Електронна бібліотека/Проза

чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
знає мене як облупленого...Анатолій Дністровий
МуміїАнатолій Дністровий
Поет. 2025Ігор Павлюк
СучаснеІгор Павлюк
Подорож до горизонтуІгор Павлюк
НесосвітеннеІгор Павлюк
Нічна рибалка на СтіксіІгор Павлюк
СИРЕНАЮрій Гундарєв
ЖИТТЯ ПРЕКРАСНЕЮрій Гундарєв
Я, МАМА І ВІЙНАЮрій Гундарєв
не знаю чи здатний назвати речі які бачу...Анатолій Дністровий
активно і безперервно...Анатолій Дністровий
ми тут навічно...Анатолій Дністровий
РозлукаАнатолій Дністровий
що взяти з собою в останню зимову мандрівку...Анатолій Дністровий
Минала зима. Вона причинила вікно...Сергій Жадан
КротовичВіктор Палинський
Львівський трамвайЮрій Гундарєв
Микола ГлущенкоЮрій Гундарєв
МістоЮрій Гундарєв
Пісня пілігримаАнатолій Дністровий
Міста будували з сонця і глини...Сергій Жадан
Сонячний хлопчикВіктор Палинський
де каноє сумне і туманна безмежна ріка...Анатолій Дністровий
Любити словомЮрій Гундарєв
КульбабкаЮрій Гундарєв
Білий птах з чорною ознакоюЮрій Гундарєв
Закрите небоЮрій Гундарєв
БезжальноЮрій Гундарєв
Людському наступному світу...Микола Істин
Завантажити

тим життям, яке довелося прожити в чужих для нього землях, хоч із того безмежного роздолля після повернення додому лишився насьогодні для ветерана тільки замкнений простір помешкання з кількох кімнаток у престижному будинку край центральної площі столиці. Колись, як була ще поруч дружина, вони разом лаштували собі затишок на двох, бо на той час діти хоча і переймалися вже своїм власним життям і власними проблемами, але частіше підкидали на радість старим малих онуків. А ось і онуки підросли доволі, що шукають для себе інших розрад і знайомств із невідомим, а дід для них вже знане минуле.
Гай-гай, невже таки знане?.. В цьому місті жили його діди і прадіди, але пам`ять про них намагалися стерти войовничі зайди, що колись панували жорстко не один десяток років на цих теренах. А з прадавньої вже дідизни в нього зберіглася тільки невеличка реліквія – фамільна каблучка з монограмою прапрадіда. Єдине, що змогла приховати матуся під час постійних обшуків у родинному помешканні, коли він був занадто малий, аби зрозуміти, де подівся батько, куди щезали близькі люди. Тая каблучка й досі в нього є всією спадщиною, яку згодом передала йому мати без зайвих слів і пояснень, але не тільки носити, але й хвалитися тим спадком ще зовсім донедавна він не мав права, бо визнавати свою приналежність до старовинного роду було надто небезпечно за того часу. А тепер, як нагодиться слушний привід, треба буде врочисто передати каблучку синові, мов естафету для майбутніх нащадків, єдину і останню реліквію, принагідно розповісти і про давнє коріння роду, але спочатку треба завершити, наскільки можна буде дістатися стужавілих століть, домалювати своє родове дерево. Складно і боляче шукати будь-які згадки в понищених імперською владою архівах, забагато на тому дереві вимальовується всохлих гілочок, але ще більше кривавить і досі – нагло зрубаних. Десь, по різних світах проросло насіння з того дерева, закинуте буревіями, але на тих заокеанських землях ростуть деревця з іншим листям, гомонять із чужими вітрами незрозумілими мовами, напуваючи листя чужою водою, до якої тягнуться наосліп тонкі корінці тих дерев, інакших, зчуженілих...“... дебелий стовбур часу – десь глибоко в чорнім проваллі його коріння, десь високо серед білих зірок його віття, з його болючих тріщин важкою смолою поволі стікають століття в минуле роками...”
Хоч і не зміг він у своїх пошуках сягнути часів наближених до первоміста, але й те, що встиг з великими труднощами віднайти, залишиться в спадок нащадкам, може ізнов розгалузиться родове дерево молодими гілками і зеленим листям на дідизні, бо глибоко в рідній землі ще не вмерло рідне коріння, хоч як рубали зайди його гілля... Про його трудові літа, що колись проминули незбагнено стрімко, нагадують йому ще кілька коробочок з нагородами, на яких змутніло і зблякло із часом колишнє сліпуче сяйво злота і срібла, і так само, давним давно, позагасали радість і піднесення від кожного бучного вручення будь-якої відзнаки – вони охололи й потьмяніли разом із почуттями, запорошилися забуттям, як і ті купи пожовклого паперу жалуваних проминулим режимом почесних дипломів, відзнак і ґрамот. Не шкодували у ті часи цупкого паперу для заохочення слухняних громадян до важкої праці. Все і всі мало вкладатися цеґлинками до розвитку великої справи побудови світлої будучини начебто для посполитого люду – таким вже було тоді облудне гасло імперської пропаґанди. Деякі з тих ґрамот, найбільш шанованих у ті давні часи, колись, по-первах, навивішував у рамцях під склом на стіни у вітальні, аби похизуватися багатим спадком перед гостями, що раніше, здається ще зовсім недавно, постійно забігали до нього, але згодом сховав подалі, до найглибшої шухляди, усе те, що могло нагадувати йому сумне – молодість, яка так швидко промайнула в кочовому житті з невпорядкованим побутом – вічно на колесах з усім нехитрим домашнім скарбом. Самі по собі молоді літа не були сумними, бо тоді на журбу ніколи не вистачало часу, були, вочевидь, і веселі молоді забави, хоча доводилося жити і в холодних наметах, і в тісних пересувних ваґончиках, тільки згадується більше не так відсутність затишних помешкань, як постійні марудні переїзди, бо ж було те кочів`я не з вільними табунами серед простору безкраїх прабатьківських степів, а переважно по великих будовах серед чужих земель, студених і непривітних, бо зводились високі греблі здебільшого на могутніх ріках, що несли свої важкі темні води до скрижанілих північних морів через тоскне безлюддя непрохідних лісів. Щоправда, була будова в рідному краї, яка й досі згадується йому через один до трагедійности прикрий випадок. Годіне повернутись у ті часи, аби виправити там щось непоправне, все`дно ніякий чарівник не зможе змінити тих непереборних обставин, що змушували тоді кожного чинити саме так, а не інакше... “Нічого тепера не зробиш, коли і захочеш, бо так вже було наврочено: тільки й лишилось, що порох змести, бо все ізмолочено, зсипано, сховано разом із половою...”.
А таки було – не озираючись бігав

Останні події

18.04.2025|12:57
Під час обстрілу Харкова була пошкоджена книгарня «КнигоЛенд»
14.04.2025|10:25
Помер Маріо Варгас Льоса
12.04.2025|09:00
IBBY оголосила Почесний список найкращих дитячих книжок 2025 року у категорії «IBBY: колекція книжок для молодих людей з інвалідностями»
06.04.2025|20:35
Збагнути «незбагненну незбагнеж»
05.04.2025|10:06
Юлія Чернінька презентує свій новий роман «Називай мене Клас Баєр»
05.04.2025|10:01
Чверть століття в літературі: Богдана Романцова розкаже в Луцьку про книги, що фіксують наш час
05.04.2025|09:56
Вистава «Ірод» за п’єсою Олександра Гавроша поєднала новаторство і традицію
30.03.2025|10:01
4 квітня KBU Awards 2024 оголосить переможців у 5 номінаціях українського нонфіку
30.03.2025|09:50
У «Видавництві 21» оголосили передпродаж нової книжки Артема Чапая
20.03.2025|10:47
В Ужгороді представили книжку про відомого закарпатського ченця-василіянина Павла Мадяра


Партнери