зафіксую час і день нашої зустрічі. Не варто бути таким уже певним у майбутньому. Як казав Поль Шастаньє, я тримався осторонь, не виявляв себе. У мене було відчуття, що я веду якесь підпільне життя, а за такого способу існування, ми уникаємо того, щоб лишати сліди або ж занотовувати чорним по білому, що робимо. Однак, цей запис існує, він на середині однієї зі сторінок записника: „Вівторок. Агхамурі. 1900. Сансьє”. Ця зустріч не мала для мене ніякої важливості і мені тепер ніяково, що вона увічнена чорними літерами на білому папері.
Це було, здається, через два-три дні після нашого пізнього приходу до готелю „Унік”, коли я ніс сумку з програвачем. Я був здивований, отримавши листа від Агхамурі на адресу вулиця Од, № 28, де я винаймав кімнату. Як він довідався про мою адресу? Через Денні? Я багато разів приводив її до себе на вулицю Од, але, здається, набагато пізніше. Мої спогади нечіткі. Агхамурі написав у листі: „Не говоріть нікому про нашу зустріч. Особливо Денні. Це має лишитися між нами. Ви зрозумієте чому”. Оце „ви зрозумієте” стривожило мене.
Було вже темно. Я чекав його, походжаючи вздовж пустиря поряд з новою будівлею університету. Того вечора я взяв із собою чорний блокнотик і, щоб згаяти час, занотовував написи, які ще лишалися на кількох будівлях чи складах, навколо пустиря, і які мали зникнути. Ось мої записи:

Брати Сомме - Шкури і шкіри
Блюме (Б.) і син. Посередники. Шкіряна торгівля
Чинбарне виробництво Божансі
Торговий дім Мартен. Зелені шкіри
Просолювання „Паризький шкіряний ринок”

Доки я записував ці прізвища, я відчував наростаючу тривогу. Здається, про це свідчить мій почерк – нерівний, під кінець майже нерозбірливий. Олівцем було дописано, вже рівними літерами:

Лікарня Ста дівчат

Є така пристрасть, коли хочеш довідатися про все, що стояло, у різні часи й епохи, на тому чи іншому місці Парижа. Цього разу мені здавалося, що я вдихаю огидний запах шкур і зелених шкір. Пригадалася назва документального фільму, який я дивився ще дитиною і який запам’ятався на все життя –Кров звірів. Тварин забивали на бійнях Вожирар, Вілет, і потім привозили сюди їх шкури, на продаж. Тисячі й

Останні події

01.07.2025|21:38
Артур Дронь анонсував вихід нової книги "Гемінґвей нічого не знає": збірка свідчень про війну та життя
01.07.2025|18:02
Сергію Жадану присуджено австрійську державну премію з європейської літератури
01.07.2025|08:53
"Дикий Захід" Павла Казаріна тепер польською: Автор дякує за "довге життя" книги, що виявилась пророчою
01.07.2025|08:37
«Родовід» перевидає «З країни рижу та опію» Софії Яблонської
01.07.2025|08:14
Мартин Якуб презентував у Житомирі психологічний детектив "Гріх на душу"
01.07.2025|06:34
ТОП-10 книг ВСЛ за червень 2025 року
01.07.2025|06:27
Українська письменниця Євгенія Кузнєцова у лонглисті престижної премії Angelus
29.06.2025|13:28
ВСЛ оголосило передзамовлення на книжку Юлії Чернінької "Бестселер у борг"
26.06.2025|19:06
Дмитро Лазуткін став лауреатом літературної премії імені Бориса Нечерди
26.06.2025|14:27
Роман, що повертає емпатію: у Луцьку вийшла книжка Костянтина Коверзнєва

Партнери