Електронна бібліотека/Проза

чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
знає мене як облупленого...Анатолій Дністровий
МуміїАнатолій Дністровий
Поет. 2025Ігор Павлюк
СучаснеІгор Павлюк
Подорож до горизонтуІгор Павлюк
НесосвітеннеІгор Павлюк
Нічна рибалка на СтіксіІгор Павлюк
СИРЕНАЮрій Гундарєв
ЖИТТЯ ПРЕКРАСНЕЮрій Гундарєв
Я, МАМА І ВІЙНАЮрій Гундарєв
не знаю чи здатний назвати речі які бачу...Анатолій Дністровий
активно і безперервно...Анатолій Дністровий
ми тут навічно...Анатолій Дністровий
РозлукаАнатолій Дністровий
що взяти з собою в останню зимову мандрівку...Анатолій Дністровий
Минала зима. Вона причинила вікно...Сергій Жадан
КротовичВіктор Палинський
Львівський трамвайЮрій Гундарєв
Микола ГлущенкоЮрій Гундарєв
МістоЮрій Гундарєв
Пісня пілігримаАнатолій Дністровий
Міста будували з сонця і глини...Сергій Жадан
Сонячний хлопчикВіктор Палинський
де каноє сумне і туманна безмежна ріка...Анатолій Дністровий
Любити словомЮрій Гундарєв
КульбабкаЮрій Гундарєв
Білий птах з чорною ознакоюЮрій Гундарєв
Закрите небоЮрій Гундарєв
БезжальноЮрій Гундарєв
Людському наступному світу...Микола Істин
Завантажити

сорокопуди, сіро-зелено-біла пташка, розміром десь зі шпака, але коротша і ніби товща, схожа на радянські винищувачі початку війни. Вони і є винищувачі: бачили б ви, як вони безстрашно атакують сорок або яструбів! Це були елітарні, тобто недоторкані птахи. Я тільки раз піднімавсь осокором: заради інтересу – подивитися гніздо сорокопуда. Воно було підвішене під товстою гіллякою (довелось повзти туди на пузі паралельно землі). У гнізді лежало восьмеро зеленкуватих у крапочку яєчок. Доторкатися до них – табу: вважалося, що тоді пташки покинуть гніздо. На березах у нас чомусь взагалі ніяке птаство не гніздилося, то й чого по них повзати: тільки вибілишся з голови до ніг, а від висоти їхньої – жодного задоволення, – вже підкорені й вищі.
Бо такими в Старо-Зінєві були ялини. Їх було немало, вже давніх, гінких, приблизно одного віку, і я до сьогодні не можу відгадати, чому ці дерева, такі нехарактерні для нашого пейзажу, колись з’явилися в невеличкому сільці (початок минулого століття, столипінські реформи, хутори й відруби…).
Швиденько я здолав їх. Був у цьому, окрім азарту, і практичний інтерес: свіжі гороб’ячі яйця – сіромахи селилися на ялинках цілими колоніями (інколи траплялися «багатоквартирні» гнізда: кілька сімей ладили одне гніздо, правда, з окремими «входами»; пояснити цього явища я не можу). Отож сядеш на гілку, просунеш руку в гніздо, виймеш яєчко, подивишся проти сонця, чи не засиджене, а тоді в картузик, де вже ціле зібрання подібних, хоч і в різноколірному ластовинні, а картузик – знов на голову. А тоді… тоді береш ложку смальцю, сковорідку, триніжку (а то інколи й куряче яйце прихопиш), окрайчик уже затверділого хліба, – бо випікали раз на тиждень, – і потайки від бабусі, яка порпається на городі – у береги. А там – у кущі, трохи сухого паліччя – і ось уже розкошуєш над яєшнею, бо найяскравіші спомини про п’ятдесяті – постійно хочеться їсти…
…Залишилися всього дві непідкорені вершини: ялина перед вікнами нашого сусіда навпроти діда Михайла і наша, своя, власна. До сусідської я приглядався давно, бо там була одна заковика, сказати б, вибрик природи: перед самою верхівкою, кроною вилисувався голий стовбур метрів півтора-два. Голий, та й вигнутий дугою! Не здолавши його, не доберешся до крони. А без крони – яке ж то підкорення? (Свою я вже намагався штурмувати, але не зміг знайти проходу поміж густих лап десь на третині висоти).
Що ж, вирішив логічно, спочатку зберуся на дідову, а тоді візьмуся за нашу. Це – справедливо, бо наша начебто найвища в Старо-Зінєві. Прорвуся, і це буде «достойний завершальний акорд», як написав би я пізніше, коли починав працювати а газетах.
Я не знаю, де в цей час був Альберт Ейнштейн. Мабуть, спав, бо в Штатах наразі стояла глупа ніч. Може, йому снилися Хіросіма й Нагасакі, як морському старому Хемінгуеєві снились леви. Кожному своє. Ейнштейн, коли б побачив, як я повзу по голому параболічному стовбуру, холоднокровно використовуючи живицю для долоней і підошв, аби прилипнути до ялини, можливо, сказав би: от бачите, я ж казав, що моя теорія відносності, – це жук, який повзе по кривій, але не знає про це. Як і отой хлопець на ялині в певній точці Космосу.
Ще пам’ятаю, повертаючись із вершин, побачив батька, що погнав бричку від двору: приїжджав на пізній обід. Про всяк випадок, сховався за стовбур. Потім була втома, байдужість, відмивання (віддирання) чорних від живиці долонь і підошов, запах глиці, що кілька днів переслідував мене, наглухо вкладаючи в сон.
Але ця подія стала історичною. Мені її, кількома роками пізніше, повідала бабуся. Виявляється, щойно я виповз на параболу, з хати вийшов батько – коника запрягати. Достатньо було мимовільного погляду, як ото людина кидає автоматично, виходячи на відкритий простір, щоб помітити маленьку комашку на тлі неба, – свого сина на висоті метрів двадцяти, безкрилого і беззахисного. Уже й крик був готовий зірватися з вуст мого молодого гарячого батька і стати фатальним, та… Навпроти через вулицю стояв, опершись на лісячний паркан дід Михайло. І оскільки в такі миті світ стає об’ємним, і проступає кожна деталь, Іван Миколайович помітив і діда Михайла. Той тряс вказівним пальцем однієї руки перед своїми устами: мовчи, мовчи… а іншою робив заспокійливі жести: якось воно буде, це вже його (себто, моя) судьба, нам уже пізно втручатися в неї.
І дійсно, поки все було в руках моїх, моя доля, мій янгол за мене і відповідали. Упаси Біг, якісь «нові ввідні». А скільки ж їх отих несподіваних, раптових, нелогічних «ввідних» з’явилося потім, уже в дорослому світі… – та то вже інша математика.
Моя зелена восьмилітня психіка трохи згодом, оцінюючи звершене, більше тішила марнославство: от узяв і досяг. Та й досі я не можу сказати, що гнало мене вгору тільки марнославство; бути першим, хоч підсвідомо, довести, що можу те, чого не можуть інші: хіба що тут присутнє прадавнє, праісторичне – інстинкт виживання, прародове: виживають сильніші і т.д.
Залишалася тільки наша ялина: найвища в сільці, лапчаста,

Останні події

18.04.2025|12:57
Під час обстрілу Харкова була пошкоджена книгарня «КнигоЛенд»
14.04.2025|10:25
Помер Маріо Варгас Льоса
12.04.2025|09:00
IBBY оголосила Почесний список найкращих дитячих книжок 2025 року у категорії «IBBY: колекція книжок для молодих людей з інвалідностями»
06.04.2025|20:35
Збагнути «незбагненну незбагнеж»
05.04.2025|10:06
Юлія Чернінька презентує свій новий роман «Називай мене Клас Баєр»
05.04.2025|10:01
Чверть століття в літературі: Богдана Романцова розкаже в Луцьку про книги, що фіксують наш час
05.04.2025|09:56
Вистава «Ірод» за п’єсою Олександра Гавроша поєднала новаторство і традицію
30.03.2025|10:01
4 квітня KBU Awards 2024 оголосить переможців у 5 номінаціях українського нонфіку
30.03.2025|09:50
У «Видавництві 21» оголосили передпродаж нової книжки Артема Чапая
20.03.2025|10:47
В Ужгороді представили книжку про відомого закарпатського ченця-василіянина Павла Мадяра


Партнери