Електронна бібліотека/Проза
- Пісня пілігримаАнатолій Дністровий
- Міста будували з сонця і глини...Сергій Жадан
- Сонячний хлопчикВіктор Палинський
- де каноє сумне і туманна безмежна ріка...Анатолій Дністровий
- Любити словомЮрій Гундарєв
- КульбабкаЮрій Гундарєв
- Білий птах з чорною ознакоюЮрій Гундарєв
- Закрите небоЮрій Гундарєв
- БезжальноЮрій Гундарєв
- Людському наступному світу...Микола Істин
- СЦЕНИ З ПІДЗЕМЕЛЛЯАнатолій Дністровий
- СЦЕНИ З ПІДЗЕМЕЛЛЯАнатолій Дністровий
- Пізно ввечері, майже поночі...Сергій Жадан
- Поетичні новиниМикола Істин
- Настя малює не квіткуПавло Кущ
- БубликПавло Кущ
- Серцем-садом...Микола Істин
- коли надто пізно ти знаєш що мало любив...Анатолій Дністровий
- LET ME GОOKEAN ELZY
- Конвертуй світлосутність поезії в душах...Микола Істин
- де я тебе розлив...Сергій Осока
- "Рейвах" (уривок з роману)Фредерік Верно
- Стільки людей поховано у пустелі...Олег Короташ
- Можеш забрати в мене трохи страху?Сергій Жадан
- Далі стоятимеш там, де завжди і була...Катерина Калитко
- Після снігуОксана Куценко
- Спочатку поет жив в життєпросторі світла...Микола Істин
- Буде час, коли ти...Сергій Жадан
- Буде злива початку світу, і підніметься Рось...Катерина Калитко
- І не вистачить сонця, аби все освітитиСергій Жадан
- отак прокинутися від вибуху...Павло Коробчук
- посеред ночі під час важкого кашлю...Анатолій Дністровий
- з міста, якого немає, не доходять новини...Галина Крук
Глава 1
Темрява
Панувало спекотне, вбоге на дощі та щедре на суховії літо. Не діждавшись прохолоди від землі, крихітний відчайдух жайворонок вперто здирався в безхмарну серпневу височину, сподіваючись винишпорити свіжості в її манливому безмірі. Ось крихітна чорненька цятка, здається, остаточно розчинилася в горішній синяві, залишивши по собі лише невагому пісню. Але небавом замовкла й вона. Це, шугнувши жайворонка й додаючи до природної спеки палу своїх огняних турбін, заходив на другу злітну смугу бориспільського аеропорту літак міжнародних авіаліній.
Збігло небагато часу і з-поміж інших його пасажирів паспортний і митний контроль пройшли невисокий, сутулуватий, чоловік років сорока, на довгастому обличчі якого вирізнялися темні, глибоко сховані очі, та зграбна, літ сімнадцяти, дівчина з відкритим обличчям і простою, дещо старомодною зачіскою густо-смолянистої барви волосся. В карих, широко розплющених, дівочих очах володарював такий невдаваний захват, наче цілий навколишній світ вона бачила вперше і споглядання того світу приносило юнці нечувану насолоду. Деякі подібні риси чоловіка й дівчини, як от властива форма тонких, міцно стулених губ, дозволяли припустити, що це батько й донька.
Діставшись Києва, вони розпрощалися з супутником, високим тілистим чоловіком в окулярах, який прилетів тим таки рейсом, і рушили до залізничного вокзалу. Там батько й донька дочекались макарівської електрички і через дві з половиною години вже виходили з неї на ошатному пероні кінцевої станції. Дівчина з цікавістю роззиралась, вдивлялася в обличчя людей, в обриси будівель, в конфігурацію привокзальної площі з масивним уземкуватим танком на постаменті в її центрі.
– Стань! – спинила вона батька (бо це таки був її батько), коли обоє вийшли на площу. Хвильку подумала й упевнено вказала: – туди!
– Правильно, – усміхнувся батько. – Молодчина!
За чверть години чоловік штовхнув стареньку рипучу хвіртку й вони зайшли на невеличке охайне подвір’я, більшу частину якого займала зграбна цегляна хатина під шифером, з двома різьбленими стовпчиками, котрі підтримували акуратне накриття над ганочком. Праворуч, за хатою, виднівся сарайчик, інші прибудови, а ліворуч, під гіллякуватою яблунею, прикритий невеличким дашком – колодязь.
– От ти й дома, дочко, – промовив батько. – Узнаєш?
Так, вона пізнавала. І давній, наче зморшками, помережаний шпарами асфальт, і приступку біля колодязя, й вичовганий ганок, і гладеньку ручку на дверях, і поріг, і крихітний, обмежований вкопаними в землю цеглинами, квітничок під вікнами. Впізнавала і, водночас... бачила вперше. Зайшла в хату, штовхнула двері до своєї кімнатки, присіла на ліжко… Не зазираючи, могла перелічити, що і в якій послідовності лежить зараз у шухлядці вузенької тумбочки біля вікна: спочатку ножички, потім гребінець, далі – пилочка для нігтів, сірникова коробка зі шпильками для волосся. Але бачила це вперше. Заглянула на кухню. Тут вона безпомилково могла вказати місцезнаходження кожної вилки й ложки, кожного блюдця та кожного слоїка зі спеціями. Але бачила усе вперше.
А хата починала повнитись людом. Галасуючи, прибігли сусідки тьотя Ірина й баба Оля, за ними прийшов сусід, дядько Іван, з дружиною, тіткою Поліною, прибігла і з плачем кинулась дівчині на груди далека мамина родичка тьотя Катя. Примчав захеканий приятель Сашко, цьомнув відважно в щічку і спитав те, що запитував кожен:
– Впізнала?
Вона впізнавала всіх. Усі раділи, вітали її, батька, той кожному заново переповідав, як пройшла операція, що казали лікарі, як велося в дорозі. Приходили ще якісь люди, дівчині вже паморочилося в голові, а до неї ще хтось підходив, вітав, цілував, питав, чи впізнала. „Боже, – думала дівчина, – де були всі вони іще зовсім недавно?” Підійшов батько:
– Як, притомилась?
Раптовим нападом перейняло подих. Аби він не помітив, опустила голову. Досить сліз. Досить карань. Відтепер вона тільки радітиме, тільки насолоджуватиметься. Життям, світом, барвами, обличчями…
Увечері, коли сусіди й знайомі порозходились, дівчина лежала в ліжку, змучена, висотана, але відчувала, що сон здолає її нескоро. Занадто багато вражень, занадто багато думок комашилося в утомленому мозку. А попереду була ніч. Лежала й згадувала…
Темрява. Кажуть, у темряві добре думається. Це каже той, хто не знає, що таке темрява. Он біля полюсу темрява триває цілих півроку (всього півроку!), а щось не чути, щоб приполярні райони народжували великих мислителів. (Діти сміялись, коли Олена Олегівна розказувала їм на географії про бідолашних чукчів та алеутів, які по півроку не бачать сонця.) Але що знають люди про темряву? Навіть ті, котрі живуть у приполярних районах. Про СПРАВЖНЮ темряву! Хто хоче знати, хай спитає в неї. Вона знає. Вона розкаже. Вона – фахівець з темряви. Фахівець найвищого ґатунку! Тому, що
Останні події
- 19.12.2024|11:01Топ БараБуки: довгий список найкращих дитячих і підліткових видань 2024 року
- 19.12.2024|07:49Топ продажів видавництва VIVAT у 2024 році
- 18.12.2024|13:16Фонд Східна Європа за підтримки Швейцарії випустив онлайн-курс для підлітків «Не можеш сказати – пиши!»
- 17.12.2024|19:44Мирослав Лаюк став лауреатом премії імені Шевельова 2024 року
- 17.12.2024|19:09Вийшов трейлер української стрічки «Фрагменти льоду»
- 10.12.2024|18:36День народження Видавництва Старого Лева
- 10.12.2024|10:44На Оболоні Книгарня "Є" відкриє новий культурний простір “Книгарня “Є”
- 10.12.2024|10:38Видавець Віктор Круглов пройшов відбір на навчання в Стенфордській вищій школі бізнесу
- 10.12.2024|10:35Ретроспективні фільми «7 психопатів», «Орландо» і «Володарі часу» покажуть узимку в кінотеатрах України
- 10.12.2024|10:30У Києві презентують книжку “Спіймати невловиме. Путівник світом есеїстики”