Електронна бібліотека/Проза

де я тебе розлив...Сергій Осока
"Рейвах" (уривок з роману)Фредерік Верно
Стільки людей поховано у пустелі...Олег Короташ
Можеш забрати в мене трохи страху?Сергій Жадан
Далі стоятимеш там, де завжди і була...Катерина Калитко
Після снігуОксана Куценко
Спочатку поет жив в життєпросторі світла...Микола Істин
Буде час, коли ти...Сергій Жадан
Буде злива початку світу, і підніметься Рось...Катерина Калитко
І не вистачить сонця, аби все освітитиСергій Жадан
отак прокинутися від вибуху...Павло Коробчук
посеред ночі під час важкого кашлю...Анатолій Дністровий
з міста, якого немає, не доходять новини...Галина Крук
Велика годинникова стрілкаСергій Жадан
Вечірня школаДмитро Лазуткін
Оповита сном (THE SLEEPER)Едгар По
Нас не вчили жити в такому, і ми вчимося, як можемо...Катерина Калитко
Чужими піснями отруєна даль не навіки...Ігор Павлюк
Візерунки на склі. То від подиху нашого...Мар´яна Савка
Святи Йордан водою не вогнем...Мар´яна Савка
Така імла - поміж дощем і снігом...Мар´яна Савка
Він переїхав в Бучу в середині березня 2021...Максим Кривцов
Приймаю цю осінь внутрішньовенно...Сергій Кривцов
Скільки б я не старався виїхав по-сірому...Максим Кривцов
Падає ліс падає людина падає осінь...Сергій Кривцов
Зайшов до друга додому...Сергій Кривцов
Коли запропонують витягти соломинку памʼятіСергій Кривцов
Змійка дороги вигинається...Сергій Кривцов
Як же мріється нині про ваші нудні біографії...Максим Кривцов
Втрати...Сергій Кривцов
В прифронтовому місті...Сергій Кривцов
Сідаєш в броню наче у човен...Максим Кривцов
Під розбитим мостом протікає Оскіл...Максим Кривцов
Завантажити
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »

куди б не наважився прийти в інший день. Ні. Це було зовсім не паломництво. Але в неділю, особливо по обіді, і якщо ви один, у плині часу відкриваються розриви. У них можна проскочити. Напхане соломою опудало пса, якого ви колись любили. Саме коли я проминав великий будинок з брудним біло-бежевим фасадом, номер 11 на рю д’Одесса, - я йшов протилежним тротуаром, з правого боку, - я відчув якийсь поштовх, оте легке запаморочення, яке вас бере якраз коли у плині часу з’являється розрив. Я роздивлявся, завмерши, будинок із двориком посередині. У ньому Поль Шастаньє завжди ставив машину, коли знімав кімнату в готелі „Унік”. Якогось вечора я спитав у нього, чому він не ставить машину перед готелем. Він ніяково усміхнувся і відповів, знизуючи плечима: „Про всяк випадок…”.
Червона „Лянча”. Таке авто привертає увагу. Але якщо він хотів бути непомітним, який химерний вибір – така марка, такого кольору… Пізніше він пояснив, що один знайомий жив у цьому будинку на Одеській вулиці і часто позичав йому свою машину. Так, тому він і ставив її саме в тому дворі.
„Про всяк випадок”, – казав він. Я швидко помітив, що цей Шастаньє, уже за сорок, завжди в акуратних сірих костюмах і темно-синьому пальті, не мав ніякої конкретної роботи. Я чув, у готелі „Унік”, як він увесь час кудись дзвонить, але через стіну не було змоги розрізнити слова. Тільки голос, низький і часом рішучий. Довгі паузи. З цим Шастаньє я познайомився у готелі „Унік” у той же час, що і з іншими, які там весь час товклися – з Жераром Марсіано, Дювельзом, ім’я якого не збереглося в пам’яті… Їх силуети з часом розпливлися, а голоси розтанули в повітрі. Поль Шастаньє проступає чіткіше завдяки кольорам – чорне волосся, темно-синє пальто, червоне авто. Я здогадувався, що він кілька років відбув у тюрмі, як Дювельз, як Марсіано. Він був найстаріший і, мабуть, відтоді вже помер. Він прокидався пізно і призначав комусь якісь зустрічі подалі, південніше, аж за колишньою станцією Монпарнас-товарний, на вулицях, що їх назви я добре знав – Фальґ’єр, Аллере і навіть іще далі, на вулиці Фавориток… Безлюдні кафе, куди він пару разів запрошував і мене, і де, як він думав, його ніхто не викриє. Я не наважився запитати у нього, чи він не в розшуку, хоча таке мені часом спадало на думку. Але чому тоді він ставив своє червоне авто перед кафе? Чи не обачніше було б піти туди пішки, непомітно? У ту пору я часто проходив тим кварталом, який уже починали зносити, обабіч пустирів, з маленькими будинками з закладеними цеглою вікнами, з купами каміння на вулицях, ніби там бомбили. І червона машина, біля кафе, з запахом шкіряних сидінь, мов яскрава пляма, що оживлює спогади… Спогади? Ні. Тоді, у неділю, у пообідній час, я зрозумів, що час завмер і якщо проскочити в його розрив, я знов усе знайду, без змін. І перш за все оте червоне авто. Я вирішив дійти до вулиці Вандам. Там було кафе, куди мене якось привів Поль Шастаньє і де розмова набула більш особистого звучання. Я навіть відчув, що він був готовий на відвертість. Він запропонував мені, ніби між іншим, „працювати” з ним. Я відповів ухильно. Він не насідав. Я був молодий і недовірливий. Пізніше я приходив до цього ж кафе з Денні.
Тієї неділі вже майже смеркло, коли я вийшов на авеню Мен, і рушив парним боком уздовж великих новобудов. Вони вивищувалися суцільним фасадом. Жодного світла у вікнах. Ні, це був не сон. Вулиця Вандам відходила від авеню Мен десь тут, але того вечора фасади були однорідні, суцільні, без жодних заглиблень чи проїздів. Доводилося визнати: вулиці Вандам більше не існує.
Я пройшов через скляні двері одного з будинків, приблизно там, де вулиця Вандам починалася. Неонове світло. Широкий довга галерея з бюро за скляними стінами, ліворуч і праворуч. Можливо, хоч частина вулиці Вандам ще збереглася, посеред новобудов. Ця думка викликала нервовий сміх. Я далі йшов галереєю зі скляними стінами. Я не бачив її кінця і мружився від яскравого неонового світла. Я вирішив, що галерея розташована на місці вулиці Вандам. Я заплющив очі. Кафе було трохи далі, в кінці, перед завулком, який упирався у залізничні майстерні. Поль Шастаньє ставив червону машину в завулку, під чорним муром. Готель над кафе, готель „Персеваль”, бо так називалася й вулиця, згодом стерта новою забудовою. Я все заніс у чорний записник.
Під кінець Денні вже було не дуже затишно в „Уніку” – як казав Шастаньє, - і вона переселилася у готель „Персеваль”. Їй когось не хотілося бачити, проте, кого саме, я не знав – Шастаньє, Дювельза, Жерара Марсіано? Тепер, що більше я про це думаю, то більш мені здається, що неспокій охопив її відтоді, як я помітив у готелі, за прилавком адміністратора, чоловіка, про якого Шастаньє сказав мені, що то керуючий готелю „Унік”, я записав його прізвище до блокнота: Лахдар, поряд з іще одним – Давен, у дужках.

*

Ми познайомилися в кафетерії студентського містечка, де я часто знаходив пристановище. У неї була кімната у корпусі Сполучених Штатів і я не знав, яким чином, бо вона

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »

Партнери