Re: цензії
- 18.12.2024|Тетяна Торак, м. Івано-ФранківськНотатки мемуарного жанру
- 17.12.2024|Оксана Тебешевська, заслужений учитель України, письменницяВолодимир Качкан: «З того слова насію довічних пісень…»
- 14.12.2024|Валентина Семеняк, письменницяКлюч до послань
- 10.12.2024|Ігор ЗіньчукСвобода не має ціни
- 01.12.2024|Ігор ЗіньчукТомас Манн „Будденброки” – роман–сага про занепад однієї родини
- 20.11.2024|Михайло ЖайворонСлова, яких вимагав світ
- 19.11.2024|Тетяна Дігай, ТернопільПоети завжди матимуть багато роботи
- 19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачкаЧасом те, що неправильно — найкращий вибір
- 18.11.2024|Віктор ВербичПодзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
- 17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. СумиДіалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
Видавничі новинки
- У видавництві Vivat вийшов комікс про Степана БандеруКниги | Буквоїд
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
- У "НІКА-Центр" виходять книги Ісама Расіма "Африканський танець" та Карама Сабера "Святиня"Проза | Буквоїд
- Ігор Павлюк. "Бут. Історія України у драматичних поемах"Поезія | Буквоїд
- У Чернівцях видали новий роман Галини ПетросанякПроза | Буквоїд
- Станіслав Ігнацій Віткевич. «Ненаситність»Проза | Буквоїд
- Чеслав Маркевич. «Тропи»Поезія | Буквоїд
- Легенда про ВільнихКниги | Буквоїд
- Нотатник Вероніки Чекалюк. «Смачна комунікація: гостинність – це творчість»Книги | Буквоїд
- Світлана Марчук. «Небо, ромашки і ти»Поезія | Буквоїд
Re:цензії
Від “Інкубації “Яєць динозавра” до реінкарнації читача
Що буває, коли книга потрапляє до рук пересічного читача?
Звісно, читач її читає. Якщо сподобається, то згодом перечитує ще раз (а то і не раз). А якщо не сподобається – то лежить собі книженція десь у тихому куточку та й припадає пилом.
Щоправда, якщо читач хоч трохи тямить як інтернет-користувач, то десь у нетрях мережі він зможе залишити свій «лайковий» (чи не дуже) відгук сучасним і прийдешнім читацьким поколінням, поклацає в пошуках додаткової інфи про автора, ну, може, ще трохи «потусується» на літсайтах з однодумцями і посперечається з опонентами, та й по тому.
А от як втрапить книга (причому дійсно хороша книга) до рук знаного літературознавця, обтяженого регаліями доктора філологічних наук, та ще й професора? Йо-ооой… І хто б міг подумати?
Бо зазвичай від літературознавців очікують серйозних речей, на кшталт хірургічно-ретельного, чи аж не до йоти, дослідження, або, навпаки, розгромної статті – ну, одним словом, чогось такого – УХ!
І тут – «Інкубація…». Проте спочатку були «Яйця…». Ні, не у плані першотворення світу, хоча вчені лоби й донині не дійшли консенсусу, що могло з’явитися раніше – яйко чи кура. Адже найраніше були – динозаври!
Отож, панове, сьогодні розглянемо, «словесне неподобство», яке, за словами самого автора, «літературною критикою вочевидь назвати важко» і за яке (о це так парадокс!) автор удостоївся премії імені О. Білецького в галузі тієї ж таки літературної критики.
«Інкубація „Яєць динозавра”» Фелікса Штейнбука – книжка, що вийшла друком у видавництві «Люта справа» на початку осені 2019 року і що у жанровому плані становить, за визначенням автора, збірку критичних есеїв-мініатюр, у яких він ділиться з читачами своїми суб’єктивними враженнями (рефлексіями) від прочитання збірки оповідань Олеся Ульяненка «Яйця динозавра». А, загалом, мету цих есеїстичних просторікувань визначають намагання популяризувати творчу спадщину Ульяна – надзвичайно талановитого УКРАЇНСЬКОГО ПИСЬМЕННИКА.
Чому ж «інкубація»? – запитаєте ви, тобто такий собі природничо-термічний, а іноді й штучний процес визрівання. Я теж була подивована і заінтригована цією назвою, коли цілком випадково натрапила на книжку Фелікса Штейнбука. При тому, що з творчістю самого Олеся Ульяненка я була майже не знайома, не рахуючи колись давно прочитаної «Серафими», сюжет якої видався мені аж занадто надуманим та вульгарним. А що у цього письменника існує ще й мала проза, я навіть не уявляла.
І от склалося якось так, що «Інкубацію „Яєць динозавра”» я прочитала раніше, аніж «Яйця динозавра». Все нібито логічно, ознайомившись чи то з якоюсь інформацією про книгу, чи то з відгуками, ми, звичайно, прагнемо більш глибшого знайомства з оригіналом – так зароджується таїнство читання і сприйняття, яке, зрештою, і народжує в душі того вогненного динозаврика, що здатен або спопелити нас своїм жаром, або канути у забуття.
Те, що «Інкубація…», тобто сам процес прочитання Штейнбукових рефлексій мене обпік, – не сказати нічого. Градус літературної майстерності автора у враженнях від оповідань Ульяненка, викладений з гумором, живою і жвавою мовою, помножений на особисті спогади, уявлення та переконання – зашкалює. Невеличкі за обсягом шкіци на кожне з оповідань водночас і ознайомлюють зі змістом, і завдяки оригінальності висловлених в них роздумів самі прочитуються як окремі творіння. А це вже автоматично спонукає читача до подальшого прочитання збірки, якій це «неподобство» власне і присвячене.
Таким чином, літературознавець чи то свідомо, чи то цілком інтуїтивно створює своїми есеями такий мікроклімат, у якому читач вільно-невільно визріває до стану, коли знайомство з Ульяненком стає не тільки неминучим, а й нагальним.
Натомість, перечитавши малу прозу Ульяна, яка за життя автора ніде не друкувалась і була видана збіркою лише через шість років після смерті письменника під назвою «Яйця динозавра» (за назвою однойменного оповідання), вже не можна не відзначити і її непересічність, і її актуальність. Вона просто не може залишити читача байдужим, бо, чесно кажучи, Ульяненко – мене спопелив.
Авжеж, тому що за, здавалось би, на перший погляд примітивністю і наївністю сюжетиків у них все ж таки криється «те щось», значно глибше, трагічніше, а подекуди і трагікомічніше, що зачіпає душу і вже не відпускає.
А, зважаючи на те, яким рівнем поетичної образності, емоційністю, кольоровістю і соковитістю художнього письма, де навіть «запах пропащості» є якимсь насичено-перестиглим і де кожна сцена відчувається чи не на дотик, відзначається майже вся проза Олеся Ульяненка і з яким неперевершеним умінням автор був здатен зобразити колоритність зовнішності та внутрішнього світу своїх героїв, то і читаються його твори на одному диханні. Таке враження ніби переглядаєш короткометражні фільми.
Загалом Ульяненка можна сміливо розбирати на цитати і мудрі спостереження. Ульяненко – неперевершений психолог. Ульяненко – сценарист. І направду, якщо читати його твори, особливо романи, як сценарії до кінофільмів, то сама сутність твору сприймається і вловлюється набагато легше, аніж через призму класичного літературного жанру.
І вже зовсім по-іншому сприймаєш все те, за що так ревно лаяли автора за його життя – і сцени жорстокості, і сексуальні сцени, і ненормативну лексику. Визнаймо, що Олесь Ульяненко – співець суспільного дна, це його виболіла тема: алкоголіки, бандюги, повії – зворотна сторона медальки під назвою «Життя». Ну ж бо не можуть його герої спілкуватись пафосно, пити виключно мінералку і займатися лише тим, що не здатне шокувати законослухняних громадян.
Зрештою, здебільшого і сюжетним лейтмотивом вчинків героїв Ульяненка є одне-єдине цілком природне «хотіння мати більше, аніж дала нам доля». Тільки от досягається це не завжди праведними методами, а закінчується здебільшого аж ніяк не хепі-ендом. Життя як життя, одним словом, у всіх своїх проявах.
А втім я зумисне оминаю переказувати сюжети оповідань Олеся Ульяненка, як і розбирати самі рефлексії Фелікса Штейнбука. Це треба просто читати! Пропустити через себе. Але з усією відповідальністю читача можу підтвердити, що отримав професор свою премію цілковито заслужено. Бо нині я з величезним задоволенням відкриваю для себе творчість Ульяна. Щобільше, зовсім по новому, перечитавши вдруге, почала сприймати і… «Серафиму».
Відтак на моїй книжній поличці поряд з «Інкубацією „Яєць динозавра”» і «Яйцями динозавра» вже з’являються інші зачитані книги Ульяненка, які – я впевнена – мені захочеться перечитати ще не раз і які тепер не припадатимуть пилом.
Коментарі
Останні події
- 19.12.2024|11:01Топ БараБуки: довгий список найкращих дитячих і підліткових видань 2024 року
- 19.12.2024|07:49Топ продажів видавництва VIVAT у 2024 році
- 18.12.2024|13:16Фонд Східна Європа за підтримки Швейцарії випустив онлайн-курс для підлітків «Не можеш сказати – пиши!»
- 17.12.2024|19:44Мирослав Лаюк став лауреатом премії імені Шевельова 2024 року
- 17.12.2024|19:09Вийшов трейлер української стрічки «Фрагменти льоду»
- 10.12.2024|18:36День народження Видавництва Старого Лева
- 10.12.2024|10:44На Оболоні Книгарня "Є" відкриє новий культурний простір “Книгарня “Є”
- 10.12.2024|10:38Видавець Віктор Круглов пройшов відбір на навчання в Стенфордській вищій школі бізнесу
- 10.12.2024|10:35Ретроспективні фільми «7 психопатів», «Орландо» і «Володарі часу» покажуть узимку в кінотеатрах України
- 10.12.2024|10:30У Києві презентують книжку “Спіймати невловиме. Путівник світом есеїстики”