Re: цензії

18.12.2024|Тетяна Торак, м. Івано-Франківськ
Нотатки мемуарного жанру
17.12.2024|Оксана Тебешевська, заслужений учитель України, письменниця
Володимир Качкан: «З того слова насію довічних пісень…»
14.12.2024|Валентина Семеняк, письменниця
Ключ до послань
10.12.2024|Ігор Зіньчук
Свобода не має ціни
01.12.2024|Ігор Зіньчук
Томас Манн „Будденброки” – роман–сага про занепад однієї родини
20.11.2024|Михайло Жайворон
Слова, яких вимагав світ
19.11.2024|Тетяна Дігай, Тернопіль
Поети завжди матимуть багато роботи
19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачка
Часом те, що неправильно — найкращий вибір
18.11.2024|Віктор Вербич
Подзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. Суми
Діалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях

Новини

28.04.2014|12:32|Буквоїд

Феєрія пригод Тура Хейєрдала

Відомий науковець, невиправний романтик, археолог, авантюрист, символ ХХ століття... Всі ці епітети належать одній людині - Туру Хейєрдалу. Цього року виповнюється 100 років від дня народження легендарного мандрівника. До ювілею видавничий дім «Мандри» порадував шанувальників знаменитого норвежця книгою «Феєрія пригод Тура Хейєрдала».

«Людина, про яку складено легенду, отримує паспорт на безсмертя», - сказав колись англійський письменник Сомерсет Моем, маючи на увазі Поля Гогена і його мистецьку одіссею на острови Полінезії. Свою легенду, хоч як дивно, Тур Хейєрдал теж творив у Полінезії. Ще школярем він зрозумів, що суспільство сповзає в прірву власних суперечностей. «Повернення до природи — найкращий порятунок від цивілізації, яка веде людство до загибелі», — вирішив юний романтик і разом із молодою дружиною напередодні Різдва 1936–го року вирушив на полінезійський острів Фату–Гіва. Однак заховатися від технічного прогресу і знайти душевний спокій не вдалося: реальність виявилася прозаїчнішою за мрії.

Натомість Тур Хейєрдал зацікавився велетенськими скульптурами островів Фату-Гіва та Гіва-Оа і, повернувшись додому в Норвегію, написав наукову працю про заселення Полінезії з американського континенту. Проте на нього чекало гірке розчарування – вчені не сприймали теорію серйозно. Ніхто не міг повірити, що Тихий океан можна перепливти на човні чи плоту. Один з науковців на аргументи Тура скептично зауважив: «Плоти? А ви візьміть і перепливіть океан на плоту».

І Тур відважується на божевільний крок - вирішує відтворити плавання стародавніх індіанців до островів Полінезії. Позичає гроші, знаходить однодумців, будує пліт під назвою «Кон-Тікі» і врешті з екіпажем із шести чоловік вирушає в плавання через Тихий океан. Через 101 день сміливці зійшли на берег атолу Рароіа. Потім цю подорож назвуть «найнеймовірнішою авантюрою ХХ століття».

Плавання на «Кон-Тікі» стало для Хейєрдала його «паспортом на безсмертя» і початком дивовижної кар’єри експериментатора–мореплавця, науковця, археолога, історика, автора популярних книжок. Він переживає не менш захоплюючі подорожі на папірусних кораблях «Ра» через Атлантичний океан та очеретяному «Тигрісі» через Індійський. Вирушає в ризиковані експедиції в Британську Колумбію, Перу, Сахару, на острів Пасхи, Галапагоські та Мальдівські архіпелаги.  Наприкінці 1999 року газетне опитування в Норвегії назвало дослідника найпопулярнішим норвежцем ХХ століття. А 2012 року на екрани світу вийшов художній фільм «Кон-Тікі».

«Експедиція «Кон–Тікі» повністю змінила мою долю і наукову кар’єру, — говорив Тур Хейєрдал в інтерв’ю. - Хоча, як виявилося, важче змусити науковий світ повірити в нові теорії, аніж боротися з природними стихіями. Тому океанічні та археологічні подорожі були для мене радше відпочинком у перервах між боротьбою з науковим товариством. Мабуть, найголовніше, чого я навчився під час своїх численних подорожей, — оптимізму. За хмарами завжди сонце. Ніколи не варто забувати про це. І доки є хоча б маленька іскорка життя, не можна втрачати надію на велике полум’я».

«Написання книги «спровокувала» наша зустріч з Туром Хейєрдалом навесні 2000 року, - розповідають автори книги Юлія Косинська та Олег Крук. – Про цю непересічну людину можна розповідати безкінечно. Але ми вирішили не зловживати увагою читачів і вибрали з життя мандрівника найцікавіші епізоди:  його плавання на доісторичних суднах, пригоди в різних куточках планети під час експедицій, зустрічі з відомими людьми, скажімо, з Микитою Хрущовим, Саддамом Хусейном, Фіделем Кастро. Згадали ми й кумедні ситуації, в які потрапляв дослідник. Словом, намагалися побудувати книгу так, аби її читали з неослабним інтересом. Крім того, вона добре ілюстрована».

Говорячи про книгу, присвячену норвезькому досліднику, варто зауважити, що в українській літературі дуже слабо представлений біографічний жанр. І якщо багатьом українським діячам приділено деяку увагу, то світові знаменитості для наших письменників і журналістів, здається, просто недосяжні. А в західних країнах життєписи політиків, бізнесменів, музикантів, письменників, спортсменів - один з провідних напрямів книжкового бізнесу. Без сумніву, книга про Тура Хейєрдала є добрим прикладом в освоєнні життєписної «цілини». Придбати її можна в мережі книгарень «Є» або в інтернет-магазинах.

 



коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

19.12.2024|11:01
Топ БараБуки: довгий список найкращих дитячих і підліткових видань 2024 року
19.12.2024|07:49
Топ продажів видавництва VIVAT у 2024 році
18.12.2024|13:16
Фонд Східна Європа за підтримки Швейцарії випустив онлайн-курс для підлітків «Не можеш сказати – пиши!»
17.12.2024|19:44
Мирослав Лаюк став лауреатом премії імені Шевельова 2024 року
17.12.2024|19:09
Вийшов трейлер української стрічки «Фрагменти льоду»
10.12.2024|18:36
День народження Видавництва Старого Лева
10.12.2024|10:44
На Оболоні Книгарня "Є" відкриє новий культурний простір “Книгарня “Є”
10.12.2024|10:38
Видавець Віктор Круглов пройшов відбір на навчання в Стенфордській вищій школі бізнесу
10.12.2024|10:35
Ретроспективні фільми «7 психопатів», «Орландо» і «Володарі часу» покажуть узимку в кінотеатрах України
10.12.2024|10:30
У Києві презентують книжку “Спіймати невловиме. Путівник світом есеїстики”


Партнери