Електронна бібліотека/Проза

Сорок дев’ять – не Прип’ять...Олег Короташ
Скрипіння сталевих чобіт десь серед вишень...Пауль Целан
З жерстяними дахами, з теплом невлаштованості...Сергій Жадан
Останній прапорПауль Целан
Сорочка мертвихПауль Целан
Міста при ріках...Сергій Жадан
Робочий чатСеліна Тамамуші
все що не зробив - тепер вже ні...Тарас Федюк
шабля сива світ іржавий...Тарас Федюк
зустрінемось в києві мила недивлячись на...Тарас Федюк
ВАШ ПЛЯЖ НАШ ПЛЯЖ ВАШОлег Коцарев
тато просив зайти...Олег Коцарев
біле світло тіла...Олег Коцарев
ПОЧИНАЄТЬСЯОлег Коцарев
добре аж дивно...Олег Коцарев
ОБ’ЄКТ ВОГНИКОлег Коцарев
КОЛІР?Олег Коцарев
ЖИТНІЙ КИТОлег Коцарев
БРАТИ СМІТТЯОлег Коцарев
ПОРТРЕТ КАФЕ ЗЗАДУОлег Коцарев
ЗАЙДІТЬ ЗАЇЗДІТЬОлег Коцарев
Хтось спробує продати це як перемогу...Сергій Жадан
Нерозбірливо і нечітко...Сергій Жадан
Тріумфальна аркаЮрій Гундарєв
ЧуттяЮрій Гундарєв
МузаЮрій Гундарєв
МовчанняЮрій Гундарєв
СтратаЮрій Гундарєв
Архіваріус (новела)Віктор Палинський
АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
Завантажити
« 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 »

й може збагнути причини її радості.
- Ну, так і не люблю.
- Маєш сигарету? – а в мене в кишені штанів була майже повна пачка «Мальборо лайтс», а в нагрудній – пожмаканий дешевий «Бонд» із трьома сигаретами, дві з яких поламані, словом, для тих, хто просить. Яку їй дати? Врешті-решт я видобув обидві, а вона закономірно потягла «Мальборо». Я собі також. Ярина мала сірники, я – запальничку; якби кинути запалений сірник під ноги, листя зайнялось би миттєво, ми стояли б посеред вогненного поля по пояс у полум’ї. І музика, тихо так.
- Я теж. Не люблю, - вона вже двічі виходила заміж, і все за блискучих чоловіків, які починали скидати свій блиск біля вхідних дверей. Вийде, напевно, ще не раз.
- Здорово, пра’?
- Не любити? Ну та. Благодать.
Ярина зовсім не заважала чути музику, музика – чути Ярину.
- Я не люблю тебе, Олег.
- А я не люблю тебе, Ярино.
Так, начеб напівжартома. Тепер ми всміхались однаково.

* * *
Іплікатор Кузнєцова. Мала пластмасова колючка, що має шістнадцять трикутних гострих зубців і дірку посередині. Люди підкладають іплікатор під свої м'які місця, часом кілька штук, а частіше – багато відразу. Шипи глибоко в'їдаються в людську плоть, залишаючи по собі прикрі ямки синьо-бурого кольору. Це не середньовічні тортури, а терапевтичний засіб. Увірувавши в акупунктуру, люди стогнуть, кусають губи, втішаючись перспективою чудотворного зцілення.
Проста штуковина цей іплікатор; але можна, беручи його за основу, поділити всіх людей на дві групи. До першої належать ті, хто користується іплікатором (незалежно від того, чи виявився він для них помічним), а також ті, хто не застосовує його лише тому, що про нього не знає. Ще, либонь, ті, хто вважає іплікатор шарлатанством. А також і ті, кому нема проти чого його застосовувати; словом, майже всі. А друга група (до неї належу, зокрема, я) – ті, кому ніколи в житті не спаде на думку, що від болю може бути якась користь.
Це все я, властиво, збирався розповісти Ярині, та їй було у протилежний бік. Листя скінчилося десь перед головпоштамтом, і більше я не бачив жодного листка, наче дерева всі зроблені з пап'є-маше.
Історичні екскурси скінчились: єдиний, кого я зустрів, перетинаючи майдан перед Університетом, був мій колишній викладач історії мистецтва, солідний пан, такий собі Борис Петрович на прізвище Шевченко. З тих, що не їстимуть пиріжок з лайном не тому, що з лайном, а тому, що несвіжий. Не люблю таких, а вони, відповідно, мене. Борис Петрович мене не забув: зупинився, потиснув руку, перепитав, як заведено, про творчі успіхи. Нічого, Борисе Петровичу, живемо, працюємо, незважаючи на втому. Колись, - був я курсі на другому, - він зморозив під час лекції таку ахінею, що я мимоволі розсміявся, в останній момент намагаючись заховати обличчя в парту. Перервавши бубніння, Борис Петрович перепитав, чому я сміюсь; я відповів, що смішно. «Не завжди, молодий чоловіче, - я пам'ятаю цю настанову дослівно! – не завжди доречно сміятись, коли вам щось видається смішним.» Було втриматись, але не зміг, прорвало: це, сказав я, моє кредо – боятися страшного, ображатися на образливе, хотіти бажаного, викидати непотрібне, вірити у вірогідне, шанувати гідне, а також сміятися, коли смішно. «Кредо, кажете...» З тих пір нічого кращого за трійку в мене не було, й не тільки з Шевченкових дисциплін, до речі.
А ти кажеш – доля. Якщо вірити в долю в ретроспективі, то, якби я не нахамив зопалу цьому вразливому педантові, тим самим назавжди позбавивши себе надії на красивий диплом, - тоді я не мусив би, покинувши свої ґудзики, чимчикувати під цим сірим небом (навіть і не помітив, коли воно посіріло, а тепер було важке і в'язке, мов тісто) і тягти за собою величезний кокон своєї дурної музики, якої ніхто, крім мене, не розуміє. Істеричні проходи по Львові, майже за Крип'якевичем. Це ти колись вигадала цю хохму, чи в мене дежавю?
О, «Дежавю»: так називався заклад, куди ти колись, після численних умовлянь, сцен, підкупів і хитрощів, таки змусила тебе «запросити» – мовляв, не було в нас ніколи романтичних побачень, шовку, парафіну й напівмороку з присмаком марнотратства. Я сидів там, мов йог-початківець на першій у своєму житті дошці з цвяхами, поки ти одним примруженим оком сканувала меню. Довкола жила зовсім незбагненним для мене життям – таким, що в ньому присутня насолода від просто сидіння за столом із чистими серветками, - публіка, яку я називаю звучним слівцем «шлоябонь» (авторства Єшкілєва, якщо він десь не запозичив). Мені, як бодлерівському герою, найдужче хотілось у ту мить, щоб ти поділяла моє відчуття недоречності всього цього надмірного й несправжнього розкошу. Тоді ти їла щось дуже неквапно, а я пив каву, не вийнявши ложечку з горнятка. Відразу видно, що з села, - так ти сказала тоді, ще й засміявшись, що було зовсім надміру.
Тоді я про себе, зовсім непомітно (чи ж на обличчі сільського бика можуть відображатися тонкі почуття?) захлинувся гіркотою від твоєї чужості. Мені подумалось, що весело було б зараз заколотися виделкою. Прямо тут, де

« 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 »

Останні події

14.07.2025|09:21
V Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера» презентує цьогорічну програму
11.07.2025|10:28
Оголошено конкурс на літературну премію імені Богдана-Ігоря Антонича “Привітання життя”
10.07.2025|23:18
«Не народжені для війни»: у Києві презентують нову книжку Артема Чапая
08.07.2025|18:17
Нова Facebook-група "Люблю читати українське" запрошує поціновувачів вітчизняної літератури
01.07.2025|21:38
Артур Дронь анонсував вихід нової книги "Гемінґвей нічого не знає": збірка свідчень про війну та життя
01.07.2025|18:02
Сергію Жадану присуджено австрійську державну премію з європейської літератури
01.07.2025|08:53
"Дикий Захід" Павла Казаріна тепер польською: Автор дякує за "довге життя" книги, що виявилась пророчою
01.07.2025|08:37
«Родовід» перевидає «З країни рижу та опію» Софії Яблонської
01.07.2025|08:14
Мартин Якуб презентував у Житомирі психологічний детектив "Гріх на душу"
01.07.2025|06:34
ТОП-10 книг ВСЛ за червень 2025 року


Партнери