Електронна бібліотека/Проза

чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
знає мене як облупленого...Анатолій Дністровий
МуміїАнатолій Дністровий
Поет. 2025Ігор Павлюк
СучаснеІгор Павлюк
Подорож до горизонтуІгор Павлюк
НесосвітеннеІгор Павлюк
Нічна рибалка на СтіксіІгор Павлюк
СИРЕНАЮрій Гундарєв
ЖИТТЯ ПРЕКРАСНЕЮрій Гундарєв
Я, МАМА І ВІЙНАЮрій Гундарєв
не знаю чи здатний назвати речі які бачу...Анатолій Дністровий
активно і безперервно...Анатолій Дністровий
ми тут навічно...Анатолій Дністровий
РозлукаАнатолій Дністровий
що взяти з собою в останню зимову мандрівку...Анатолій Дністровий
Минала зима. Вона причинила вікно...Сергій Жадан
КротовичВіктор Палинський
Львівський трамвайЮрій Гундарєв
Микола ГлущенкоЮрій Гундарєв
МістоЮрій Гундарєв
Пісня пілігримаАнатолій Дністровий
Міста будували з сонця і глини...Сергій Жадан
Сонячний хлопчикВіктор Палинський
де каноє сумне і туманна безмежна ріка...Анатолій Дністровий
Любити словомЮрій Гундарєв
КульбабкаЮрій Гундарєв
Білий птах з чорною ознакоюЮрій Гундарєв
Закрите небоЮрій Гундарєв
БезжальноЮрій Гундарєв
Людському наступному світу...Микола Істин
Завантажити

— Ну! — сказав Стецько і витер рукавом ніс. — Забрали. Невідомо й хто.
І став, мов чекав наступних запитань, але до нього одразу втратили інтерес.
— А що з остальними буде? — усе виступав і виступав наперед Баранчук, мов який уповноважений від громади.
— Мені біда, — відмахнувся Іван. — По закону воєнного часу.
— Жаліться будемо! — крикнула котрась із жінок поблизу Баранчука. — Найдемо управу.
Жіноцтво навколо неї завирувало, заговорило, не розібрати й що од лементу, і тільки старий пес Баранчук уяснив, що жінка ляпнула дурницю, й замахнувся костуром, бризнувши через поріділі зуби: цить, дурна! А Йванові од того полегшало: якби й справді пожалілась!
— Значить, проти свого народу йдеш? — присікувався далі Баранчук, щоб він скис. — Яка ж тоді ти в старини власть трудяща?
Івановим підошвам було гаряче, і тільки два бажання виникало: або побігти, щоб груддя полетіло з-під солдатських ревиків, або копнути старого Баранчука, щоб і ноги задер, та костуром, костуром по отій широкій, ще моложавій спині, по отому заду в американському рудому галіфе, що виміняв десь за самогон. Голова аж на місці переступив, так йому було гаряче, і побачив свою самотність, безсилість, нікудишність, хай воно буде прокляте. Лагідно, по-материнкому світило сонце, і нишкли в його промінні безкраї й тихі рівнини, переліски, луки, там і сям висвічені золотом мовчазних хуторів, і жодної хмаринки не блукало на втомному небі. Там скрізь було ясно й прохолодно. Іван облизав пересохлі губи, занімівши на мить, повертаючись із раю на землю.
— Тобі, Баранчук, усяка власть люба! — голосно й дзвінко крикнула Ганна Пашучка. — Якби тебе не зачіпали. Не бісь, і до Баранчуків руки доростуть. Жінки, солдатки, чом же ви мовчите? Куди ж ти, Федосю, жалітися підеш? То разом і на нас, солдаток, піди пожалійся, Федосю! Що сини й чоловіки наші німця десь у Польщі добивають, може, й неживий хто вже. Куди ж ти підеш жалітись?
Баранчук знітився: та я не про те, я тільки щоб по закону, але підлив лише масла в вогонь.
— По закону, кажеш? А де є такий закон, щоб одні воювали, а другі за жінчиною дупою ховалися? Та через твого родича, Ковдю, може, кого з наших — тьху, тьху, тьху, щоб не зурочити — заб’ють! Хтось вдовою буде, а ти посміюватимешся та гешефтуватимеш потихеньку, кровопивця? Правильно, Іванку, на фронт їх, де всі людські діти, може, й самі людьми стануть.
— Правильно!
— Івана дядька рідного не пошкодував, діток його, а тут...
— Усім, то всім!
— У Зубка Гриця мати хвора!
— Біда на всіх одна!
Лемент зчинився неймовірний. Аж тітка Марфа вискочила з сіней, — вона там слухала притаєно, не показуючись на люди, — чи не б’ють кого? І стала позаду сина й Івана, як підтримка. А в дворі запекло лаялися, посеред натовпу наче тополя підтята впала, так і розколола його надвоє, навіть діти розбіглися до своїх. Голова тільки погляд устигав переводити з однієї купки на іншу, слідом за викриками тої чи другої. Та більше його очі стежили захоплено за тіткою Ганною, Василевою матір’ю, довкола якої людочки стали хороші, і зараз він ніби вперше побачив їх такими. Навіть баба Човпиха погрожує кістлявим чорним пальцем Баранчуковій компанії.
— Зараз битва буде, — шепнув Степан, — от чудо: баби на бабів. — І роззирнувся з явною метою забачити кілочка, бо серед баранчуківських і підлітки, й підстаркуваті мужики були. А Гриць Зубок он уже й за сарай посунув, правда, знічено якось, голову похиливши, наче йому в серце вина вколола...
— Тихо! — гукнув Іван. — Зовсім тихо! — Й ступнув уперед.
Крик спав одразу, тільки те, що не встигли, договорювали до себе, і воно в самотині теж пригасло, як останній вогник залитого багаття.
Іван стояв якраз перед прогалиною, що розділяла гурти; коли б трохи пройшов далі, то й зовсім би опинився між ними. Стецько глянув на нього мовчки й собі посунув туди, де тітка Ганна, склавши руки на брудному фартусі, у голові стояла. За ним і мати, тітка Марфа. Іван аж оглянувся, чи немає нікого ззаду; тільки двері сінешні розчахнуті; він закрив їх для чогось. Був один. Але тепер одні бачили в ньому друга, інші — ворога, і дезертири тут були тільки зачіпкою. Люди гадали, що голова міркує, як сказати краще, щоб усі зрозуміли, але Іван нічого ще не думав, а тільки чув, як земля пливе під ногами, і той плин піднімається по ньому знизу до грудей, до горла, здавлює його печаллю й радістю, закипає в голові й аж наче піднімає над землею.
— Значить, це... — тихо говорить Іван, але всі чують його, він і сам ніби себе чує, ну, отак, наче збоку самого себе стоїть і чує. — Дезертири хай у район ідуть, на війну просяться, їх простять... Гірше, коли силою заберуть. І сім’ї стидно буде. Або ще в ліс мобілізують, до Антона. У бандити. І взагалі...
11.
Іван повертався додому пізно.
Після того як два гурти мазурівців, уже нічого не доказуючи одна сторона супротивній, бо й так ясно було, — а кленучи одне другого та поливаючи багном, розійшлися, вони із Стецьком узялися за пилку й сокири і до

Останні події

18.04.2025|12:57
Під час обстрілу Харкова була пошкоджена книгарня «КнигоЛенд»
14.04.2025|10:25
Помер Маріо Варгас Льоса
12.04.2025|09:00
IBBY оголосила Почесний список найкращих дитячих книжок 2025 року у категорії «IBBY: колекція книжок для молодих людей з інвалідностями»
06.04.2025|20:35
Збагнути «незбагненну незбагнеж»
05.04.2025|10:06
Юлія Чернінька презентує свій новий роман «Називай мене Клас Баєр»
05.04.2025|10:01
Чверть століття в літературі: Богдана Романцова розкаже в Луцьку про книги, що фіксують наш час
05.04.2025|09:56
Вистава «Ірод» за п’єсою Олександра Гавроша поєднала новаторство і традицію
30.03.2025|10:01
4 квітня KBU Awards 2024 оголосить переможців у 5 номінаціях українського нонфіку
30.03.2025|09:50
У «Видавництві 21» оголосили передпродаж нової книжки Артема Чапая
20.03.2025|10:47
В Ужгороді представили книжку про відомого закарпатського ченця-василіянина Павла Мадяра


Партнери