Електронна бібліотека/Проза
- Любити словомЮрій Гундарєв
- КульбабкаЮрій Гундарєв
- Білий птах з чорною ознакоюЮрій Гундарєв
- Закрите небоЮрій Гундарєв
- БезжальноЮрій Гундарєв
- Людському наступному світу...Микола Істин
- СЦЕНИ З ПІДЗЕМЕЛЛЯАнатолій Дністровий
- СЦЕНИ З ПІДЗЕМЕЛЛЯАнатолій Дністровий
- Пізно ввечері, майже поночі...Сергій Жадан
- Поетичні новиниМикола Істин
- Настя малює не квіткуПавло Кущ
- БубликПавло Кущ
- Серцем-садом...Микола Істин
- коли надто пізно ти знаєш що мало любив...Анатолій Дністровий
- LET ME GОOKEAN ELZY
- Конвертуй світлосутність поезії в душах...Микола Істин
- де я тебе розлив...Сергій Осока
- "Рейвах" (уривок з роману)Фредерік Верно
- Стільки людей поховано у пустелі...Олег Короташ
- Можеш забрати в мене трохи страху?Сергій Жадан
- Далі стоятимеш там, де завжди і була...Катерина Калитко
- Після снігуОксана Куценко
- Спочатку поет жив в життєпросторі світла...Микола Істин
- Буде час, коли ти...Сергій Жадан
- Буде злива початку світу, і підніметься Рось...Катерина Калитко
- І не вистачить сонця, аби все освітитиСергій Жадан
- отак прокинутися від вибуху...Павло Коробчук
- посеред ночі під час важкого кашлю...Анатолій Дністровий
- з міста, якого немає, не доходять новини...Галина Крук
- Велика годинникова стрілкаСергій Жадан
- Вечірня школаДмитро Лазуткін
- Оповита сном (THE SLEEPER)Едгар По
- Нас не вчили жити в такому, і ми вчимося, як можемо...Катерина Калитко
у барлозі, доглянутий ведмедицею. Потому вже в селі розповіли про вас та мою давно покійну маму. Щодо вас як рідного мого батька мені в лоба ніхто не казав, лише натяками, мовляв, у вас з мамою були тісні стосунки, – шпарко зиркнув на мене.
– Було, Сімаргле... Не моя в тому вина, що запроторили мене до буцегарні за нібито, – я вбив твою маму. Відтак суд переглянув справу і визнав, що вона померла у родах своєю смертю. Та повертатися в село я вже не мав охоти, сам розумієш чому... Запопадливі землячки жадали розправи наді мною. Що стосується тебе як законного мого сина, то я й тепер ще твердо не впевнений – чий ти насправді? Повір, я не виправдовуюся, а кажу так, як є. Там, у холодній, я втратив будьяке зацікавлення до минулого, навскіс перекреслив, викинув його з голови. Не марудить мене більше те, що було, ба навіть те, що буде. Живу нинішнім. Надокучило безліч разів навертатися в минуле, дурником заглядати в будучність.
– Старієте, – він прохопився, й одразу вибачився.
– Що правда, то правда. Роки беруть своє. Колись про свій вік я не думав.
– Не ображайтеся, – несміливо подав руку. – Ще раз вибачте. Я таки вірю, чую, що саме ви мій законний батько. Про те мені багато разів натякала Маріка Петрова... пам’ятаєте її? Вона вже не колотить розумом, утихомирилася, часто розповідала про вас і мою маму. Тепер про вас обидвох у селі вже рідко згадують, і її не помічають, дурну Маріку, ба навіть сусід сусіда уникає, а що вже казати про мене, геть чужого, викоханого у барлозі ведмедицею. Дикунище... Стороняться мене.
– Смійся з того, – плеснув його по плечу. – Сторонилися й мене, коли я жив там сам, у заріччі. Тоді й познайомився з твоєю мамою. Ніколи не зважай на людські пересуди. То лишень шкодить здоров’ю. Переймайся більше собою, – й погляд мій упав на двері. – Що задумав? – кивнув на них.
– Аа, – ніжно погладив край одвірка. – Спершу на них, – упевнено постукав по дверях, – я переберуся на той берег, – хвацько махнув у бік річки, – а там... побачимо... – вельми зацікав мене своїм утаємниченим задумом.
– Не боїшся хтивої води, – кивнув я на мінливі крила плеса.
– Хм... Вода цупкіша за тверджу.
Слово по слову, ми зайшли у довгу казку. Сімаргл, виявляється, до семи років ріс у барлозі, ведмедиця піклувалася ним, а відтак, уже стара та немічна, сконала, і він сам відправився в село. Там неборака сприйняли за пришелепуватого, ба навіть хотіли віддати до божевільні, та змилостивився над ним тамтешній маляр, який жив самодин, узяв до себе за підручного, радше просто так, пожалів дикунища. Маляр на прізвисько Індус (за метрикою Митрофан Субота) кілька років тому повернувся в село, здається, з Москви, де мешкав тривалий час, оселився на материзні, зрубав непогану хатчину для своїх студій. Індус уникав односельців, хоч вони запобігали перед ним: багаті вчащали до робітні замовити картину, базіки поточити ляси. Та він зрідка брався за квачик як ремісник, а працював з охоти. Таке прізвисько причепилося за ним через те, що віддавав перевагу буддизму, зневажливо ставився до християнства. Лаяв на чому світ стоїть попів, жидів і всю ту наволоч, що вправляється берилом замість чепіг. Одне слово, Митрофана Суботу тепер в очі та в потилицю прозивали Індусом, а він на те не зважав, лишень інколи наголошував, що індус є індус, а я – прикладав руку до серця – арієць. Але його переконання нікого не цікавило, бо в селі ніхто щиро і твердо не сповідував жодних переконань, а скнів абияк, про так, як усі, згідно усталених норм. Коли на вулиці появився семирічний озвірілий хлопчисько, з якого глумилися на всі лади, він захистив сирохмана, пригорнув до себе, кивнув у бік кривляк: „Дикунчику, тримайся за мене. Вони далекі від досконалості. Нічого не годні тобі вчинити, – взяв побатьківськи за руку, спроквола мовив. – Там, десь у світах, і мій син блукає без мене”. В хатчині маляра Сімарглу велося добре. Він малопомалу призвичаївся до людської оселі, харчів, ватри в коминку, запахів красил і шурхотливої постелі. Маляр навчив його не тільки розмовляти, висловлювати свої думки образно, а й переконливо. „Ніколи не бери за правило те, що вже є, а вибудовуй свої закони. Вони вагоміші за інші”, – напучував Індус, уважно кладучи фарбу на ґрунтовку. Він навчив його також тримати ложку і пером виводити аз буки веди... „Кожна літера таїть у собі сукупність одного материка. Дорожи ними, – научав, а до школи його не віддав. – Там ти втратиш себе. Ліпше тобі буде коло мене”. Перегодом він з наплічником і мольбертом брав Сімаргла з собою в гори на pleine aire і в тривалі мандрівки. Одного разу, наприкінці літа, вони перемахнули через перевал і опинилися неподалік Дрогобича, звідки рукою подати до Нагуєвичів. Тут, на хуторі Слобода, Сімаргл захопився творчістю і кредом Івана Франка, його переконанням і непоступливістю. Шкода тоді стало йому Івасика, який спершу залишився без батька, а відтак і мами. Обдарований Іван однак не впав у розпуку, що найбільше вразило Сімаргла, а здобув освіту, вивчив чотирнадцять мов і
Останні події
- 21.11.2024|18:39Олександр Гаврош: "Фортель і Мімі" – це книжка про любов у різних проявах
- 19.11.2024|10:42Стартував прийом заявок на щорічну премію «Своя Полиця»
- 19.11.2024|10:38Поезія і проза у творчості Теодозії Зарівної та Людмили Таран
- 11.11.2024|19:2715 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
- 11.11.2024|19:20Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
- 11.11.2024|11:21“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
- 09.11.2024|16:29«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
- 09.11.2024|16:23Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії
- 09.11.2024|11:29У Києві видали збірку гумору і сатири «СМІХПАЙОК»
- 08.11.2024|14:23Оголосили довгий список номінантів на здобуття Премії імені Юрія Шевельова 2024 року