Re: цензії
- 09.03.2026|Тетяна Торак, м. Івано-Франківськ100 тонн світла
- 07.03.2026|Надія Гаврилюк“А я з грядущих, вочевидь, епох”
- 06.03.2026|Микола Миколайович ГриценкоДефіцит людського спілкування. Проблематика «Відступників» Христини Козловської
- 04.03.2026|Тетяна Торак, м. Івано-ФранківськХтось виловлює вірші...
- 27.02.2026|Василь КузанМіж "витівкою" і війною
- 26.02.2026|Роман Офіцинський«Моя Галичина» Василя Офіцинського
- 24.02.2026|Тетяна Іванчук, письменницяПартитура життя
- 22.02.2026|Тетяна Торак, м. Івано-ФранківськТалановиті Броди
- 20.02.2026|Богдан Дячишин, ЛьвівПоет від природи: книга памʼяті
- 19.02.2026|Віктор ВербичЗцілення від синдрому загубленої пам’яті та закон бумеранга
Видавничі новинки
- «Безрозсудна» Лорен Робертс: почуття vs обов’язок та повалені імперіїКниги | Буквоїд
- Ігор Павлюк. «Голод і любов»Поезія | Буквоїд
- Олена Осійчук. «Говори зі мною…»Поезія | Буквоїд
- Світлана Марчук. «Магніт»Поезія | Буквоїд
- Олександр Скрипник. «НКВД/КГБ проти української еміграції. Розсекречені архіви»Історія/Культура | Буквоїд
- Анатолій Амелін, Сергій Гайдайчук, Євгеній Астахов. «Візія України 2035»Книги | Буквоїд
- Дебра Сільверман. «Я не вірю в астрологію. Зоряна мудрість, яка змінює життя»Книги | Буквоїд
- Наомі Вільямс. «Пацієнтка Х, або Жінка з палати №9»Проза | Буквоїд
- Христина Лукащук. «Мова речей»Проза | Буквоїд
- Наталія Терамае. «Іммігрантка»Проза | Буквоїд
Літературний дайджест
Василя Стуса спокушала україномовна КДБістка
Його збірка "Птах душі" досі зберігається в московських архівах
Василя Стуса вбили через висунення на Нобелівську премію з літератури. Ця версія смерті українського поета в ув´язненні в Пермській області Росії стала основою сюжету фільму "Птах душі".
Зйомки розпочнуть у день народження Стуса, на Святвечір 6 січня 2018 року.
— "Птах душі" — так називалася збірка перекладів. У таборі "Пермь-36" у поета її вилучили. Шантажували, що знищать, якщо не погодиться співпрацювати з КДБ. Досі зберігається в московських архівах, — розповідає сценарист Сергій Дзюба, 39 років.
"Якщо ми з вами домовляємося, ви відмовляєтесь від Нобелівки — переглядаємо справу. Прийшов новий Генсек ЦК КПРС Горбачов. У країні відлига", — спокушає Стуса агент-жінка. Розмовляє з ув´язненим українською. Але на той час поет уже навіть відмовився від радянського громадянства.
Історію Стуса порівнюють з долею німецького антифашиста Карла фон Осецького. 1935-го отримав Нобелівську премію миру. Гітлер не міг тримати нобелівського лауреата в концтаборі. Осецького звільнили, однак він майже відразу помирає від туберкульозу.
— "Птах душі" — біографічний фільм, але з елементами трилера, — продовжує Сергій Дзюба. — У нас своя версія, як саме вбили Стуса 1985-го. Базується на документальних фактах. Наприклад, знаємо, що поета водили до якогось начальства з України, коли востаннє посадили в карцер. Хто це був — невідомо. У нас це — КДБістка Віра. Приїхала спокушати Стуса свободою. Хоче зрозуміти, де в поета слабкі місця, звідки почався його бунт проти радянської влади. Розмовлятиме з ним про минуле, творчість, кохання. До того Стус ніколи не спілкувався з КДБістами. Просто казав "Не говоритиму!".
Виконавців головних ролей поки не називають.
— Стус розповідатиме про поета Павла Тичину, — додає співавтор сценарію Артемій Кірсанов, 37 років. — Йому присвятив працю "Феномен доби". В ній автор дослідив життя і творчість Тичини. Острах піти його шляхом не дав Стусу зламатися.
Жінки любили Василя Стуса. Він згадуватиме перше кохання. Обраниця розмовляла російською — на цьому ґрунті виник конфлікт. Вона не розуміла, чому Стус не хоче бути, "як усі". Розповідатиме Вірі про дружину. КДБістка теж певною мірою зацікавлюється Стусом як чоловіком. Була його шанувальницею в студентські роки. Покажемо її внутрішній конфлікт. Бо все ж таки вона в нас — машина для вбивства. Метафорична радянська влада, яка приїхала вмовляти поета визнати її.
Гасло фільму про Василя Стуса — "Народе мій, до тебе я ще верну, щоб в смерті повернутись до життя".
Ганна ЩОКАНЬ
Коментарі
Останні події
- 09.03.2026|08:57Письменник-азовець Павло Дерев’янко презентує в Луцьку культове козацьке фентезі
- 06.03.2026|08:40Оголошено конкурс літературної премії імені Катерини Мандрик-Куйбіди
- 24.02.2026|15:53XХVІІ Всеукраїнський рейтинг «Книжка року ’2025». Остаточні результати
- 22.02.2026|12:341 березня у Києві відбудеться друга письменницька конференція проекту «Своя полиця»
- 18.02.2026|17:24«Крилатий Лев» оголошує прийом матеріалів на визначення лавреатів 2026 року
- 18.02.2026|17:14Оголошується прийом творів на конкурс імені Івана Чендея 2026 року
- 18.02.2026|16:5428 лютого Мар’яна Савка вперше покаже у Львові концерт-виставу «Таємний чат»
- 16.02.2026|17:46Романтика, таємниці та київські спогади: Як пройшла презентація «Діамантової змійки» у Відні
- 07.02.2026|13:14Українців закликають долучитися до Всесвітнього дня дарування книг
- 28.01.2026|09:39«Театр, ютуб, секс»: у Луцьку презентують книжку Ярослави Кравченко
