Електронна бібліотека/Проза

Сорок дев’ять – не Прип’ять...Олег Короташ
Скрипіння сталевих чобіт десь серед вишень...Пауль Целан
З жерстяними дахами, з теплом невлаштованості...Сергій Жадан
Останній прапорПауль Целан
Сорочка мертвихПауль Целан
Міста при ріках...Сергій Жадан
Робочий чатСеліна Тамамуші
все що не зробив - тепер вже ні...Тарас Федюк
шабля сива світ іржавий...Тарас Федюк
зустрінемось в києві мила недивлячись на...Тарас Федюк
ВАШ ПЛЯЖ НАШ ПЛЯЖ ВАШОлег Коцарев
тато просив зайти...Олег Коцарев
біле світло тіла...Олег Коцарев
ПОЧИНАЄТЬСЯОлег Коцарев
добре аж дивно...Олег Коцарев
ОБ’ЄКТ ВОГНИКОлег Коцарев
КОЛІР?Олег Коцарев
ЖИТНІЙ КИТОлег Коцарев
БРАТИ СМІТТЯОлег Коцарев
ПОРТРЕТ КАФЕ ЗЗАДУОлег Коцарев
ЗАЙДІТЬ ЗАЇЗДІТЬОлег Коцарев
Хтось спробує продати це як перемогу...Сергій Жадан
Нерозбірливо і нечітко...Сергій Жадан
Тріумфальна аркаЮрій Гундарєв
ЧуттяЮрій Гундарєв
МузаЮрій Гундарєв
МовчанняЮрій Гундарєв
СтратаЮрій Гундарєв
Архіваріус (новела)Віктор Палинський
АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
Завантажити
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »

відсторонености від свого провожатого, коменданта цього гуртожитку. Цей схожий на бокальчик чоловічок із жіночими манерами плив попереду нього і при кожнім кроці гидкувато подригував пухкенькими сідничками, до того на обличчі мав вираз настільки зверхній, що його можна було б назвати навіть байдужим. Здавалося, якщо він ступить ще який десяток зайвих кроків у супроводі такої нецікавої йому істоти, як цей сіромаха- студент, то прямо по дорозі засне від нудьги.
Та Олег спокійно ішов на півкроку позаду і абсолютно не дивувався цьому Гоголівському персонажу -- таких у своєму житті він уже зустрічав.
Допливши до кімнати під номером 73, комендант недбало, лише для годиться, стукнув кулачком у двері, і тут же, навіть не чекаючи на відповідь, професійно тобто нахабно, навіть не без бридливости пхнув їх долонею. Двері покірно розчинилися, і він прямо з порога вияснив у присутніх мешканців, яке ліжко не зайняте. Потім повернувся і вказав на нього Олегу.
-- Ось ваше койко-мєсто.

*

У понеділок перша пара була Вишнякова. Від самої лише згадки про цього бездоганно ідейного дідка Петренка тягнуло на блювоту: треба було вже в сотий раз слухати протухлі баляндраси про партійність літератури. Юркові було б легше вугілля довбати чи вагони розвантажувати, ніж зазнавати цих тортур. І прогуляти гада було неможливо. Бо цей порохнявий крокодил, окрім твердолобої ідейності був наділений ще й падлючою принциповістю: прогули вважав за особисту образу і не вибачав їх навіть комсомольським вожакам. Тому то Юрко, хоч і марудився на його лекціях, але, як тільки міг, удавав із себе покірного. Він слухав – ні, не слухав, він давився тисячу раз пережованою жуйкою про «коліщатка і гвинтики» партійної роботи і час від часу гостро переживав напади подивування й жаху: це ж не просто час збігає – це його молодість, це життя його так бездарно летить у могилу. Ні, не в могилу, а в дупу і в дупу!..
О, як правий був Басараб, коли казав, що філфак – це не храм науки, а брудна провінційна кузня ідеологічних кадрів, і що сморід, який тут стоїть, -- це від обробки людських мізків! «У нас, шановний, тут одна надія, -- казав він, -- на самоосвіту». Он він, як завжди, на задній парті і навіть не думає слухати цього крокодила. З усієї висоти своєї людської гідності він плював на якусь там мімікрію і натхненно конспектує «Повчання шостого патріарха Хой-Нена».
«І як він не боїться, що вони його засічуть? -- думав Юрко, -- Вони ж такого не пробачать ні за що. Бо якби ця країна і справді була взірцем справедливості, як свистить совєтське радіо, то хіба зараз між рядами мав би походжати цей дожилий майже до маразму старий догматик? Це місце мало б бути твоїм. Але тебе вони сюди ніколи не допустять. Ти ніколи не станеш викладачем ні у цьому, ні в іншому вузі, хоч і маєш для того глибокий, спраглий правди розум і талант полеміста. Занадто рівно ти тримаєш голову. А це для них страшно. Тому вони тебе витравлять звідси, як лютого звіра. А на місце цього архантропа, коли він піде на спочинок, поставлять іншого, точно такого самого, а то ще й дурнішого».
Дзвінок! Нарешті! Ф-фу-у! Вишняк поніс свою чорнокостюмну фігуру до виходу, так і не зробивши зауваження Басарабові – обійшлось.


*

Оця Басарабова здатність зосереджуватись за будь-яких умов Петренка і вражала, і захоплювала. Ось тільки що, хвилини не минуло, як вони зайшли в аудиторію, де мали проходити комсомольські збори, а Олег уже сидів на своїй задній парті і захоплено читав недочитане в читалці.
Юрко також прихопив із собою дещо почитати, однак спочатку йому треба було оправдатися перед старостою Олею Забій за те, що дременув, не попередивши її, сьогодні аж з двох пар. І поки він пильнував Олю, тим часом усі найкращі, тобто задні місця виявились захопленими. В результаті він очутився аж на другому ряду, що, ясне діло, робило читання на зборах аж надто проблематичним.
А ось і куратор, Валентина Валеріївна Пишна. Вона на початку ніби то скромно присідає за парту перед Юрком, однак для всіх очевидно, що це камуфляж. Збори починаються – і вона опиняється у президії, за столом, що стоїть на подіумі, якраз під портретом «самого человечного человека». І хоча вождь світового пролетаріату усміхається з портрета ну дуже м’яко, Валентину Валеріївну, його вірну ученицю, це якось не обходить – вона, як завжди, вольова, строга і пильна.
Як під її гострим поглядом не крутився бідний Петренко, щоб дістати з портфеля збірку Пастернака, нічого з того так і не вийшло: сидів на видноті. Довелося, бідному, змиритися зі своєю долею і хай краєм вуха, але таки слухати нікому на цім світі не потрібну доповідь комсорга Нудьга-а-а-а...

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »

Останні події

11.07.2025|10:28
Оголошено конкурс на літературну премію імені Богдана-Ігоря Антонича “Привітання життя”
10.07.2025|23:18
«Не народжені для війни»: у Києві презентують нову книжку Артема Чапая
08.07.2025|18:17
Нова Facebook-група "Люблю читати українське" запрошує поціновувачів вітчизняної літератури
01.07.2025|21:38
Артур Дронь анонсував вихід нової книги "Гемінґвей нічого не знає": збірка свідчень про війну та життя
01.07.2025|18:02
Сергію Жадану присуджено австрійську державну премію з європейської літератури
01.07.2025|08:53
"Дикий Захід" Павла Казаріна тепер польською: Автор дякує за "довге життя" книги, що виявилась пророчою
01.07.2025|08:37
«Родовід» перевидає «З країни рижу та опію» Софії Яблонської
01.07.2025|08:14
Мартин Якуб презентував у Житомирі психологічний детектив "Гріх на душу"
01.07.2025|06:34
ТОП-10 книг ВСЛ за червень 2025 року
01.07.2025|06:27
Українська письменниця Євгенія Кузнєцова у лонглисті престижної премії Angelus


Партнери