Електронна бібліотека/Проза

чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
знає мене як облупленого...Анатолій Дністровий
МуміїАнатолій Дністровий
Поет. 2025Ігор Павлюк
СучаснеІгор Павлюк
Подорож до горизонтуІгор Павлюк
НесосвітеннеІгор Павлюк
Нічна рибалка на СтіксіІгор Павлюк
СИРЕНАЮрій Гундарєв
ЖИТТЯ ПРЕКРАСНЕЮрій Гундарєв
Я, МАМА І ВІЙНАЮрій Гундарєв
не знаю чи здатний назвати речі які бачу...Анатолій Дністровий
активно і безперервно...Анатолій Дністровий
ми тут навічно...Анатолій Дністровий
РозлукаАнатолій Дністровий
що взяти з собою в останню зимову мандрівку...Анатолій Дністровий
Минала зима. Вона причинила вікно...Сергій Жадан
КротовичВіктор Палинський
Львівський трамвайЮрій Гундарєв
Микола ГлущенкоЮрій Гундарєв
МістоЮрій Гундарєв
Пісня пілігримаАнатолій Дністровий
Міста будували з сонця і глини...Сергій Жадан
Сонячний хлопчикВіктор Палинський
де каноє сумне і туманна безмежна ріка...Анатолій Дністровий
Любити словомЮрій Гундарєв
КульбабкаЮрій Гундарєв
Білий птах з чорною ознакоюЮрій Гундарєв
Закрите небоЮрій Гундарєв
БезжальноЮрій Гундарєв
Людському наступному світу...Микола Істин
Завантажити

екзерсисів.
Приміром, загальноприйнято вважати, що діти-немовлята майже стовідсотково опановують першим словом… звичайно – «ма-ма». Ну, хіба ще: «ба-ба», що, правда, частішає в наші гиблі времена.
Не вірю, бо достовірної статистики немає, а без неї аксіоматично щось стверджувати не варт. І маю підстави. Десь чверть віку тому вийшов у нас у новій хаті з ладу електролічильник. Ходимо довкола нього: батько, електрики, я з восьмимісячним Максимом на руках. І, безумовно, на устах у нас предмет проблеми.
І раптом у якійсь невизначеній паузі лунає голосочок Максима:
– Електролічильник!
Запала ще більша пауза.
— Що? – нарешті ошелешено спитав мій батько, дід Максимів.
— Електролічильник! – цілком чітко повторив малий ще й пальчиком тицьнув у бік приладу.
Німа сцена. Сміх – не гріх. Правда, хлоп більше того слова не повторив, а пішов у слововченні торованим шляхом. Але прецедент був…
З розмовляючими птахами справа темніша. Там більше треба часу, умов, ще чогось, аби навчити того ж папугу говорити…
Мій добрий приятель, відомий кінодраматург і письменник Олег Приходько десь під сорок отримав, нарешті, свою першу в житті – однокімнатну – квартиру: якраз навпроти мене. Од радості – так недовго чекав! – купив собі щеня: кавказьку вівчарку, прозвану Шеріфом. Пес за півроку вимахав у добрячого собацюру, так що займав місця не менше, ніж дорослий чоловік. До того ж, дівчатка Олегові забажали ще й папугу. Так би мовити, для рівноваги, природного балансу. З’явилося жовто-зелене пташа завбільшки з горобця з «оригінальним» ім’ям Гоша, – так-бо його колись назвали, тож попужка на нього тільки й озивався. Продавець на ринку попередив, що Гоша ще зовсім юний, тож якщо й заговорить, – при повсякденній роботі з ним, – то, ой не скоро.
У малогабаритці, де двоє дорослих, двоє дітей, псяра під п’ятдесят кіло, та ще й папужка цвірінчить, мимоволі виникає дискомфорт, а відтак і маленькі домашні конфлікти. І от під час одного з них, коли розмова йшла на дещо підвищених тонах, із-під стелі раптом пролунало категоричне:
— Це – не принципово!
Німа сцена. Конфлікт вичерпано. Бо сторони від сміху впали на диван…
Гошу прорвало. Він повторював усе почуте: вірші дівчаток-школярок, господарські підрахунки Олегової дружини Наді, «вів» футбольні матчі, по-своєму коментував програму «Час». Щодо останнього з ним довелося серйозно поговорити, – до «перестройки» ще було далеко.
Чи то Гоша образився, чи просто наговорився, чи втяв, що до чого, але, як кажуть, язика прикусив і тепер виступав тільки по заявках. Певно, йому скучнувато було, і він вигадав собі іншу забавку: провокувати домашніх.
Скажімо, Шеріф, коли подзвонять до квартири, біг до дверей і гавкав густим басом. Гоша підлаштувався під дзвінок і, коли Шеріф зривався з ліжника, буквально заливався сміхом.
Або імітує телефонний дзвінок. Хтось біжить, хапає слухавку: алло! А з клітки чи люстри: ха-ха-ха!
Добре, хоч уночі він такого не витворяв. Гоша, як і всі папуги, любив уночі спати: у кліточці, із затемненими, так би мовити, вікнами.

В очікуванні Фройда-2

Усе рідше і рідше літаю вві сні, мабуть, перестав рости. Далебі, як показують останні антропологічні дослідження (автобіографічні?) узагалі понижчав сантиметрів на три-чотири. Сниться більше – порівняно, бо воно снилося завжди, ходжу над прірвами (приміром, над Тихим океаном у Лос-Анжелосі, якого побачив уперше років у сорок, а так ніби змала знаю), урвищами, ярами, кар’єрами, баченими в дитинстві чи юності, отож іду ніби самісіньким краєм, заглядаю в безодню, і наче й знаю, що вмію літати, але страшно; ще й раціо підказує: не йди краєм, посковзнешся на камінчику, обвалиться… але щось тягне й тягне заглянути в безодню ту…
А почалося це ще відтоді, як навчився ходити і лазити по деревах. Чомусь ці два процеси поєднані в моєму пам’ятку, хоча за логікою в одночассі відбуватися не могли. Спершу-бо ноги повинні зміцніти в постійних тренуваннях, а потім і руки – найперше діло при лазінні. Тобто, має бути певний люфт між цими точками, десь так років три-чотири. Так воно, певно ж, і було, тільки пам’ять – штука вибіркова, а підсвідомість тим паче. Як без неї, підсвідомості, могло обійтися, що так часто колись вважався мені перший політ? У два-три місяці від роду? З люльки-колисанки? Мати прийшла втомлена з осінніх буряків, погодувала та й прилягла на лежанці трохи передихнути. А я собі халатаюся в люльці (від «люлі» – спати), прив’язаній вервечками до сволока, трохи попискуючи, трохи вередуючи. А мати ніжкою люльку підштовхує, туди-сюди, сюди-туди, заколисує. Не знаю, чи то амплітуда не так співпала, чи на протиході мав місце зайвий поштовх, чи мама, провалюючись у безодню втоми, сили не розрахувала, та вилетів я з колисанки і по траєкторії десь метрів у два з половиною (то я ген пізніше з’ясував!) приземлився на долівку. Мама потім-потім казала, що до тями її привела раптова мертва тиша, а тоді власний нелюдський крик, на який знадвору прибігла і бабуся Уляна. Я лежав на

Останні події

18.04.2025|12:57
Під час обстрілу Харкова була пошкоджена книгарня «КнигоЛенд»
14.04.2025|10:25
Помер Маріо Варгас Льоса
12.04.2025|09:00
IBBY оголосила Почесний список найкращих дитячих книжок 2025 року у категорії «IBBY: колекція книжок для молодих людей з інвалідностями»
06.04.2025|20:35
Збагнути «незбагненну незбагнеж»
05.04.2025|10:06
Юлія Чернінька презентує свій новий роман «Називай мене Клас Баєр»
05.04.2025|10:01
Чверть століття в літературі: Богдана Романцова розкаже в Луцьку про книги, що фіксують наш час
05.04.2025|09:56
Вистава «Ірод» за п’єсою Олександра Гавроша поєднала новаторство і традицію
30.03.2025|10:01
4 квітня KBU Awards 2024 оголосить переможців у 5 номінаціях українського нонфіку
30.03.2025|09:50
У «Видавництві 21» оголосили передпродаж нової книжки Артема Чапая
20.03.2025|10:47
В Ужгороді представили книжку про відомого закарпатського ченця-василіянина Павла Мадяра


Партнери