Електронна бібліотека/Проза

Сорок дев’ять – не Прип’ять...Олег Короташ
Скрипіння сталевих чобіт десь серед вишень...Пауль Целан
З жерстяними дахами, з теплом невлаштованості...Сергій Жадан
Останній прапорПауль Целан
Сорочка мертвихПауль Целан
Міста при ріках...Сергій Жадан
Робочий чатСеліна Тамамуші
все що не зробив - тепер вже ні...Тарас Федюк
шабля сива світ іржавий...Тарас Федюк
зустрінемось в києві мила недивлячись на...Тарас Федюк
ВАШ ПЛЯЖ НАШ ПЛЯЖ ВАШОлег Коцарев
тато просив зайти...Олег Коцарев
біле світло тіла...Олег Коцарев
ПОЧИНАЄТЬСЯОлег Коцарев
добре аж дивно...Олег Коцарев
ОБ’ЄКТ ВОГНИКОлег Коцарев
КОЛІР?Олег Коцарев
ЖИТНІЙ КИТОлег Коцарев
БРАТИ СМІТТЯОлег Коцарев
ПОРТРЕТ КАФЕ ЗЗАДУОлег Коцарев
ЗАЙДІТЬ ЗАЇЗДІТЬОлег Коцарев
Хтось спробує продати це як перемогу...Сергій Жадан
Нерозбірливо і нечітко...Сергій Жадан
Тріумфальна аркаЮрій Гундарєв
ЧуттяЮрій Гундарєв
МузаЮрій Гундарєв
МовчанняЮрій Гундарєв
СтратаЮрій Гундарєв
Архіваріус (новела)Віктор Палинський
АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
Завантажити
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »

правої сторони коридору, а там, за межами звичного й знайомого до найвіддаленішого закамарка інтернату, чекала на неї інша темрява. Прихмарна, загрозлива. І ніхто більше не чекав. А час виходу за межі звичного й затишного кола насувався невпинно.
Але в житті кожного хоча б раз трапляється диво. Неодмінно трапляється. Просто не кожен його помічає (або усвідомлює). І в її житті диво теж трапилось.
Спершу дівчинка відчула аромат моря…
– Надійко! А підійди-но, дитятко, до мене.
Вона підійшла. Біля директорки стояла стороння людина – до знайомого аромату Ганни Павлівни домішувався вщипливий запах тютюнового диму, запах припорошеної одежі, поту.
– Надієчко, – дівчинка відчула, як її долонька тоне в сухій теплій долоні директорки, – а що ти знаєш про свого тата?
– Про тата? – Надійка замислилась. – Та-а… нічого. Він пішов од нас, коли я була ще маленькою.
– Він повернувся…
Потім вони сиділи на лавиці в невеличкому інтернатському скверику й уже її рука грілася в шерхлій, мозолявій, пропахученій цигарками, чоловічій долоні.
– Ти мене прости, – батьків голос був низьким, тихим, ніби відлунок далекого грому приємно перекочувалося в його вимові неголосне „р”. – Я не знав, нібіса не знав. Що ти… що в тебе… що ти тут. І про маму не знав нічого. Що вона… Думав: в вас усе норма. Тямкуєш: я був далеко й нічорта не знав. Прости мене, Надієчко, як можеш… Життя, дитино – річ трудна і якщо ти простиш, якщо приймеш – я тебе більш ніколи не покину. Я тебе заберу – вернемося в нашу хату. Я живу сам. Я б і оце тебе забрав, та директорка ваша не совітує. Каже, що тобі тут буде лучче, що треба закінчить школу. То оставайся – я приїжджатиму. Часто. Ось побачиш. (Він не затнувся. Не зважив на недоречність отого „побачиш”.) А кінчиш школу, тоді заберу – житимемо вдвох. Я більше ніколи тебе не оставлю. Вір мені. Віриш?
Надійка сиділа тихо. Її тоненька долонька смирно грілася в незвичній товстопалій батьковій п‘ятірні, а з очей звільна текли дві крихітні краплинки, дівчинка вгадувала їх на щоках. Надійка погоджувалась, вона вірила, вона ствердно хитала головою й раділа, що в тій чужій, лихій і незнаній темряві за інтернатською огорожею виник сьогодні для неї невеличкий теплий промінчик. Хай і в переносному значенні.
Був випускний вечір, були зичливі вітання й побажання успіхів, було довге слізне прощання з Маринкою, був сміх, були навіть танці – взявшись за руки, вони утворили велике коло й повільно похитувалися в ньому під музику. Всі парфуми змішались, сполучилися, як сполучилися слова розлучання, підтримки й надії на те, що зовнішній світ не виявиться до випускників закладу надто немилосердним. Але зрештою з-поміж усіх запахів виділився, зміцнів і запанував над рештою один. Запах, який зробився вже для Надійки рідним і бажаним – запах батька. Міцно тримаючи дівчинку за руку, упевненим розгонистим кроком він вивів її за ворота й вони пішли до автобусної зупинки. Надійка назавжди залишала знайому, усталену й упорядковану темряву інтернату та поринала в іншу: безкрайню, тривожну й… цікаву. Якою вона стане для дівчини?



Глава 2

Христинка

Після нічної зміни голова в Христинки наче ватяна. Устаткування на пекарні добите, бозна скільки разів лагоджене. Вручну доводиться рвати з чанів тягуче тісто, кидати липкі касети в піч, аби дістати їх потім вогняні, так і пахтять жаром в обличчя; а ще ж треба вимити чани, підготувати новий заміс… Отак натягаєшся за ніч то тіста, то касет з формами, то мішків з борошном – до ранку ледве ногами сунеш.
Та Христинка не скаржиться – платять гарно, а що працювати важко, то вона звикла. Молода, здорова; дарма що худорлява й тендітна на вигляд (наче ґніт, – кривився окрайцівський дід Пахом), у селі ще й не так вкалувала й від роботи не тікала ніякої; та то ж, уважай, задурно, а тут – працюй сама на себе. Нічого, вона ще випнеться в люди, ще цокатимуть земляки-окрайцівці язиками, Христинку згадуючи. Головне – не лінуватися. Максим правда, чи то жартом чи направду, спробуй його розбери, заспокоює: „Зажди, – каже, – недовго вже лишилось тобі паритись. Ось відкриється в нас із тобою нова смуга. Тоді хай інші мозоляться, а ми не будемо!”
Вранці тітка йшла на роботу і, повернувшись змореною в порожню хату, дівчина випила теплого чаю (снідати не мала сил) та хутенько пірнула під прохолодну ковдру – спати, спати й спати! А поки її не загорнув іще в свої пестливі простирала такий довгоочікуваний сон, думала, як завжди, про Максима…
Насупленого й дощовитого квітневого поранку (два роки вже минулося з того пам’ятного дня) залишила вона свої Богом і начальством забуті Окрайці та, зібравши в громіздкий старозавітний батьків чемодан плахіття, приїхала до тітки в Лисянку. А куди було подітись? Молочну ферму – єдину

« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »

Останні події

11.07.2025|10:28
Оголошено конкурс на літературну премію імені Богдана-Ігоря Антонича “Привітання життя”
10.07.2025|23:18
«Не народжені для війни»: у Києві презентують нову книжку Артема Чапая
08.07.2025|18:17
Нова Facebook-група "Люблю читати українське" запрошує поціновувачів вітчизняної літератури
01.07.2025|21:38
Артур Дронь анонсував вихід нової книги "Гемінґвей нічого не знає": збірка свідчень про війну та життя
01.07.2025|18:02
Сергію Жадану присуджено австрійську державну премію з європейської літератури
01.07.2025|08:53
"Дикий Захід" Павла Казаріна тепер польською: Автор дякує за "довге життя" книги, що виявилась пророчою
01.07.2025|08:37
«Родовід» перевидає «З країни рижу та опію» Софії Яблонської
01.07.2025|08:14
Мартин Якуб презентував у Житомирі психологічний детектив "Гріх на душу"
01.07.2025|06:34
ТОП-10 книг ВСЛ за червень 2025 року
01.07.2025|06:27
Українська письменниця Євгенія Кузнєцова у лонглисті престижної премії Angelus


Партнери