
Електронна бібліотека/Проза
- Сорок дев’ять – не Прип’ять...Олег Короташ
- Скрипіння сталевих чобіт десь серед вишень...Пауль Целан
- З жерстяними дахами, з теплом невлаштованості...Сергій Жадан
- Останній прапорПауль Целан
- Сорочка мертвихПауль Целан
- Міста при ріках...Сергій Жадан
- Робочий чатСеліна Тамамуші
- все що не зробив - тепер вже ні...Тарас Федюк
- шабля сива світ іржавий...Тарас Федюк
- зустрінемось в києві мила недивлячись на...Тарас Федюк
- ВАШ ПЛЯЖ НАШ ПЛЯЖ ВАШОлег Коцарев
- тато просив зайти...Олег Коцарев
- біле світло тіла...Олег Коцарев
- ПОЧИНАЄТЬСЯОлег Коцарев
- добре аж дивно...Олег Коцарев
- ОБ’ЄКТ ВОГНИКОлег Коцарев
- КОЛІР?Олег Коцарев
- ЖИТНІЙ КИТОлег Коцарев
- БРАТИ СМІТТЯОлег Коцарев
- ПОРТРЕТ КАФЕ ЗЗАДУОлег Коцарев
- ЗАЙДІТЬ ЗАЇЗДІТЬОлег Коцарев
- Хтось спробує продати це як перемогу...Сергій Жадан
- Нерозбірливо і нечітко...Сергій Жадан
- Тріумфальна аркаЮрій Гундарєв
- ЧуттяЮрій Гундарєв
- МузаЮрій Гундарєв
- МовчанняЮрій Гундарєв
- СтратаЮрій Гундарєв
- Архіваріус (новела)Віктор Палинський
- АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
- чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
- напевно це найважче...Анатолій Дністровий
- хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
зосталася лише приблизна його форма, виліплена з дрібних крижаних крихт. Вона потроху осипалася, губила схожість з людською постаттю, перетворювалась на звичайну купу крижаних осколків.
Ялу перехопило подих. Він зрозумів: обіцяне слід робити негайно. Бо за кілька секунд Уайяла розвіється, змішається зі своїм світом. А ще кожної миті йому ставало дедалі холодніше. Від цього холоду перехоплювало горло, і він не міг навіть заплакати.
Ял простягнув руку і взяв перший-ліпший кристал. Звичайний осколок тутешнього льоду – твердий, гострий, не теплий і не холодий. Ял зажмурився і поклав його собі до рота. Кристал вколов язика, і Ял пошкодував, щ не вибрав щось дрібніше – цей шматок він не зможе проковтнути. А розжувати тутешній лід не легше, ніж шматок граніту. Але й вийняти з рота цей лід він не наважувався. Ял стояв на колінах перед крижаним прахом Уайяли і думав, що йому чинити далі. Думати треба було швидко – він вже зовсім промерз. При тому холод йшов звідкілясь із середини, і Ял не знав, як від нього врятуватись. Від себе ж не втечеш. Якщо б він, як Уайяла, міг хоч трохи себе змінити…
Кристал перестав колоти язик. Його грані згладились, і тепер він нагадував звичайну бурульку – Ял такі їв давно-давно, у іншому світі. За мить крижинка почала танути, і Ял судомно ковтав чисту воду. Потім, на мить завагавшись, набрав повну пригорщу крижаних крихт, які ще так недавно були Уайялою, і опустив у них обличчя. За кілька секунд його обличчя стало зовсім мокрим – чи то від сліз, чи то від розталої криги. Вода потекла крізь пальці на землю. Ял звів погляд і помітив, як майже чорні гори на тлі темно-синього неба гублять чіткість обрисів, згладжуються і поволі осідають, ніби снігові замети під весняним промінням. Він знову набрав повну пригорщу мокрого місива і опустив у неї обличчя. А коли в долонях нічого не залишилось, він просто ліг на землю, розкинув руки, і обійняв велетенське, розміром в цілий Всесвіт, тіло Уайяли, закрив очі, і почав чекати, коли зникне холод.
***
Земля під його щокою була м’яка і тепла. Молоді травинки гладили обличчя і лізли в ніс. Якийсь нахабний і неповороткий жук впав просто йому на долоню і засмикав ногами. Він перекотився на спину і побачив просто над собою широке синє небо. Сонце ледве-ледве проминуло зеніт, і тепер лоскотало теплим променем праву щоку. В траві, і у верхів’ях сосен на схилі пагорба гуляв вітерець.
Він примружив очі й терпляче чекав. Невдовзі внизу, на краю лугів, посеред вишень і яблунь з’явиться дім. З невисокого порога в садок зійде жінка, витираючи руки білим рушником. Вона окине нетерплячим поглядом луги, і, вгледівши хлопця у травах під самим верхів’ям пагорба, широко й голосно назве його ім’я.
ТВОЄ СЕРЦЕ
Робочий день добігав кінця, а місто внизу виблискувало вогнями. Та Л. тільки безнадійно похитав головою у відповідь на цей безмовний заклик. Сьогодні йому доведеться затриматись. Він покинув спроби впізнати в хаотичному мерехтінні вікна свого будинку і миготливу вивіску «Синього коня», і насилу відвів погляд від вечірнього міста.У «Синьому коні» він міг би сьогодні зустрітися з Ю. Сьогодні ж п’ятниця? Л. задумався, перераховуючи дні. Тиждень, без сумніву, тягнувся вже довго. Але дні видалися метушливі, тому він легко міг помилитися, і сьогодні, наприклад, четвер. У такому випадку, йти до «Синього коня» немає сенсу – Ю. зазирає туди тільки по п’ятницях. Втім, сьогодні він туди піти не зможе – не залежно від того, який на дворі день.
Як до кінця тижня могло набратися стільки роботи? Чим він займався – вчора, позавчора? Може, ця робота не горить, і він її відкладе? До півночі у нього є всі шанси застати Ю. в «Коні», він певен. Але спочатку він зайде в супермаркет на розі і купить бенгальські вогні та пакет желейних цукерок. Для доньки. Він забув про бенгальські вогні, коли робив різдвяні покупки. Точніше, не забув – бенгальські вогні в списку покупок потрапили якраз на згин листка, і він не помітив цього рядка.
Дружина звела плечима і сказала, що не здивована.
Чим же він займався цілий тиждень?
З пам’яті спливали уривки розмов, чийсь профіль за сусіднім столиком в обідню перерву, істеричні схлипування за стіною кімнати. Це не мало ніякого стосунку до роботи, а може, і взагалі до його життя. Він знав, що може дістатися до будь-яких спогадів, треба тільки зосередитись – і все, до єдиної дрібниці, все його життя …
Власне, дрібниці він і так чудово пам’ятав – мозок так дбайливо їх зберігає, що, напевно, в них-то вся штука, у дрібницях. То чи варто напружуватися і шукати в своєму минулому щось ще?
Його і в теперішньому найбільше турбувало не бозна що. Черевики. Вірніше, один з них – правий. До кінця дня він чомусь почав нестерпно тиснути. Нічого дивного, черевики нові – а від нового взуття тільки чекай неприємностей. Власне, через сорок три хвилини він залишиться в Центрі сам-один. І зможе просто зняти черевики і ходити по конторі в шкарпетках. До речі, вони цілі? Не хотілося б світити діркою на пальці …
Що ж, у такому випадку, найближчі сорок
Останні події
- 14.07.2025|09:21V Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера» презентує цьогорічну програму
- 11.07.2025|10:28Оголошено конкурс на літературну премію імені Богдана-Ігоря Антонича “Привітання життя”
- 10.07.2025|23:18«Не народжені для війни»: у Києві презентують нову книжку Артема Чапая
- 08.07.2025|18:17Нова Facebook-група "Люблю читати українське" запрошує поціновувачів вітчизняної літератури
- 01.07.2025|21:38Артур Дронь анонсував вихід нової книги "Гемінґвей нічого не знає": збірка свідчень про війну та життя
- 01.07.2025|18:02Сергію Жадану присуджено австрійську державну премію з європейської літератури
- 01.07.2025|08:53"Дикий Захід" Павла Казаріна тепер польською: Автор дякує за "довге життя" книги, що виявилась пророчою
- 01.07.2025|08:37«Родовід» перевидає «З країни рижу та опію» Софії Яблонської
- 01.07.2025|08:14Мартин Якуб презентував у Житомирі психологічний детектив "Гріх на душу"
- 01.07.2025|06:34ТОП-10 книг ВСЛ за червень 2025 року