Re: цензії

28.11.2023|Юлія Сільчук, філолог, поетеса, літературний критик
Епоха як камінь спотикання
22.11.2023|Віктор Вербич
Благословення вистражданою любов’ю
22.11.2023|Галина Максимів, Прикарпаття
Ця книга – славень життю
19.11.2023|Михайло Жайворон
Жіноча поезія на війні
18.11.2023|Інна Ковальчук
Інтеграли непоборності
15.11.2023|Ігор Чорний
На секретній службі Її Величності
05.11.2023|Ярослав Поліщук
Щирість божевільного року
02.11.2023|Тетяна Дігай, Тернопіль
Всі жанри добрі, крім нудного
01.11.2023|Надія Мориквас
Мій танець спійманої рибини
Писане серцем

Видавничі новинки

Клариса Пінкола Естес. «Жінки, що біжать з вовками. Архетип Дикої жінки у міфах та легендах»
Антоніна Оксанич, Наталя Біда, Олександра Сидорченко. «Розумію тебе! Як виховувати дітей без крайнощів»
Пауло Манчіні, Лука де Леоне. «Святий Миколай вирушає на відпочинок»
Дитяча книга | Буквоїд
Пауло Манчіні, Лука де Леоне. «Святий Миколай вирушає в космос»
Дитяча книга | Буквоїд
Вернер фон Гейденстам. «Проща святої Бірґітти»
Проза | Буквоїд
Сергій Троян. "Грані війни: мережевий щоденник історика"
Книги | Буквоїд
Алла Киридон, Сергій Троян. “Українська пастка для російського Левіафана”
Книги | Буквоїд
Микола Дорошко. “Геноцидні війни Леніна – Сталіна – Путіна в Україні”
Книги | Буквоїд
Людмила Тарнашинська. «Україна в огні». Війна 2022 крізь призму Довженка: 100 днів протиСТОяння
Книги | Буквоїд
Збірка репортажів Мартіна Поллака та Крістофа Рансмаєра з’явиться в українському перекладі
Книги | Буквоїд

Новини

14.09.2010|15:14|Буквоїд

«Рух опору в Україні: 1960–1990»: перша енциклопедія дисидентського руху в Україні

Рух опору в Україні: 1960–1990. Енциклопедичний довідник / Головний редактор О. Зінкевич. – К.: Смолоскип, 2010. – 804 с. + 54 с. фотоіл.

У вересні 2010 року у видавництві «Смолоскип» вийшла книжка «Рух опору в Україні: 1960–1990», упорядкована Осипом Зінкевичем. Це перший енциклопедичний довідник такої тематики, укладений на основі унікальних архівних матеріалів та особистих спогадів учасників подій, багато з яких раніше не друкувалися.

Видання охоплює період від зародження дисидентського руху до здобуття незалежності України у 1991 році. Окрему увагу приділено феномену шістдесятництва, українського самвидаву та боротьби за права людини в означений час.

Довідник містить біографічні дані окремих діячів та інформацію про їхні твори, неформальну пресу і правозахисні різномовні видання, а також детальну бібліографію творчості учасників руху опору, політв’язнів і репресованих, спогадів і статей, відгуків іноземної преси. Тут зібрано рідкісну інформацію про діяльність підпільних груп в Україні, а також громадських організацій і комітетів на захист українських політв’язнів у Західних країнах. Низка статей стосується різнонаціональних діячів, які виступали на захист представників українського правозахисного руху, співпрацювали з ними й передавали український самвидав на Захід. Значна частина джерел, на які спиралися автори, є важкодоступною для сучасного дослідника, адже охоплено і вітчизняні, й діаспорні, й західні джерела, а також досі непубліковані тексти й фотографії, надані особисто людьми, які брали участь у Русі опору по обидва боки океану.

Видання є спільною працею колективу авторів на чолі з Осипом Зінкевичем, які були причетні до правозахисного руху в Україні та займалися його вивченням, досліджуючи архівні матеріали, які зберігаються в Музеї-архіві і документаційному центрі українського самвидаву при видавництві «Смолоскип» у Києві. Це, зокрема: Григорій Панчук, Олена Голуб, Олесь Обертас, Михайло Трущенков.

До консультативної комісії погодилися увійти українські діаспорні історики, політологи та літературознавці (Я.Білінський, Б.Боцюрків, А.Жуковський, Г.Костюк, Ю.Луцький, Ю.Шевельов), написати статті погодилися колишні радянські політв´язні, що опинилися на Заході (Н.Світлична, Н.Строката, Л.Плющ, К.Любарський), та чимало дослідників з молодшої генерації. Редактором і автором біо-бібліографічних статей став Григорій Панчук. Матеріалами, інформацією та порадами допомагали: Євген Сверстюк, Василь Овсієнко, Михайлина Коцюбинська, Микола Плахотнюк, Юрій Зайцев, Анатолій Русначенко; в США й Канаді - Оксана Соколик, Христина Ісаїв, Андрій Семотюк, Марія Зарицька, Уляна Мазуркевич, Христина Сеник.

Осип Зінкевич – Голова правління українського незалежного видавництва «Смолоскип» (створене у Балтиморі, 1960; з 1991 перенесене до Києва). Організатор і перший голова Музею-архіву українського самвидаву в Україні (1998). Член Вашингтонського Комітету Гельсінкських Ґарантій для України. Нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня, Орденом Ярослава Мудрого V ступеня.

Видавництво «Смолоскип» свого часу опублікувало впорядковані Осипом Зінкевичем збірники документів і матеріалів УГГ: «Український правозахисний рух. Документи й матеріяли Української Громадської Групи Сприяння виконанню Гельсінкських Угод» (1978); «Інформаційні бюлетені Української громадської групи сприяння виконанню Гельсінкських угод» (1981); «Українська Гельсінкська Група. 1978 – 1982. Документи і матеріяли» (1983), а також, разом з Лесею Вербою (Дарія Стець) і Богданом Ясенем (Юрій Саєвич) збірку документів УГГ англійською мовою «The Human Rights Movement in Ukraine: Documents of the Ukrainian Helsinki Group, 1976-1980» та ін.коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus


Партнери