Електронна бібліотека/Проза

де я тебе розлив...Сергій Осока
"Рейвах" (уривок з роману)Фредерік Верно
Стільки людей поховано у пустелі...Олег Короташ
Можеш забрати в мене трохи страху?Сергій Жадан
Далі стоятимеш там, де завжди і була...Катерина Калитко
Після снігуОксана Куценко
Спочатку поет жив в життєпросторі світла...Микола Істин
Буде час, коли ти...Сергій Жадан
Буде злива початку світу, і підніметься Рось...Катерина Калитко
І не вистачить сонця, аби все освітитиСергій Жадан
отак прокинутися від вибуху...Павло Коробчук
посеред ночі під час важкого кашлю...Анатолій Дністровий
з міста, якого немає, не доходять новини...Галина Крук
Велика годинникова стрілкаСергій Жадан
Вечірня школаДмитро Лазуткін
Оповита сном (THE SLEEPER)Едгар По
Нас не вчили жити в такому, і ми вчимося, як можемо...Катерина Калитко
Чужими піснями отруєна даль не навіки...Ігор Павлюк
Візерунки на склі. То від подиху нашого...Мар´яна Савка
Святи Йордан водою не вогнем...Мар´яна Савка
Така імла - поміж дощем і снігом...Мар´яна Савка
Він переїхав в Бучу в середині березня 2021...Максим Кривцов
Приймаю цю осінь внутрішньовенно...Сергій Кривцов
Скільки б я не старався виїхав по-сірому...Максим Кривцов
Падає ліс падає людина падає осінь...Сергій Кривцов
Зайшов до друга додому...Сергій Кривцов
Коли запропонують витягти соломинку памʼятіСергій Кривцов
Змійка дороги вигинається...Сергій Кривцов
Як же мріється нині про ваші нудні біографії...Максим Кривцов
Втрати...Сергій Кривцов
В прифронтовому місті...Сергій Кривцов
Сідаєш в броню наче у човен...Максим Кривцов
Під розбитим мостом протікає Оскіл...Максим Кривцов
Завантажити
« 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 »

дозволяють. Тільки нам, більше нікому. Мабуть, зглянулись, що Філософ – учений чоловік.
І тіні насмішки не було в голосі старого.
Так і зробив Михайлич, ніби підкоряючись отим ще не пізнаним законам свого нового існування: розстелив матрац і сів. Дід одійшов від нього, наче давав змогу побути на самоті, призвичаїтись до нових умов. Філософ вп’явся у вікно.
«Я тепер відрізаний від усіх. Один, і треба виходити з того, що я один. Ніхто мене не виручить, коли вже полковник так заопікувався, то напевне й не втечу. Значить, поколошматять, а потім розстріляють або повісять, швидше повісять, така в них практика щодо партизанів. Я один, і мене чекає лише смерть. Поки вона не глянула у вічі, не страшно, і можна тверезо подумати. Це так, як і в бою: страшно тільки перед початком, а закрутилось – і не думаєш, що можуть убити. Мене чекає останній бій, де сили нерівні. Крім того, Зельбсманн, напевне, готує пастку. Найстрашніше, що з мене можуть зробити ляльку, яка не керує собою. І треба обігнати його хоч на півкроку.
Хто ці люди? Філософ? Може, це вже пекельна гра Зельбсманна?
Як просто було досі. Училище. Брестська фортеця, війна, оборона, партизани. Важко, але просто, бо я знав, як діяти, хоч усього тільки й літ, що чверть віку. А тут що я можу вигадати, аби і в останньому бою в мене була зброя? Змішати карти Зельбсманну і покінчити з собою? Сьогодні вночі? Знайти спосіб...»
– Пробачте, що втручаюсь у ваші думки, – обізвався старий, – тут думай не думай, дорога одна. Та, може, ви їсти хочете. Я, коли йшов сюди, захопив сидора. Таке звичайне їдло, що стара поклала: хлібець, яйця, цибуля. Вони, песиголовці, спочатку були забрали, ще й посміялися: у нас, кажуть, станете на довольствіє третього рейху. І справді, годують три рази на день, по годинах, носять баланду і какаву. А це сьогодні вранці раптом з якогось дива повернули сидора: на, поправляйся, діду, наша мотузка витримає. Так що нема чого гнівити бога, багаті. Чого ж добру пропадать? Не соромтесь, перекусіть.
Невже це Зельбсманнові штуки? Перекусіть... Що в тих продуктах? Після отих розповідей... спокійно, без паніки. Врешті, це можуть бути люди, такі ж, як і я... І Зельбсманн уже гадає, що посіяв у мені непевність та тихенько сміється? Логічно обдумати. Коли свої, не треба ображати їх відмовою... Та й справді їсти хочеться, з учорашнього дня не мав ріски в роті. Стоп: спеціально не годували, щоб я накинувся на їжу і ковтнув гачка? Отож, не виключено, що це вороги. Коли не їстиму, Зельбсманн потре долоні: Михайлич догадався, значить, бажає того чи ні, включився у гру; а коли це друзі, – теж потре долоні: зерна сумніву посіяні, Михайлич усіх жахається.
– Дякую, хліба трохи, – сказав Михайлич.
– Ви не сумлівайтеся, – підсів старий і став розв’язувати клунка, – у мене жінка чистьоха, а я для компанії вам підсоблю. Оце, гляньте, що з ножика зробили, зітнули на три чверті, щоб не шпортонув кого, але хліб і сало якось можна краяти. Перевели ножа...
Ніж, навіть такий обрубок, у тюрмі?! Ну, полковник!
– Ходи, Філософе, – обернувся до вікна дід, але Філософ тільки стенув плечима. – Думає, – додав із повагою старий і перший узявся за їжу: беріть, беріть, не соромтеся.
Михайлич поклав на хліб шматок сала і став жувати.
– То ви кажете, що самі зібралися сюди? – спитав він раптом.
– Сам, авжеж сам, – спокійно відповів дід.
– І чого ж то раптом?
– Тут, синашу, діло довге, але, як умію, коротко переповім. Може, знаєш, що німець до Волги рветься? Рветься, значить, німець до Волги, щоб до зими закінчити війну. Ну, а партизани йому як сіль під хвостом чи будяк. Ашалони під укіс, дороги перерізують, то німець і взявся в тилу за партизанів. А що силою не може здолати, то вхопився за мирне населення. У тих селах, де найбільша партизанка, намітив: розстрілять мирних, а хати спалить. І об’явки такі появились: якщо не з’являться добровільно такі-то й такі-то керівники банд і комісари, буде розстріляно п’ять тисяч людей. От я і заявився. Мене в загоні буде кому замінити, а людочків трохи порятую.
– То ви... ви командир партизанського загону? – шматок застряв у Михайлича в горлі. – І якого ж, коли не секрет?
– Не командир. Комісар. Комісар партизанського загону імені товариша Щорса Михайлич, – розважливо уточнив старий.
Перше, що захотілося Михайличу, – розсміятися, розсміятися дзвінко, на повні легені, ще й по-дитячому пальцем показати на діда. Коли це Зельбсманнові штучки-дрючки з його маріонетковим театром, полковник далеко зайшов, вважай, горбату до стінки ліпить зі своїми експериментами. Михайлича випередив Філософ, котрий різко повернувся від вікна:
– Михайлич – я.
І знову повернувся до вікна, нервово стенувши плечима.
«Перестарався полковник. З цієї пастки я вже викручусь, збити на слизьке не дамся». Дивно, коли з’ясувалося, хто є хто, стало зовсім спокійно.
– Ну, що ж, – Михайлич відсунув їжу. – Дуже радий познайомитись. Ви обидва Михайличі, обидва комісари. Залишилось тільки дізнатися, хто

« 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 »


Партнери