Електронна бібліотека/Проза

чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
знає мене як облупленого...Анатолій Дністровий
МуміїАнатолій Дністровий
Поет. 2025Ігор Павлюк
СучаснеІгор Павлюк
Подорож до горизонтуІгор Павлюк
НесосвітеннеІгор Павлюк
Нічна рибалка на СтіксіІгор Павлюк
СИРЕНАЮрій Гундарєв
ЖИТТЯ ПРЕКРАСНЕЮрій Гундарєв
Я, МАМА І ВІЙНАЮрій Гундарєв
не знаю чи здатний назвати речі які бачу...Анатолій Дністровий
активно і безперервно...Анатолій Дністровий
ми тут навічно...Анатолій Дністровий
РозлукаАнатолій Дністровий
що взяти з собою в останню зимову мандрівку...Анатолій Дністровий
Минала зима. Вона причинила вікно...Сергій Жадан
КротовичВіктор Палинський
Львівський трамвайЮрій Гундарєв
Микола ГлущенкоЮрій Гундарєв
МістоЮрій Гундарєв
Пісня пілігримаАнатолій Дністровий
Міста будували з сонця і глини...Сергій Жадан
Сонячний хлопчикВіктор Палинський
де каноє сумне і туманна безмежна ріка...Анатолій Дністровий
Любити словомЮрій Гундарєв
КульбабкаЮрій Гундарєв
Білий птах з чорною ознакоюЮрій Гундарєв
Закрите небоЮрій Гундарєв
БезжальноЮрій Гундарєв
Людському наступному світу...Микола Істин
Завантажити
« 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 »

загарбать і з собою взять у домовину…» (Тут знову дозволимо собі авторський відступ: Тарас Григорович Шевченко, – (не Андрій, Андрій грає у футбол за «Мілан»), – не міг у силу неспівпадання часово-просторового континіуму, – дістав?! – знати про вчення Зігмунта Фрейда. Тут – специ Забужко з Покальчуком-старшим, Юрієм, (див. його книгу «Те, що нижче спини»). Тобто, він не міг подивитись на заздрісників з іншого боку, спробувати пояснити глибинну мотивацію їхніх учинків, «вислухати й іншу сторону», як казали давні латиняни. А Фрейд би сказав: це ж елементарно, Ватсон! Herr Sshevchenko, якого я знав за публікаціями в Галіції, нашій провінції в складі Австро-Угорської імперії, дуже слушно (o, sehr gut!) відзначив, хоч і без достатньої наукової аргументації (поет, поет…) найвизначальнішу домінанту особистісної психології: підсвідомий, інтуїтивний потяг до вічності, до суто власного безсмертя: вот, бля, усе скуплю, усех достану, блин, и та, костлявая с косой, будет усякую срань косить, а я откуплюсь… (Далі йде неперекладне з єврейсько-німецької). Кінець цитати.
Тобто, в принципі, нещасні вони люди, великі заздрісники. Схиблені. З комплексами. У просторіччі – ті ж дебіли, про що й ішлося. Треба лікуватися. А з їхніми грошима – це ймовірно. Але хтось чув, щоб ідіот визнав себе таким?
Я таким себе визнав, на щастя, в десять років. Не маючи грошей і закінчуючи тільки третій клас початкової школи села Володимирівки (уже нема) на Сумщині (ще є).
Була якась співоча олімпіада в райцентрі. Нас у зведеному класі було троє хлопців – далеко не Робертіно Лоретті. Ми в дівочому багатоголоссі (справді, це були ще ті, вцілілі українські дівчата, з чистими душами і голосами) випадали навідліт. І вчителька правильно зробила, що зорієнтувалася на певні пісні для дівочого хору (без супроводу).
Це я зараз знаю.
Тоді ж голова колгоспу Петро Герасимович Кошовий, колишній капітан-кінотник (я писав про нього у повісті «М’яч») виділив вантажівку, у кузов поставили під бортами з’єднані в одне стільці з клубу, і наші дівчата рушили завойовувати своє почесне третє місце мало не серед сотні тодішніх шкіл району (ну, було, було колись, навіть після голодовок і війни, таке! Не знаю, як цей демографічний феномен українського народу пояснити, хоч застрельте. Як не можу зрозуміти зараз, коли «во дні фельдфебеля царя»… капрал Данилович чи як там його, нація катастрофічно втрачає себе в числі). Нині тих шкіл – якась там сота з того.
Їхали дівчата через мій хутір – по дорозі до райцентру. І я знав, коли приблизно машина пройде повз нас. Я одягся у праздникове, хоч піонерського галстука заховав до кишені. На здивовані погляди і запитання моїх сусідів босоногих: а шо таке? відбувся безтурботним: та скоро маємо йти в гості до баби ще в інше село. (І сліду його вже нема).
Насправді ж у мені жила мало не смертельно поранена надія. Я ж відмінник із нормальною поведінкою і повинні ж мене забрать із собою! Не співати, ні, а оголошувати моїм дзвінким голосом номери! Тим більше, була про це розмова: щоб, так би мовити, на контрасті…
Ми з хлопцями (старшими, з іншої школи) сиділи на моріжечку, у густому подорожнику (не думайте, не в пилюзі, бо через хутір Старо-Зінів рідко щось їздило), коли навпроти нас, кроків за десять, зупинилася ждана вантажівка.
– Зараз і тебе заберуть, – сказав Микола, криво дивлячись вбік.
Я не звернув на нього жодної уваги. У мене всередині все похололо. Час істини настав. Водій дядько Іван Степанович Глуходід узяв своє гумове відро і пішов у мій двір набрати води. Залив радіатор. Вчителька Катерина Володимирівна мовчки кивнула нам. Дівчата переможно дивилися саме на мене. Я мимовільно затис у долоні шматок цеглини, яка невідь-звідки взялася в нашому безкрайому лісостепу…
Я б її, безперечно, не кинув. Хоча я був і не в собі. Як нинішні дебіли.
…Що було в понеділок – досі соромно. «Катерино Володимирівно, та він же міг у вас поцілить…», «А якби в око?!» «Міг би і скло побити… Як би ми їхали?..» Отаким я виявивсь терористом, юним Бен Ладеном, чи кого там вигадало ЦРУ. Та найбільше мене вразила найкрасивіша, найспівочіша, найталановитіша Надя Лук’яненко: «Та нічого б він не зробив – він просто заздрив, що ми його не взяли з собою».
Я не пам’ятаю, як Катерина Володимирівна загасила цей конфлікт. Ще б пам’ятати! У мене від сорому горіли п’яти. Добре, що була весна, і ми ходили босі, то жар відсмоктувався ядром Землі.
З того часу я нікому не заздрю. Коли мої однолітки-однокурсники, швиденько видавши книжки, гуманістично плескали по плечах, промовляючи: «Старий, ти ж пишеш геніальні вірші, ти свисни – ми на раз унутрішні рецензії організуємо», – мені їх було просто шкода. Коли вже в мене були десятки книжок, і був я лауреатом кількох літпремій, заїхав до мене в село однокласник на розкішній, як на тоді «Ладі», і, побачивши, що на батьківському подвір’ї стоїть не «Волга», а вовтузяться в піску троє моїх малолітніх дітей, він мало не помер від захвату самим собою…
Та Бог із ним! Усе

« 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 »

Останні події

18.04.2025|12:57
Під час обстрілу Харкова була пошкоджена книгарня «КнигоЛенд»
14.04.2025|10:25
Помер Маріо Варгас Льоса
12.04.2025|09:00
IBBY оголосила Почесний список найкращих дитячих книжок 2025 року у категорії «IBBY: колекція книжок для молодих людей з інвалідностями»
06.04.2025|20:35
Збагнути «незбагненну незбагнеж»
05.04.2025|10:06
Юлія Чернінька презентує свій новий роман «Називай мене Клас Баєр»
05.04.2025|10:01
Чверть століття в літературі: Богдана Романцова розкаже в Луцьку про книги, що фіксують наш час
05.04.2025|09:56
Вистава «Ірод» за п’єсою Олександра Гавроша поєднала новаторство і традицію
30.03.2025|10:01
4 квітня KBU Awards 2024 оголосить переможців у 5 номінаціях українського нонфіку
30.03.2025|09:50
У «Видавництві 21» оголосили передпродаж нової книжки Артема Чапая
20.03.2025|10:47
В Ужгороді представили книжку про відомого закарпатського ченця-василіянина Павла Мадяра


Партнери