Електронна бібліотека/Проза
- Пісня пілігримаАнатолій Дністровий
- Міста будували з сонця і глини...Сергій Жадан
- Сонячний хлопчикВіктор Палинський
- де каноє сумне і туманна безмежна ріка...Анатолій Дністровий
- Любити словомЮрій Гундарєв
- КульбабкаЮрій Гундарєв
- Білий птах з чорною ознакоюЮрій Гундарєв
- Закрите небоЮрій Гундарєв
- БезжальноЮрій Гундарєв
- Людському наступному світу...Микола Істин
- СЦЕНИ З ПІДЗЕМЕЛЛЯАнатолій Дністровий
- СЦЕНИ З ПІДЗЕМЕЛЛЯАнатолій Дністровий
- Пізно ввечері, майже поночі...Сергій Жадан
- Поетичні новиниМикола Істин
- Настя малює не квіткуПавло Кущ
- БубликПавло Кущ
- Серцем-садом...Микола Істин
- коли надто пізно ти знаєш що мало любив...Анатолій Дністровий
- LET ME GОOKEAN ELZY
- Конвертуй світлосутність поезії в душах...Микола Істин
- де я тебе розлив...Сергій Осока
- "Рейвах" (уривок з роману)Фредерік Верно
- Стільки людей поховано у пустелі...Олег Короташ
- Можеш забрати в мене трохи страху?Сергій Жадан
- Далі стоятимеш там, де завжди і була...Катерина Калитко
- Після снігуОксана Куценко
- Спочатку поет жив в життєпросторі світла...Микола Істин
- Буде час, коли ти...Сергій Жадан
- Буде злива початку світу, і підніметься Рось...Катерина Калитко
- І не вистачить сонця, аби все освітитиСергій Жадан
- отак прокинутися від вибуху...Павло Коробчук
- посеред ночі під час важкого кашлю...Анатолій Дністровий
- з міста, якого немає, не доходять новини...Галина Крук
Дзержинського Фелікса Едмундовича, почавши політичні кар’єри в кінці 60-х — на початку 70-х минулого століття: тигипки, кучми, кравчуки… далі за списком кар’єристів: безсовісних, безпринципних, нахабних… почавши наглим стуком у вікно серед глупої ночі:
– Николаевич, извиняемся, конечно, да приказ первого: к ордену области надо бы пару десятков тонн хлебца лишнего сдать к пяти утра.
«Хлебца лишнего» не буває ніколи, і чи це, чи те, що отак піднімають, як на пожежу, виробленого чоловіка, збунтувало батька, і він своїм металічним голосом, від якого і в незнайомих, незалежних людей ішов по шкірі холод, логічно поцікавився:
– Це що, хтось може до ранку не дожить і від голоду помре?
Якою б ця фраза не була металічною, все то в «пользу бедных». Звичайно ж, пішов Іван Миколайович піднімати комірників, водіїв, актив (щоб «свої» насипали мішки пшеницею, а жінки хай би зайву часину поспали – ще буряків «наче море води розлива» – та й з активом легше політбесіду вести). Словом, зійшло, як по писаному.
Але – не забули. Ні специфічного металу в голосі, а більше – змісту фрази. Зафіксували, вочевидь, скрізь де треба. І за найменшої нагоди причепилися (а таких «нагод» у голови колгоспу – з головою) пригадали в контексті антирадянської агітації. Аякже, у спини гаряче дихали ті, хто відзначився, весні дорогу, бувай, Ніколаєвич.
Лягла нарешті карта
Мені ніколи не щастило на вступних іспитах – у смислі до вищого навчального закладу після закінчення середньої школи. Слід, правда, відзначити, що я і сам особисто цьому сприяв: треба ж було вибрати між науками точними і зовсім уже «неточними» типу художньої творчості. Тобто, я, як і багато дітей Арбату (назва умовна), марив фізикою (був бум тоді такий), а паралельно писав оповідання та вірші, більше того, навіть у районних газетах штатно працював. А вступав на факультети технічні, акуратно не проходячи за конкурсом. Не щастило, і я цього не розумів. Усі ми у вісімнадцять літ безкомпромісні, віддай моє. Ну, а так не буває.
Отож у черговий раз, заваливши вступні іспити в Московський інженерно-фізичний інститут (МІФІ), знічев’я (даруйте, навчителі) подав документи на філфак Київського ордена Леніна університету імені Т.Г. Шевченка. Бо в Москві екзаменувалися в липні, а в Україні документи приймалися до того ж таки 31 липня, і я встигав. (Це зараз можна за один сезон кілька разів складати, а тоді – зась).
Особливих надій я не плекав. По-перше, два роки після школи займався тільки фізикою і математикою, хоч працював у районних газетах. Отакий парадокс. Звідси випливало, що я ні історії, ні німецької, а, тим більше, за спеціальністю (українська мова і література) цілеспрямовано не знав. Правда, навчився грамотно писати. У кожному разі, єдиний на філфаці (це згодом, згодом) видавав диктанти безпомилково, на відміну від колег, які з першого разу вступали, але на двох сторінках простого тексту умудрялися робити від сімнадцяти до п’ятдесяти одної помилки (я не злопам’ятний, але – хай буде…).
А, по-друге, у кишені в мене вже лежала повістка з рідного військкомату на службу в прикордонних військах. Оскільки я, працівник районної газети, працівників тої установи знав, як себе. А вони мене – так само, а ще більше тому, що я вже тоді прекрасно стріляв з усіх видів зброї, і десятки моїх грамот обліплювали стіни того військкомату, хлопці й зробили мені цю синекуру. Себто, я втрапляв у якусь особливу частину «зелених», де служба, може, й не мед, але де чоловік по-справжньому виявить себе чоловіком. Коротше, бійці мене чекали з накритою поляною у сподіванні, що мені балів у черговий раз не вистачить.
Їм пощастило. Бо я до вересня, доки йти на службу, вступив на вже згадуваний філфак. Хоча – як сказати: подвоєна добрими помислами поляна не зів’яла.
Коротше, я почав складати вступні екзамени на філфак. Ну, твір. «Четвірка». Казали, що кілька чоловік отримали «відмінно». Таких потім не зустрічав. Усно зі спеціальності – тут уже я спромігся на «п’ять». Далі – історія. Дві попередні оцінки – ні сюди ні туди – професор Лось, зчепившись зі мною щодо постаті Івана Грозного і не знаючи, що я з десяти свічок гашу всі десять, останні три з зав’язаними очима (бо вони в тирі підряд) ставить мені чотири бали, а прохідний дев’ятнадцять, але кілька чоловік можуть проскочити із вісімнадцятьма.
Отож – останній, німецька. Тільки «п’ять», себто, в сумі вісімнадцять і приймальна комісія може зглянеться на моє селянсько-пролетарське походження, і втраплю я в «недобір». У що я, тоді праведний атеїст, не вірив. Та й армія – ще справді армія – і по блату (читай – по п’янці) видобутий «спецназ», мене зовсім не лякала, швидше – навпаки.
Словом, я, багатенький порівняно з уже відставною абітурою, влаштував у гуртожитку щось на подобу відвальної, а заодно і проводів у майбутні лави «зелених», і ледве доїхав на свій останній цивільний (гай-гай!) іспит – десь на дванадцяту. А що: норма – від дев’ятої до чотирнадцятої, що останній екзамен – то вже просто так, на нього
Останні події
- 23.12.2024|20:38Вийшов друком другий том духовних записок Ігоря Павлюка
- 23.12.2024|18:24У ВСЛ виходить новий роман Євгенії Кузнєцової «Вівці цілі»
- 19.12.2024|11:01Топ БараБуки: довгий список найкращих дитячих і підліткових видань 2024 року
- 19.12.2024|07:49Топ продажів видавництва VIVAT у 2024 році
- 18.12.2024|13:16Фонд Східна Європа за підтримки Швейцарії випустив онлайн-курс для підлітків «Не можеш сказати – пиши!»
- 17.12.2024|19:44Мирослав Лаюк став лауреатом премії імені Шевельова 2024 року
- 17.12.2024|19:09Вийшов трейлер української стрічки «Фрагменти льоду»
- 10.12.2024|18:36День народження Видавництва Старого Лева
- 10.12.2024|10:44На Оболоні Книгарня "Є" відкриє новий культурний простір “Книгарня “Є”
- 10.12.2024|10:38Видавець Віктор Круглов пройшов відбір на навчання в Стенфордській вищій школі бізнесу