
Електронна бібліотека/Проза
- Сорок дев’ять – не Прип’ять...Олег Короташ
- Скрипіння сталевих чобіт десь серед вишень...Пауль Целан
- З жерстяними дахами, з теплом невлаштованості...Сергій Жадан
- Останній прапорПауль Целан
- Сорочка мертвихПауль Целан
- Міста при ріках...Сергій Жадан
- Робочий чатСеліна Тамамуші
- все що не зробив - тепер вже ні...Тарас Федюк
- шабля сива світ іржавий...Тарас Федюк
- зустрінемось в києві мила недивлячись на...Тарас Федюк
- ВАШ ПЛЯЖ НАШ ПЛЯЖ ВАШОлег Коцарев
- тато просив зайти...Олег Коцарев
- біле світло тіла...Олег Коцарев
- ПОЧИНАЄТЬСЯОлег Коцарев
- добре аж дивно...Олег Коцарев
- ОБ’ЄКТ ВОГНИКОлег Коцарев
- КОЛІР?Олег Коцарев
- ЖИТНІЙ КИТОлег Коцарев
- БРАТИ СМІТТЯОлег Коцарев
- ПОРТРЕТ КАФЕ ЗЗАДУОлег Коцарев
- ЗАЙДІТЬ ЗАЇЗДІТЬОлег Коцарев
- Хтось спробує продати це як перемогу...Сергій Жадан
- Нерозбірливо і нечітко...Сергій Жадан
- Тріумфальна аркаЮрій Гундарєв
- ЧуттяЮрій Гундарєв
- МузаЮрій Гундарєв
- МовчанняЮрій Гундарєв
- СтратаЮрій Гундарєв
- Архіваріус (новела)Віктор Палинський
- АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
- чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
- напевно це найважче...Анатолій Дністровий
- хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
балалайка?! А тут ще ці олігархи!.. Господи, де вони лиш набралися на наші бідні голови?! І всі до одного один одному ще й президенту – зяті, куми, братки і сестри. Один блуд, і як з нього вибратись без провідника – нікому в голову не прийде! Я й послухав... І от маю гризу вічну: все попереду, все в епіцентрі і за всіх в одвіті?.. Але ж – нема кому! Пан Варцаба стоїть на тому, нібито тих, хто міг би, вибито у войнах, розстріляно енкеведе, сигуранцою і дефензивою, згноєно в таборах в зонах, а решту викошено голодоморами... Але вже від тих страшних жнив час минув, а нічого доброго не наростає на наших рахманних теренах! От в чім біда і причина, що я – на чолі... А я б ліпше пательні мив у якомусь Віареджо, чи лілові оливи та золоті цитрини збирав у коханому мною Гвадалквівірі, аніж вічно каміння на рідних рахманних чорноземах ще й така відповідальність за народ, аж страшно! І, взагалі, нащо це мені при моїх нервах?!
– Вустами немовлят і дурнів істина глаголить... Дуридемос Фігул Еротосфан був правий, хоч і народив цю сентенцію на схилі літ, як ми вважали, до решти здитинівши і втративши рештки зрілої мудрості... Насправді ж, він нарешті доріс до свого демоса, опустившись до рівня його дитинної довірливої душі, почав розуміти, чого той хоче. З усього того сумбуру, що наговорив нам цей раб обов’язку ми зрозуміли одну логічну мету його життя: він мріє збирати... фіґи! Чи я не так зрозумів? – звернувся найстарший, той, що в центрі президії, до решті інших, неймовірно дивуючись на ту Каправчину забаганку.
– Так-так! Саме так! – зататакала президія так, наче вона не з неба впала, а на в Козацькі Корчмі ще за колгоспів формувалася.
– Що ж, подаруємо йому і тим, сподівання яких він репрезентує, таку радість, – зітхнув найстарший патріарх, жалісно споглядаючи бідного Каправку.
– Президія не проти! – поважно загула президія. – Най збирають!
– То я їду у далекий, омріяний, оспіваний мною Гвадалквівір? – зрадів пан Каправка, уявивши себе в шортах і майці без жодної медалі, і без обов’язків перед козацтвом, сірич народом.
– На жаль, там і без вас ваших доста, – ще печальніше зітхнув, натякаючи, певно, на країнських заробітчан, найстарший бородань. – Тож Гвадалквівір сюди їде... Але запам’ятай собі, дурний рабе глупства безконечного: від цього нічого не зміниться, якщо не змінишся сам, бо де є бідні, там є багаті, де насипом дурні – мус бути розумні, де раби – там рабство, і лиш вільному – воля і спасенному – рай...
На цій притчі віщий сон з НЛО обірвався і пан Каправка побачив перед собою здивованого старовірця-комуніста Фрідріха Карловича Батіна-Сибіряка:
– Шо ето ви арьотє, как у сєбя дома? Людьов пужаєте!
МОСКАЛІ
– Москалі! – трубно кликнув що було сили пан Каправка, розуміючи, до чого віща зустріч з НЛО.
– Да успокойтесь ви, нєугомонний! Потому што откуда могут взяться в такую темень да єщьо в такой глуші ваші москалі?! Румуни – другоє дєло: во! Лазутчіка своєво заслали – бармена Аурєла: местних спаівать! Так ви етого нє відітє в самий канун! Революції – імею ввіду!
– О Господи! – вжахнувся в душі пан Каправка.– І цей терзає мене, як орел Прометея!
– Коль уж ви мєня разбуділі, уважаємий, своїми воплями, так будьте добри, отвєчать: с кєм казаки на етот раз і под какімі знамйонамі?!
– А що – вже знамйона на Банковій вивішали?! Які?!! – стрепенувся пан Каправка, з жахом думаючи, що він з тим НЛО все проспав і початок нового витка – теж.
– На сєй раз красниє! Так что созивайтє екстрєнно своїх москалєй і спасайтесь бєгством в Бессарабію! – збрехав, оком не моргнувши, останній із комуно-могікан, склеротично плутаючи козаків з москалями і тим доводячи пана кошового отамана ще раз до розпачу.
Але що мав робити з цим старим бевком, коли скрізь і так один блуд, втрата орієнтирів, пошук векторів та історична несправедливість!
Однак даремно пан Каправка переймався історичною правдою. Бо саме о цій нічні порі, рукою подати від корчми – у своїй комірчині при школі, що правила йому за житло і кабінет, місцевий літописець, незалежний історик пан Варцаба виводив чорним по білому заголовок свого епохального чергового відчиту на черговому Міжрайонний симпозіумі нетрадиційних краєзнавців-істориків:
“Боніфантій Каправка і доля перманентних революцій на грані тисячоліть і зламі епох взагалі і в окремо взятій адмінодиниці “Козацька Корчма”.
До свого дискурсу пан Варцаба взяв епіграфом улюблений вислів пана Каправки, який належав Дуридемосу Фігулу Еротосфану, який жив приблизно у 205 році до нашої ери на острові Фалос і спостерігав звідти за амазонками, які казилися в дівках на північному узбережжі Чорного моря, якщо дивитися з Півдня, а якщо з Півночі, то на південному, але не годні були вплав подолати морську пучину і спалити усе те, на що вони його надихнули своїм
Останні події
- 11.07.2025|10:28Оголошено конкурс на літературну премію імені Богдана-Ігоря Антонича “Привітання життя”
- 10.07.2025|23:18«Не народжені для війни»: у Києві презентують нову книжку Артема Чапая
- 08.07.2025|18:17Нова Facebook-група "Люблю читати українське" запрошує поціновувачів вітчизняної літератури
- 01.07.2025|21:38Артур Дронь анонсував вихід нової книги "Гемінґвей нічого не знає": збірка свідчень про війну та життя
- 01.07.2025|18:02Сергію Жадану присуджено австрійську державну премію з європейської літератури
- 01.07.2025|08:53"Дикий Захід" Павла Казаріна тепер польською: Автор дякує за "довге життя" книги, що виявилась пророчою
- 01.07.2025|08:37«Родовід» перевидає «З країни рижу та опію» Софії Яблонської
- 01.07.2025|08:14Мартин Якуб презентував у Житомирі психологічний детектив "Гріх на душу"
- 01.07.2025|06:34ТОП-10 книг ВСЛ за червень 2025 року
- 01.07.2025|06:27Українська письменниця Євгенія Кузнєцова у лонглисті престижної премії Angelus