Електронна бібліотека/Проза
- Пісня пілігримаАнатолій Дністровий
- Міста будували з сонця і глини...Сергій Жадан
- Сонячний хлопчикВіктор Палинський
- де каноє сумне і туманна безмежна ріка...Анатолій Дністровий
- Любити словомЮрій Гундарєв
- КульбабкаЮрій Гундарєв
- Білий птах з чорною ознакоюЮрій Гундарєв
- Закрите небоЮрій Гундарєв
- БезжальноЮрій Гундарєв
- Людському наступному світу...Микола Істин
- СЦЕНИ З ПІДЗЕМЕЛЛЯАнатолій Дністровий
- СЦЕНИ З ПІДЗЕМЕЛЛЯАнатолій Дністровий
- Пізно ввечері, майже поночі...Сергій Жадан
- Поетичні новиниМикола Істин
- Настя малює не квіткуПавло Кущ
- БубликПавло Кущ
- Серцем-садом...Микола Істин
- коли надто пізно ти знаєш що мало любив...Анатолій Дністровий
- LET ME GОOKEAN ELZY
- Конвертуй світлосутність поезії в душах...Микола Істин
- де я тебе розлив...Сергій Осока
- "Рейвах" (уривок з роману)Фредерік Верно
- Стільки людей поховано у пустелі...Олег Короташ
- Можеш забрати в мене трохи страху?Сергій Жадан
- Далі стоятимеш там, де завжди і була...Катерина Калитко
- Після снігуОксана Куценко
- Спочатку поет жив в життєпросторі світла...Микола Істин
- Буде час, коли ти...Сергій Жадан
- Буде злива початку світу, і підніметься Рось...Катерина Калитко
- І не вистачить сонця, аби все освітитиСергій Жадан
- отак прокинутися від вибуху...Павло Коробчук
- посеред ночі під час важкого кашлю...Анатолій Дністровий
- з міста, якого немає, не доходять новини...Галина Крук
сорокопуди, сіро-зелено-біла пташка, розміром десь зі шпака, але коротша і ніби товща, схожа на радянські винищувачі початку війни. Вони і є винищувачі: бачили б ви, як вони безстрашно атакують сорок або яструбів! Це були елітарні, тобто недоторкані птахи. Я тільки раз піднімавсь осокором: заради інтересу – подивитися гніздо сорокопуда. Воно було підвішене під товстою гіллякою (довелось повзти туди на пузі паралельно землі). У гнізді лежало восьмеро зеленкуватих у крапочку яєчок. Доторкатися до них – табу: вважалося, що тоді пташки покинуть гніздо. На березах у нас чомусь взагалі ніяке птаство не гніздилося, то й чого по них повзати: тільки вибілишся з голови до ніг, а від висоти їхньої – жодного задоволення, – вже підкорені й вищі.
Бо такими в Старо-Зінєві були ялини. Їх було немало, вже давніх, гінких, приблизно одного віку, і я до сьогодні не можу відгадати, чому ці дерева, такі нехарактерні для нашого пейзажу, колись з’явилися в невеличкому сільці (початок минулого століття, столипінські реформи, хутори й відруби…).
Швиденько я здолав їх. Був у цьому, окрім азарту, і практичний інтерес: свіжі гороб’ячі яйця – сіромахи селилися на ялинках цілими колоніями (інколи траплялися «багатоквартирні» гнізда: кілька сімей ладили одне гніздо, правда, з окремими «входами»; пояснити цього явища я не можу). Отож сядеш на гілку, просунеш руку в гніздо, виймеш яєчко, подивишся проти сонця, чи не засиджене, а тоді в картузик, де вже ціле зібрання подібних, хоч і в різноколірному ластовинні, а картузик – знов на голову. А тоді… тоді береш ложку смальцю, сковорідку, триніжку (а то інколи й куряче яйце прихопиш), окрайчик уже затверділого хліба, – бо випікали раз на тиждень, – і потайки від бабусі, яка порпається на городі – у береги. А там – у кущі, трохи сухого паліччя – і ось уже розкошуєш над яєшнею, бо найяскравіші спомини про п’ятдесяті – постійно хочеться їсти…
…Залишилися всього дві непідкорені вершини: ялина перед вікнами нашого сусіда навпроти діда Михайла і наша, своя, власна. До сусідської я приглядався давно, бо там була одна заковика, сказати б, вибрик природи: перед самою верхівкою, кроною вилисувався голий стовбур метрів півтора-два. Голий, та й вигнутий дугою! Не здолавши його, не доберешся до крони. А без крони – яке ж то підкорення? (Свою я вже намагався штурмувати, але не зміг знайти проходу поміж густих лап десь на третині висоти).
Що ж, вирішив логічно, спочатку зберуся на дідову, а тоді візьмуся за нашу. Це – справедливо, бо наша начебто найвища в Старо-Зінєві. Прорвуся, і це буде «достойний завершальний акорд», як написав би я пізніше, коли починав працювати а газетах.
Я не знаю, де в цей час був Альберт Ейнштейн. Мабуть, спав, бо в Штатах наразі стояла глупа ніч. Може, йому снилися Хіросіма й Нагасакі, як морському старому Хемінгуеєві снились леви. Кожному своє. Ейнштейн, коли б побачив, як я повзу по голому параболічному стовбуру, холоднокровно використовуючи живицю для долоней і підошв, аби прилипнути до ялини, можливо, сказав би: от бачите, я ж казав, що моя теорія відносності, – це жук, який повзе по кривій, але не знає про це. Як і отой хлопець на ялині в певній точці Космосу.
Ще пам’ятаю, повертаючись із вершин, побачив батька, що погнав бричку від двору: приїжджав на пізній обід. Про всяк випадок, сховався за стовбур. Потім була втома, байдужість, відмивання (віддирання) чорних від живиці долонь і підошов, запах глиці, що кілька днів переслідував мене, наглухо вкладаючи в сон.
Але ця подія стала історичною. Мені її, кількома роками пізніше, повідала бабуся. Виявляється, щойно я виповз на параболу, з хати вийшов батько – коника запрягати. Достатньо було мимовільного погляду, як ото людина кидає автоматично, виходячи на відкритий простір, щоб помітити маленьку комашку на тлі неба, – свого сина на висоті метрів двадцяти, безкрилого і беззахисного. Уже й крик був готовий зірватися з вуст мого молодого гарячого батька і стати фатальним, та… Навпроти через вулицю стояв, опершись на лісячний паркан дід Михайло. І оскільки в такі миті світ стає об’ємним, і проступає кожна деталь, Іван Миколайович помітив і діда Михайла. Той тряс вказівним пальцем однієї руки перед своїми устами: мовчи, мовчи… а іншою робив заспокійливі жести: якось воно буде, це вже його (себто, моя) судьба, нам уже пізно втручатися в неї.
І дійсно, поки все було в руках моїх, моя доля, мій янгол за мене і відповідали. Упаси Біг, якісь «нові ввідні». А скільки ж їх отих несподіваних, раптових, нелогічних «ввідних» з’явилося потім, уже в дорослому світі… – та то вже інша математика.
Моя зелена восьмилітня психіка трохи згодом, оцінюючи звершене, більше тішила марнославство: от узяв і досяг. Та й досі я не можу сказати, що гнало мене вгору тільки марнославство; бути першим, хоч підсвідомо, довести, що можу те, чого не можуть інші: хіба що тут присутнє прадавнє, праісторичне – інстинкт виживання, прародове: виживають сильніші і т.д.
Залишалася тільки наша ялина: найвища в сільці, лапчаста,
Останні події
- 23.12.2024|20:38Вийшов друком другий том духовних записок Ігоря Павлюка
- 23.12.2024|18:24У ВСЛ виходить новий роман Євгенії Кузнєцової «Вівці цілі»
- 19.12.2024|11:01Топ БараБуки: довгий список найкращих дитячих і підліткових видань 2024 року
- 19.12.2024|07:49Топ продажів видавництва VIVAT у 2024 році
- 18.12.2024|13:16Фонд Східна Європа за підтримки Швейцарії випустив онлайн-курс для підлітків «Не можеш сказати – пиши!»
- 17.12.2024|19:44Мирослав Лаюк став лауреатом премії імені Шевельова 2024 року
- 17.12.2024|19:09Вийшов трейлер української стрічки «Фрагменти льоду»
- 10.12.2024|18:36День народження Видавництва Старого Лева
- 10.12.2024|10:44На Оболоні Книгарня "Є" відкриє новий культурний простір “Книгарня “Є”
- 10.12.2024|10:38Видавець Віктор Круглов пройшов відбір на навчання в Стенфордській вищій школі бізнесу