Електронна бібліотека/Проза

де я тебе розлив...Сергій Осока
"Рейвах" (уривок з роману)Фредерік Верно
Стільки людей поховано у пустелі...Олег Короташ
Можеш забрати в мене трохи страху?Сергій Жадан
Далі стоятимеш там, де завжди і була...Катерина Калитко
Після снігуОксана Куценко
Спочатку поет жив в життєпросторі світла...Микола Істин
Буде час, коли ти...Сергій Жадан
Буде злива початку світу, і підніметься Рось...Катерина Калитко
І не вистачить сонця, аби все освітитиСергій Жадан
отак прокинутися від вибуху...Павло Коробчук
посеред ночі під час важкого кашлю...Анатолій Дністровий
з міста, якого немає, не доходять новини...Галина Крук
Велика годинникова стрілкаСергій Жадан
Вечірня школаДмитро Лазуткін
Оповита сном (THE SLEEPER)Едгар По
Нас не вчили жити в такому, і ми вчимося, як можемо...Катерина Калитко
Чужими піснями отруєна даль не навіки...Ігор Павлюк
Візерунки на склі. То від подиху нашого...Мар´яна Савка
Святи Йордан водою не вогнем...Мар´яна Савка
Така імла - поміж дощем і снігом...Мар´яна Савка
Він переїхав в Бучу в середині березня 2021...Максим Кривцов
Приймаю цю осінь внутрішньовенно...Сергій Кривцов
Скільки б я не старався виїхав по-сірому...Максим Кривцов
Падає ліс падає людина падає осінь...Сергій Кривцов
Зайшов до друга додому...Сергій Кривцов
Коли запропонують витягти соломинку памʼятіСергій Кривцов
Змійка дороги вигинається...Сергій Кривцов
Як же мріється нині про ваші нудні біографії...Максим Кривцов
Втрати...Сергій Кривцов
В прифронтовому місті...Сергій Кривцов
Сідаєш в броню наче у човен...Максим Кривцов
Під розбитим мостом протікає Оскіл...Максим Кривцов
Завантажити
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »

на два тижні приїздила мама й від неї пахло апельсинами. Мама розказувала про роботу, як її похвалив нещодавно завідуючий; про сусідку тьотю Іру, котра передавала Надійці неосяжний привіт; про кішку Маркізу, як та взяла, шкодливиця, за моду лазити через кватирку в кухню; про те, що васфальтували нарешті їхню вулицю; про бабу Ликерю, яка в’яже Надійці тепленькі рукавички. Мама захоплювалась і пишалась тим, як Надійка підросла, як вона добре вчиться, якою молодчиною виглядає. Та попри всі найприємніші новини й чудовий Надійчин вигляд, прощаючись на чергові два тижні, мама не могла втримати сліз, пригортала дівчинку до себе, обціловувала, присягалась донечці в своїй палкій до неї любові й це закінчувалось тим, що мама спізнювалась на автобус.
Звісно, Надійка теж любила маму й теж скучала, і в Надійки перехоплювало солоним горло, коли мама відпускала її руку й дівчинка чула, як даленіють поквапні мамині кроки. А проте не розлука з мамою і не мешкання в великому лункому домі становили для Надійки найдошкульніший її біль і катування. Найбільшим непоборним і всепоглинаючим стражданням залишалася для неї її темрява.
Великі, прохолодні, приємні на дотик апельсини залишалися після маминого від’їзду і, торкаючись до них пальцями, дівчинка думала про те, інше, життя поза стінами інтернату, до якого її готували та якого вона боялась. Бо там, вона знала, речі не стоять на своїх, раз і назавше визначених місцях, люди не ходять, тримаючись правої сторони й жінки мають дивну звичку змінювати парфуми.
Та якось мама не приїхала. І замість очікуваного запаху апельсинів Надійка відчула таємничі (їй чомусь ввижалося, що так пахне море) парфуми Ганни Павлівни.
– Хочу з тобою поговорити, – сказала директорка, поклавши дівчинці на плече долоню. – Ти вже доросла й повинна все зрозуміти. Але перед тим, як я скажу те, що маю сказати, хочу щоб ти добре усвідомила: ти не сама. Ми всі: і вчителі, і вихователі, й твої друзі, ми всі – одна велика родина. І радість кожного з нас – то наша гуртова радість, а біда кожного – то наша гуртова біда. Ти не сама, Надійко! Запам’ятай.
Вона нічого не розуміла.
– Ви не знаєте, чого не приїхала мама?
– Мама… Розумієш, дитинко: автобус, в якому їхала мама, зіткнувся з КрАЗом. Це така велика вантажівка. Постраждало не дуже багато людей. Лише водій того КрАЗу й пасажири на передніх сидіннях автобуса. Власне, лише ті, що сиділи на двох передніх сидіннях. І все. Й більше ніхто не постраждав. Хм, знаєш, хто сидів ззаду – не зразу й втумкав, що сталося. І водій автобуса залишився живий та неушкоджений. Пощастило йому, отак!
Надійка слухала й не впізнавала голосу Ганни Павлівни. Не такий він був, як завжди.
– То мама не постраждала?
– Мама?.. Мама, Надійко, їхала якраз на першому сидінні, – голос Ганни Павлівни зовсім зчужів. – Нема в тебе мами…
Якби Надійка вміла бачити сонце, зараз би воно для неї розірвалось. Якби Надійка вміла бачити небо – воно б зпопеліло. Але Надійка нічого не бачила, тому темрява залишилась для неї темрявою. Вмить постав їй в пам’яті той давній неоцінимий спомин: лагідні очі, усмішка, родимка на підборідді. І мамин голос. Більше Надійка його не почує. Більше мама її до себе не пригорне. І це відібрав у дівчинки померк. Безжальний. Невситимий.
Надійці стало себе шкода. Вона шморгнула носиком і Ганна Павлівна розуміюче прихилила її голівку до себе:
– Поплач…
Надійку возили на похорон. Але похорон на неї враження не справив. Віра Аркадіївна, вихователька, яка супроводжувала дівчинку в подорожі, провела її до якогось тісного, повного клейкого солодавого духу, приміщення, навколо стояли чужі люди, які по черзі, голосно, видихали з легень важке повітря; а несимпатичний тремтливий голос продеренчав:
– Підійди Надієчко, сиротинко ти наша. Оце лежить твоя мама!
Хтось взяв її за долоньку й потягнув далі. І вона торкнулась чогось холодного. Ні, це не мамина рука. В мами рука тепла, м’якенька, турботлива. А ця – льодяна, чужа. Вона не збудила в Надійці жодних почувань. Це не мама. Мама не вмерла. Вона просто перестала приїздити. Вона зникла. Зникла в темряві. Все рано або пізно зникає в темряві. От була Надійка, була мама й була темрява. А залишились тільки дівчинка й темінь…
Надійка повернулася в інтернат, до своєї улюбленої, затишної та знайомої до наймізерніших дрібничок кімнати, в якій удвох з подружкою Маринкою провела вже не один рік. Маринка не бачила від народження й Надійка десятки, сотні, тисячі разів розтовкмачувала їй, як виглядають дерева, квіти, трава, небо, сонце. Подружка слухала, старанно умгукала, вона все розуміла, але ніяк не могла взяти в тямки, що таке кольори й як один колір відрізняється від іншого.
– Та дуже просто! – терпляче пояснювала Надійка. – Ти ж ніколи не сплутаєш Галинчин голос з голосом, скажімо, Аліски. Ні – бо вони неоднакові. Так і кольори. Тільки голоси чуєш, а це бачиш! Затямила?
Надійка жила, вчилась, ходила, тримаючись

« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »


Партнери