
Re: цензії
- 30.03.2025|Ігор ЧорнийЛікарі й шарлатани
- 26.03.2025|Віталій КвіткаПісня завдовжки у чотири сотні сторінок
- 11.03.2025|Марина Куркач, літературна блогерка, м. КременчукЖінкам потрібна любов
- 05.03.2025|Тетяна Белімова"Називай мене Клас Баєр": книга, що вражає психологізмом та відвертістю
- 05.03.2025|Тетяна Качак, м. Івано-ФранківськСтефаник у художньому слові Оксани Тебешевської
- 22.02.2025|Василь Пазинич, поет, фізик-математик, член НСПУЗоряний "Торф"
- 18.02.2025|Світлана Бреславська, Івано-ФранківськПро Віткація і не тільки. Слово перекладача
- 15.02.2025|Ігор ПавлюкХудожні листи Євгенії Юрченко з війни у Всесвіт
- 14.02.2025|Ігор ЗіньчукЗагублені в часі
- 05.02.2025|Ігор ЧорнийЯке обличчя у війни?
Видавничі новинки
- Микола Мартинюк. «Розбишацькі рими»Дитяча книга | Буквоїд
- Ніна Горик. «Дорога честі»Книги | Буквоїд
- Еліна Заржицька. «Читанка-ЧОМУчка». 7+Дитяча книга | Буквоїд
- Мистецтво творення іміджу.Книги | Дарина Грабова
- Еліна Заржицька. «Читанка-ЧОМУчка»Дитяча книга | Буквоїд
- Ігор Павлюк. «Торф»Книги | Буквоїд
- Вийшла антологія української художньої прози «Наша Перша світова»Книги | Іванка Когутич
- Олександр Ковч. "Нотатки на полях"Поезія | Буквоїд
- У видавництві Vivat вийшов комікс про Степана БандеруКниги | Буквоїд
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
Re:цензії
Між земним і небесним – «Словом по білому»
Словом по білому. Поезії. / С. В. Труханова – Дзудзило. – Вінниця: ТВОРИ, 2024. – 60 с.
Заголовний вірш цієї книжки, як своєрідний звіт – роздум душі, котра заздалегідь озирається на прожите. Вісім рядків написаного «Словом по білому» щедро пересипані символами – образами: межа, скарби, сопілка, сонце, вогонь, дощ, сльози, скрижалі, місяць, Бог. Завдяки їм ця поезія викликає внутрішню бентегу і співпережиття з ліричною героїнею. Це та сакральна мить, коли мимоволі прочитане «приміряєш» до себе… Адже кожний з нас упродовж життя прямує до своєї кінцевої земної межі, яка умовно розділяє наше буття на «до» і «після». «… що склала на межі – // скарби, чи звуки вічної сопілки?» – запитує сама в себе персонажка. Скарби-надбання у кожного різні. Для когось – це матеріальний аспект, а для когось – духовне вдосконалення. Що ж до «сопілки», то вона завжди символізувала внутрішній світ людини, зазвичай, коли йшлося про самотність особистості. Авторка інтуїтивно і дуже вдало підсилює «межу» іншим – «скрижалі», що у давні часи символізували земне і небесне життя.
У цій книжці багато душевного смутку і ситуативних роздумів про сенс людського буття, про пошуки власного «я». Поетична мова настільки розкішна, вщерть пересипана яскравими художніми засобами, а найбільше – метафорами, що окремі рядки я перечитувала по кілька разів. А все тому, що моя душа потребувала саме такої інтелектуальної «їжі». Вчитайтесь самі. Втома у поетеси тиха і примружена, засмучена, нерозмовна, «краплями – дощиком в очі». Горобці у неї «криляться собі на підвіконні, / дзьобають мою січневу ніч». Сюди додаються ще й «краплі смутку».
Щось важкезне гнітить її душу, дуже відчутно – не поспішає вона розкрити її перед читачем, оголити достоту, аби зняти з неї отой невидимий, але такий відчутний тягар. «Як хотілося б вийти з оселі / зазвичайних, похнюплених бід, / малювати свої акварелі / на полотнах, де радісний світ». Хтозна… Але поетеса намагається рятуватися внутрішніми монологами, ще й якими! Адже світ довкола такий красний і до трему бентежний: «А нумо поговоримо, сніжинки,/ розповісте про Всесвіт, мов колись, /про часу не роздмухані іскринки,/ про те, як розбентежились, знялись».
Іноді ритміка поетичного суму несподівано змінюється – поволі набуває іншої, сонячної барви, особливо тоді, коли поетеса «дотикається» серцем і словом до приходу березневої весни. У неї навіть з’являється потай зухвала мрія про годинник, який вона хотіла б «перевести в щастя біг». Але… але «Поранена скривавлена дорога… Перед Престолом плакали святі./ Весна у прогорілому подолі / несла у квітень трави молоді». Помітила, що в поетичних рядках дуже часто зустрічається образ сльози, вона в неї багатогранна: то дощова й з небес, то згіркла, то поцілунки – сльози, а ще – сльозяться руїни, засолонені сльози, сльозами тепла злива, дощ росив сльозинами… Зрештою, сльози – це очищення. Своєрідний духовний катарсис. Можливо, що душа авторки саме через цей образ не просто очищується, а оновлюється. І коли мені потрапив на очі рядок «Втекти б у промінь» (з ідентичною назвою) – сприйняла це як перший крок – наближення головної героїні до «озвученого» наміру на папері.
Несподівані метафори, які здавалось поєднують непоєднуване, дивують і викликають щире захоплення: дзвін снігів, зухвалий лет, горнятко віри, «Вітрами – криком гнівно заплела / весна грозі надвечір вмить косину», із полум’я скривавленої люті, у літоквітті світло не болить, хлюпалася прикрістю гроза, стерпло-загублений крик, у крижмі старої печалі, ховала відчай в непритомну скриню, небо погасло криком журавлів, сутеніла, кривдилась любов, сполум’яніло рік цей відголосить, землетрус думок, минувшини простелиться рядно та інші. Трапляються у збірці вірші – суцільні метафори, ось як цей: «Наворожила/ на кавовій гущі – / вечір ображено очі заплющив, ковдра-хмаринка / окутала нічку./ …Світанок ховався / у стиглих порічках, / тримався за віти,/ умився грозою. / День розтривожений / журився собою».
Лірична героїня у пошуках власного втраченого світу, який «як сніг згубився». Ніби боячись, крадькома зізнається, що у нього (її світу) – лелечі крила. Це вкраплене одкровення втішає, бо дарує читачеві правдиву надію, оскільки споконвіку лелека в українців вважався символом вірності. І поки лірична героїня в одному із віршів прочиняє вікно, де перед її взором постають манівці і узбіччя, (а це також умовний «портал» в інший світ), вона непомітно для себе постає перед вибором, бо «вікно» у даному контексті виступає межею, про яку вже згадувалось на початку збірки. Воно розділяє простір на два світи: людський (внутрішній стан) і позачасний. Вірші поетеси – це медитації, їх з першого разу не подолати, вони не всім до снаги. Потребують акумулювання в собі виняткових духовних сил, бо від першого і до останнього рядка відбувається особливе занурення всередину себе. Поміркуймо разом над цією строфою: «Між провулками фраз / пролунали сніги / і утомлений час / притуливсь до ноги. / Як не важко – побіг. / В міріаді сердець / між уламками криг / є і мій острівець». Відчувається, що той, про кого йдеться у цій поезії, більше тяжіє до усамітнення, болісно реагуючи на непорозуміння буття, несприйняття низки труднощів і випробувань цього світу. А що вже казати про біль стражденної України від затяжної і руйнівної війни («Пшеничне поле, очі сині»), де вже й сам ангел змучено пригортає її «своїм засвітленим крилом». У Світлани Труханової – Дзудзило темпоральний (часовий) тип мислення, через який у її віршах непомітно проступає екзистенційна напруга буття. І ще одна цікава деталь щодо формотворчої побудови згаданої збірки. На її початку авторка ставить філософічне питання про одвічні скарби видимого і невидимого світу - роздумує над ними, але остаточну відповідь знаходимо аж… на останній сторінці книжки. Мені це нагадує знамениту стрічку Мебіуса, яка не має ні початку, ні кінця. І ця загадковість не випадкова. Бо підсилена і проявлена через внутрішній стан поетеси її щирою і дитинною відкритістю до довколишнього світу. Тому і з’являються на божий світ саме такі поезії: глибокодумні, правдоподібні, де стовідсоткова свобода у самовираженні, як на долоні. Космос душі поетеси неосяжний, тож читайте «Словом по білому».
Коментарі
Останні події
- 30.03.2025|10:014 квітня KBU Awards 2024 оголосить переможців у 5 номінаціях українського нонфіку
- 30.03.2025|09:50У «Видавництві 21» оголосили передпродаж нової книжки Артема Чапая
- 20.03.2025|10:47В Ужгороді представили книжку про відомого закарпатського ченця-василіянина Павла Мадяра
- 20.03.2025|10:25Новий фільм Франсуа Озона «З приходом осені» – у кіно з 27 березня
- 20.03.2025|10:21100 книжок, які допоможуть зрозуміти Україну
- 20.03.2025|10:19Чи є “Постпсихологічна автодидактика” Валерія Курінського актуальною у XXI ст. або Чому дослідник випередив свій час?
- 20.03.2025|10:06«Вівальді»: одна з двадцяти найкрасивіших книжок всіх часів відкриває нову серію для дітей та їхніх батьків від Видавництва «Основи»
- 13.03.2025|13:31У Vivat вийшла книжка про кримських журналістів-політвʼязнів
- 13.03.2025|13:27Оголошено короткий список номінантів на здобуття премії Drahomán Prize 2024 року
- 11.03.2025|11:35Любов, яка лікує: «Віктор і Філомена» — дитяча книга про інклюзію, прийняття та підтримку