Електронна бібліотека/Проза

LET ME GОOKEAN ELZY
Конвертуй світлосутність поезії в душах...Микола Істин
де я тебе розлив...Сергій Осока
"Рейвах" (уривок з роману)Фредерік Верно
Стільки людей поховано у пустелі...Олег Короташ
Можеш забрати в мене трохи страху?Сергій Жадан
Далі стоятимеш там, де завжди і була...Катерина Калитко
Після снігуОксана Куценко
Спочатку поет жив в життєпросторі світла...Микола Істин
Буде час, коли ти...Сергій Жадан
Буде злива початку світу, і підніметься Рось...Катерина Калитко
І не вистачить сонця, аби все освітитиСергій Жадан
отак прокинутися від вибуху...Павло Коробчук
посеред ночі під час важкого кашлю...Анатолій Дністровий
з міста, якого немає, не доходять новини...Галина Крук
Велика годинникова стрілкаСергій Жадан
Вечірня школаДмитро Лазуткін
Оповита сном (THE SLEEPER)Едгар По
Нас не вчили жити в такому, і ми вчимося, як можемо...Катерина Калитко
Чужими піснями отруєна даль не навіки...Ігор Павлюк
Візерунки на склі. То від подиху нашого...Мар´яна Савка
Святи Йордан водою не вогнем...Мар´яна Савка
Така імла - поміж дощем і снігом...Мар´яна Савка
Він переїхав в Бучу в середині березня 2021...Максим Кривцов
Приймаю цю осінь внутрішньовенно...Сергій Кривцов
Скільки б я не старався виїхав по-сірому...Максим Кривцов
Падає ліс падає людина падає осінь...Сергій Кривцов
Зайшов до друга додому...Сергій Кривцов
Коли запропонують витягти соломинку памʼятіСергій Кривцов
Змійка дороги вигинається...Сергій Кривцов
Як же мріється нині про ваші нудні біографії...Максим Кривцов
Втрати...Сергій Кривцов
В прифронтовому місті...Сергій Кривцов
Завантажити
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »

вони вже обоє жваво затанцювали тільки їм зрозумілий танок, піднімаючись все вище і вище.
Колись я прочитав у дуже розумній книзі, що метелики знаходять одне одного на відстані кількох кілометрів – щоб з’єднатися в подружню пару. Вони вловлюють якісь там відповідні ферменти, котрих усього-навсього кілька штук молекул на певний кубічний обсяг простору, і летять назустріч одне одному. І знаходять одне одного! І продовжують рід!
Я вірю вченим. Це єдина категорія людей, малооплачуваних або й зовсім без зарплати, для котрих смисл життя – істина.
Але тоді мені хотілося вірити в інше: знав, що його кохана десь поряд і чекав на неї до останку!

Із житія голів колгоспів.

Другий варіант щастя

Пам’яті батька

Спочатку мій батько, Положій Іван Миколайович, був заступником голови колгоспу. Ось так: після якогось там курсу партійної школи взяли та й призначили. Ще йому і тридцяти не було. Квартирував поки сам у тому селі – доки службову добудують, ну, а ми на батьківщині, на своєму хуторі чекали того часу.
Але шлях до району проходив повз той хутір Старо-Зінів. І дуже часто батько по дорозі з центру завертав до нас (окрім обов’язкових недільних відвідин) разом із своїм начальником, головою того ж таки колгоспу Кубраком (ім’я, по-батькові забув): пообідати, бо ще далеченько їхати, щось із харчів перехопити, бо ж чужина – вона скрізь чужина. (А тепер мені думається, що заїжджали вони просто перевести дух після безкінечних нарад, набратися, так би мовити, снаги перед невідворотним і негайним втіленням у життя керівних вказівок. Бо тоді мені, малому, але начитаному і наслуханому від «брехунця», це уявлялося саме так: дядько ЦК у Москві вигадує, вимудровує, та що там! – відкриває геніальну ідею подальшого кроку у світле майбутнє, викликає республіканських керівників і дає їм відповідні вказівки, ті у свою чергу кличуть начальників обласних і вже строгіше пояснюють, що й до чого; ну, а ті районним уже й пальчиком перед носом помахують; потім настає черга Кубрака і мого батька: тут уже і кулачком по столу постукують, і голос стає металевішим, як у командира піхотної роти перед атакою: до бригадирів, завгоспа… ну, а ті вже по-простецькому й на мат переходять: на мою матір та інших тіток-буряківниць, аби правильно сапками махали, гарно землю оббивали з коренів і чистили їх не до себе (можна око запорошити а від себе; часом воля Москви напряму доходила й до мене через вуста бригадира діда Степана, коли я навіть верхи на конячині не встигав за телятами, що, мов голодні щуки, косяками рвалися на зеленіючі овси й пшениці, так уявлялося, а виявилося, що, у принципі, й не помилявся.
Тож заїжджали вони перевести подих і підкріпитися. Більше сорока літ спливло, а в пам’ятку: аякже, як не цукерку, то печиво, то булку з маком чи й просто бублик дарували, а то й фабричну хлібину, і часто книжечку. Одного разу заскочили, червоні з морозу чи ще від чогось типу критики чи самокритики. Роздягнулися та й відразу по чарці – була така посуда рівно на сто грамів, «полустаканчик» – холодного як кришталь самогону, тут же й по другій, не чекаючи, доки бабця витягне з печі борщ і картоплю чи яєшню підсмажить: закусили квашеними огірками з капустою та салом. Обличчя їхні почали набувати природного кольору (а водій «бобика» Василь, навпаки, буряковів – перед близькою домівкою йому дозволялося, та й хто його в простудних полях перевірятиме?).
По третій хряпали під борщ, упрілий у великому горщику. Хоч на другий день його їж – смаку не втрачає, хай там м’ясце і рідко водиться.
Худющий, як жердина, Кубрак їв справно й багато, хоч від добавок і відмовлявся, а впоравшись із полумиском борщу, мусив перепочивати і перекурити те діло «Севером». Батько за компанію – також. Мабуть, важило й те, що це вже було не нервове цмулення, гірке й похапливе, а перше за день розважливе куріння: схоже на те, як перевалюєш гору і кажеш «х-у-ух», ніби позбавившись навіяних нечистю волохатих невпізнаваних химер…
– Я вже не знаю, Ім’я Побатьковичу, – каже батько в паузі, – коли ж нам працювати? Мало не щодня – у район: шерсть, м’ясо, яйце, план, готовність, нова постанова… А коли ж конкретно, на місці, цим займатися? Накачують, накачують, наче ми тупі якісь і не розуміємо політики партії, тим більше, вона в кожній газеті, від районної до «Правди», продрукована. А звіти?.. На кожну дрібницю – «явиться самолично». І сидиш годинами по приймальнях із такими ж, чекаєш черги…
– А-а, – відчужено-ліниво відмахується від стороннього Кубрак. Він насолоджується простим блаженством ні про що не думати в цю мить, спокоєм, що розливається в ньому зсередини. Він старший за батька, встиг попартизанити, повоювати, виклопотати кулю в легені. – Звикнеш. Як усі. Я вже давно адаптірувався.
Я аж підскакую від почутого незнайомого слова. Повторюю його кілька разів про себе, щоб запам’ятати, не втримуюсь, обламком олівчика записую на окрайчику газети, для видності – на обкладинці зошита. Це як скажу на заставні весною – хлопці вдуються, новий матюк,

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »


Партнери