Re: цензії
- 14.08.2026|Тетяна Безушко-ГрабНезламна Олена Пчілка: відгук на роман «Мармурова жінка»
- 08.08.2026|Юрій Горблянський, кандидат філологічних наук, доцент кафедри української літератури імені академіка Михайла Возняка Львівського національного університету імені Івана ФранкаІсторична реконструкція націєтворчих змагань в ретроромані Юрка Вовка (Юрія Зилюка) «Передбачення Курта Зіберта»
- 06.08.2026|Віктор ПалинськийІноземець
- 04.08.2026|Тетяна Мороз, письменниця, книжкова оглядачка, бібліотекаркаСтрокате літо під однією обкладинкою
- 02.08.2026|Тетяна Іваніцька-Дячун лікарка-психіатриня, психотерапевтка, письменницяПісля цієї книжки хочеться подзвонити мамі
- 02.08.2026|Ігор ЧорнийІнтриги, шпаги і любов
- 31.07.2026|Тетяна Іваніцька-Дячун, лікарка-психіатриня, PhD, психотерапевтка, письменницяЗакохатися в життя — означає повернутися до себе
- 29.07.2026|Тетяна Торак, м. Івано-ФранківськБез миті немає вічности
- 26.07.2026|Ігор ЗіньчукУ полоні Чугайстра
- 22.07.2026|Юрій Горблянський, Львів–Зашків«ХТО ТАМ ПОВИС ТІМ’ЯЧКОМ ВНИЗ…»: про «діточі» вірші-«хулігани» для шибайголовних непосидюх…
Видавничі новинки
- Павлюк Ігор. "Мезозой"Проза | Буквоїд
- Прозовий дебют Надії Позняк «Ти ж знаєш, він ніколи тобі не дзвонить…»Книги | Буквоїд
- Сащук Світлана. «Дратва тиші»Поезія | Буквоїд
- «Безрозсудна» Лорен Робертс: почуття vs обов’язок та повалені імперіїКниги | Буквоїд
- Ігор Павлюк. «Голод і любов»Поезія | Буквоїд
- Олена Осійчук. «Говори зі мною…»Поезія | Буквоїд
- Світлана Марчук. «Магніт»Поезія | Буквоїд
- Олександр Скрипник. «НКВД/КГБ проти української еміграції. Розсекречені архіви»Історія/Культура | Буквоїд
- Анатолій Амелін, Сергій Гайдайчук, Євгеній Астахов. «Візія України 2035»Книги | Буквоїд
- Дебра Сільверман. «Я не вірю в астрологію. Зоряна мудрість, яка змінює життя»Книги | Буквоїд
Re:цензії
Казка Галини Пагутяк «Юрчик-Змієборець» як алегорія про війну, в якій ми живемо
Галина Пагутяк. Юрчик-Змієборець: казка. К.: ЛА «Друге дихання», 2025. - 72 с.
Казка Галини Пагутяк «Юрчик-Змієборець» відкриває серію сучасної героїчної казки «Котигорошко», започатковану Третьою окремою штурмовою бригадою ЗСУ. Завдання серії – трансформація російсько-української війни в героїчні казки, в яких буде відтворено образ головного історичного ворога, який загрожує існуванню українського світу.
В архаїчних міфологіях змії – персоніфікований образ мудрості. Вони можуть поєднувати і добро, і зло. У європейських народів через християнську міфологію, що зазнала впливу юдаїзму, змії стали втіленням зла. Образ зміїв активно розвивався в казках руської епохи. У казці «Кирило Кожум’яка», що належить до руського періоду, герой перемагає змія. Із зміями бореться хлопчик-семиліток із казки «Золота гора». Дванадцять зміїв уособлюють усю силу, ницість і підступність світу в «Казці про Лугая». У казці «Котигорошко» наділений надзвичайною силою хлопчик визволяє з полону від змія своїх братів і сестру. Популярність змія як втілення зла простежується в 11-12 століттях, коли найбільші оборонні споруди Русі назвали Змієвими Валами. В часи Великого князівства литовського і Речі Посполитої образ змія поступово трансформується в образ чорта. Перехідною є українська народна казка «Чорт-змій і запродані діти», у якій змій постає то в образі змія, то в образі чорта.
Галина Пагутяк добре простудіювала літературу, пов’язану з образом змія в українських народних казках, де одним із провідних є мотив змієборства. Головний герой її казки – дев’ятилітній хлопчик Юрко, що живе в Королівстві, яке захищається від нападу Імперії. Йому у спадок дістався зошит від діда, в якому записані уроки, як стати характерником. Перед смертю дід заповів передати онукові зошита, коли Юркові виповниться шістнадцять років, але війна, на яку пішов спочатку хлопчиків батько, а потім старший брат, змусила його пройти школу характерництва раніше. Війна завжди робить дітей дорослішими.
Вже перші уроки, взяті з магічного зошита, навчили Юрка читати чужі думки, а згодом у його кімнаті з’являється змій-дитина, в якого ще не виросли крила, і він потребував охоронця. У своїй казці письменниця використовує і уявлення древніх народів про зміїв, які вважали, що вони наділені мудрістю, і пізнішу традицію, яка перейшла в міфології європейських народів від біблійних уявлень про змія як персоніфікований образ зла, спокуси, підступності, цинізму.
Змій-дитина розповідає Юркові, що з давніх-давен на Землі йде війна між триголовими і сріблясто-зеленими зміями. Триголові змії підтримують сили зла і, зокрема, Імперію, а сріблясто-зелені допомагають силам добра і, відповідно, Королівству.
У казці «Юрчик-Змієборець» Росія прочитується не під своєю назвою, а як Імперія, а Україна – як Королівство. Повітряні тривоги, обстріли ракетами і дронами мирних міст формують образ нашого часу, в якому маленькі читачі без особливих труднощів зрозуміють, кого письменниця мала на увазі під Імперією, якій служать триголові змії. Народ, що населяє Королівство, неоднорідний. Є серед громадян Королівства люди, пов’язані з триголовими зміями, що допомагають Імперії. Це однокласник Юрка – Кіріло, що має саме такий зросійщений варіант імені, і його батько-бізнесмен, що втік від війни в Юркове місто, але чекає, коли Імперія захопить Королівство.
У художньому світі Галини Пагутяк війна, в якій ми живемо, має свої казкові декорації, але природа цієї війни і образ традиційного історичного ворога впізнаваний, тому діти, які виростуть на таких казках, з дитинства не будуть мати ілюзій щодо людяності і добрих намірів нашого північно-східного сусіда. А це означає, що вони з дитинства будуть знати, що з таким ворогом, як у казці «Юрчик-Змієборець», залишається єдиний вихід – «битись, а не миритись».
Коментарі
Останні події
- 16.08.2026|21:26Література на смак — у прямому сенсі. І це не жарт
- 14.08.2026|11:19Від вікторіанської класики до богинь Олімпу: які книжки видавництво READBERRY готує на осінь 2026 року
- 14.08.2026|11:16Розпочався конкурс на здобуття Премії Шевельова за 2026 рік
- 13.08.2026|16:17Від полиці до читача: українська книга без кордонів
- 11.08.2026|08:03«Книжка року’2026» Тиждень книжкової моди: Лідери літа у номінації «Красне письменство»
- 10.08.2026|20:33BestsellerFest у Львові: спалені ворогом книжки, довжелезні черги по автографи і пів мільйона для «Азову»
- 10.08.2026|20:30Yakaboo Publishing видає книжку «Привиди Бахмута: спогади снайпера» — особисту історію командира легендарного підрозділу
- 10.08.2026|07:59«Книжка року’2026» Тиждень книжкової моди: Лідери літа у номінації «Софія»
- 09.08.2026|10:54Моринці готуються до Ше.Fest: музика, театр і сучасна українська культура на батьківщині Шевченка
- 09.08.2026|08:22«Книжка року’2026» Тиждень книжкової моди: Лідери літа у номінації «Візитівка»
