Re: цензії
- 20.11.2024|Михайло ЖайворонСлова, яких вимагав світ
- 19.11.2024|Тетяна Дігай, ТернопільПоети завжди матимуть багато роботи
- 19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачкаЧасом те, що неправильно — найкращий вибір
- 18.11.2024|Віктор ВербичПодзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
- 17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. СумиДіалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
- 14.11.2024|Ігор Бондар-ТерещенкоРозворушімо вулик
- 11.11.2024|Володимир Гладишев, професор, Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти«Але ми є! І Україні бути!»
- 11.11.2024|Ігор Фарина, член НСПУПобачило серце сучасніть через минуле
- 10.11.2024|Віктор ВербичСвіт, зітканий з непроминального світла
- 10.11.2024|Євгенія ЮрченкоІ дивитися в приціл сльози планета
Видавничі новинки
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
- У "НІКА-Центр" виходять книги Ісама Расіма "Африканський танець" та Карама Сабера "Святиня"Проза | Буквоїд
- Ігор Павлюк. "Бут. Історія України у драматичних поемах"Поезія | Буквоїд
- У Чернівцях видали новий роман Галини ПетросанякПроза | Буквоїд
- Станіслав Ігнацій Віткевич. «Ненаситність»Проза | Буквоїд
- Чеслав Маркевич. «Тропи»Поезія | Буквоїд
- Легенда про ВільнихКниги | Буквоїд
- Нотатник Вероніки Чекалюк. «Смачна комунікація: гостинність – це творчість»Книги | Буквоїд
- Світлана Марчук. «Небо, ромашки і ти»Поезія | Буквоїд
- Володимир Жупанюк. «З подорожнього етюдника»Книги | Буквоїд
Літературний дайджест
День перший: Чим здивує Форум видавців у Львові
У перший день літературного свята журналісти Еспресо.TV поспілкувалися з учасниками та організаторами ярмарку та дізналися, що цікавого підготував цьогорічний Форум видавців
Перший день 22 Форуму видавців у Львові – зустрічає гостей міста яскравим сонцем і вже традиційно перекопаними вулицями. Цьогоріч - ремонт "окопався" по всьому центру – зокрема, й на вулиці Коперника, де розташоване серце Форуму – палац Потоцьких.
Довкола будівлі - вантажівки, стоси книжок, робітники встановлюють останні стелажі, продавці розкладають крам, організатори найбільшої літературної події України – вирішують останні проблеми.
Назустріч заклопотано прямує Ольга Вишня - керівник прес-служби Форуму видавців. Люб’язно зголошується відповісти на кілька запитань.
Олю, чим 22-й форум відрізняється від попередніх? Які складнощі і які несподіванки очікують учасників?
Насамперед, це програма – цьогоріч є кілька спеціальних тем, які, зокрема, стосуються культури і пропаганди, а також освіти - приїде з доповіддю міністр освіти Сергій Квіт. Заплановано кілька потужних дискусійних майданчиків, приїде багато авторів з-за кордону. Скажімо, на обговорення теми "Фронт і фронтир" ми запросили американського письменника Еліота Акермана, колишнього "морського котика" ВМС США, перший роман якого "Green on Blue" вийшов у 2015-му і одразу увійшов у список бестселерів. Письменник брав участь у багатьох воєнних кампаніях, а нині мешкає в Стамбулі – пише огляди для провідних видань про військовий конфлікт у Сирії. Його книги наразі немає в українському перекладі – але сподіваюся, дискусія буде цікавою.
Чи передбачені якісь особливі заходи безпеки цього року – у зв’язку з ситуацією в країні?
Так, нас охороняють патрульні поліцейські, захищає СБУ, надзвичайники. Керівник нової поліції Юрій Зозуля пообіцяв, що все буде добре.
І дійсно – за хвилину вулицею Коперника проходить пара патрульних. Ще один – зупиняється в арці будинку часів Сецесії. За столиком у фойє палацу Потоцьких проводить відео-конференцію по скайпу Григорій Семенчук - програмний директор Форуму видавців. Користуємося нагодою дізнатися з перших вуст про найцікавіші моменти події.
Грицю, ти вже сьомий рік поспіль куруєш Літературний фестиваль у рамках Форуму видавців. Які особливості цьогорічного книжкового свята?
Попри те, що кількість нових книжок, заявлених на Форум, дещо менша, ніж у попередні роки (я пов’язую це, насамперед, із кризою), можна констатувати вищу якість текстів, і це добре. Окрім того, зросла кількість літературних майданчиків – самих лише дискусій заплановано понад 70, і це знаково, я вважаю. Адже у попередні роки автори влаштовували переважно читання, що свідчить про бажання бути почутими. Велика кількість круглих столів та дискусій цьогоріч свідчить про зміну вектору сприйняття, про бажання почути іншого, знайти спільну мову, побудувати культурні та емоційні зв’язки між людьми.
Яких сенсацій варто очікувати?
Ну, от сьогодні у Львові затримали озброєного чоловіка. (Сміється )
А літературних?
Я вже знаю переможця конкурсу Книги року, і це стало для мене відкриттям. Це дійсно якісна, глибока й інтелектуальна проза – і те, що така книжка отримала Гран-прі, свідчить про серйозні зрушення у свідомості суспільства, зокрема – й літературної спільноти.
Проходимо реєстрацію. Програма, як завжди – готова лише частково, але фірмові торбинки Форуму видавців, так само традиційно, зроблені стильно й зі смаком.
Всередині – напівпорожні стенди, стоси книжок, які треба розташувати так, щоб їх купили.
Сходами туди-сюди снують співробітники видавництв, ледь помітні за пакунками з книжковою продукцією. Біля стенду видавництва "Люта Справа" - його директор, Андрій Гончарук. У видавця сьогодні День народження, але це не завадило йому "привітати" себе роботою на стенді. Запитуємо, як воно – святкувати на Форумі.
Ну, я вже звик. Майже ніколи не святкую день народження – бо зазвичай приїжджаю в цей день на Форум, і він припадає на відкриття – або десь на середину.
Як тобі така ситуація? Ніколи не хотілося щось змінити?
Як це може не подобатися? Якби не подобалося – пересунув би день народження.
Що видавництво "Люта справа" привезло на Форум?
Книжки Івана Семесюка, Олафа Клеменсена, антологію Мистецького Барбакану "Трикутник 92" та інші. Антологія вміщує твори, які читалися під час Майдану на Мистецькому Барбакані. Серед них, наприклад, білоруський поет і прозаїк Сергій Прилуцький, Сергій Жадан, Юрій Андрухович, Андрій Бондар, Женя Чуприна, Юрій Шинкаренко, Іван Семесюк. Загалом 37 авторів – художників і літераторів. Олекса Манн – як художник, і Олекса Манн як літератор. Семесюк – як літератор і як художник, така от "книжка з картинками".
А звідки така назва?
Bсе дуже просто. Коли відбувалися ці події на Майдані, то люди, проти яких ми виступали – тобто, влада і менти – розробили план захоплення і розгону Майдану. І коли план опублікували – ми знайшли себе (Мистецький Барбакан) позначеними трикутником, він мав порядковий номер 92. І так вирішили згодом назвати свою антологію.
Що "Люта справа" чекає від Форуму? Що змінилося у житті видавництва за рік?
Чекаю розголосу і продажу. Як видавництво, ми приїздили минулого року вперше. Привезли 2 книжки і один календар. Зараз ми привезли 6 книжок. Це те, що видали за рік, власним коштом, попри кризу у країні.
Тобто – видавати книжки зараз вигідно?
Вигідно. Якщо активно проводити презентації, влаштовувати акції – то люди купують книжки, а ми ці гроші вкладаємо у випуск нових, і так розвиваємося.
Бажаємо видавцеві натхнення і розвитку – і вирушаємо на офіційну церемонію відкриття. Попереду – ще чотири дні роботи Форуму, сотні подій, десятки зустрічей і безліч розмов, що запам’ятаються надовго. Нові імена і знання, нові книжки і автори – або навпаки, відкриття давно знайомих авторів у новому прочитанні чи жанрі. Далі буде.
Фото Олени Степаненко, прес-служби Форуму видавців, Романа Балюка
Коментарі
Останні події
- 27.11.2024|12:11"Книгарня "Є" відновлює тури для письменників: дебютні авторки-фантастки вирушають у подорож Україною
- 21.11.2024|18:39Олександр Гаврош: "Фортель і Мімі" – це книжка про любов у різних проявах
- 19.11.2024|10:42Стартував прийом заявок на щорічну премію «Своя Полиця»
- 19.11.2024|10:38Поезія і проза у творчості Теодозії Зарівної та Людмили Таран
- 11.11.2024|19:2715 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
- 11.11.2024|19:20Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
- 11.11.2024|11:21“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
- 09.11.2024|16:29«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
- 09.11.2024|16:23Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії
- 09.11.2024|11:29У Києві видали збірку гумору і сатири «СМІХПАЙОК»