Електронна бібліотека/Проза

чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
знає мене як облупленого...Анатолій Дністровий
МуміїАнатолій Дністровий
Поет. 2025Ігор Павлюк
СучаснеІгор Павлюк
Подорож до горизонтуІгор Павлюк
НесосвітеннеІгор Павлюк
Нічна рибалка на СтіксіІгор Павлюк
СИРЕНАЮрій Гундарєв
ЖИТТЯ ПРЕКРАСНЕЮрій Гундарєв
Я, МАМА І ВІЙНАЮрій Гундарєв
не знаю чи здатний назвати речі які бачу...Анатолій Дністровий
активно і безперервно...Анатолій Дністровий
ми тут навічно...Анатолій Дністровий
РозлукаАнатолій Дністровий
що взяти з собою в останню зимову мандрівку...Анатолій Дністровий
Минала зима. Вона причинила вікно...Сергій Жадан
КротовичВіктор Палинський
Львівський трамвайЮрій Гундарєв
Микола ГлущенкоЮрій Гундарєв
МістоЮрій Гундарєв
Пісня пілігримаАнатолій Дністровий
Міста будували з сонця і глини...Сергій Жадан
Сонячний хлопчикВіктор Палинський
де каноє сумне і туманна безмежна ріка...Анатолій Дністровий
Любити словомЮрій Гундарєв
КульбабкаЮрій Гундарєв
Білий птах з чорною ознакоюЮрій Гундарєв
Закрите небоЮрій Гундарєв
БезжальноЮрій Гундарєв
Людському наступному світу...Микола Істин
Завантажити

самого смерку заготовляли, кололи дрова, а менші їх тут же складали в стоси під стріхою хліва. Вони й словом із Стецьком не перекинулись, окрім «візьми» чи «подай». Іван все сказав перед громадою, тому говорити геть не хотілося. Він пожалкував, що день так швидко сплинув і робота кінчилася. Дров навергали на цілу зиму, тітка Марфа тільки головою похитувала від зачудування. Не було втоми в Івана, йому ще хотілося працювати, щоб відчутною була кожна жилка в тілі. Праця давала впевненість. Втома кружляла поруч й очікувала моменту, коли робота відсторониться. А нехай, подумав Голова, коли за вечерею втома таки вдерлася в нього, насіла на плечі й придавила до ослона. І стало порожньо в грудях, їсти не хотілось.
— Ти не переживай, — сказав йому Стецько на прощання. — Коли що, зберем своїх хлопців, в обиду не дамо. У нас теж дещо є, — кивнув на Іванів автомат. — А батько, чудило старий, хотів гранати викинуть, ха-ха!
— Не бавтесь із зброєю, — сказав Іван. — Ще каліками зостанетесь. Марія он наскочила...
Ніде вже не світилося, тільки зірки висіялись над головою, під куполом, що мов ковпак накрив Полісся. Стежка, тверда, натоптана вела Івана до домівки, а то б йому здавалося, що в який бік не піди — скрізь однаково, ніч стерла простори й напрями. Не гули сьогодні вечорниці, десь далеко лише собаки побріхували. Якесь несправжнє життя залишалось обіруч і позаду, наче й не по Мазурах ішов Іван, а он ген туди, до краю неба через лужок простував. Коли, як батіг, ляснув постріл і куля виснула поряд, то Йванове «ой-йо-йоєчки!» стало мов останньою ниткою, на якій вій в’язався до навколишнього світу.
Іван знав, що його не зачепило, а, вереснувши несподівано, підскочив, бо весь наче полегшав, і гримнувся на траву, і видалось, що дуже довго летить до землі; й одразу ж відкотився вбік, несвідомо, але безпомилково приготував автомат; у вухах дзвеніло, не почув навіть, як клацнув затвор; він мав захищатися, бо стріляли по ньому. Зовсім близько, кроків за п’ятнадцять, вийшла з-за лози темна постать; Іван бачив її розмиті — так ніби обросла шерстю, — обриси на тлі блідого неба і як все більше й більше та постать заступала небокрай, наближаючись до нього, Івана, щоб пересвідчитися, чи мертвий, і добити, коли живий, та забрати ще з теплих рук зброю. Півсвіту заступила постать, й Іван боявся, щоб не шелеснула трава під ліктями, коли він зводив автомат, не озвалися пальці, поки шукають спусковий гачок. І трава не шелеснула, і пальці нічого не зачепили, а вказівний натис на гачок, як і належить, плавно, і темінь відскочила вбік від кусаючих червоних зблисків, і постать, що насунулась, як громаддя камінне, спинилася, мов застигла, а тоді, не згинаючись, рухнула навзнак.
Іван ще лежав деякий час, цілячись у той бік; ні, він знав, що вбивця більше ніколи не підведеться, просто дивно й незрозуміло ставало, що він оце щойно вбив людину. Серце билося в грудях, ніби аж об землю, він тільки зараз це помітив. А решта було, як і далі. Шатро неба, і десь далеко валують собаки. Стрільби не хвилюють мазурівців давно. Дуло автомата було тепле й лагідне. Кого ж він поклав?
Іван перечекав, чи не з’явиться ще хто, не одізветься пострілами з-за лози. Та нападник, певно, був один. Іван підвівся, зігнувшись, щоб не проступити на тлі неба, і навшпиньках, мало не на чотирьох, прокрався до вбитого. Той лежав, здоровенний, щось у ньому тихо булькало, запах свіжої крові вдарив у ніздрі. Іван безтямно оглянувся навколо, а тоді, заточуючись, побіг навпростець, через луг, через пориті нивки, туди, де була домівка. Невдовзі перечепився за бадилину і впав, боляче вдарившись об автомат, а коли підводився уже з колін, його вирвало. Нахилився вперед, щоб не забризкатись, а його трясло, ніби все нутро хотіло вирватися назовні. Хапав ротом повітря, наче воно закінчувалося під ковпаком, і знесилено опирався на стовбури старих яблунь у саду. Прийшла гикавка, вона з ляскотом розчіплювала судорожно зведені зуби. Хотілося, щоб із хати вийшла мати й пригорнула до себе, але за вікнами не чутно було руху.
Іван кинув під стіжок автомат, а сам ліг на ветхий зруб криниці й пригоршнями набрав води. Пив і пив, немов хотів усю ввібрати в себе, і сили стали повертатися. Вмився. На кілочку висіла ганчірка, і він витерся нею і знову повісив на кілок, розгладивши.
— Сину, це ти? — почулося від порога.
Мати біліла біля хати, навіть без хустки на плечах.
— Я, мамо, — зрадів Іван і пішов, як сліпий, із витягнутою рукою до неї.
— Ти живий, Іванку?
— Я? Живий? — Івана став душити сміх. — Я ж... іду... Значить живий... Як би я... мертвий... ходив...
— Стріляли наче...
— Стріляли... То я... — крізь беззвучний сміх видушував Іван. — Чоловіка забив. А він мене хотів!..
— Іванку, сину! Голівонька твоя бідна... Так заспокойся.
Мати обняла його й притисла до себе, та Йванові здалося, що то він її, обіймаючи, оберігав від усього лихого, бо голова мамина ледь до грудей йому дістала, маленького зросту Колотючиха була, а худі плечі й

Останні події

18.04.2025|12:57
Під час обстрілу Харкова була пошкоджена книгарня «КнигоЛенд»
14.04.2025|10:25
Помер Маріо Варгас Льоса
12.04.2025|09:00
IBBY оголосила Почесний список найкращих дитячих книжок 2025 року у категорії «IBBY: колекція книжок для молодих людей з інвалідностями»
06.04.2025|20:35
Збагнути «незбагненну незбагнеж»
05.04.2025|10:06
Юлія Чернінька презентує свій новий роман «Називай мене Клас Баєр»
05.04.2025|10:01
Чверть століття в літературі: Богдана Романцова розкаже в Луцьку про книги, що фіксують наш час
05.04.2025|09:56
Вистава «Ірод» за п’єсою Олександра Гавроша поєднала новаторство і традицію
30.03.2025|10:01
4 квітня KBU Awards 2024 оголосить переможців у 5 номінаціях українського нонфіку
30.03.2025|09:50
У «Видавництві 21» оголосили передпродаж нової книжки Артема Чапая
20.03.2025|10:47
В Ужгороді представили книжку про відомого закарпатського ченця-василіянина Павла Мадяра


Партнери