
Електронна бібліотека/Проза
- чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
- напевно це найважче...Анатолій Дністровий
- хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
- знає мене як облупленого...Анатолій Дністровий
- МуміїАнатолій Дністровий
- Поет. 2025Ігор Павлюк
- СучаснеІгор Павлюк
- Подорож до горизонтуІгор Павлюк
- НесосвітеннеІгор Павлюк
- Нічна рибалка на СтіксіІгор Павлюк
- СИРЕНАЮрій Гундарєв
- ЖИТТЯ ПРЕКРАСНЕЮрій Гундарєв
- Я, МАМА І ВІЙНАЮрій Гундарєв
- не знаю чи здатний назвати речі які бачу...Анатолій Дністровий
- активно і безперервно...Анатолій Дністровий
- ми тут навічно...Анатолій Дністровий
- РозлукаАнатолій Дністровий
- що взяти з собою в останню зимову мандрівку...Анатолій Дністровий
- Минала зима. Вона причинила вікно...Сергій Жадан
- КротовичВіктор Палинський
- Львівський трамвайЮрій Гундарєв
- Микола ГлущенкоЮрій Гундарєв
- МістоЮрій Гундарєв
- Пісня пілігримаАнатолій Дністровий
- Міста будували з сонця і глини...Сергій Жадан
- Сонячний хлопчикВіктор Палинський
- де каноє сумне і туманна безмежна ріка...Анатолій Дністровий
- Любити словомЮрій Гундарєв
- КульбабкаЮрій Гундарєв
- Білий птах з чорною ознакоюЮрій Гундарєв
- Закрите небоЮрій Гундарєв
- БезжальноЮрій Гундарєв
- Людському наступному світу...Микола Істин
заселений, а на вербах, то грушами висять...
ПРИВИД ФЕМІНІЗМУ
– Хто це? Невже китайці…– нарешті насмілився спитати одну таку “грушу”, що світила до багаття голодними чоловічими очима.
– Ш-ш-ш, – ніжно прошепотіла груша. – Феміністки... Вони з’їжджаються сюди щоліта з усього світа на свої конференції...
– А ви хто?
– Пан Черчілль, – чиркнула “груша” з верби...
– Свят, свят, Господи, спаси мене від спокус, вирятуй з гієни огняної і пошли мені на поміч ласку твою...
– Та не бійтиси... Я не той Черчілль, що ви подумали... Я – Черчілль живий і тутешній... просто собі Черчілль та й вже...
– Але я хотів би скупатися... – не сміло заявив панотець, остерігаючись радше, Господи прости, Черчілля на груші, аніж феміністками на березі, поза як ще зі студентських років був знайомий з кількома з них надто близько, аби бути ними зачарованим, як пан Черчілль з далеку.
– Ти шо?!. – не впізнаючи в голому чоловікові під вербою отця Миколая, вжахнувся пан Черчілль з верби. – Ти що! Каструють! У змиг ока відкусять! І виплюнуть! От почекай днів зо три. Скоро ці поїдуть. А приїдуть ті, з якими не лиш купатися можна... – Груша-Черчіль бризнула на панотця солоденьким смішком і раптово насторожилась: – Але хто ти такий, що нічого не знаєш, ще й випитуєш тутешні таємниці? Чи не сторонський, бува?!
– Чи не замовне ти ви нарешті, бо я не знаю що!.. – ледь зойкнув, як контужений з окопу, той що в орденах і медалях, теж придивляючись з-під куща до голого панотця. І той, ховаючи в жменю бороду, заспішив розтанути у високих травах під місячним сяєвом...
Тільки вмощуючись до спання на чуже ліжко у чужій хаті, панотець згадав, що нині – Купальська ніч. Відьомська ніч. Спокуслива ніч... І вже не знав, чи це йому наснилося, чи то він справді разом з сільськими чоловіками підглядав крізь кущі за світовими феміністками, чи то його, спаси і помилуй, Господи, біс спокушав. Тому тричі перечитав подумки усі молитви, які знав, а за Україну і нарід її понівечений – аж тричі по тричі. Але то не дуже помогло народові, бо навіть у тривожному сні він ввижався панотцеві голим і на чолі з отим невідомим зойкалом з-під куща в орденах і медалях, в якому панотець з жахом впізнавав пана отамана Каправку.
МАТЧ
Як то важливо вчасно почати заново життя, доки не перебились, і не зважаючи на перманентну революцію, думав пан Каправка, дивлячись на інші два горби, на котрих – сільрада Покукальського і церква двох Миколаїв.
Видно віщі сни в ніч на Івана Купала, по церковному – Івана Предтечі, бачив не один пан отаман, а й інші два поводирі нації в окремо взятім селі Козацька Корчма.
Удосвіта вони разом прийшли на службу: панотець – до церкви, Покукальський – до сільради. Разом привіталися і ключі встромили у двері. Далі панотець ударив у дзвони, сповіщаючи про Різдво Івана Хрестителя, а сільський голова став чекати розбуджених дзвоном до матчу на честь Івана Купала своїх футболістів.
Першим прийшов під сільраду другий чоловік у селі (Калатайло не рахується) пан отаман Каправка, хоч, може й перший, якщо числити Козацьку Корчму не лиш як село, а радше – козацьку сотню. Благо, не далеко йому було добиратися – лиш з горба на горб. Тим більше, що цієї ночі пан Отаман теж не склепили повік – про долю козацтва думали. Не легка то була ніч. Боки муляли мішки з горохом, голову – думки з усілякими планами на майбутнє. Вимучене безсонням через проблеми та дилему “що одягати?!” його лице під синім великуватим кашкетом з кокардою і малиновою “околицею” було схоже на суху маківку, лиш з вусами. (Історія вусів пана отамана достойна всебічного висвітлення і буде оприлюднена згодом, як заляже у Козацькій Корчмі по всіх подіях і тривогах штиль і благодать.) Штибний отаманський стрій гарно відтіняла жовтогаряча теніска під сподом і зовсім не псували зелені парусинові кеди ще радянських часів, що визирали з-під холош замість звичних ботинків. З усіх відзнак пан отаман залишив тільки міцно пригвинчену до лацкану Срібну Зірку козацької доблесті, решту ж завбачливо зняв лише з однієї причини: щоб не брязкотіли, коли йому, не дай Боже, доведеться власною персоною доукомплектовувати котрусь із команд через мало численність бажаючих або ще здатних ганяти ту каглу. Доста йому того, що кожен його прохід селом при повнім параді супроводжувався радісним дзвякотом сільських псів, а деякі, відв’язані, ще й слідом бігли.
Із восьмої під сільраду потяглись і решта населення. Хто (з молодших) бадьоро, прибраний з нагоди матчу, як і належиться футболістам, у квітчасті нові сімейні труси. Дехто (із старших ) – в чім попало і в брилях, як годиться публіці. Сполохані масовою мобілізацією батьків на спорт, поз’їжджалися на роверах і скутерах діти-сироти, і поставали в підніжжі владного горба, демонструючи один одному придбану за мамині гроші техніку – в кого “крутіша”. Але батьки, що гордо поглядали на ту механізовану колону нащадків, відзначили, що
Останні події
- 18.04.2025|12:57Під час обстрілу Харкова була пошкоджена книгарня «КнигоЛенд»
- 14.04.2025|10:25Помер Маріо Варгас Льоса
- 12.04.2025|09:00IBBY оголосила Почесний список найкращих дитячих книжок 2025 року у категорії «IBBY: колекція книжок для молодих людей з інвалідностями»
- 06.04.2025|20:35Збагнути «незбагненну незбагнеж»
- 05.04.2025|10:06Юлія Чернінька презентує свій новий роман «Називай мене Клас Баєр»
- 05.04.2025|10:01Чверть століття в літературі: Богдана Романцова розкаже в Луцьку про книги, що фіксують наш час
- 05.04.2025|09:56Вистава «Ірод» за п’єсою Олександра Гавроша поєднала новаторство і традицію
- 30.03.2025|10:014 квітня KBU Awards 2024 оголосить переможців у 5 номінаціях українського нонфіку
- 30.03.2025|09:50У «Видавництві 21» оголосили передпродаж нової книжки Артема Чапая
- 20.03.2025|10:47В Ужгороді представили книжку про відомого закарпатського ченця-василіянина Павла Мадяра