Електронна бібліотека/Проза

Хтось спробує продати це як перемогу...Сергій Жадан
Нерозбірливо і нечітко...Сергій Жадан
Тріумфальна аркаЮрій Гундарєв
ЧуттяЮрій Гундарєв
МузаЮрій Гундарєв
МовчанняЮрій Гундарєв
СтратаЮрій Гундарєв
Архіваріус (новела)Віктор Палинський
АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
знає мене як облупленого...Анатолій Дністровий
МуміїАнатолій Дністровий
Поет. 2025Ігор Павлюк
СучаснеІгор Павлюк
Подорож до горизонтуІгор Павлюк
НесосвітеннеІгор Павлюк
Нічна рибалка на СтіксіІгор Павлюк
СИРЕНАЮрій Гундарєв
ЖИТТЯ ПРЕКРАСНЕЮрій Гундарєв
Я, МАМА І ВІЙНАЮрій Гундарєв
не знаю чи здатний назвати речі які бачу...Анатолій Дністровий
активно і безперервно...Анатолій Дністровий
ми тут навічно...Анатолій Дністровий
РозлукаАнатолій Дністровий
що взяти з собою в останню зимову мандрівку...Анатолій Дністровий
Минала зима. Вона причинила вікно...Сергій Жадан
КротовичВіктор Палинський
Львівський трамвайЮрій Гундарєв
Микола ГлущенкоЮрій Гундарєв
МістоЮрій Гундарєв
Пісня пілігримаАнатолій Дністровий
Завантажити
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »

було вдвічі приємніше. А ще був один дядько, який знайшов у себе на смітнику величезного мертвого восьминога, і два наступних роки присвятив повністю з'ясуванню того, звідки та гидота взялася. З'ясував. А ще один її мужик мав такий прутень, що міг користуватись ним у банкоматах замість пластикової картки. Думаю, їхні стосунки з Вірою були платонічні.
Розмова з нею виявилась благодатно короткою. Куди йдеш? – Додому. – Мені з тобою? – Ні, маю справи. – Коли? – Може, завтра. Жодних претензій, жодних зайвих запитань. Поки говорили, вона вмудрилася взяти мене за лікоть мокрими від поту пальцями. Вони мали температуру, кардинально відмінну від температури мого тіла, ось тільки я не зміг визначити, в який бік. Від неї пахло неіснуючими квітами, а обличчя було сильно намазане. Дивно, адже губи малюють для знадливості, а вона ніколи не цілується. На прощання Віра багатозначно стиснула мій лікоть.
А може, й варто було піти з нею. Лежачи поруч із розпашілим Віриним тілом, я завжди думав про те, що можу жити без тебе. Всупереч усім прогнозам. Не зовсім повноцінно, не дуже цікаво, одноманітно, але ж я – живу! Виходить, є щось більше навіть за тебе, що тримає мене на плаву. Так що подавися своїм великим поетом! Я теж – поет. І я знову пишу. Що з того, що я римую «Мукачеве» з «укачує». Я також маю свою вежу з моржевої кістки. Не з тієї, що ікла, а з тієї, що ostpenis.
Щойно я клацнув плеєром і заходився намацувати навушники, мене гукнув хтось позаду. Невпізнаний чоловічий голос. Але ж гарно мене звуть. Твердий «л» - огублюється, фрикативний «г» губиться, й кінцеве «Оўе!» можна сприйняти хіба за давньогрецький ритуальний вигук, але не за моє ім’я. Пішов далі.
А тепер серйозно. Усе, що я бачу навколо, складається з того, що звучить у моїх вухах. Інакше звідки цей пружний асфальт, що підстрибує з кожним моїм кроком? А стіни? Знаєш, є такі фонтани, де вода струмує по стінці й розлого, мляво вливається у плесо під нею; отак течуть і ці стіни, безперервно, я бачу лише, як вони переливаються і зникають на межі асфальту. Небо – мозаїка, складена з найвищих нот, воно луснуло б, як лампочка, якби штрикнути його пальцем. Перехожі – рухливі скупчення звуків, я так легко знаходжу їм відповідники в поліфонії звуків первинних. І все це стає статичним і знебарвлюється вмить тоді, як замовкає музика. Якби ти навіть і померла. І якби ти навіть повернулась. Навіщо мені виходити звідси? Хіба це не Рай, не Щастя, не Благо?
На Стефаника, просто навпроти бібліотеки, я заплив у поле пожовклого листя. Його було так багато, наче листопад тривав безперестанку багато років, а люди - ніколи не прибирали. Місцями воно доходило мені до колін. Ми з листям виконували належні ролі: я буцав його ногою, а воно шурхотіло. Листя в межах видимості ніде не закінчувалось, тому я зупинився, намагаючись осягнути цей феномен.
Утім, феномен був далеко не єдиний у своєму роді; другий вже засік мене з іншого боку вулиці. Я надто пізно помітив, як до мене рухається тендітна постать світлофорного кольору. Ярина. (Дивно, я ж нібито не вмираю – чому все життя проходить перед очима?)
Ти не знаєш Ярину, ніколи не чула про неї. А я знаю, й півміста, напевно, також. Ми вчилися з нею в Академії друкарства: я на ремісницькому факультеті, вона – на розумницькому. Тож я став робочим віслючком, а вона – вченою тонконогою птахою. За спудейських часів я був сильно й цілком безнадійно в неї закоханий; така була обов’язкова умова перебування в її товаристві. Життя нас далеко не розвело: Ярина веде розважальні програми на місцевому телебаченні й пише книжку «Україна, якою я її бачу», а поза тим трапляється в найнесподіваніших місцях, коли її найменше чекаєш, ось як тоді. Вона йшла до мене, веселково усміхнена, роблячи навмисно закороткі кроки й розкидаючи листя ногами. Я відзначив для себе, що листя – все-таки об’єктивна даність, актуальна також і для Ярини.
- Нап?дало, – я розгублено всміхнувся. І тут мене осінило, що, говорячи з Яриною, можна навушники не знімати й музику не вимикати, а просто зробити тихше, тоді це все не зникне.
- Ну, як там? – це вона про тебе запитала. Я їй виклав усе сп’яну, день на другий чи третій після того, як повернувся з Києва (я днів тоді не лічив). Ярина знайшла мене на лавиці у сквері, надала мені горизонтального положення й гарненько про все розпитала. Я поводився жалюгідно: говорив із надривом, пустив зовсім не мужню сльозину, шмигав носом і навіть бив себе по голові: проґавив, бовдур, своє щастя. Вона терпіла, слухала, відвела мене на зупинку й посадила на трамвай, але я зовсім не збирався їхати до нашої з тобою квартири, де все тобою пахло. Був там після того лише раз, під час переїзду, речі забирав. Пошту мені добра пані господарка сумлінно пересилає. Куди я заїхав трамваєм того разу – історія замовчує.
- Нічо, - відповів, одразу зобразивши погляд всередину, - задовбався я любити. Не хочу більше. Забирає забагато енергії.
- Ну, то й не люби, - в неї усмішка прозора, наче вона не тобі всміхається, а комусь третьому, хто лише

« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »

Останні події

16.05.2025|15:50
«Танго для трьох»: він, вона і кґб
15.05.2025|10:47
Літературний конкурс малої прози імені Івана Чендея оголосив довгі списки 2025 року
14.05.2025|19:02
12-й Чілдрен Кінофест оголосив програму
14.05.2025|10:35
Аудіовистава «Повернення» — новий проєкт театру Франца Кафки про пам’ять і дружбу
14.05.2025|10:29
У Лондоні презентували проєкт української військової поезії «Збиті рими»
14.05.2025|10:05
Оливки у борщі, риба зі щавлем та водка на бузку: у Луцьку обговорювали і куштували їжу часів Гетьманщини
14.05.2025|09:57
«Основи» видають першу повну збірку фотографій з однойменної мистецької серії Саші Курмаза
09.05.2025|12:40
У Києві презентують поетичну збірку Сергія «Колоса» Мартинюка «Політика памʼяті»
09.05.2025|12:34
Вірші Грицька Чубая у виконанні акторів Львівського театру імені Франца Кафки
07.05.2025|11:45
Meridian Czernowitz видає першу поетичну книжку Юлії Паєвської (Тайри) – «Наживо»


Партнери