Електронна бібліотека/Проза

АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
знає мене як облупленого...Анатолій Дністровий
МуміїАнатолій Дністровий
Поет. 2025Ігор Павлюк
СучаснеІгор Павлюк
Подорож до горизонтуІгор Павлюк
НесосвітеннеІгор Павлюк
Нічна рибалка на СтіксіІгор Павлюк
СИРЕНАЮрій Гундарєв
ЖИТТЯ ПРЕКРАСНЕЮрій Гундарєв
Я, МАМА І ВІЙНАЮрій Гундарєв
не знаю чи здатний назвати речі які бачу...Анатолій Дністровий
активно і безперервно...Анатолій Дністровий
ми тут навічно...Анатолій Дністровий
РозлукаАнатолій Дністровий
що взяти з собою в останню зимову мандрівку...Анатолій Дністровий
Минала зима. Вона причинила вікно...Сергій Жадан
КротовичВіктор Палинський
Львівський трамвайЮрій Гундарєв
Микола ГлущенкоЮрій Гундарєв
МістоЮрій Гундарєв
Пісня пілігримаАнатолій Дністровий
Міста будували з сонця і глини...Сергій Жадан
Сонячний хлопчикВіктор Палинський
де каноє сумне і туманна безмежна ріка...Анатолій Дністровий
Любити словомЮрій Гундарєв
КульбабкаЮрій Гундарєв
Білий птах з чорною ознакоюЮрій Гундарєв
Закрите небоЮрій Гундарєв
БезжальноЮрій Гундарєв
Завантажити
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »

швидко пролітає повз станцію і ви не встигаєте прочитати назву. Тоді, майже притулившись лобом до шибки, ви відзначаєте деякі деталі: річка, дзвіниця сільської церкви, під деревом замріялася чорна корова, відійшовши від череди. Ви сподіваєтеся, що на наступній станції ви встигнете прочитати назву і нарешті зрозумієте, де ви. Мені ніколи більш не зустрічався жоден з тих, чиї прізвища записано на сторінках чорного блокнота. Ті знайомства були такими швидкоплинними, що я міг забути навіть їхні імена. Звичайні знайомства і не ясно, чи вони були чисто випадковими, чи ні. Саме тому в житті існують такі періоди, перехрестя, на яких можна ще повагатися між кількома напрямами. Час зустрічей – це була назва книги, на яку я натрапив на набережній, у букініста. Якраз тієї неділі, коли я лишив Денні в товаристві Агхамурі, я йшов, уже не пригадую куди, вздовж набережної Сен-Мішель. Я піднявся по бульвару, такому ж похмурому, як і Монпарнаський, мабуть тому, що там не було натовпу, як на тижні, і всі фасади були темними. Вище, на перехресті з вулицею Месьє-ле-Пренс, там, де є кілька сходинок з металевими перилами, яскраво світилося велике вікно тилової частини кафе, тераса якого виходила на інший бік, на заґратовану огорожу Люксембурзького парку. В залі кафе вже темно, крім цього освітленого кутка, за вікном, де зазвичай засиджувалися, біля бару у формі півкола, останні відвідувачі. Того вечора серед них були двоє, кого я впізнав: Агхамурі, бежеве пальто якого впадало в око, стояв біля бару, і поряд з ним на табуреті сиділа Денні.
Я наблизився. Я міг штовхнути засклені двері й підійти до них. Але побоювання, що це буде недоречним, стримало мене. У той період життя я завжди тримався осторонь, у ролі глядача, ба навіть у ролі, так би мовити, „нічного спостерігача”, як той письменник XVIII століття, якого я дуже любив і прізвище якого з нотатками багато разів з’являється на сторінках чорного записника. Поль Шастаньє, коли ми сиділи з ним у кафе десь на вулиці Фальґ’єр чи Фавориток, якось сказав мені: „Дивно… ви слухаєте людей з великою увагою… але ви не тут…”. За шибкою, під сліпучим неоновим світлом, волосся Денні здавалося не шатеновим, а світлим, а шкіра ще блідішою, ніж завжди, аж молочною, з плямками ластовиння. Вона єдина, хто сидить на табуреті. За ними, зі склянками в руках, стоїть група з трьох-чотирьох людей. Агхамурі схилився над нею і щось говорить на вухо. Він цілує її в шию. Вона сміється і відпиває по ковтку напій, який я упізнав за кольором, вона замовляла його кожного разу, як ми сиділи в кафе – Куантро.
Я не знав, чи скажу їй завтра: я бачив тебе з Агхамурі у кафе „Люксембург”. Я ще не знав, що саме їх пов’язувало. У всякому разі, в готелі „Унік” вони жили у різних кімнатах. Я робив спроби зрозуміти, що спільного було між членами цієї маленької групи. Схоже, Жерар Марсіано вже давно був другом Агхамурі, який познайомив з ним Денні, коли вона ще мешкала в університетському містечку. Поль Шастаньє і Марсіано були на „ти”, незважаючи на різницю у віці, як і Дювельз. Але ні Шастаньє, ні Дювельз не знали Денні, доки вона не з’явилася в готелі „Унік”. До того ж, Агхамурі був у тісних стосунках з директором готелю, якимось Лахдаром, який з’являвся через день у своєму кабінеті, за стойкою адміністратора. З ним часто приходив якийсь „Давен”. Схоже, ці двоє дуже давно знали Поля Шастаньє, Марсіано і Дювельза. Все це я позанотовував у чорному блокноті, якогось полудня, поки чекав Денні, як розв’язують кросворди або щось малюють, аби згаяти час.

*

Згодом мене допитували про них. Я отримав повістку від якогось Лангле. Я довго чекав, у кабінеті, у будинку на набережній Жевр, з десятої ранку. У вікно я бачив квітковий базар і чорний фасад лікарні Отель-Дьє. Сонячний осінній ранок на набережних. Лангле зайшов до кабінету, шатен середнього зросту, який здався мені трохи сухуватим, незважаючи на великі сині очі. Він навіть не привітався і почав ставити запитання, досить суворо. Думаю, побачивши, що я цілком спокійний, він заговорив привітніше, бо зрозумів, що я до всього цього не причетний. Я подумав, що тут, у цьому кабінеті, я можливо перебував точно на тому місці, де повісився Жерар де Нерваль. Якщо спуститися до підвалів цього будинку, можна було б потрапити, в одному з них, на відтинок вулиці В’єй-Лантерн. Я не міг точно відповісти на запитання цього Лангле. Він називав мені імена Поля Шастаньє, Жерара Марсіано, Дювельза, Агхамурі і хотів, щоб я розповів про свої стосунки з ними. В цю мить я зрозумів, що ні, справді, вони не грали в моєму житті дуже важливої ролі. Другорядні персонажі. Я думав про Нерваля і про вулицю В’єй-Лантерн, на місці якої звели будинок, де ми перебували. Чи він знав про це? Я мало не запитав його про це. Під час допиту він кілька разів згадував про якусь „Мірей Санп’єррі”, яка „часто бувала” у готелі „Унік”, але я такої не знав. „Ви впевнені, що ніколи з нею не зустрічалися?”. Це ім’я нічого для мене не означало. Він, мабуть, зрозумів, що я не брешу, і не

« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »

Останні події

29.04.2025|12:10
Новий фільм класика італійського кіно Марко Белоккьо: історична драма «Викрадений» виходить на екрани у травні
29.04.2025|11:27
«Основи» готують оновлене англомовне видання «Катерини» Шевченка, тепер — з перекладом Віри Річ
29.04.2025|11:24
Що читають українці: топи продажів видавництв «Ранок» і READBERRY на «Книжковій країні»
29.04.2025|11:15
Митці й дослідники з 5 країн зберуться в Луцьку на дводенний інтенсив EcoLab 2.0
24.04.2025|19:16
Ееро Балк – лауреат премії Drahomán Prize за 2024 рік
24.04.2025|18:51
Гостини у Германа Гессе з українськомовним двотомником поезії нобелівського лауреата
21.04.2025|21:30
“Матуся – домівка” — книжка, яка транслює послання любові, що має отримати кожна дитина
18.04.2025|12:57
Під час обстрілу Харкова була пошкоджена книгарня «КнигоЛенд»
14.04.2025|10:25
Помер Маріо Варгас Льоса
12.04.2025|09:00
IBBY оголосила Почесний список найкращих дитячих книжок 2025 року у категорії «IBBY: колекція книжок для молодих людей з інвалідностями»

Партнери