Електронна бібліотека/Проза
- Любити словомЮрій Гундарєв
- КульбабкаЮрій Гундарєв
- Білий птах з чорною ознакоюЮрій Гундарєв
- Закрите небоЮрій Гундарєв
- БезжальноЮрій Гундарєв
- Людському наступному світу...Микола Істин
- СЦЕНИ З ПІДЗЕМЕЛЛЯАнатолій Дністровий
- СЦЕНИ З ПІДЗЕМЕЛЛЯАнатолій Дністровий
- Пізно ввечері, майже поночі...Сергій Жадан
- Поетичні новиниМикола Істин
- Настя малює не квіткуПавло Кущ
- БубликПавло Кущ
- Серцем-садом...Микола Істин
- коли надто пізно ти знаєш що мало любив...Анатолій Дністровий
- LET ME GОOKEAN ELZY
- Конвертуй світлосутність поезії в душах...Микола Істин
- де я тебе розлив...Сергій Осока
- "Рейвах" (уривок з роману)Фредерік Верно
- Стільки людей поховано у пустелі...Олег Короташ
- Можеш забрати в мене трохи страху?Сергій Жадан
- Далі стоятимеш там, де завжди і була...Катерина Калитко
- Після снігуОксана Куценко
- Спочатку поет жив в життєпросторі світла...Микола Істин
- Буде час, коли ти...Сергій Жадан
- Буде злива початку світу, і підніметься Рось...Катерина Калитко
- І не вистачить сонця, аби все освітитиСергій Жадан
- отак прокинутися від вибуху...Павло Коробчук
- посеред ночі під час важкого кашлю...Анатолій Дністровий
- з міста, якого немає, не доходять новини...Галина Крук
- Велика годинникова стрілкаСергій Жадан
- Вечірня школаДмитро Лазуткін
- Оповита сном (THE SLEEPER)Едгар По
- Нас не вчили жити в такому, і ми вчимося, як можемо...Катерина Калитко
нас до спортмайданчика на галявині. До перекладини. Сяє місяць, а ми цілуємось, і раптом вона опинилися на стоптаному моріжку. Тоді вперше я відчув під собою жінку. Та руки мене не слухалися, ляк одібрав силу, сумирно вовтузився я на пишному пругкому тілі, мов упосліджений, на що вона грайливо мовила: „Мені пора”, – підвелася, погладила мене, мов малу дитину, й сквапно розчинилася в темносиній імлі. Через тиждень у неї помер чоловік, а невзабарі я закінчив третій курс і на кілька місяців поїхав на переддипломну практику...
Відтоді минуло років двадцять. Я встиг поміняти кілька професій і написати та видати „Заповіти білих горватів”. До видавництва на моє ім’я надійшов лист. То була перша реакція читачів на мою творчість. Відгукнулася Шела Юхимівна. Зворушена, що придбала у Львові книжку, автором якої є її колишній учень і... славний хлопець. Єдине, що не сподобалося їй у моїх „заповітах” – викривлено вивів стосунки межи жидами та руснаками. Невже, бідкається, насправді існує така глибока прірва поміж двома народами, що віками живуть плічопліч! Принаймні вона такого раніше не помічала, хоч, щиро кажучи, не звертала на те увагу. Мо’, натякнула, чи не вона причина, що в автора „Заповітів” склалася хибна думка про жидів... Якщо так, ладна вибачитися, лише б я більше не писав поганого про її одновірців.
Я не одразу відгукнувся на її лист, захоплений натхненням, тільки десь через місяць надіслав їй щойно видану свою другу книжку. Відповідь не забарилася. Шела Юхимівна привітала мене з черговим успіхом і... зробила висновок, що „її двієчник ніколи не виправиться, хоч уже є певні зрушення”. Моя творчість пройнята радше арійським духом, аніж антисемітизмом. Але, туттаки виправилася, –
арійство і сіонізм речі несумісні. Ще звернула увагу на викриття мною християнських протиріч. Почасти згодна зі мною щодо вульгаризації релігії плебеями Стародавнього Рима, релігії, що дурить світ обрізаним Спасителем, який скидається на ослику радше на привида, ніж на соняшний промінь. Світло, на жаль, бідкається вона, відсутнє і в Торі. За що й вітає мене, що вибудовую світогляд природньо, без домішок окрушин з чужого рота. Проте, завважила, моя творчість мало кому буде цікава, бо зледащілі в комунах та парафіях тутешняки не розглядають себе, як щось окремішнє, цілком задоволені чужим.
Нарешті я дописав і здав до друку третю книжку. Та вже й наступна роїлася в голові, хоч ще не вимальовувався сюжет. І тоді повідомив Шелу, що збираюся в підгір’я на пошуки натхнення. Можливо, у нетрях дендропарку зачаївся і чекає на мене пролог майбутньої книжки... Відповідь була лаконічна: „Чекаю”.
Сімаргл торкнувся мене, відірвав од спогадів: „Вам не цікаво?” – „Вибач. У тебе тепер своє життя, мені не до шмиги. Трохи побуду біля тебе, а там побачимо. Якщо відтак захочеш, візьмеш мене з собою на той берег, а ні, то я залишуся тут, уже нікудишній до мандрів. І, щиро кажучи, відпала в мене охота бабратися в сірій речовині, липкій та безформній”. – „Добре. Тоді я порибалю, зготую нам вечерю, а ви побудьте сам”, – підхопився на ноги. Лишень він одійшов, щез за виярком, мене знову охопив сум за ним, як рідним сином. Отже, я батько його, і квит! Хоч спорідненість відчуваю тільки на відстані, коли його поряд нема. А онде з’явиться – вмах зблисне в батьківських очах радість... Не можу того збагнути. Таки хтось, та не я, пан наді мною, може й не один, а кілька, мов сторукий Будда... А втім, зарубав собі на носі – Сімаргла породив саме я. Виносила та народила його попадя, виплекала ведмедиця, а викохав і прищепив йому любов до прекрасного Митрофан Субота.
Несамохіть відводжу погляд од річки і… спрямовую в бік підгір’я, до Вартового. Містечко лишень прокидається в сірокаламутній імлі. Брудне, невмите. П’яні калюжі тут і там віддають перегаром. Сквапно шмигнула через майдан невиспана повія, клигає на роботу стара прибиральниця, зблиснула за рогом фара автівки. Тихо, мов у казармі перед „підйомом”. Осінь, рання осінь обдає мої скроні прохолодним світанком. Шерехатий лист, чую, знічев’я зачепився черешком за комір, наче привітався: „Привіт, опришку. Давненько тебе не було в нашому краї”. Неквапом іду вздовж високих парканів, низькуватих штахетників, дротяних сіток, минаю перехрестя, садиби, будинки, садочки, стару розвалюху, куди не раз заглядав до крамниці по термоядерні цигарки та смердюче вино. Зворушено переходжу квартал – другий, краєм ока кидаю погляд на двоповерховий будинок, у якому мешкає Шела Юхимівна. Минаю його, не зважуюся пристати на хвильку, зробити півоберта до хвіртки, сміливо ввійти. Страх охоплює мене, вчорашнього учня до чарівливої вчительки, брешу собі: „Нехай вона ще поспить, а я тим часом відвідаю лісову сторожу”. Старий і сизий дендропарк зустрів мене, як давнього друга. Згадали одне одного. Хвойні... листяні... кущі... доглянуті алеї. Дерева... Стривай, латинською це Fagus silvatica, то Picea pungens, a онде Rosa canina... Неохоче я брався до науки, та дещо пам’ятаю.
З ранковою млою розвіявся і ляк у
Останні події
- 21.11.2024|18:39Олександр Гаврош: "Фортель і Мімі" – це книжка про любов у різних проявах
- 19.11.2024|10:42Стартував прийом заявок на щорічну премію «Своя Полиця»
- 19.11.2024|10:38Поезія і проза у творчості Теодозії Зарівної та Людмили Таран
- 11.11.2024|19:2715 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
- 11.11.2024|19:20Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
- 11.11.2024|11:21“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
- 09.11.2024|16:29«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
- 09.11.2024|16:23Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії
- 09.11.2024|11:29У Києві видали збірку гумору і сатири «СМІХПАЙОК»
- 08.11.2024|14:23Оголосили довгий список номінантів на здобуття Премії імені Юрія Шевельова 2024 року