Електронна бібліотека/Проза

Сорок дев’ять – не Прип’ять...Олег Короташ
Скрипіння сталевих чобіт десь серед вишень...Пауль Целан
З жерстяними дахами, з теплом невлаштованості...Сергій Жадан
Останній прапорПауль Целан
Сорочка мертвихПауль Целан
Міста при ріках...Сергій Жадан
Робочий чатСеліна Тамамуші
все що не зробив - тепер вже ні...Тарас Федюк
шабля сива світ іржавий...Тарас Федюк
зустрінемось в києві мила недивлячись на...Тарас Федюк
ВАШ ПЛЯЖ НАШ ПЛЯЖ ВАШОлег Коцарев
тато просив зайти...Олег Коцарев
біле світло тіла...Олег Коцарев
ПОЧИНАЄТЬСЯОлег Коцарев
добре аж дивно...Олег Коцарев
ОБ’ЄКТ ВОГНИКОлег Коцарев
КОЛІР?Олег Коцарев
ЖИТНІЙ КИТОлег Коцарев
БРАТИ СМІТТЯОлег Коцарев
ПОРТРЕТ КАФЕ ЗЗАДУОлег Коцарев
ЗАЙДІТЬ ЗАЇЗДІТЬОлег Коцарев
Хтось спробує продати це як перемогу...Сергій Жадан
Нерозбірливо і нечітко...Сергій Жадан
Тріумфальна аркаЮрій Гундарєв
ЧуттяЮрій Гундарєв
МузаЮрій Гундарєв
МовчанняЮрій Гундарєв
СтратаЮрій Гундарєв
Архіваріус (новела)Віктор Палинський
АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
Завантажити
« 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 »

грудками відвалювалась від штанів. Колючої соломи набилося в черевики, під сорочку, за комір. Тут чогось мене пройняв якийсь похмуро-рішучий безшабашний настрій, припорошений злобою особисто на Діда, наче саме він наслав на мене всі ці перипетії з холодним дощем включно. Ахтунґ, сивочолий! Ховайся в бульбу! Не буду я чекати на твою смерть, живуча руїно, незчуєшся, як усе таємне стане явним.
Я робив перші, болісні ще кроки. Дощу не видно було кінця. Звідки в них там, нагорі, стільки води?
...В першу ніч на новій квартирі я заснув, не постеливши. Ти називала це «окуклитись» – один із дуже небагатьох твоїх русизмів. Мені наснився документальний сон, дуже детальний і точний, хоча було то ще за твоїх студентських часів. Ти піднімаєш очі від підручника Пономарева й кажеш: «Слухай, тут пише, що для художнього тексту вважається нормою, коли в уривку з тисячі символів не повторюється жодне слово!» – і, не діждавшись від мене реакції, додаєш: «То, напевно, службових не стосується». Я, власне, не знав, як реагувати на це непряме звинувачення у творчій імпотенції. В мене б неодмінно щось та й повторилось.
...Зовсім помалу я шкандибав додому крізь сіре, так само неквапно надходив вечір. Ще одного такого контакту з місцевою цивілізацією я б не витримав, але то було б забагато навіть для такої майстрині іронічного жанру, як «доля».
Парубоцькі квартири завжди наповнені якимось духом недоглянутості, проти якого марні будь-які генеральні прибирання. В мене, звісно, немає ношених шкарпеток на плафонах чи перегнилих яблук під столом, але трапляється, що я піднімаю річ, яка впала на підлогу, лише за тиждень. Якщо навести зразковий порядок, відчуття покинутості значно посилюється. Пахощі Віри, миттєво заповнюючи хату, так само швидко вивітрюються. Причина не в запаху: можливо, ця вільготна, збудована ще за цісаря Франца-Йосифа вілла була від початку призначена бути кублом самотності. Ми ж не знаємо, яку самотність має природу: можливо, це якесь поле, чи там енергія, чи радіація, що здатна накопичуватись у стінах.
...Вже нині, я сказав то собі дуже впевнено, почну писати книжку. Незалежно від того, що саме буде написано в листі. Чи ти жива там, чи мертва. Зрештою, це вже не з міркувань помсти, а заради Правди, Справедливості... (Сказавши це про себе, я раптом завважив, що ці слова десь зникають. Повторив ще раз: Правда, Справедливість. Нічого, жодних імпульсів, жодних ознак душевного збурення й серцевого горіння, тільки глухе відлуння від стінок – нема ніякої Правди, ніякої Справедливості, принаймні в мене всередині. Самонавіювання не вийшло; але для чого тоді я насправді писатиму?) Усі мої логічні побудови розвіяло раптовим звуковим штормом, як то буває всередині моєї музики. І то правда: так значно простіше. Раз музика зі мною, значить, я роблю все вірно. Я завжди кохатиму тебе, музико. Це не викликає сумнівів, тому я ніяк не мушу того доводити.
... Я не дуже люблю бувати дома. В мене тут теж є музика, але в одному кінці кімнати її збирається більше, ніж в іншому. В мене є телевізор, але від нього ще гірше. До павутиння я ставлюсь лояльно: павуки допомагають мені в боротьбі з численною комашнею, що всіляко прагне зі мною співмешкати. Влітку я неохоче прочиняю двері й вікна, а взимку не палю грубку, доки з рота не піде пара. Весь посуд мій – чайник та каструля, і Віра, в пориві материнських почуттів запропонувавши мені колись приготувати щось «смачненьке», нарвалась на спалах праведного гніву. Моя квартира не для того, щоб у ній жити, а для відчуття, що мені є куди повертатись.
Ця хата – Вірина материзна, вона провела тут кілька років свого дитинства і має море пов’язаних із цими місцями ностальгійних сентиментів, які, виявляється, з переходом до «зрілого» віку посилюються. Віра небагатослівна, тож картинки з чужого дитинства чарували несподіваним мінімалізмом, фабульністю, точністю абрисів. Я навіть дався раз витягти мене на своєрідну екскурсію місцями її найяскравіших споминів, що нічим не вирізнялися з навколишнього села, але оживали у Віриних розповідях такими, якими були три десятиліття тому. Квартира стояла пуста, її тримають для сина, вісімнадцятирічного нероби, що втік від сімейної відповідальності до міста, порушивши батьківську волю і навідріз відмовившись іти по чиїхось стопах. Малий десь там вступив, декларує самостійність, живучи в якогось там знайомого мужика, що змушує Віру на повному серйозі побоюватись за синову орієнтацію. Вона питала мене, чи не маю я десь підхожої вакансії для її золотця. Гострі напади материнства прикрашають жінку, але роблять її сексуально непривабливою.
... Цікаво мені, чи довго я йшов. Бо точно знаю, що кроків зробив чимало, і води на мене вилилась ціла прірва, а скільки це тривало в перерахунку на час? Вечір відчутно наблизився. Мимобіжні машини пару разів обдавали мене струменями бурої суміші пилу з водою, але враження на настільки мокру людину справити не змогли. На кінцевій маршрутки якраз розходився невдалий імпровізований базарчик: бабки волокли відра з непроданою

« 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 »

Останні події

14.07.2025|09:21
V Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера» презентує цьогорічну програму
11.07.2025|10:28
Оголошено конкурс на літературну премію імені Богдана-Ігоря Антонича “Привітання життя”
10.07.2025|23:18
«Не народжені для війни»: у Києві презентують нову книжку Артема Чапая
08.07.2025|18:17
Нова Facebook-група "Люблю читати українське" запрошує поціновувачів вітчизняної літератури
01.07.2025|21:38
Артур Дронь анонсував вихід нової книги "Гемінґвей нічого не знає": збірка свідчень про війну та життя
01.07.2025|18:02
Сергію Жадану присуджено австрійську державну премію з європейської літератури
01.07.2025|08:53
"Дикий Захід" Павла Казаріна тепер польською: Автор дякує за "довге життя" книги, що виявилась пророчою
01.07.2025|08:37
«Родовід» перевидає «З країни рижу та опію» Софії Яблонської
01.07.2025|08:14
Мартин Якуб презентував у Житомирі психологічний детектив "Гріх на душу"
01.07.2025|06:34
ТОП-10 книг ВСЛ за червень 2025 року


Партнери