
Електронна бібліотека/Проза
- Сорок дев’ять – не Прип’ять...Олег Короташ
- Скрипіння сталевих чобіт десь серед вишень...Пауль Целан
- З жерстяними дахами, з теплом невлаштованості...Сергій Жадан
- Останній прапорПауль Целан
- Сорочка мертвихПауль Целан
- Міста при ріках...Сергій Жадан
- Робочий чатСеліна Тамамуші
- все що не зробив - тепер вже ні...Тарас Федюк
- шабля сива світ іржавий...Тарас Федюк
- зустрінемось в києві мила недивлячись на...Тарас Федюк
- ВАШ ПЛЯЖ НАШ ПЛЯЖ ВАШОлег Коцарев
- тато просив зайти...Олег Коцарев
- біле світло тіла...Олег Коцарев
- ПОЧИНАЄТЬСЯОлег Коцарев
- добре аж дивно...Олег Коцарев
- ОБ’ЄКТ ВОГНИКОлег Коцарев
- КОЛІР?Олег Коцарев
- ЖИТНІЙ КИТОлег Коцарев
- БРАТИ СМІТТЯОлег Коцарев
- ПОРТРЕТ КАФЕ ЗЗАДУОлег Коцарев
- ЗАЙДІТЬ ЗАЇЗДІТЬОлег Коцарев
- Хтось спробує продати це як перемогу...Сергій Жадан
- Нерозбірливо і нечітко...Сергій Жадан
- Тріумфальна аркаЮрій Гундарєв
- ЧуттяЮрій Гундарєв
- МузаЮрій Гундарєв
- МовчанняЮрій Гундарєв
- СтратаЮрій Гундарєв
- Архіваріус (новела)Віктор Палинський
- АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
- чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
- напевно це найважче...Анатолій Дністровий
- хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
відсторонености від свого провожатого, коменданта цього гуртожитку. Цей схожий на бокальчик чоловічок із жіночими манерами плив попереду нього і при кожнім кроці гидкувато подригував пухкенькими сідничками, до того на обличчі мав вираз настільки зверхній, що його можна було б назвати навіть байдужим. Здавалося, якщо він ступить ще який десяток зайвих кроків у супроводі такої нецікавої йому істоти, як цей сіромаха- студент, то прямо по дорозі засне від нудьги.
Та Олег спокійно ішов на півкроку позаду і абсолютно не дивувався цьому Гоголівському персонажу -- таких у своєму житті він уже зустрічав.
Допливши до кімнати під номером 73, комендант недбало, лише для годиться, стукнув кулачком у двері, і тут же, навіть не чекаючи на відповідь, професійно тобто нахабно, навіть не без бридливости пхнув їх долонею. Двері покірно розчинилися, і він прямо з порога вияснив у присутніх мешканців, яке ліжко не зайняте. Потім повернувся і вказав на нього Олегу.
-- Ось ваше койко-мєсто.
*
У понеділок перша пара була Вишнякова. Від самої лише згадки про цього бездоганно ідейного дідка Петренка тягнуло на блювоту: треба було вже в сотий раз слухати протухлі баляндраси про партійність літератури. Юркові було б легше вугілля довбати чи вагони розвантажувати, ніж зазнавати цих тортур. І прогуляти гада було неможливо. Бо цей порохнявий крокодил, окрім твердолобої ідейності був наділений ще й падлючою принциповістю: прогули вважав за особисту образу і не вибачав їх навіть комсомольським вожакам. Тому то Юрко, хоч і марудився на його лекціях, але, як тільки міг, удавав із себе покірного. Він слухав – ні, не слухав, він давився тисячу раз пережованою жуйкою про «коліщатка і гвинтики» партійної роботи і час від часу гостро переживав напади подивування й жаху: це ж не просто час збігає – це його молодість, це життя його так бездарно летить у могилу. Ні, не в могилу, а в дупу і в дупу!..
О, як правий був Басараб, коли казав, що філфак – це не храм науки, а брудна провінційна кузня ідеологічних кадрів, і що сморід, який тут стоїть, -- це від обробки людських мізків! «У нас, шановний, тут одна надія, -- казав він, -- на самоосвіту». Он він, як завжди, на задній парті і навіть не думає слухати цього крокодила. З усієї висоти своєї людської гідності він плював на якусь там мімікрію і натхненно конспектує «Повчання шостого патріарха Хой-Нена».
«І як він не боїться, що вони його засічуть? -- думав Юрко, -- Вони ж такого не пробачать ні за що. Бо якби ця країна і справді була взірцем справедливості, як свистить совєтське радіо, то хіба зараз між рядами мав би походжати цей дожилий майже до маразму старий догматик? Це місце мало б бути твоїм. Але тебе вони сюди ніколи не допустять. Ти ніколи не станеш викладачем ні у цьому, ні в іншому вузі, хоч і маєш для того глибокий, спраглий правди розум і талант полеміста. Занадто рівно ти тримаєш голову. А це для них страшно. Тому вони тебе витравлять звідси, як лютого звіра. А на місце цього архантропа, коли він піде на спочинок, поставлять іншого, точно такого самого, а то ще й дурнішого».
Дзвінок! Нарешті! Ф-фу-у! Вишняк поніс свою чорнокостюмну фігуру до виходу, так і не зробивши зауваження Басарабові – обійшлось.
*
Оця Басарабова здатність зосереджуватись за будь-яких умов Петренка і вражала, і захоплювала. Ось тільки що, хвилини не минуло, як вони зайшли в аудиторію, де мали проходити комсомольські збори, а Олег уже сидів на своїй задній парті і захоплено читав недочитане в читалці.
Юрко також прихопив із собою дещо почитати, однак спочатку йому треба було оправдатися перед старостою Олею Забій за те, що дременув, не попередивши її, сьогодні аж з двох пар. І поки він пильнував Олю, тим часом усі найкращі, тобто задні місця виявились захопленими. В результаті він очутився аж на другому ряду, що, ясне діло, робило читання на зборах аж надто проблематичним.
А ось і куратор, Валентина Валеріївна Пишна. Вона на початку ніби то скромно присідає за парту перед Юрком, однак для всіх очевидно, що це камуфляж. Збори починаються – і вона опиняється у президії, за столом, що стоїть на подіумі, якраз під портретом «самого человечного человека». І хоча вождь світового пролетаріату усміхається з портрета ну дуже м’яко, Валентину Валеріївну, його вірну ученицю, це якось не обходить – вона, як завжди, вольова, строга і пильна.
Як під її гострим поглядом не крутився бідний Петренко, щоб дістати з портфеля збірку Пастернака, нічого з того так і не вийшло: сидів на видноті. Довелося, бідному, змиритися зі своєю долею і хай краєм вуха, але таки слухати нікому на цім світі не потрібну доповідь комсорга Нудьга-а-а-а...
Останні події
- 11.07.2025|10:28Оголошено конкурс на літературну премію імені Богдана-Ігоря Антонича “Привітання життя”
- 10.07.2025|23:18«Не народжені для війни»: у Києві презентують нову книжку Артема Чапая
- 08.07.2025|18:17Нова Facebook-група "Люблю читати українське" запрошує поціновувачів вітчизняної літератури
- 01.07.2025|21:38Артур Дронь анонсував вихід нової книги "Гемінґвей нічого не знає": збірка свідчень про війну та життя
- 01.07.2025|18:02Сергію Жадану присуджено австрійську державну премію з європейської літератури
- 01.07.2025|08:53"Дикий Захід" Павла Казаріна тепер польською: Автор дякує за "довге життя" книги, що виявилась пророчою
- 01.07.2025|08:37«Родовід» перевидає «З країни рижу та опію» Софії Яблонської
- 01.07.2025|08:14Мартин Якуб презентував у Житомирі психологічний детектив "Гріх на душу"
- 01.07.2025|06:34ТОП-10 книг ВСЛ за червень 2025 року
- 01.07.2025|06:27Українська письменниця Євгенія Кузнєцова у лонглисті престижної премії Angelus