Re: цензії
- 20.11.2024|Михайло ЖайворонСлова, яких вимагав світ
- 19.11.2024|Тетяна Дігай, ТернопільПоети завжди матимуть багато роботи
- 19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачкаЧасом те, що неправильно — найкращий вибір
- 18.11.2024|Віктор ВербичПодзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
- 17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. СумиДіалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
- 14.11.2024|Ігор Бондар-ТерещенкоРозворушімо вулик
- 11.11.2024|Володимир Гладишев, професор, Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти«Але ми є! І Україні бути!»
- 11.11.2024|Ігор Фарина, член НСПУПобачило серце сучасніть через минуле
- 10.11.2024|Віктор ВербичСвіт, зітканий з непроминального світла
- 10.11.2024|Євгенія ЮрченкоІ дивитися в приціл сльози планета
Видавничі новинки
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
- У "НІКА-Центр" виходять книги Ісама Расіма "Африканський танець" та Карама Сабера "Святиня"Проза | Буквоїд
- Ігор Павлюк. "Бут. Історія України у драматичних поемах"Поезія | Буквоїд
- У Чернівцях видали новий роман Галини ПетросанякПроза | Буквоїд
- Станіслав Ігнацій Віткевич. «Ненаситність»Проза | Буквоїд
- Чеслав Маркевич. «Тропи»Поезія | Буквоїд
- Легенда про ВільнихКниги | Буквоїд
- Нотатник Вероніки Чекалюк. «Смачна комунікація: гостинність – це творчість»Книги | Буквоїд
- Світлана Марчук. «Небо, ромашки і ти»Поезія | Буквоїд
- Володимир Жупанюк. «З подорожнього етюдника»Книги | Буквоїд
Літературний дайджест
Олександр Ірванець: Обмеження швидкості в Україні - dura lex та чи sed lex?
"Треба, щоб знайшовся громадянин-водій, який не клястиме нововведення, водночас його порушуючи, а підійде до проблеми конструктивно", - Олександр Ірванець, спеціально для DW.
Dura lex, sed lex - давня латинська приказка. Означає вона "Закон суворий, але це закон". Тобто - законів, якими б вони не були і як би не сприймались, потрібно дотримуватись, а незнання їх не звільняє від відповідальності. От я чоловік хоч і не автомобільний, але згадав цю сентенцію древніх римлян, коли почув, що в Україні запровадили обмеження швидкості автомобілів у населених пунктах 50 км/год.
Тобто я - як переважно пішохід, - з мого боку, вітаю таке обмеження. Бо, мабуть, як і кожному, якось доводилося вискакувати з-під коліс автомобіля або завмирати посеред траси, коли повз пролітало авто.
Я ніколи не кермував, у автотранспорті завжди був лише пасажиром. А мандрую я чимало. Мій постійний далекий маршрут: Київ-Рівне. Користуюся переважно новітнім "блаблакаром" або традиційним міжміським маршрутним таксі, у яких почуваюсь "ветераном".
Маршрутка "Шалена черепаха" пролітає трасу Київ-Рівне, на якій нанизані населені пункти, за чотири години з хвилинами. Тож нині я слабо вірю, що водії в усіх тих калинівках, березівках чи улашнівках строго дотримуватимуться нового швидкісного режиму. Адже обмеження у 60 км/год вони теж не дуже поважали.
Однак - сягаю думкою далі - чи не потягне це нове обмеження за собою посилення ролі дорожної поліції? Бо анекдоти про "даішників" ніби трохи вже почали виходити з обігу. А тепер у цього сегмента фольклору з´являється серйозний шанс на відродження. Адже трасою мчатиме не потік автомобілів, а повновода ріка штрафів. Кожна машина потенційно буде таким собі банкоматом сержантові, який сидітиме у службовій автівці на узбіччі, отам-оно, за кущиком, ну, це випадково, але його не видно. Хоча що я таке намовляю? Обмеження ж швидкості запровадили, але штрафів за його недотримання поки що ні. Та й радарів, кажуть, у достатній кількості немає. І ще чимало неуточнених деталей. Тобто знову якось дуже по-нашому, по-українськи...
З іншого боку, в тій Європі, яка вже давно стала метафорою, попри її цілковиту реальність у нас під боком, у багатьох населених пунктах є обмеження у 40 і навіть 30 кілометрів на годину. І авта їдуть саме з такою швидкістю. Та й взагалі, самі наші водії визнають, що, опинившись західніше Чопа чи Рави Руської, вони різко змінюють поведінку на дорозі й намагаються дотримуватись правил неухильно. Їдуть строго по знаках, пам´ятаючи, що майже постійно перебувають у полі зору відеокамер. І що покарання за порушення може наздогнати їх значно пізніше і буде практично невідворотнім.
А у нас? Одразу ж пригадується вже не давня римська, а новітня, значно свіжіша примовка: строгість законів компенсується необов´язковістю їх дотримання. Оце вже по-нашому! Український анархізм є невід´ємною рисою національного характеру. Без цієї риси не були б можливими дуже важливі суто українські суспільні феномени: від Запорозької Січі й до обох Київських Майданів. Але й протилежний бік цієї риси неодноразово зіграв свою роль в історії, у тих випадках, коли перед лицем спільної небезпеки українці не могли дійти згоди і об´єднатися.
У випадку ж із новими обмеженнями швидкості на дорогах можна знову понарікати на давню хибу наших законів: їхню непрописаність, приховану можливість різночитань, подвійних трактувань. Тож чи не з цієї причини почувається у рідному краї українець справді, неначе козак серед степу: навколо воля і безмежність, лети собі на вороному коні, куди забагнеться і з будь-якою швидкістю?! От тільки кінь у козака сьогодні металевий, потужний, швидкий.
Може і справді варто пригальмувати, не лише в конкретному випадку, а й взагалі, у житті? Якщо вже спадають до голови різні приказки та примовки, то ось і третя, теж достатньо мудра: festina lente. Що означає: поспішай повільно. Знову латина. І хочеться, щоб глибока мудрість, що чаїться в цих словах, дійшла не лише до тих, котрі за кермом.
А закон можна (і, мабуть, потрібно) змінити, але теж законним шляхом. Тобто - прописати ретельно, максимально зменшивши можливість всіляких винятків. Хочеться мати в Україні закони чіткі і недвозначні, як ото у давніх римлян. Тоді і їх дотримання буде значно легше добитися. От лише анархічний український водій (читай: громадянин) не дуже охочий до участі в законотворенні. Ну і справді: це ж треба викроїти час, упіймати свого депутата в його прийомний день, пояснити суть питання, добитися, щоб депутат зафіксував це в своєму блокноті й потім вніс відповідний законопроект, коли повернеться до Києва. Тут, щоправда, виникає питання, чи сам депутат своїм блискучим дорогим автом повертається до Києва, теж з неухильним дотриманням обмеження у 50 км/год?
Але найперше треба, щоб знайшовся громадянин-водій, який не клястиме нововведення, водночас його порушуючи, а підійде до проблеми конструктивно. Агов, де ти, такий водію український? Громадянське суспільство, про яке ми так багато говоримо, мусить включати в себе і таких людей. Той самий "Автомайдан", існує ж така громадська організація. Невже їм байдуже до цієї проблеми? Чи хтось бодай спробує змінити ситуацію?
На завершення - коментар до нашої теми від братів Капранових, відомих блогерів та письменників. Київ і більшу частину України серйозно засипало снігом в ніч на середу, 17 січня. Віталій і Дмитро дали на Facebook свій, зовсім несподіваний погляд на проблемну ситуацію: "Весь ранок намагалися перевищити дозволені 50 км/год. Не вийшло. І подумалося: якщо дороги не чистити і не ремонтувати - то й порушників не буде".
Теж цікавий варіант...
Коментарі
Останні події
- 21.11.2024|18:39Олександр Гаврош: "Фортель і Мімі" – це книжка про любов у різних проявах
- 19.11.2024|10:42Стартував прийом заявок на щорічну премію «Своя Полиця»
- 19.11.2024|10:38Поезія і проза у творчості Теодозії Зарівної та Людмили Таран
- 11.11.2024|19:2715 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
- 11.11.2024|19:20Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
- 11.11.2024|11:21“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
- 09.11.2024|16:29«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
- 09.11.2024|16:23Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії
- 09.11.2024|11:29У Києві видали збірку гумору і сатири «СМІХПАЙОК»
- 08.11.2024|14:23Оголосили довгий список номінантів на здобуття Премії імені Юрія Шевельова 2024 року