Електронна бібліотека/Проза

Сорок дев’ять – не Прип’ять...Олег Короташ
Скрипіння сталевих чобіт десь серед вишень...Пауль Целан
З жерстяними дахами, з теплом невлаштованості...Сергій Жадан
Останній прапорПауль Целан
Сорочка мертвихПауль Целан
Міста при ріках...Сергій Жадан
Робочий чатСеліна Тамамуші
все що не зробив - тепер вже ні...Тарас Федюк
шабля сива світ іржавий...Тарас Федюк
зустрінемось в києві мила недивлячись на...Тарас Федюк
ВАШ ПЛЯЖ НАШ ПЛЯЖ ВАШОлег Коцарев
тато просив зайти...Олег Коцарев
біле світло тіла...Олег Коцарев
ПОЧИНАЄТЬСЯОлег Коцарев
добре аж дивно...Олег Коцарев
ОБ’ЄКТ ВОГНИКОлег Коцарев
КОЛІР?Олег Коцарев
ЖИТНІЙ КИТОлег Коцарев
БРАТИ СМІТТЯОлег Коцарев
ПОРТРЕТ КАФЕ ЗЗАДУОлег Коцарев
ЗАЙДІТЬ ЗАЇЗДІТЬОлег Коцарев
Хтось спробує продати це як перемогу...Сергій Жадан
Нерозбірливо і нечітко...Сергій Жадан
Тріумфальна аркаЮрій Гундарєв
ЧуттяЮрій Гундарєв
МузаЮрій Гундарєв
МовчанняЮрій Гундарєв
СтратаЮрій Гундарєв
Архіваріус (новела)Віктор Палинський
АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
Завантажити

ризикованими будуть прояви такої порядністи з нашого боку, бо ж доведеться їм пояснювати, чому не віддали зразу. І чому одразу не сповістила про зраду Ореста, чому брехала так довго, бо мовчання з такого приводу є найтяжчою брехнею? Саме за брехню. Як за найбільшу зраду, Організація карає найтяжче. Дехто з членів Проводу і зрадіють напевно, що давня леґенда мала реальні підстави, але обману не зможе вибачити ніхто з них. І твого імені, дядьку, зачіпати брехнею теж запізно, бо нині про тебе треба говорити або лишень добре, або ж геть нічого. Не згадати твою участь у приховуванні скарбу не можна, якщо комусь повертати коштовності, то нехай так і буде, що уявлятиму тебе у своїх згадках просто добропорядним дядьком (не відомим парламентарієм і не спритним і дещо нахабним бізнесменом) – останньою близькою мені по крови людиною з нашого колись великого роду. Ні, Мартусю, поки що нічого путнього тобі не йде на думку, крім палкого намагання виправдати себе і дядька Макса, коли треба було б тобі продумати насамперед: чи виголосити перед Бруно сповідальну промову з додаванням покаянних фраз, чи обмежитися лише жагучим поцілунком з гіркуватими струмочками сліз. Господи, до чого ж ти дійшла! А ще у недавньому часі таким і навіть складнішим проблемам могла дати раду мимохідь із веселою усмішкою на обличчі й келихом терпкуватого вина в руці, справді так – наче між іншим, між двома подихами чи ковтками. До чого ж ти дійшла, люба Мартусю? Невже знову повну склянку і впасти до ліжка, до забуття? Але ж навідається до тебе недавнє минуле жахливим сном, то прокинешся вся спітніла, налякана, збентежена, і вже не заснеш до ранку, будеш ізнову жувати свої ж вчинки з минувшини, бо з приводу прийдешнього не наважитися тобі чогось гарного намріяти, аби не наврочити, не наполохати можливі гаразди ще з далекої відстані. Така вже твоя вдача, так вже тобі визначено...”
Залізну колись панну Марту справді добряче пригнітили останні кілька місяців, коли вона вже не бачила ніякого виходу для себе – бранка бранкою, хоча для всіх сторонніх відпочивальників на острівному курорті для обраних була начебто рівнею – такою собі самодостатньою молодою багатійкою, яка не знає рахуби своїм чималим статкам настільки, що навіть не може вигадати, як і на що їх можна витрачати зі втіхою для самої себе. Смітити дурно грошима вона вже не смітить, але й ступити на стежечку добродійництва їй поки що не дозволяють літа молодії. Справді, для будь-якої жіночки тридцять із зовсім невеличким гачком є тим віком, коли можна ще багато чого від життя брати і не віддавати навіть навзаєм, сподіватися, що ось-ось і буде ще краще. “Філософствуй, Мартусю, на сторонні теми та ж не так задовго, а лишень до тої миті, поки не прийшов пан Орест, поки не почав ізнову перевіряти твою щиру відданість до нього, твою безоглядну готовність до пошуків украденого дядьком Максом чужого скарбу. Може й передумати! Ану, дівко, зроби жорсткішим свій збляклий погляд! Напруж м’язи обличчя відчайдушним й веселим завзяттям, бо вже чуються Орестові нахабнющі кроки за твоїми дверима! То ж готуйся до герцю! ” – Марта закінчила командним окликом чергове копирсання у своїй душі, рішуче підійшла до дверей, і, не зважаючи на умовний перестук, голосно запитала, чи то пан Орест вирішив її потурбувати.
- Молодця, Марто! Обережність у нашій справі є чи не головною засторогою для нашої безпеки. Зібралася?
- Закінчую, обидві валізи вже спаковані, дещо залишаю, бо ж ти казав, що апартаменти здавати не збираєшся, бо скоро маємо повернутися. А лишилося мені забрати лише трохи косметики з лазеньки та інший дріб’язок з туалетного столика. То вже вкину до торбочки, яку візьму до салону літака А паспорта з квитком коли віддаси?
- Не хвилюйся, люба, з ними все гаразд – у моїй кишені. За годину рушаємо до летовища, там і віддам. Продумай ще раз свою поведінку з Бруно, як і для чого почнеш розпитувати не про вкрадене й приховане твоїм нахабним дядечком (упокой, Господи, його душу! – фарисейські додав Орест і швиденько перехрестився), а про його можливі потаємні схованки. І має ж бути для твого Брунчика все твоє зацікавлення абсолютно невимушеним, наче випадковим. Так, до слова прийшдлося. Про те, що той скарб є і достатньо великий, аби з ним теж можна було б поділитися, скажемо Брунові лишень у разі крайньої необхідности. Обов’язково перед такою розмовою з ним ти маєш зі мною порадитися. Сама розумієш – як на більше ділити, то кожному припаде менше. Чи ти зі мною не згодна?
- Може, ти і правий на всі сто, але ж стимулів у нього з’явиться більше. Не хвилюйся, я спочатку придивлюся, що і як у Брунчика на серці, якими очима він дивитися в мої люблячі оченята, потім і побалакаємо спочатку про життя-буття, начебто знічев’я зачеплю тему дядькових дивацтв і походеньок, бо у ченці він не намагався постригатися. Спитаю, чи не було в нього якоїсь прихованої любки чи друзів, про яких я не чула. Але так, лише між іншим. Мимохіть. Поступово. Крок за кроком. Я ж колись тобі казала, що Бруно байдужий до

Останні події

14.07.2025|09:21
V Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера» презентує цьогорічну програму
11.07.2025|10:28
Оголошено конкурс на літературну премію імені Богдана-Ігоря Антонича “Привітання життя”
10.07.2025|23:18
«Не народжені для війни»: у Києві презентують нову книжку Артема Чапая
08.07.2025|18:17
Нова Facebook-група "Люблю читати українське" запрошує поціновувачів вітчизняної літератури
01.07.2025|21:38
Артур Дронь анонсував вихід нової книги "Гемінґвей нічого не знає": збірка свідчень про війну та життя
01.07.2025|18:02
Сергію Жадану присуджено австрійську державну премію з європейської літератури
01.07.2025|08:53
"Дикий Захід" Павла Казаріна тепер польською: Автор дякує за "довге життя" книги, що виявилась пророчою
01.07.2025|08:37
«Родовід» перевидає «З країни рижу та опію» Софії Яблонської
01.07.2025|08:14
Мартин Якуб презентував у Житомирі психологічний детектив "Гріх на душу"
01.07.2025|06:34
ТОП-10 книг ВСЛ за червень 2025 року


Партнери