
Електронна бібліотека/Проза
- Сорок дев’ять – не Прип’ять...Олег Короташ
- Скрипіння сталевих чобіт десь серед вишень...Пауль Целан
- З жерстяними дахами, з теплом невлаштованості...Сергій Жадан
- Останній прапорПауль Целан
- Сорочка мертвихПауль Целан
- Міста при ріках...Сергій Жадан
- Робочий чатСеліна Тамамуші
- все що не зробив - тепер вже ні...Тарас Федюк
- шабля сива світ іржавий...Тарас Федюк
- зустрінемось в києві мила недивлячись на...Тарас Федюк
- ВАШ ПЛЯЖ НАШ ПЛЯЖ ВАШОлег Коцарев
- тато просив зайти...Олег Коцарев
- біле світло тіла...Олег Коцарев
- ПОЧИНАЄТЬСЯОлег Коцарев
- добре аж дивно...Олег Коцарев
- ОБ’ЄКТ ВОГНИКОлег Коцарев
- КОЛІР?Олег Коцарев
- ЖИТНІЙ КИТОлег Коцарев
- БРАТИ СМІТТЯОлег Коцарев
- ПОРТРЕТ КАФЕ ЗЗАДУОлег Коцарев
- ЗАЙДІТЬ ЗАЇЗДІТЬОлег Коцарев
- Хтось спробує продати це як перемогу...Сергій Жадан
- Нерозбірливо і нечітко...Сергій Жадан
- Тріумфальна аркаЮрій Гундарєв
- ЧуттяЮрій Гундарєв
- МузаЮрій Гундарєв
- МовчанняЮрій Гундарєв
- СтратаЮрій Гундарєв
- Архіваріус (новела)Віктор Палинський
- АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
- чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
- напевно це найважче...Анатолій Дністровий
- хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
згадав, що так і не подзвонив генералові. Знову залишив спальню, набрав номер і, перепросивши за ранній дзвінок, поділився з давнім приятелем ще однією своєю гризотою. Генерал Прокопенко пообіцяв підсобити.
Лягати не було вже сенсу, тож вирішив навідатись нагору. Так, його „дракончики” перебували за склом. Ось килимова габонська кассава – шкіра ніби розфарблена художником-плакатистом – помітна, пишнобарвна. Бувало, Павло Павлович умисно її дратував (звісно крізь скло!) й тоді вона роз’ярено надималась, ставала ніби схожою на продовгувату повітряну кульку, а візерунок на шкірі видавався ще розкішнішим! Ось укоханка індійських факірів – кобра. Змія досить розумна, сказати б – цивілізована. Навіть окуляри має, правда на спині й перевернуті догори. Господар любив спостерігати, як вона кидається на здобич – невеличка ефектна пауза, ніби змія дійсно працює на публіку, меткий кидок і – безталанна мишка, або горобець, яких постачали Павлу Павловичу автохтони сусіднього сільця, без сліду зникає в пащеці аспида. Краса! Ефа, або, скажімо, мамба паузи не витримують – цим гадам шляхетність непритаманна.
Глава 9
Темрява
Батько щосили намагався говорити спокійно, але Надійка відчувала, як він труїться.
– Доню, є один благодійний фонд, який помагає інвалідам, хворим і таке інше. Я туди писав й оце получив відповідь. Власне – запрошення на співбесіду. Мені треба з’їздити в Київ.
– А я?
– Покищо запрошують мене самого. Не будемо нічого гадати, але тримай за мене кулачки.
Вранці він пішов на електричку, а Надійка залишилась сама. Тихо снувала з кімнати в кімнату, оброблялась на кухні, прибирала, але думки маяли далеко:
Невже? Невже настане мить і темрява, яка конвоює дівчину майже все її свідоме життя, щезне? Невже Надійка побачить? Побачить хмари, побачить квіти, тварин, людей? Ні, це неможливо! Це нездійсненно, нічого й думати. Нічого сподіватися, аби не пізнати потім ядушливої порожняви розчарування. Надійка вже звикла, вже навчилася існувати в пітьмі, навчилась її майже не помічати. Майже… Така її планида й нічого тут не вдієш. Он тато обіцяв навіть підшукати для Надійки роботу. Вдома. Може ж вона склеювати там якісь конверти, абощо. Житиме з батьком, зароблятиме на кавалок хліба. І раптом якийсь фонд, якесь сум’яття, якась надія… Невже є люди, готові просто взяти й викласти на її операцію п’ятдесят тисяч доларів, а саме таку суму називав той шепелявкуватий офтальмолог? Не віриться. Так не буває. Ні знайомств ні зв’язків і раптом… Ні. Увечері батько повернеться й скаже, що йому відмовили: фонди вже розподілені, бюджет обмежений, їхній випадок не найтяжчий… Та хіба мало знайдеться підстав для відмови!
Нічого. Вони просто житимуть собі далі. Вдвох. Батько ж казав, що крім неї йому ніхто не потрібен, а Надійці й поготів. Хоча… Якби… Які сонцесяйні видива бачаться їй у снах! Малинові трави, строкаті дерева, зелене сонце на променистому золотавому небі… Вона вже й забула, як це виглядає насправді. Ні, не варто. Нічого не буде. І нічого дарма надіятись. Облиш, дурко. Займись ліпше чимось путнім. Приготуй вечерю. Он батько повернеться голодний.
Він зайшов у хату, коли вона саме заправляла суп.
– Надійко!
– Що?
Почувалася цілком спокійною. Спокійною та незворушною, мов брила. Зараз він скаже, що нічого не вийшло й вони сядуть вечеряти, Надійка вчасно все приготувала. (Чому ж серце бабахкає так несамовито?)
– Готуйся. За тиждень їдемо на операцію. В Німеччину.
Вона злякалась. Якщо пташку багато років тримати в клітці: обходити, а потім зненацька випустити, хіба вона не злякається? Хіба не кинеться перелякано назад, до знайомої затишної клітини? І Надійка кинулась, метнулась, як те переполохане пташа, до тихого, звичного, в той момент майже рідного, мороку:
– Ні! Я… Я боюсь…
– Ну що ти, дівчинко! – він притулив її, розхвильовану, до себе. – Я ж буду рядом, не відходитиму ані на крок. І потім, уяви: тобі кажуть: розплющ очі – ти розплющуєш і бачиш!
– Оцього я й боюсь. Бачити.
– Я тобі поможу…
Вночі вона довго не могла заснути. Лежала, згорнувшись калачиком і думала. Це ж тепер вона зможе все побачити! Не уявити, а побачити насправді! І батька, і свою кімнатку, і вулицю, й Сашка, і його заповзятливу сестричку, і автомашини, й книжки, і вбрання; пересвідчиться нарешті, чи є на світі сині коти, згадає забуті кольори. Врешті… вона побачить себе! Яка вона? Вродлива, чи не дуже? А як бридка? Та ні, Свєтка казала, що нічого. Боже, невже це станеться?
Поступово страх відступав і її охоплювало велетенське, нестерпиме й всепоглинаюче жадання – бачити!
У Штутгарт летіли втрьох. Третім був Віктор Теофілович – той самий шепелявкуватий офтальмолог з Києва.
Найперше й найбільше, що вразило Надійку в Німеччині, була
Останні події
- 13.07.2025|09:20У Лип´янці вшанували пам’ять поета-шістдесятника Миколи Томенка та вручили його іменну премію
- 11.07.2025|10:28Оголошено конкурс на літературну премію імені Богдана-Ігоря Антонича “Привітання життя”
- 10.07.2025|23:18«Не народжені для війни»: у Києві презентують нову книжку Артема Чапая
- 08.07.2025|18:17Нова Facebook-група "Люблю читати українське" запрошує поціновувачів вітчизняної літератури
- 01.07.2025|21:38Артур Дронь анонсував вихід нової книги "Гемінґвей нічого не знає": збірка свідчень про війну та життя
- 01.07.2025|18:02Сергію Жадану присуджено австрійську державну премію з європейської літератури
- 01.07.2025|08:53"Дикий Захід" Павла Казаріна тепер польською: Автор дякує за "довге життя" книги, що виявилась пророчою
- 01.07.2025|08:37«Родовід» перевидає «З країни рижу та опію» Софії Яблонської
- 01.07.2025|08:14Мартин Якуб презентував у Житомирі психологічний детектив "Гріх на душу"
- 01.07.2025|06:34ТОП-10 книг ВСЛ за червень 2025 року