Електронна бібліотека/Проза

чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
знає мене як облупленого...Анатолій Дністровий
МуміїАнатолій Дністровий
Поет. 2025Ігор Павлюк
СучаснеІгор Павлюк
Подорож до горизонтуІгор Павлюк
НесосвітеннеІгор Павлюк
Нічна рибалка на СтіксіІгор Павлюк
СИРЕНАЮрій Гундарєв
ЖИТТЯ ПРЕКРАСНЕЮрій Гундарєв
Я, МАМА І ВІЙНАЮрій Гундарєв
не знаю чи здатний назвати речі які бачу...Анатолій Дністровий
активно і безперервно...Анатолій Дністровий
ми тут навічно...Анатолій Дністровий
РозлукаАнатолій Дністровий
що взяти з собою в останню зимову мандрівку...Анатолій Дністровий
Минала зима. Вона причинила вікно...Сергій Жадан
КротовичВіктор Палинський
Львівський трамвайЮрій Гундарєв
Микола ГлущенкоЮрій Гундарєв
МістоЮрій Гундарєв
Пісня пілігримаАнатолій Дністровий
Міста будували з сонця і глини...Сергій Жадан
Сонячний хлопчикВіктор Палинський
де каноє сумне і туманна безмежна ріка...Анатолій Дністровий
Любити словомЮрій Гундарєв
КульбабкаЮрій Гундарєв
Білий птах з чорною ознакоюЮрій Гундарєв
Закрите небоЮрій Гундарєв
БезжальноЮрій Гундарєв
Людському наступному світу...Микола Істин
Завантажити
« 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 »

синюватим мереживом мінливого овиду, й подумки римував своє intermezzo. Та раптом вона покликала здолу:
– Агов, соколику… – любострасно звела д’ горі руки. – Ходи сюди, – стоїть посеред захаращеного румовища, манить до себе посеред битого каміння, цегли, гінкої кропиви, розкиданих вилинялих обгорток, клаптів церати та, соромно казати, розтоптаних балабушок лайна.
Лишень підійшов, а вона як кинеться в обійми, тягне на себе; задкують удвох… намацує в любка стрижня, розпластано впала хребтом на жорсткуватий уламок плити, не зважа ні на що, й десь глибоко­глибоко чує, як торкається плавко чутливого нерва заокруглене вістря фрези. Литки закинула йому на рамена. Сидорцьо вправно шмарує невситиму душку. Коли – купно повилазили з­під каменю то там то сям такі собі тонюсіньконогі псевдоопеньки з сірчано­жовтими мордочками, сичать окаянно. Чи від страху, чи всупереч йому, Бляк приклався ще завзятіше викрешувати з втулки вогонь. Соня безтямно сприяла тому.
Вона, звісно, підкувала його не лише в любощах, а й розкрила ширше світогляд, навчила вишуканих манер, умінню себе поводити в будьякому товаристві та заворожувати жінок ґалантними рухами й пустопорожніми розмовами. Заворожувати, власне, напиндюченими світськими розмовами, а не якимосьтам масними з перчиком пролетарськими балясами або, в крайньому разі, теревенями з маком і родзинкою на призьбі. Соня вдатно отесала його з глухомані в окультуреного міщуха, та й сам Сидір почав звільна усвідомлювати, що він уже не той (значно ліпший), як полишив степове містечко. Більше того, перестав уникати студентських братій і взагалі будьяких совкових товариств з обов’язковою присутністю там зачаєного стукача. Бляк довірявся тепер лише їй, любці з далекої Москви. Смішно, але fact, досіль незнану йому столицю примарного Третього Риму Бляк ототожнював виключно з Сонею Розенталь. А любка відверто ділилася з ним своїми враженнями про світ, розповідала про саму себе, пишалася тим, що вона майже стовідсоткова сефардка й нічого спільного не має з прийшлим озвірілим азійським племенем ашкеназі, що тільки й знає на землях ар’я збурювати проти себе автохтонів.
Коли побували в творчорозважальній поїздці в Кам’янці, Соня задивилась з височезного мосту на краєвиди старого міста, зміряла уважно непідступні фортечні башти й, ні сіло ні впало, задумано мовила до Сидора:
– Якнайшвидше переводься в універ до Києва.
– Не зрозумів… – здивовано мотнув головою.
Посміхнулася кутиками уст:
– Вибач… Розтлумачую… Пам’ятаєш, Гоголь у листі до Максимовича захоплено пише: „Туда! Туда! В Киев, в прекрасный Киев! Он наш, не их, не правда? Там или вокруг его делались дела старины нашей”. Власне ваш, українців, і Микола Гоголь, який заради лютої слави зрадив отчий край і ніс відтак тяжку покуту, майже в кожному з своїх творів вимолював за те прощення та зрештою… сам знаєш стару й повчальну історію про його роздвоєність, мученицьку смерть і начебто пробудження в труні. Та я про інше… Союз нерушімий сьогоднізавтра вріже дуба. Й Київ, ваш прекрасний Київ знову творитиме діла великі, як у стародавні докняжі часи. Виборе державність і заявить про себе на весь світ.
– Тсс!.. – Сидорцьо, наче від шквального вітру, притис її личко до себе. – Союз… Київ… Державність… Ти думаєш, що кажеш… – обачно зміряв майже безлюдне полотно мосту. – Тут навіть поруччя чують і докладуть куди слід…
Вона рясно залилася сміхом:
– Молокосос… Час неможливо зупинити! – грайливо бемкнула пальцем його по кінчику носа, й з прикрістю взяла втямки, що він ще не доріс до таких розмов та й перевела казку в інше русло.
Тим часом на Красній площі в Москві вже розпочалися катання небіжчиків на лафеті. Соня відчула нагальну потребу в паленому диму Вітчизни й потягло її додому, в саме жерло жевріючого вулкану напередодні розвалу Союзу. Проте перед своїм від’їздом ще встигла побувати з Бляком у горах. Натрапили високо на верховині закинутий монастир, порослий рідкісним у тих краях арктичним мохом, лишайниками та взагалі ендемізмами. Ідуть, як би по літній прохолодній тундрі, й ніжить їх з південного долу теплий атлантичний повів. Увійшли на своєрідне подвір’я монастиря, оторочене зусібіч мохастими валунами: там і тут по нерівно вистеленому каменюччі невідьяк цупко вчепилося розчепіреними пазурами й тримається оксамитового зеленявого покрову покручене коріння. Гінкі товстелезні буки застеляють густими кронами змережане галуззям небо. Тихо, нікого, тільки довгохвоста сова дріма пишно в затінку на вершечку видовбаної у скелі каплиці (мо’ давньогопрадавнього капища). Повсюдно ніяких знаків, атрибутів, що засвідчували б приналежність кумирні з видовбаними в печері клітями до певної релігії.
Блима трут на ледвесенькому протязі в темній сутерині й з вівтаря проступає неоковирно обтесана плаха. Камінний престол.
– Овва! – захоплено мовила Соня. – Та тут серце неолітом тьохка, –долонею ніжно­ніжно голубить просяклу віками стіну.
В Сидорця раптом прокинувся дикий hazard далекого пращура, згріб

« 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 »

Останні події

30.03.2025|10:01
4 квітня KBU Awards 2024 оголосить переможців у 5 номінаціях українського нонфіку
30.03.2025|09:50
У «Видавництві 21» оголосили передпродаж нової книжки Артема Чапая
20.03.2025|10:47
В Ужгороді представили книжку про відомого закарпатського ченця-василіянина Павла Мадяра
20.03.2025|10:25
Новий фільм Франсуа Озона «З приходом осені» – у кіно з 27 березня
20.03.2025|10:21
100 книжок, які допоможуть зрозуміти Україну
20.03.2025|10:19
Чи є “Постпсихологічна автодидактика” Валерія Курінського актуальною у XXI ст. або Чому дослідник випередив свій час?
20.03.2025|10:06
«Вівальді»: одна з двадцяти найкрасивіших книжок всіх часів відкриває нову серію для дітей та їхніх батьків від Видавництва «Основи»
13.03.2025|13:31
У Vivat вийшла книжка про кримських журналістів-політвʼязнів
13.03.2025|13:27
Оголошено короткий список номінантів на здобуття премії Drahomán Prize 2024 року
11.03.2025|11:35
Любов, яка лікує: «Віктор і Філомена» — дитяча книга про інклюзію, прийняття та підтримку


Партнери