Електронна бібліотека/Проза

Сорок дев’ять – не Прип’ять...Олег Короташ
Скрипіння сталевих чобіт десь серед вишень...Пауль Целан
З жерстяними дахами, з теплом невлаштованості...Сергій Жадан
Останній прапорПауль Целан
Сорочка мертвихПауль Целан
Міста при ріках...Сергій Жадан
Робочий чатСеліна Тамамуші
все що не зробив - тепер вже ні...Тарас Федюк
шабля сива світ іржавий...Тарас Федюк
зустрінемось в києві мила недивлячись на...Тарас Федюк
ВАШ ПЛЯЖ НАШ ПЛЯЖ ВАШОлег Коцарев
тато просив зайти...Олег Коцарев
біле світло тіла...Олег Коцарев
ПОЧИНАЄТЬСЯОлег Коцарев
добре аж дивно...Олег Коцарев
ОБ’ЄКТ ВОГНИКОлег Коцарев
КОЛІР?Олег Коцарев
ЖИТНІЙ КИТОлег Коцарев
БРАТИ СМІТТЯОлег Коцарев
ПОРТРЕТ КАФЕ ЗЗАДУОлег Коцарев
ЗАЙДІТЬ ЗАЇЗДІТЬОлег Коцарев
Хтось спробує продати це як перемогу...Сергій Жадан
Нерозбірливо і нечітко...Сергій Жадан
Тріумфальна аркаЮрій Гундарєв
ЧуттяЮрій Гундарєв
МузаЮрій Гундарєв
МовчанняЮрій Гундарєв
СтратаЮрій Гундарєв
Архіваріус (новела)Віктор Палинський
АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
Завантажити

Пітом такі стосунки склалися, що я набрався сміливості і запитав. Він похитав головою і відповів, що на таке питання може бути відповіддю тільки сама Гра. Вони, ідіоти, це розуміють, тому що їхні мізки – це і є Гра. А нам, нормальним людям, пояснити не можуть. Немає таких слів в нашій мові. Я йому вірю. Мені і для простіших речей часом не вистачає слів.
Ось і розмови з Лізою боюся. Дуже боюся – чи зможу пояснити?
Тепер у будь-якому підручнику з психіатрії є про сумісний ідіотизм. Якісь особливі електромагнітні коливання в мізках, здатність їх вловлювати і встановлювати зв’язок. Але більшого вам підручники не скажуть. Не пояснять, яким чином відбувається кодування і декодування сигналу, як цей зв’язок генерує Гру. Життя – це загадка. А Гра – це життя ідіота. Тобто загадка в квадраті. Я так розумію.
Гру одного разу просто виявили. Одночасно в трьох точках планети. Причому в одній з них сумісних ідіотів піддавали примусової евтаназії, в іншій їх права шанували, але їх самих при тому намагалися лікувати і «розвивати» – іноді перетворюючи на звичайних ідіотів, для яких не було шансу на повноцінне життя навіть у Грі . А в третьому місці на них просто не звертали уваги – там це була особиста справа і особисте горе родини. Вчені писали, що ці умови – кожні по-своєму – спровокували сплеск активності мозку ідіотів і в результаті з’явилося загальне інформаційне поле. Щось на зразок свідомості, чи що.
Бум почався, коли виявилося, що для сумісного ідіота контакт можливий не тільки з іншими ідіотами, але і з нормальними людьми. Батьки, бабусі-дідусі, сестри-брати – вони хотіли подивитися на світ, в якому живуть ті, кого вони люблять. А ідіоти – вони як діти. Їм хотілося поспілкуватися з мамою і татом чи з улюбленою бабусею. Тому з’явилася Гра – така, якою її знаємо ми, з локаціями, сценаріями, ігровими образами. Це для них, для коханих та близьких, вони створили таку Гру – щоб зустрітися, поговорити, посміхнутися одне одному. Заспокоїти. За руку потримати. Вони ж звичайні діти, ідіоти-то. А яка вона для них, ця Гра, тобто яка вона насправді, – нам знати не дано. Ми ж нормальні.
Гра стала грою – туди може потрапити будь-хто за певну платню, і грати в своє задоволення у що захоче. Спочатку це було нелегально. Говорили про невивчений вплив Гри на мозок нормальної людини, атрактивність та ігроманію, можливі порушення психіки. Сумісних ідіотів ставало дедалі більше – спалах припав якраз на той період, коли існування Гри визнали на офіційному рівні країни Великої П’ятірки. Тоді заговорили про можливий вплив Гри на генотип. Звичайно, паніку сіяли – як психотехніка, нехай навіть зовсім невивчена, може впливати на молекулярну структуру організму? Навіть якщо може – вони так і не зуміли пояснити, як саме. Тому ніхто не повірив. А якщо хтось і повірив – начхати. Ну, все одно що лякати діток: будете займатися мастурбацією – на долонях волосся виросте. А навіть якщо виросте – ну і що?
Піт у Грі все своє життя. Його батьки виявилися нормальними людьми – дізналися про Гру, плюнули на закони і дали своїй дитині нормально жити. Батька судили – хтось із сусідів настукав. Пощастило, що Піт до цього моменту вже став повнолітнім – інакше сів би дядько Митя років на десять. Дурень-стукач не знав, що ідіоти фізіологічно інфантильні – подумав, що Піту не більше тринадцяти. Він і тепер років на п’ятнадцять виглядає – але ж йому скоро сорок. Так що таткові пощастило – сплатив штраф чи то за шахрайство, чи то за ухилення від податків. Довести, що Піт у Грі, не зуміли. А якби навіть зуміли – ну і що? Піт повнолітній. А судити його не можна, оскільки недієздатний. Засудити можна було мене. І Дона. І всіх інших, хто постійно лазив в Гру. Але впіймати нас там важко. Дуже важко. Практично неможливо зловити у Грі людину. Якщо вона не круглий дурень.
Напевно, тому Гру і легалізували – не придумали, як з нею боротися. Спочатку намагалися придушити податками, якісь ліцензії ввели. Нісенітниця. Піди доведи приналежність конкретного ідіота до Гри. А тут ще знайшлася парочка організацій, що стали на захист «інвалідів». Теж якісь стерильні лесбіянки – і від них іноді буває користь… Загалом, ціни за вхід практично не піднялися – з’явився невеликий податок, зате зникла плата за ризик.
Особисто я в Гру ходжу за символічні гроші. Піт – той взагалі з мене ні копійки не бере. Тільки посміхається, коли я пропоную. Інші ідіоти – навіть незнайомі – беруть зовсім мало. Нічого дивного – ідіоти всі один одного знають. Певно, Піт мені таку протекцію склав… А може, не Піт. Хіба мало в мене знайомих у Грі-то.
А коли ми з Доном в Гру ходили – тоді інша справа була. Ми збирали гроші копієчку до копієчки. Часи були не найлегші. Заробітки – вряди-годи. І ті мізерні. А їсти хотілося! Я вже, напевно, років десять такого голоду не відчував, а тоді – мало не щодня. Організм чи що був інший – молодший? Та й життя тепер інше – ситніше. Робота пристойна. І Гра майже безкоштовно.
Що з цього розповісти Лізі? Не можна ж вивалити все, що я знаю про Гру – не зрозуміє. До того ж

Останні події

14.07.2025|09:21
V Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера» презентує цьогорічну програму
11.07.2025|10:28
Оголошено конкурс на літературну премію імені Богдана-Ігоря Антонича “Привітання життя”
10.07.2025|23:18
«Не народжені для війни»: у Києві презентують нову книжку Артема Чапая
08.07.2025|18:17
Нова Facebook-група "Люблю читати українське" запрошує поціновувачів вітчизняної літератури
01.07.2025|21:38
Артур Дронь анонсував вихід нової книги "Гемінґвей нічого не знає": збірка свідчень про війну та життя
01.07.2025|18:02
Сергію Жадану присуджено австрійську державну премію з європейської літератури
01.07.2025|08:53
"Дикий Захід" Павла Казаріна тепер польською: Автор дякує за "довге життя" книги, що виявилась пророчою
01.07.2025|08:37
«Родовід» перевидає «З країни рижу та опію» Софії Яблонської
01.07.2025|08:14
Мартин Якуб презентував у Житомирі психологічний детектив "Гріх на душу"
01.07.2025|06:34
ТОП-10 книг ВСЛ за червень 2025 року


Партнери