Електронна бібліотека/Проза

Сорок дев’ять – не Прип’ять...Олег Короташ
Скрипіння сталевих чобіт десь серед вишень...Пауль Целан
З жерстяними дахами, з теплом невлаштованості...Сергій Жадан
Останній прапорПауль Целан
Сорочка мертвихПауль Целан
Міста при ріках...Сергій Жадан
Робочий чатСеліна Тамамуші
все що не зробив - тепер вже ні...Тарас Федюк
шабля сива світ іржавий...Тарас Федюк
зустрінемось в києві мила недивлячись на...Тарас Федюк
ВАШ ПЛЯЖ НАШ ПЛЯЖ ВАШОлег Коцарев
тато просив зайти...Олег Коцарев
біле світло тіла...Олег Коцарев
ПОЧИНАЄТЬСЯОлег Коцарев
добре аж дивно...Олег Коцарев
ОБ’ЄКТ ВОГНИКОлег Коцарев
КОЛІР?Олег Коцарев
ЖИТНІЙ КИТОлег Коцарев
БРАТИ СМІТТЯОлег Коцарев
ПОРТРЕТ КАФЕ ЗЗАДУОлег Коцарев
ЗАЙДІТЬ ЗАЇЗДІТЬОлег Коцарев
Хтось спробує продати це як перемогу...Сергій Жадан
Нерозбірливо і нечітко...Сергій Жадан
Тріумфальна аркаЮрій Гундарєв
ЧуттяЮрій Гундарєв
МузаЮрій Гундарєв
МовчанняЮрій Гундарєв
СтратаЮрій Гундарєв
Архіваріус (новела)Віктор Палинський
АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
Завантажити

коли я й не був тоді в лісі фізично через свої малі роки, то це не значить, що не був з героями духовно. Ви ж мене знаєте, а я з тих пір не змінився, навпаки, ще більше духом окріп і в переконаннях, що, якби нас москаль не загнічував, а наше буде зверху! Але, вібачєйте, пане Варцабо, нащо то вам так пильно порпатись у моїй резолюції?
– Хочете сказати – резюме? – уточнив педантичний, як всі історики, пан Варцаба, – А нащо? То самі знаєте, що не від підлости і не з цікавости, а лиш заради історичної правди.
– Коли так, то прошу прийти до мене якось в неділю для серйозної бесіди, а то я бачу, що ви у тій своїй історії понаписуєте. А тепер слово має пан отаман Каправка. Може, ви, пане Каправко, який план маєте чи пропозицію, як нам далі жити?
– Думаю, що варт почати з футболу, – урочисто ступив наперед пан Каправка. – Тож вперед, на чесну прю!
– І де того Марусєка дідько носить, що вже котрий день ні слуху ні духу? – застогнав Ільо. – Ні з ким душу одвести – одні політики! А як хочете пани начальники ще когось, крім себе чути, то ось що я вам скажу: не на ту прю ви прете! В ліси треба йти! В гори!

КОЗАЦЬКА РАДА
Невдоволення низів верхами наростало і ширилось.
Мимоволі віче перейшло у козацьку раду, не били тільки в барабани.
– Ми розділяємо, Ілю, твоє горе, але не варт впадати в крайній радикалізм, – заспішив опритомнити Іля з погляду історії пан Варцаба, певно уявляючи себе на Переяславській Раді – не менше.
– Ото ж бо! нне пилу-йтися так, пане отамане! Мус бути все врочисто і з Божого благословення! Бо що я маю писати у своїй історії? Що – трах-бах, знялися й побігли? А де пан отець? Кличте панотця, бо ми не лиш сотня чи громада, а й паства Божа, миряни сього храму, що на горі. Та нехай буде все по- людськи, аби я встиду не мав перед нащадків!
Отак вперся пан Варцаба, а оскільки всі знали, що його нічим не перепреш, то стали кликати панотця більше з поваги до історії, бо не зовсім чітко уявляли собі, як це вони в трусах урочисту літургію мають відстояти..
Кликали панотця хором, а потім всі дивилися, як він спішить, аж дим іде, із храмового свого горба та на горб влади, підхопивши по-жіночому поли рясної ряси. І мимоволі кожен згадував своє. До Іля йшла з городу, повитого ранковим туманом, ще лиш його і більше нічия жінка і несла в полені огірочки до сніданку. А з-під задертого халатика полискували золотом круглі коліна, ще не замацані масними лапами того гидкого товстого карлика Карлуччо...
А бідному панові Мірчі блимали молочною білизною повні литки його Катрінки, а груди пекла червона краватка, захована під сорочкою у смужечку, якою так зганьбив його пан Покукальський, прийнявши за комуняцьку фану.
Аристократу ж козацького духу і старому парубку пану отаману Каправці ввижався, аж в очах туманіло, цілий фольклорний гурт “Козачка” на сцені Народного Дому, який вабив козаків не лиш співом солодким, а й загадкою ще солодшою: які в кого ноги ховаються за горбочками та спідницями... Ото було, як яка дефіляда урочиста, то повсідаються сотники, хорунжі, полковники та отамани на першім ряду та починають диспути на фляшку “Вігора” чи “Полонинської”, настояній на траві-підоймі ( росте таке зілля в горах, але на нього важко натрапити, бо фист дуже цапи пасуть, того в них і роги вгору стирчать, а не в долину, як у волів), та вгадування, та пана Каправку спокушати. Але в пана отамана головне – дух моральний тримати у війську, бо інакше, коли, не дай Боже, який Афгані, не збереш...
Отак спокушав рогатий чесне військо на стезі до храму, лиш один Покукальський, Паютка якого, як порядна жінка, вмерла ще до оксамитової революції, тобто до демократії, свободи сексу і “масового витоку за кордон української жіночої краси і сили”, як писала районна газета, обурився в душі, чого це панотець так непристойно підтикався, що аж шорти видно, ще й до всього щось з пелени йому парує?
Лиш як добігав панотець до пастви своєї грішної, то стало ясно, що він згарячу згорнув у поділ усю церковну утвар на всі випадки життя разом з розкуреним кадилом.
“Господи”, – просив добігаючи до своєї парафії отець Миколай, – не забирай пам’ять у рабів твоїх, лиши хоч по одній мислі благочестивій. Бо буде мені те з ними, що отцю Валерію, хоч він того заслужив своїм розгульним комсомольським минулим”.
І Бог змилостивився: до цього непокаянна, байдужа і на постійнім підпитку парафія стояла смирна і твереза, і дивилась на свого пастора захоплено-закоханими очима.
– Отче, благословіть на патріотичні рушення! – урочисто наказав Покукальський і строго додав: – Лиш не довго. В скороченому, так би мовити, вигляді.
– І де той Марусєк, – застогнав Ільо, як від зуба. І на разі крикнув: – Стійте, панотче! Бо я не зрозумів – на які рушення: до лісу чи по дрова? Або, як вже зібралися і тверезі ще, то давайте говорити, що далі робити, бо я вже не годен! Чи чекати, доки наші молодиці звезуть сюди із усього світу своїх карлуччів чи ще

Останні події

11.07.2025|10:28
Оголошено конкурс на літературну премію імені Богдана-Ігоря Антонича “Привітання життя”
10.07.2025|23:18
«Не народжені для війни»: у Києві презентують нову книжку Артема Чапая
08.07.2025|18:17
Нова Facebook-група "Люблю читати українське" запрошує поціновувачів вітчизняної літератури
01.07.2025|21:38
Артур Дронь анонсував вихід нової книги "Гемінґвей нічого не знає": збірка свідчень про війну та життя
01.07.2025|18:02
Сергію Жадану присуджено австрійську державну премію з європейської літератури
01.07.2025|08:53
"Дикий Захід" Павла Казаріна тепер польською: Автор дякує за "довге життя" книги, що виявилась пророчою
01.07.2025|08:37
«Родовід» перевидає «З країни рижу та опію» Софії Яблонської
01.07.2025|08:14
Мартин Якуб презентував у Житомирі психологічний детектив "Гріх на душу"
01.07.2025|06:34
ТОП-10 книг ВСЛ за червень 2025 року
01.07.2025|06:27
Українська письменниця Євгенія Кузнєцова у лонглисті престижної премії Angelus


Партнери