Електронна бібліотека/Проза
- Любити словомЮрій Гундарєв
- КульбабкаЮрій Гундарєв
- Білий птах з чорною ознакоюЮрій Гундарєв
- Закрите небоЮрій Гундарєв
- БезжальноЮрій Гундарєв
- Людському наступному світу...Микола Істин
- СЦЕНИ З ПІДЗЕМЕЛЛЯАнатолій Дністровий
- СЦЕНИ З ПІДЗЕМЕЛЛЯАнатолій Дністровий
- Пізно ввечері, майже поночі...Сергій Жадан
- Поетичні новиниМикола Істин
- Настя малює не квіткуПавло Кущ
- БубликПавло Кущ
- Серцем-садом...Микола Істин
- коли надто пізно ти знаєш що мало любив...Анатолій Дністровий
- LET ME GОOKEAN ELZY
- Конвертуй світлосутність поезії в душах...Микола Істин
- де я тебе розлив...Сергій Осока
- "Рейвах" (уривок з роману)Фредерік Верно
- Стільки людей поховано у пустелі...Олег Короташ
- Можеш забрати в мене трохи страху?Сергій Жадан
- Далі стоятимеш там, де завжди і була...Катерина Калитко
- Після снігуОксана Куценко
- Спочатку поет жив в життєпросторі світла...Микола Істин
- Буде час, коли ти...Сергій Жадан
- Буде злива початку світу, і підніметься Рось...Катерина Калитко
- І не вистачить сонця, аби все освітитиСергій Жадан
- отак прокинутися від вибуху...Павло Коробчук
- посеред ночі під час важкого кашлю...Анатолій Дністровий
- з міста, якого немає, не доходять новини...Галина Крук
- Велика годинникова стрілкаСергій Жадан
- Вечірня школаДмитро Лазуткін
- Оповита сном (THE SLEEPER)Едгар По
- Нас не вчили жити в такому, і ми вчимося, як можемо...Катерина Калитко
Частувалися, маляр домовлявся: за весну і літо вони доглядатимуть їхню з Сімарглом хатчину (бо знову збираються в подорож), а за те най собі косять і беруть сіно. І до Спаса вони вдвох спокійно мандрували світами.
Маляр сього разу запропонував поїхати до Москви, провідати Ярополка Святославовича, свого старого навчителя. В столиці Росії Сімаргл спершу розгубився від сновигання безлічі машин і людей, а ще його пригнічували високі будинки. В середмісті вони завітали до охайно вбраного сивого чоловіка, який радо запросив їх до покою. Маляр підвів юнака: „Той, що іде за нами”. Ярополк Святославович затримав у руці його долоню: „Невже, Сімаргл...” Обоє прибульців здивовано переглянулися, мовляв, овва, таки так. Ярополк Святославович зміряв юнака з ніг до маківки, приязно мовив: „Тепер я можу з чистим сумлінням повертатися з вами в гори. Час мій у запіллі добіг кінця”. І вже за столом він повідав їм довгупредовгу про себе (і не лише про себе) історію. Після того, як „у порогах” Куря вбив його батька Святослава, почав княжити в Києві він – Ярополк. Через два роки по тому, намовлений воєводою Свенельдом, Ярополк рушив на волость свого брата Олега: дружинники в борні за Вручий (Овруч), спихнули його з мосту, забили на смерть. І плакав він, і сказав Свенельду: „Дивись, адже ти сього хотів”. І погребли його на пагорбі коло Вручого. Мав Ярополк жону грекиню, – раніше ж була вона черницею, та привів був її отець його Святослав і віддав її за Ярополка, бо гарна вона була з лиця. Коли ж почув його ж найменший брат Володимир у Новгороді про те, що він убив Олега, втік за море. Посадив Ярополк своїх посадників у Новгороді і володів один у Русі. Та недовго панував, років п’ять, Ярополк...
І тут він раптом змахнув сльозу перед Індусом і Сімарглом: „Поборов мене хитрістю Володимир, але не вбив. Ось я – перед вами! Ходімо звідси до гірських джерел”. Утрьох вони повернулися до затишної колиби на кичері, де невзабарі, теплої осені, зранку Ярополк Святославович нездужав і через кілька годин переставився. Як заповідав: прах його передали на ґруни ватрі.
Сімаргл перевів подих, ніжно погладив, як дорогу оздобу, кутий шарнір на дверях, стиха мовив: „Я тепер досяг повноліття і вирішив сам звідати дорогу, без Індуса. Він охоче відпустив мене, та велів перегодом повернутися”.
Звичайно, я не став розповідати Сімарглу, що зараз вертаюся з містечка, куди надумав був повернутися в свою ранню молодість, і наразі немовби ловив його кожне слово. Він захоплено (та вже нудно) товк воду у ступі, а я подумки гайнув... до Шели у ліжко.
Шела появилася в моєму житті років тридцять п’ять тому у Вартовому, непомітному містечку в підгір’ї. Тоді я вперше покинув обрамлені буковим пралісом верховини, невпевнено ступив на рівнину, призвичаючись до мішаних лісів і горбистих краєвидів. У передмісті Вартового в старовинному графському маєтку з розлогим дендропарком, озером і звіринцем навчали лісової справи дітвору з довколишніх країв, переважно гірських. Учорашні напівдикі, малограмотні школярі складали основу навчального закладу з промовистою назвою „Лісова сторожа”. Шела Юхимівна з короткою стрижкою, трохи старша за нас, лише ввійшла до зали: пишна, багряна, висока, туттаки збила з пантелику юні гірські створіння. Ми роззявлено снували хижими поглядами то на її глибокий виріз, то на повну пазуху, то на великі чорні очі, що переливалися перлами і гейби бісики пускали. Два роки вона захоплено про щось розповідала на парах, пояснювала, розмашисто та лунко писала крейдою на дошці, а тим часом юна братія нишком під партами завзято ялозила свої набубнявілі брості. Вона, можливо, того не помічала, вважала нас за відсталих неандертальців, яким бракує сучасних вітамінів та елементарного виховання. Звичайно, зпоміж сторожців я не пас задніх і собі зазіхав на її пишні принади. Якось у напівтемному кутку коридора випадково натикнувся на неї і несподівано мацнув сторопілу за пах. Спершу вона на мить отетеріла, та враз прийшла до себе, затримала мою руку, стиха мовила: „Двієчнику... Вчитися не хочеш... Гляди”. Кулею я шугнув коридором. „Хана мені”, – кілька днів переживав, що тепер таки виженуть за неуспішність з лісової сторожі. (Шела Юхимівна вже нас не вчила).
Трохи згодом, надвечір я повертався дендропарком до гуртожитку, і раптом з густих заростів хтось гукає до альтанки. Вона – насторожена – стоїть біля порталу, наче чимось занепокоєна. „На третьому курсі вчитися легше, чи не так?” – стримано взяла, мов юнка, мої руки. Зрозуміло, мене кинуло в раж, кров ударила в тім’я, насилу кивнув. Вона легенько пригорнула несміливого підлітка до пишних грудей, куйовдить волосся: „Не сердься на мене, двієчнику...” Чую, мій дзьоб хвисьнув угору, надимнув матню, вперся в шво. Міцно, мов у лещатах, обоє здушилися в обіймах. Розжохана – за хвилю вирвалася, поправила зачіску, застібнула сріблястого ґудзика на грудях, щемливо кинула: „Ходімо”. Дорога з поцілунками, фіґлямимиґлями та туркотінням про те та се (ініціатива, звісно йшла від неї) привела
Останні події
- 21.11.2024|18:39Олександр Гаврош: "Фортель і Мімі" – це книжка про любов у різних проявах
- 19.11.2024|10:42Стартував прийом заявок на щорічну премію «Своя Полиця»
- 19.11.2024|10:38Поезія і проза у творчості Теодозії Зарівної та Людмили Таран
- 11.11.2024|19:2715 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
- 11.11.2024|19:20Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
- 11.11.2024|11:21“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
- 09.11.2024|16:29«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
- 09.11.2024|16:23Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії
- 09.11.2024|11:29У Києві видали збірку гумору і сатири «СМІХПАЙОК»
- 08.11.2024|14:23Оголосили довгий список номінантів на здобуття Премії імені Юрія Шевельова 2024 року