Електронна бібліотека/Проза

LET ME GОOKEAN ELZY
Конвертуй світлосутність поезії в душах...Микола Істин
де я тебе розлив...Сергій Осока
"Рейвах" (уривок з роману)Фредерік Верно
Стільки людей поховано у пустелі...Олег Короташ
Можеш забрати в мене трохи страху?Сергій Жадан
Далі стоятимеш там, де завжди і була...Катерина Калитко
Після снігуОксана Куценко
Спочатку поет жив в життєпросторі світла...Микола Істин
Буде час, коли ти...Сергій Жадан
Буде злива початку світу, і підніметься Рось...Катерина Калитко
І не вистачить сонця, аби все освітитиСергій Жадан
отак прокинутися від вибуху...Павло Коробчук
посеред ночі під час важкого кашлю...Анатолій Дністровий
з міста, якого немає, не доходять новини...Галина Крук
Велика годинникова стрілкаСергій Жадан
Вечірня школаДмитро Лазуткін
Оповита сном (THE SLEEPER)Едгар По
Нас не вчили жити в такому, і ми вчимося, як можемо...Катерина Калитко
Чужими піснями отруєна даль не навіки...Ігор Павлюк
Візерунки на склі. То від подиху нашого...Мар´яна Савка
Святи Йордан водою не вогнем...Мар´яна Савка
Така імла - поміж дощем і снігом...Мар´яна Савка
Він переїхав в Бучу в середині березня 2021...Максим Кривцов
Приймаю цю осінь внутрішньовенно...Сергій Кривцов
Скільки б я не старався виїхав по-сірому...Максим Кривцов
Падає ліс падає людина падає осінь...Сергій Кривцов
Зайшов до друга додому...Сергій Кривцов
Коли запропонують витягти соломинку памʼятіСергій Кривцов
Змійка дороги вигинається...Сергій Кривцов
Як же мріється нині про ваші нудні біографії...Максим Кривцов
Втрати...Сергій Кривцов
В прифронтовому місті...Сергій Кривцов
Завантажити
« 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 »

синюватим мереживом мінливого овиду, й подумки римував своє intermezzo. Та раптом вона покликала здолу:
– Агов, соколику… – любострасно звела д’ горі руки. – Ходи сюди, – стоїть посеред захаращеного румовища, манить до себе посеред битого каміння, цегли, гінкої кропиви, розкиданих вилинялих обгорток, клаптів церати та, соромно казати, розтоптаних балабушок лайна.
Лишень підійшов, а вона як кинеться в обійми, тягне на себе; задкують удвох… намацує в любка стрижня, розпластано впала хребтом на жорсткуватий уламок плити, не зважа ні на що, й десь глибоко­глибоко чує, як торкається плавко чутливого нерва заокруглене вістря фрези. Литки закинула йому на рамена. Сидорцьо вправно шмарує невситиму душку. Коли – купно повилазили з­під каменю то там то сям такі собі тонюсіньконогі псевдоопеньки з сірчано­жовтими мордочками, сичать окаянно. Чи від страху, чи всупереч йому, Бляк приклався ще завзятіше викрешувати з втулки вогонь. Соня безтямно сприяла тому.
Вона, звісно, підкувала його не лише в любощах, а й розкрила ширше світогляд, навчила вишуканих манер, умінню себе поводити в будьякому товаристві та заворожувати жінок ґалантними рухами й пустопорожніми розмовами. Заворожувати, власне, напиндюченими світськими розмовами, а не якимосьтам масними з перчиком пролетарськими балясами або, в крайньому разі, теревенями з маком і родзинкою на призьбі. Соня вдатно отесала його з глухомані в окультуреного міщуха, та й сам Сидір почав звільна усвідомлювати, що він уже не той (значно ліпший), як полишив степове містечко. Більше того, перестав уникати студентських братій і взагалі будьяких совкових товариств з обов’язковою присутністю там зачаєного стукача. Бляк довірявся тепер лише їй, любці з далекої Москви. Смішно, але fact, досіль незнану йому столицю примарного Третього Риму Бляк ототожнював виключно з Сонею Розенталь. А любка відверто ділилася з ним своїми враженнями про світ, розповідала про саму себе, пишалася тим, що вона майже стовідсоткова сефардка й нічого спільного не має з прийшлим озвірілим азійським племенем ашкеназі, що тільки й знає на землях ар’я збурювати проти себе автохтонів.
Коли побували в творчорозважальній поїздці в Кам’янці, Соня задивилась з височезного мосту на краєвиди старого міста, зміряла уважно непідступні фортечні башти й, ні сіло ні впало, задумано мовила до Сидора:
– Якнайшвидше переводься в універ до Києва.
– Не зрозумів… – здивовано мотнув головою.
Посміхнулася кутиками уст:
– Вибач… Розтлумачую… Пам’ятаєш, Гоголь у листі до Максимовича захоплено пише: „Туда! Туда! В Киев, в прекрасный Киев! Он наш, не их, не правда? Там или вокруг его делались дела старины нашей”. Власне ваш, українців, і Микола Гоголь, який заради лютої слави зрадив отчий край і ніс відтак тяжку покуту, майже в кожному з своїх творів вимолював за те прощення та зрештою… сам знаєш стару й повчальну історію про його роздвоєність, мученицьку смерть і начебто пробудження в труні. Та я про інше… Союз нерушімий сьогоднізавтра вріже дуба. Й Київ, ваш прекрасний Київ знову творитиме діла великі, як у стародавні докняжі часи. Виборе державність і заявить про себе на весь світ.
– Тсс!.. – Сидорцьо, наче від шквального вітру, притис її личко до себе. – Союз… Київ… Державність… Ти думаєш, що кажеш… – обачно зміряв майже безлюдне полотно мосту. – Тут навіть поруччя чують і докладуть куди слід…
Вона рясно залилася сміхом:
– Молокосос… Час неможливо зупинити! – грайливо бемкнула пальцем його по кінчику носа, й з прикрістю взяла втямки, що він ще не доріс до таких розмов та й перевела казку в інше русло.
Тим часом на Красній площі в Москві вже розпочалися катання небіжчиків на лафеті. Соня відчула нагальну потребу в паленому диму Вітчизни й потягло її додому, в саме жерло жевріючого вулкану напередодні розвалу Союзу. Проте перед своїм від’їздом ще встигла побувати з Бляком у горах. Натрапили високо на верховині закинутий монастир, порослий рідкісним у тих краях арктичним мохом, лишайниками та взагалі ендемізмами. Ідуть, як би по літній прохолодній тундрі, й ніжить їх з південного долу теплий атлантичний повів. Увійшли на своєрідне подвір’я монастиря, оторочене зусібіч мохастими валунами: там і тут по нерівно вистеленому каменюччі невідьяк цупко вчепилося розчепіреними пазурами й тримається оксамитового зеленявого покрову покручене коріння. Гінкі товстелезні буки застеляють густими кронами змережане галуззям небо. Тихо, нікого, тільки довгохвоста сова дріма пишно в затінку на вершечку видовбаної у скелі каплиці (мо’ давньогопрадавнього капища). Повсюдно ніяких знаків, атрибутів, що засвідчували б приналежність кумирні з видовбаними в печері клітями до певної релігії.
Блима трут на ледвесенькому протязі в темній сутерині й з вівтаря проступає неоковирно обтесана плаха. Камінний престол.
– Овва! – захоплено мовила Соня. – Та тут серце неолітом тьохка, –долонею ніжно­ніжно голубить просяклу віками стіну.
В Сидорця раптом прокинувся дикий hazard далекого пращура, згріб

« 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 »


Партнери