Електронна бібліотека/Проза

чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
знає мене як облупленого...Анатолій Дністровий
МуміїАнатолій Дністровий
Поет. 2025Ігор Павлюк
СучаснеІгор Павлюк
Подорож до горизонтуІгор Павлюк
НесосвітеннеІгор Павлюк
Нічна рибалка на СтіксіІгор Павлюк
СИРЕНАЮрій Гундарєв
ЖИТТЯ ПРЕКРАСНЕЮрій Гундарєв
Я, МАМА І ВІЙНАЮрій Гундарєв
не знаю чи здатний назвати речі які бачу...Анатолій Дністровий
активно і безперервно...Анатолій Дністровий
ми тут навічно...Анатолій Дністровий
РозлукаАнатолій Дністровий
що взяти з собою в останню зимову мандрівку...Анатолій Дністровий
Минала зима. Вона причинила вікно...Сергій Жадан
КротовичВіктор Палинський
Львівський трамвайЮрій Гундарєв
Микола ГлущенкоЮрій Гундарєв
МістоЮрій Гундарєв
Пісня пілігримаАнатолій Дністровий
Міста будували з сонця і глини...Сергій Жадан
Сонячний хлопчикВіктор Палинський
де каноє сумне і туманна безмежна ріка...Анатолій Дністровий
Любити словомЮрій Гундарєв
КульбабкаЮрій Гундарєв
Білий птах з чорною ознакоюЮрій Гундарєв
Закрите небоЮрій Гундарєв
БезжальноЮрій Гундарєв
Людському наступному світу...Микола Істин
Завантажити
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »

Дзержинського Фелікса Едмундовича, почавши політичні кар’єри в кінці 60-х — на початку 70-х минулого століття: тигипки, кучми, кравчуки… далі за списком кар’єристів: безсовісних, безпринципних, нахабних… почавши наглим стуком у вікно серед глупої ночі:
– Николаевич, извиняемся, конечно, да приказ первого: к ордену области надо бы пару десятков тонн хлебца лишнего сдать к пяти утра.
«Хлебца лишнего» не буває ніколи, і чи це, чи те, що отак піднімають, як на пожежу, виробленого чоловіка, збунтувало батька, і він своїм металічним голосом, від якого і в незнайомих, незалежних людей ішов по шкірі холод, логічно поцікавився:
– Це що, хтось може до ранку не дожить і від голоду помре?
Якою б ця фраза не була металічною, все то в «пользу бедных». Звичайно ж, пішов Іван Миколайович піднімати комірників, водіїв, актив (щоб «свої» насипали мішки пшеницею, а жінки хай би зайву часину поспали – ще буряків «наче море води розлива» – та й з активом легше політбесіду вести). Словом, зійшло, як по писаному.
Але – не забули. Ні специфічного металу в голосі, а більше – змісту фрази. Зафіксували, вочевидь, скрізь де треба. І за найменшої нагоди причепилися (а таких «нагод» у голови колгоспу – з головою) пригадали в контексті антирадянської агітації. Аякже, у спини гаряче дихали ті, хто відзначився, весні дорогу, бувай, Ніколаєвич.

Лягла нарешті карта

Мені ніколи не щастило на вступних іспитах – у смислі до вищого навчального закладу після закінчення середньої школи. Слід, правда, відзначити, що я і сам особисто цьому сприяв: треба ж було вибрати між науками точними і зовсім уже «неточними» типу художньої творчості. Тобто, я, як і багато дітей Арбату (назва умовна), марив фізикою (був бум тоді такий), а паралельно писав оповідання та вірші, більше того, навіть у районних газетах штатно працював. А вступав на факультети технічні, акуратно не проходячи за конкурсом. Не щастило, і я цього не розумів. Усі ми у вісімнадцять літ безкомпромісні, віддай моє. Ну, а так не буває.
Отож у черговий раз, заваливши вступні іспити в Московський інженерно-фізичний інститут (МІФІ), знічев’я (даруйте, навчителі) подав документи на філфак Київського ордена Леніна університету імені Т.Г. Шевченка. Бо в Москві екзаменувалися в липні, а в Україні документи приймалися до того ж таки 31 липня, і я встигав. (Це зараз можна за один сезон кілька разів складати, а тоді – зась).
Особливих надій я не плекав. По-перше, два роки після школи займався тільки фізикою і математикою, хоч працював у районних газетах. Отакий парадокс. Звідси випливало, що я ні історії, ні німецької, а, тим більше, за спеціальністю (українська мова і література) цілеспрямовано не знав. Правда, навчився грамотно писати. У кожному разі, єдиний на філфаці (це згодом, згодом) видавав диктанти безпомилково, на відміну від колег, які з першого разу вступали, але на двох сторінках простого тексту умудрялися робити від сімнадцяти до п’ятдесяти одної помилки (я не злопам’ятний, але – хай буде…).
А, по-друге, у кишені в мене вже лежала повістка з рідного військкомату на службу в прикордонних військах. Оскільки я, працівник районної газети, працівників тої установи знав, як себе. А вони мене – так само, а ще більше тому, що я вже тоді прекрасно стріляв з усіх видів зброї, і десятки моїх грамот обліплювали стіни того військкомату, хлопці й зробили мені цю синекуру. Себто, я втрапляв у якусь особливу частину «зелених», де служба, може, й не мед, але де чоловік по-справжньому виявить себе чоловіком. Коротше, бійці мене чекали з накритою поляною у сподіванні, що мені балів у черговий раз не вистачить.
Їм пощастило. Бо я до вересня, доки йти на службу, вступив на вже згадуваний філфак. Хоча – як сказати: подвоєна добрими помислами поляна не зів’яла.
Коротше, я почав складати вступні екзамени на філфак. Ну, твір. «Четвірка». Казали, що кілька чоловік отримали «відмінно». Таких потім не зустрічав. Усно зі спеціальності – тут уже я спромігся на «п’ять». Далі – історія. Дві попередні оцінки – ні сюди ні туди – професор Лось, зчепившись зі мною щодо постаті Івана Грозного і не знаючи, що я з десяти свічок гашу всі десять, останні три з зав’язаними очима (бо вони в тирі підряд) ставить мені чотири бали, а прохідний дев’ятнадцять, але кілька чоловік можуть проскочити із вісімнадцятьма.
Отож – останній, німецька. Тільки «п’ять», себто, в сумі вісімнадцять і приймальна комісія може зглянеться на моє селянсько-пролетарське походження, і втраплю я в «недобір». У що я, тоді праведний атеїст, не вірив. Та й армія – ще справді армія – і по блату (читай – по п’янці) видобутий «спецназ», мене зовсім не лякала, швидше – навпаки.
Словом, я, багатенький порівняно з уже відставною абітурою, влаштував у гуртожитку щось на подобу відвальної, а заодно і проводів у майбутні лави «зелених», і ледве доїхав на свій останній цивільний (гай-гай!) іспит – десь на дванадцяту. А що: норма – від дев’ятої до чотирнадцятої, що останній екзамен – то вже просто так, на нього

« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »

Останні події

18.04.2025|12:57
Під час обстрілу Харкова була пошкоджена книгарня «КнигоЛенд»
14.04.2025|10:25
Помер Маріо Варгас Льоса
12.04.2025|09:00
IBBY оголосила Почесний список найкращих дитячих книжок 2025 року у категорії «IBBY: колекція книжок для молодих людей з інвалідностями»
06.04.2025|20:35
Збагнути «незбагненну незбагнеж»
05.04.2025|10:06
Юлія Чернінька презентує свій новий роман «Називай мене Клас Баєр»
05.04.2025|10:01
Чверть століття в літературі: Богдана Романцова розкаже в Луцьку про книги, що фіксують наш час
05.04.2025|09:56
Вистава «Ірод» за п’єсою Олександра Гавроша поєднала новаторство і традицію
30.03.2025|10:01
4 квітня KBU Awards 2024 оголосить переможців у 5 номінаціях українського нонфіку
30.03.2025|09:50
У «Видавництві 21» оголосили передпродаж нової книжки Артема Чапая
20.03.2025|10:47
В Ужгороді представили книжку про відомого закарпатського ченця-василіянина Павла Мадяра


Партнери