Re: цензії

07.01.2025|Тетяна Качак, м. Івано-Франківськ
Володимир Полєк – жива енциклопедія
03.01.2025|Віктор Вербич
Обітниця Олександра Ковча: «Любити, вірити, чекати»
02.01.2025|Галина Максимів, письменниця
Про вибір ким бути: ножицями чи папером
31.12.2024|Михайло Жайворон
Між рядками незвіданих тиш
31.12.2024|Галина Максимів, письменниця
Подорож, яка змінила світ на краще
30.12.2024|Тетяна Торак, м. Івано-Франківськ
Femina est…
30.12.2024|Віктор Вербич
Коли любов триваліша за життя
30.12.2024|Петро Білоус, доктор філології, професор
«Небо єднати з полем...»
18.12.2024|Тетяна Торак, м. Івано-Франківськ
Нотатки мемуарного жанру
17.12.2024|Оксана Тебешевська, заслужений учитель України, письменниця
Володимир Качкан: «З того слова насію довічних пісень…»

Re:цензії

08.09.2016|07:09|Тетяна Пушкаш

Потяг до «неземного»

Ярослав Мельник. Маша, або Постфашизм.- Львів: Видавництво Старого Лева, 2016.

Після прочитання роману в мене склалося враження, що роман не стільки про постфашизм (це тло), скільки про кризу середнього віку чоловіка, який не бажає нести відповідальність.

Він пливе за течією довгі роки, ніби ні про що не задумуючись, а потім - "раптом" (в лапках, бо насправді зовсім закономірно) - приходить до висновку, що стосунки з дружиною й сином не складаються, і, не намагаючись це виправити, просто зникає з їхнього життя, нічого не пояснюючи, в надії на нові горизонти. Тобто нести відповідальності за результат свого попереднього життя та виховання він не бажає, воліючи почати все "з чистого листа". Тут спадає на думку: "Може й гірше, аби інше". Зазнавши фактично крах у побудові гармонійних стосунків у родині, Дмитро, як Пігмаліон, ліпить свою Галатею з безсловесною та покірної стори, та чи досягне він своєї мрії? Очевидно, що у стосунках з Машею йдеться, у першу чергу про тілесне, взаємодію на рівні тіл, а не душ. Про взаємодію на інтелектуальному рівні - якого, без сумніву, прагне головний герой - не йдеться та й не відомо, чи вдасться Маші досягти хоча б рівня "простих людей", зважаючи, як швидко вона перетворюється на тварину у відповідному оточенні. Чи надовго вистачить терпіння у Дмитра виховувати свою нову дружину, яку я б назвала pet wife?

Колись підлітком я читала якусь футуристично-фантастичну книжку, назви якої, нажаль, вже не пригадаю. Так у одного з героїв там була дружина-кішка. Такі жінки-кішки виглядали майже як звичайні жінки, могли задовольняти чоловічі бажання та виконувати домашню роботу, проте були абсолютно не інтелектуальні. Маша видається мені саме такою. Чи знайде ця істота місце в технологічному світі "за горою" поза стінами помешкання Дмитра чи буде приречена виконувати роль домашнього улюбленця, якого самотні люди (а саме таким є Дмитро) утримують, бо тваринка може розрадити самою своєю присутністю?

Я мала можливість висловити ці роздуми авторові. На його думку, Машу можна сприймати як архетип Аніми, за Карлом Юнгом. Тобто як жінку-мрію, жінку-душу (про інтелектуальне не йдеться). Власне, і з дружиною у Дмитра жодної "інтелектуальної близькості" не було. то що він втратив? Він, як був одинокий, так і залишився. Але знайшов Аніму, душу. Автор вважає, що почуття Дмитра до Маші не є суто тілесні, не хтивість його веде, а справжнє почуття до Маші. Спочатку він її б´є, а потім починає обожнювати і дивитися знизу вверх. Так, вона слухняна і довірлива, як людина. Але є в ній і незалежність - її "дикість". Вона назавжди залишиться для нього людиною "з іншої планети". Тобто неземною.

Попри цей потяг до «неземного» герої змушені долати абсолютно земні та реальні труднощі. Як протягом свого тривалого переходу до табору повстанців, протягом якого вони мусили забути про «людське», щоб вижити, так і потім у невідомому їм світі, до якого вони тікають. З кібуца Дормана герої потрапляють до технологічного світу, до якого вони зовсім не пристосовані, менше ніж біженці з Африки до Європи. Як ці люди, і сама Маша, зможуть вижити в нашому суспільстві. Якими стануть їхні стосунки, коли їм потрібно буде самим опікуватися своїм буденним життям без допомоги сторів-слуг? Чи знайдуть вони в цьому новому світі своє місце? Надії на це небагато.



Додаткові матеріали

02.03.2016|18:49|Події
Інтелектуальний трилер про витоки людської жорстокості виходить у «Видавництві Старого Лева»
09.04.2016|15:55|Події
Ярослав Мельник: «Я не винен, що правда шокує»
03.04.2016|11:19|Новинки
Фашизм повертається - літературна версія Ярослава Мельника
Як не стати на бік Зла: версія Ярослава Мельника
«Божевільні крики ідеалу»: антиутопія як психоаналіз
Фашизм пройшов
"У майбутньому росіяни не матимуть сексуального потягу до українок"
Це теж про любов
коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus


Партнери