Електронна бібліотека/Проза

Сорок дев’ять – не Прип’ять...Олег Короташ
Скрипіння сталевих чобіт десь серед вишень...Пауль Целан
З жерстяними дахами, з теплом невлаштованості...Сергій Жадан
Останній прапорПауль Целан
Сорочка мертвихПауль Целан
Міста при ріках...Сергій Жадан
Робочий чатСеліна Тамамуші
все що не зробив - тепер вже ні...Тарас Федюк
шабля сива світ іржавий...Тарас Федюк
зустрінемось в києві мила недивлячись на...Тарас Федюк
ВАШ ПЛЯЖ НАШ ПЛЯЖ ВАШОлег Коцарев
тато просив зайти...Олег Коцарев
біле світло тіла...Олег Коцарев
ПОЧИНАЄТЬСЯОлег Коцарев
добре аж дивно...Олег Коцарев
ОБ’ЄКТ ВОГНИКОлег Коцарев
КОЛІР?Олег Коцарев
ЖИТНІЙ КИТОлег Коцарев
БРАТИ СМІТТЯОлег Коцарев
ПОРТРЕТ КАФЕ ЗЗАДУОлег Коцарев
ЗАЙДІТЬ ЗАЇЗДІТЬОлег Коцарев
Хтось спробує продати це як перемогу...Сергій Жадан
Нерозбірливо і нечітко...Сергій Жадан
Тріумфальна аркаЮрій Гундарєв
ЧуттяЮрій Гундарєв
МузаЮрій Гундарєв
МовчанняЮрій Гундарєв
СтратаЮрій Гундарєв
Архіваріус (новела)Віктор Палинський
АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
Завантажити
« 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 »

дорогу нескінченні вісім хвилин, хотіти до тебе, довго тримати палець на дзвінку, аби він поверещав тобі дурним голосом, пригортати тебе, любити тебе, кохатися з тобою, просто тихенько стояти й дивитись на те, як ти щось там вичитуєш у своїх довідниках і журналах, тинятися по хаті, надокучати тобі, провокуючи мікросварки, що завершувались п’янкими сценами єднання. Тому тоді, як у голові мені нарешті почорніло, на верхній полиці в задушливому поїзді номер 97, що повзе до Львова через Поділля, я зрозумів, що до хати більше не вернуся.
В ті перші дні я поводився класично. Спочатку намагався втопити тугу в вині, але виявилось, що в ньому тонуть лише залишки позитиву, а туга залишається плавати на поверхні. Очманілий від роботи, загіпнотизований внутрішньою порожністю, я засинав на стільці писком у клавіатуру, а вранці Костя будив мене стусанами в бік. Спроби випустити тугу з димом виявились порівняно вдалими; саме тоді я став клієнтом свого старого знайомця Руці. Ніколи не розумів: навіщо цей олігарший синок продає траву? Романтика, адреналін? Але мені подобалось у Руці те, що він охоче надавав притулок, складав компанію й не заперечував проти зарюмсаних філософій. Ми валялись на підлозі, розстеливши стьобані ковдри, в одному з його численних напівпустих помешкань, і провадили, ледаче випльовуючи з себе слова, нескінченні елегійні розмови. Це допомагало згаяти час, стабілізувало саможаління, але зовсім нічого не міняло. Я не мився днів десять, заріс осоружною щетиною і всюди ходив лише пішки, бо гроші лишилися замкнені вдома.
Спершу небажання вертатись додому ґрунтувалось на чистій емоції; тоді, як трошки розвиднілось у голові, оформилась певна логічна причина. Якщо я сидітиму вдома, буде занадто помітно, що я тебе чекаю. Ну, тобто, я тебе і так чекав. Але так виглядало, що мене викинули, а я лежу тихенько на тому самому місці, де впав, і сподіваюся, що повернуться й заберуть. А я ж мусив мати гордість. Я покинутий, але ж я людина.
Пройшовши реанімацію часом, я привів себе до відносного ладу над умивальником у туалеті, вибив у Кості аванс, купив газету з оголошеннями й почав шукати собі нову квартиру. Якось несамохіть подумалось: а що, як житиму десь далеко? Прокидатимусь рано, повертатимусь пізно, триматимусь за кишені в забитих маршрутках, повітрям дихатиму. Штучні ускладнення, наповнювач для спорожнілого світу. Якраз пальцем утрапив у Вірине оголошення. І ця Віра, вже тоді, по телефону. Я помітив її відразу, незважаючи на загальний туман. У ній було щось таке, що змушує мене повторювати ненависний мені чоловічий концепт про наявність у жінці «чогось такого».
А туманило в голові невпинно: тоді, як зустрівся з Вірою та її чоловічком у центрі, як їхали з ними на маршрутці в село, ще маючи про що говорити, коли я боязко заходив у прохолодний коридор, завмер від миттєвого нападу агорафобії посеред несподівано просторої кімнати... Чарівно. Тепер я почесний засланець. Овідій у Томах, чи там, не знаю, Наполеон на острові. Отут ми будем жити: музика і я. І ніякої тебе. Жодної.
Останню ніч я перебув на офісній канапі, а ранком, викликавши бус (повторював разів десять, що потрібен вантажний, а все одно прислали пасажирський), занурився в переїзд. Речі я складав у торби, пакети, ящики, а коли не стало тари, носив оберемками й кидав на сидіння. Було б набагато швидше, якби допоміг хто-небудь із друзів. У мене друзі є, просто саме в той день було всім впадлу. Або, дотримуючись золотого правила евфонії, «всім упадлу». Водій ненапружено курив, зіпершись на капот, йому невтямки було, чому в мене такий неживий вираз обличчя. А просто я, складаючи манатки, побачив, що твоїх речей залишилося дуже мало. Ти помалу, невеличкими порціями перевезла все до Києва. Робила це так обережно, що я не помітив нічого навіть тоді, як у шафах висіли самі поїдені міллю кацабайки, книжок поменшало втричі, і навіть зображень Діда не лишилося взагалі. Ти надумала піти вже дуже давно. Відрубувала мені хвоста поступово, видно, мене в такий спосіб жаліючи. Геть звідси, якнайшвидше, якнайдалі.
Замкнув двері востаннє, лишивши на кухні гречку й макарони, в ванній – килимок і дзеркальце, на стінах – твої жартівливі малюнки, а речі твої поскладавши у дві здоровезні сумеґи. Туман наче трохи розвіяло, бо ж переїзд, а то за визначенням – щось нове. По дорозі, завернувши через Левандівку на Клепарів, я попросив водія зупинитись біля двоповерхового будиночка: хотів занести ті сумки твоїй мамі. Нікого не було дома. Мусив потім їхати навмисно, десь під вечір, щоб застати. Мама була привітна, на чай запросила, та в очі дивитись уникала. Теж давно все знає.
Уявляю, що вона мала казати, якби я лишився на чай. «Вибачте, Олежку, я за вас усіма лапками, я б ніколи не подумала, не змогла, не... Але ж ви розумієте... Дитина віршів обчиталась, дитині схотілось мистецтва у першоджерелі.» Інтелігенція галицька. А я, бачте, до села вертаюсь.
...Я спробував підвестись; біль локалізувався десь навколо печінки, можна було потерпіти. Мокра тирса неестетичними

« 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 »

Останні події

14.07.2025|09:21
V Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера» презентує цьогорічну програму
11.07.2025|10:28
Оголошено конкурс на літературну премію імені Богдана-Ігоря Антонича “Привітання життя”
10.07.2025|23:18
«Не народжені для війни»: у Києві презентують нову книжку Артема Чапая
08.07.2025|18:17
Нова Facebook-група "Люблю читати українське" запрошує поціновувачів вітчизняної літератури
01.07.2025|21:38
Артур Дронь анонсував вихід нової книги "Гемінґвей нічого не знає": збірка свідчень про війну та життя
01.07.2025|18:02
Сергію Жадану присуджено австрійську державну премію з європейської літератури
01.07.2025|08:53
"Дикий Захід" Павла Казаріна тепер польською: Автор дякує за "довге життя" книги, що виявилась пророчою
01.07.2025|08:37
«Родовід» перевидає «З країни рижу та опію» Софії Яблонської
01.07.2025|08:14
Мартин Якуб презентував у Житомирі психологічний детектив "Гріх на душу"
01.07.2025|06:34
ТОП-10 книг ВСЛ за червень 2025 року


Партнери