Електронна бібліотека/Проза

Сорок дев’ять – не Прип’ять...Олег Короташ
Скрипіння сталевих чобіт десь серед вишень...Пауль Целан
З жерстяними дахами, з теплом невлаштованості...Сергій Жадан
Останній прапорПауль Целан
Сорочка мертвихПауль Целан
Міста при ріках...Сергій Жадан
Робочий чатСеліна Тамамуші
все що не зробив - тепер вже ні...Тарас Федюк
шабля сива світ іржавий...Тарас Федюк
зустрінемось в києві мила недивлячись на...Тарас Федюк
ВАШ ПЛЯЖ НАШ ПЛЯЖ ВАШОлег Коцарев
тато просив зайти...Олег Коцарев
біле світло тіла...Олег Коцарев
ПОЧИНАЄТЬСЯОлег Коцарев
добре аж дивно...Олег Коцарев
ОБ’ЄКТ ВОГНИКОлег Коцарев
КОЛІР?Олег Коцарев
ЖИТНІЙ КИТОлег Коцарев
БРАТИ СМІТТЯОлег Коцарев
ПОРТРЕТ КАФЕ ЗЗАДУОлег Коцарев
ЗАЙДІТЬ ЗАЇЗДІТЬОлег Коцарев
Хтось спробує продати це як перемогу...Сергій Жадан
Нерозбірливо і нечітко...Сергій Жадан
Тріумфальна аркаЮрій Гундарєв
ЧуттяЮрій Гундарєв
МузаЮрій Гундарєв
МовчанняЮрій Гундарєв
СтратаЮрій Гундарєв
Архіваріус (новела)Віктор Палинський
АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
Завантажити

вигідних оборудок осідали на мало кому відомих рахунках, а керівництво всією цією непростою, але годящою комерцією здійснювалось колишнім військовим Павлом Павловичем Чечелем зі скромного зовні, але фешенебельного зсередини офісу на тихій, затіненій каштанами, солом’янській вуличці.
Павла Павловича, а тоді просто майора Чечеля, командира забутої Богом і командуванням, загубленої між неозорих каракумських барханів, військової частини, доля звела з невтомним енергійним куратором від ЦК комсомолу ще в далекі й наївні вісімдесяті. І звідтоді бравий комсомолець, який після повернення в Україну вчасно нанюшив куди хилиться та впору пристав до демократів і поміркованих націоналістів, завдяки чому й досягнув вельми значних політичних узгір’їв, Павла Павловича плекав, опікував і, сказати б, викохував. Ясна річ, не безкорисливо. Дружба з впливовим урядовцем коштувала Павлу Павловичу дорого і, що розкішніший кабінет у сірому будинку на печерських пагорбах займав колишній комсомолець, то вагомішу ціну доводилось платити за теплі стосунки. Але Павло Павлович платив – стосунки того вартували. „Гляди мене, Пашо! – хильнувши чарчину коньячку, урядовець по батьківському плескав колишнього військового по крутій буряковій шиї. – Порошинки здимай! Поки є я, то є й ти, усьок? А не буде мене… Навколо такі акули, Пашо! Якби ти тільки знав! – Та знаю… – Ніфіга ти, Пашо, не знаєш, – сміявся заступник. – Ти, Пашо, даруй на слові: солдафон! Солдафоном був, ним і залишишся, усьок? А політика, Пашо, це… Ох, гляди мене!”
Певний час вони справді приятелювали. То, ностальгійно згадуючи буремну юність, влаштовували (коштом Павла Павловича) далеко не такі скромні, як замолоду, шашлички, то відвідували нуднющий новомодний боулінг; але після ущипливої статті однієї з всенаціональних газет про корупцію у вищих ешелонах влади, де відважний (цікаво, з-під чийого крила?) журналюга вельми виразно пройшовся по урядовцеві, той зателефонував: „Ти мене не знаєш, усьок? Ми не знайомі. А решта, як завжди. – І, певно згадавши спільні шашлички, зітхнув, – Акули, Пашо…” З тих пір Павло Павлович посилку сам не возив – надсилав з кур’єром у непримітному легковикові свого водія й по телефону урядовця на ім’я не називав…
– То що, Пашо, – продовжував голос у слухавці, – в тебе, бачу, сезон тайфунів?
– Що ви, які тайфуни? Я ж казав: невеличкі, суто технічні перепони. Я їх швидко подолаю.
– Ой гляди, Пашо. Ой гляди! Сподіваюсь, ти не забув, що наступного вівторка у Верховній Раді день уряду? А до дня уряду треба добре підготуватись, Пашо. Чи ти думав, що я твої посилки сам у кабаку просаджую?
– Ні, що ви… В найближчі день-два…
– За день-два буде пізно! Тут вирішують години! Декому було дещо пообіцяно, усьок? А людям мого рівня обіцянки слід виконувати. Вчасно! Бо не виконаєш ти – виконають „доброзичливці”! Ми ж з тобою, Пашо, не самі!
– Я розумію, докладу всіх зусиль…
– Докладай, Пашо, докладай. Тут, до речі, днями мене наш варязький гість навідував… – Павло Павлович ковтнув слину – контракт з компанією Майера відкривав „Колор-трейдингу” зелене світло на захід: найвигідніші замовлення, найвищі тарифи! Але Майер обережний – по цей бік колишньої залізної завіси йому в кожному ввижається мафіозі! … – Цікавився твоєю певністю, як партнера. То я рекомендував… – голос очікувально примовк.
– Я розумію, – догідливіше, аніж годилося б, підхопив Павло Павлович. – Я доведу… Ваше слово не постраждає!
– Та біс із ними, Пашо, зі словами! Що слова – посилка потрібна! Потрібна негайно! Там уже все розфасовано наперед, розумієш?
– Так, найближчим часом…
– Ох, Пашо, гляди, по лезу ходимо! Ти ж там своїх „дракончиків” регулярно підгодовуєш?
– Дракончиків? О, так... регулярно.
– Тож бо. А спробуй не нагодуй! То вони в тебе за склом, а акули навколо мене, Пашо, на волі! Й без намордників!
Пискнув відбій і Павло Павлович тихо повернувся в спальню. Ранок починався з паскудства, зачин якому було покладено вчора. Паскудства множились, громадились, він майже фізично відчував їх натиск. Глянув на дружину. Молода повабна жінка спала глибоким безклопітним сном. Колишня, з якою пройшов і Каракуми, і Прибалтику, й Німеччину, з якою виховав двох, дорослих уже й самостійних синів, і з якою тихо розійшовся кілька років тому, завжди сопіла. Те її сопіння в’їлося йому в мізки навіки, а це, бач, спить беззвучно, як дитина. Учора вона прийшла пізно й виразного пояснення своєї тривалої відсутності чоловікові так і не дала. Все значніших і помітніших зусиль вартувало Павлу Павловичу утримувати комизливу „половину” біля себе. Її фантастичні забаганки, невмотивовані трати, які він ледве встигав покривати, виводили з рівноваги, дратували, але що міг удіяти! Віра, це молоде легкодумне створіння, сукало зі свого грізного відлюдькуватого чоловіка мотузки, а він з’їдався, терпів і… кохав. Як тільки й здатен п’ятдесятирічний чоловік кохати жінку, котра молодша від нього вдвічі.
Раптом

Останні події

13.07.2025|09:20
У Лип´янці вшанували пам’ять поета-шістдесятника Миколи Томенка та вручили його іменну премію
11.07.2025|10:28
Оголошено конкурс на літературну премію імені Богдана-Ігоря Антонича “Привітання життя”
10.07.2025|23:18
«Не народжені для війни»: у Києві презентують нову книжку Артема Чапая
08.07.2025|18:17
Нова Facebook-група "Люблю читати українське" запрошує поціновувачів вітчизняної літератури
01.07.2025|21:38
Артур Дронь анонсував вихід нової книги "Гемінґвей нічого не знає": збірка свідчень про війну та життя
01.07.2025|18:02
Сергію Жадану присуджено австрійську державну премію з європейської літератури
01.07.2025|08:53
"Дикий Захід" Павла Казаріна тепер польською: Автор дякує за "довге життя" книги, що виявилась пророчою
01.07.2025|08:37
«Родовід» перевидає «З країни рижу та опію» Софії Яблонської
01.07.2025|08:14
Мартин Якуб презентував у Житомирі психологічний детектив "Гріх на душу"
01.07.2025|06:34
ТОП-10 книг ВСЛ за червень 2025 року


Партнери