Re: цензії
- 14.11.2024|Ігор Бондар-ТерещенкоРозворушімо вулик
- 11.11.2024|Володимир Гладишев, професор, Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти«Але ми є! І Україні бути!»
- 11.11.2024|Ігор Фарина, член НСПУПобачило серце сучасніть через минуле
- 10.11.2024|Віктор ВербичСвіт, зітканий з непроминального світла
- 10.11.2024|Євгенія ЮрченкоІ дивитися в приціл сльози планета
- 09.11.2024|Тетяна Торак, м. Івано-ФранківськПро «Щоденник Пилата»
- 05.11.2024|Михайло ЖайворонСлова, мов цвяхи, вийняті з долонь
- 05.11.2024|Ігор ПавлюкПароль до вирію
- 30.10.2024|Михайло ЖайворонВоскресіння у слові
- 30.10.2024|Тарас Кремінь, кандидат філологічних наук, Уповноважений із захисту державної мови«Хотіла б я піснею стати...»
Видавничі новинки
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
- У "НІКА-Центр" виходять книги Ісама Расіма "Африканський танець" та Карама Сабера "Святиня"Проза | Буквоїд
- Ігор Павлюк. "Бут. Історія України у драматичних поемах"Поезія | Буквоїд
- У Чернівцях видали новий роман Галини ПетросанякПроза | Буквоїд
- Станіслав Ігнацій Віткевич. «Ненаситність»Проза | Буквоїд
- Чеслав Маркевич. «Тропи»Поезія | Буквоїд
- Легенда про ВільнихКниги | Буквоїд
- Нотатник Вероніки Чекалюк. «Смачна комунікація: гостинність – це творчість»Книги | Буквоїд
- Світлана Марчук. «Небо, ромашки і ти»Поезія | Буквоїд
- Володимир Жупанюк. «З подорожнього етюдника»Книги | Буквоїд
Події
Четвертий літературний форум "Карпатський Пегас" відбувся у Виноградові
Про письменницький форум у Виноградові як дзеркало інтернет-покоління
Невеличкий райцентр на Закарпатті Андрій Курков назвав літературною столицею краю. Звісно, в такі вислови закладено перш за все легку компліментарність, але варто обмислити одну річ. З розвитком комунікативних технологій географічне поняття літературної столиці поступово втрачає сенс. Сьогодні задля спілкування з професійними наставниками чи з однодумцями абсолютно необов’язково їхати в адміністративний центр, а досить клацнути комп´ютерною мишкою. Як наслідок на Виноградівщині за короткий час стрімко розрослася велика група поетів і прозаїків, більшість із яких вийшли переможцями всеукраїнських та міжнародних конкурсів ("Коронаціяслова", "Смолоскип", "Гранослов", премія ім. М. Сингаївського...). Кожен із авторів мав свій шлях у серйозну літературу, завдяки соцмережам та поїздкам на книжкові форуми опановував критерії художнього рівня, напряму спілкувався з професійними майстрами слова. Спілкування зародило й зворотну тенденцію. У Виноградів все частіше почали навідуватися молоді й старші літератори з-за меж Закарпаття (не кажучи вже про відомих колег з Ужгорода, Хуста, Мукачева і т.д.) - Леся Мудрак, Павло Вольвач, Василь Портяк, Василь Шкурган, Макс Кідрук, Антонія Цвід... Цей перелік нижче продовжу, оскільки плавно переходимо до теми традиційного письменницького форуму "Карпатський Пегас".
Він став можливим завдяки ініціативі кабінету молодого автора СПУ, організаційним зусиллям кількох письменників та завдяки підтримці міста над Тисою, яке взяло на себе відповідальність за прийом гостей, організацію екскурсій і т.д. Чотири роки підряд Виноградів виконує цю місію, підтверджуючи статус літературного центру. За цей час відбувалася певна "плинність кадрів", хтось відійшов від виноградівського проекту, хтось прийшов, але на рівень "Пегасу" це аж ніяк не позначилося. Місто залишається надійним господарем, щорічним майданчиком, на якому молоді початківці можуть представити свою творчість.
Гостями цьогорічного фестивалю стали як молодші літератори (Марія Дума, Вероніка Калитяк, Яна Косенко) так і відомі учасники - письменник, видавець, народний депутат кількох скликань Володимир Шовкошитний, незмінний відповідальний секретар проекту,поет Олександр Косенко, літературознавець і поет Євген Баран, поетеса Мар’яна Ангелова, відомі читачам закарпатці Іван та Наталка Ребрики, Василь Густі, Сергій Федака.
Головні події відбулися 22 серпня - у першу чергу мова йде про презентації нових книжок.
Тим більше, що рік для Виноградова як літературної столиці був досить «урожайним». За «звітний період», зокрема, появилася унікальна книга Юлії Драгун «Ой віночку з барвіночку». Юлія Юріївна виступила не лише як записувач фольклору, але і як оповідач і це принесло читацький успіх книзі.
Напередодні форуму Юлія Драгун представила нове видання - повість "Бути щасливою - це доля".
Михайло Чухран – метр закарпатського гумору. Його вірші, написані місцевою говіркою, не раз перемагали на всеукраїнських конкурсах читців. Своєю новою книгою «Фейсбучні фіглі» він знову поставив найвищу планку в своїй жанровій царині.
«Трикутник». Таку назву має поетична збірка Світлани Кедик, Валентини Костьо і Здени Тесличко. Це модерна жіноча поезія, метафоричний світ, який виявився цікавим для сучасника. Щоб послухати поезію «Трикутника», їх запрошували читачі Ужгорода, Мукачева, Хуста…
Ромський прозаїк Микола Бурмек-Дюрі – автор першого в Україні роману про життя і побут своєї общини. Називається книга «Щоденник молодого рома-мандрівника». Але сам твір важливий не тим, якої національності автор, а живим, невигаданим і точним поглядом на сучасне життя. На підході - друга прозова книга Миколи. Знову хотів би підкреслити, що мова йде про зрілі видання аж ніяк не учнівського рівня.
Відомий своїми історичними нарисами дослідник Іван Біланчук випустив солідне дослідження про село над Тисою. У презентований ряд книга потрапила завдяки живому стилеві оповідача.
На "Пегасі" була представлена автобіографічна книга Івана Корчинського "Дороги, які нас обирають".
З відкриттям фестивалю збігається видання двох моїх поетичних книжок - збірки "Зірки впритул" (Київ. "Український пріоритет") і поеми "Полювання на сина"(Ужгород. "Гражда"). Рецензію Петра Скунця на неї колись надрукувала "Літературна Україна".
Чотири роки підряд Виноградів робить важливий внесок, щоб підтримати творчу молодь краю, говорить з приводу фестивалю один з ініціаторів, депутат міськради Святослав Гал. Запросивши у Виноградів письменників, ми дали можливість закарпатським авторам-початківцям почути важливі для себе поради, отримати стимул для подальшого творчого навчання. Адже такі зустрічі залишаються в пам’яті на все життя. У рамках підготовки до "Карпатського Пегасу" Виноградів підтримав видання двох авторів. А в ході цьогорічного форуму започаткована творча співпраця професійних письменників з поетичною спільнотою "Креденц сміху". Це автори, які "грають з словом", змагаються у майстерності сміху. Це своєрідний шлях, який може призвести від "хохми" та тролингу до речей, які називаються справжньою літературою. В історії вже так було, і не раз. Тож на наступному, п’ятому святі творчості "Карпатський Пегас" хочемо презентувати цікавий однойменний альманах.
Екскурсійна програма дозволила навідатися у село Черна, де працює центр народного ткацтва і волоської культури, і поспілкуватися з глибоким знавцем історії й мистецтва краю Василем Івашком.
Гості "Пегасу" взяли участь у святкуванні Дня прапора, а 24 серпня традиційно піднімалися на вершину Говерли.
Коментарі
Останні події
- 11.11.2024|19:2715 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
- 11.11.2024|19:20Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
- 11.11.2024|11:21“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
- 09.11.2024|16:29«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
- 09.11.2024|16:23Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії
- 09.11.2024|11:29У Києві видали збірку гумору і сатири «СМІХПАЙОК»
- 08.11.2024|14:23Оголосили довгий список номінантів на здобуття Премії імені Юрія Шевельова 2024 року
- 30.10.2024|14:38У просторі ПЕН відбудеться зустріч із письменницею Оксаною Мороз у межах Кіноклубу Docudays UA
- 30.10.2024|13:4410 причин відвідати Фестиваль “Земля Поетів” у Львові 9-10 листопада
- 28.10.2024|13:51Оголошено довгі списки Книги року ВВС-2024