
Електронна бібліотека/Проза
- чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
- напевно це найважче...Анатолій Дністровий
- хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
- знає мене як облупленого...Анатолій Дністровий
- МуміїАнатолій Дністровий
- Поет. 2025Ігор Павлюк
- СучаснеІгор Павлюк
- Подорож до горизонтуІгор Павлюк
- НесосвітеннеІгор Павлюк
- Нічна рибалка на СтіксіІгор Павлюк
- СИРЕНАЮрій Гундарєв
- ЖИТТЯ ПРЕКРАСНЕЮрій Гундарєв
- Я, МАМА І ВІЙНАЮрій Гундарєв
- не знаю чи здатний назвати речі які бачу...Анатолій Дністровий
- активно і безперервно...Анатолій Дністровий
- ми тут навічно...Анатолій Дністровий
- РозлукаАнатолій Дністровий
- що взяти з собою в останню зимову мандрівку...Анатолій Дністровий
- Минала зима. Вона причинила вікно...Сергій Жадан
- КротовичВіктор Палинський
- Львівський трамвайЮрій Гундарєв
- Микола ГлущенкоЮрій Гундарєв
- МістоЮрій Гундарєв
- Пісня пілігримаАнатолій Дністровий
- Міста будували з сонця і глини...Сергій Жадан
- Сонячний хлопчикВіктор Палинський
- де каноє сумне і туманна безмежна ріка...Анатолій Дністровий
- Любити словомЮрій Гундарєв
- КульбабкаЮрій Гундарєв
- Білий птах з чорною ознакоюЮрій Гундарєв
- Закрите небоЮрій Гундарєв
- БезжальноЮрій Гундарєв
- Людському наступному світу...Микола Істин
припущення, що після потопу бігуни (північний і південний полюси) змістилися, через що та людність, яка врятувалася, кинулася на пошуки своєї прабатьківщини. Так розпочалася тривала міграція аріїв з Північного бігуна до Гімалаїв. Вірогідно, було кілька хвиль міграції. Першу (мітанійську) складали ті арії, що стали правителями держав на землях нинішніх Сирії та Палестини (1500 р. до н.е.) і зникли через кілька століть. Друга хвиля (рігведська) була значно пізніше, й залишила помітні сліди в Північному Причорномор’ї. Словом, арії нам не чужі... Цікаво, що за уподобання мали наші далекі пращури.
Сома – цар рослин. Слово „сома” походить від дієслівного кореня su – „вичавлювати”. Напій вважався божественним. Зі стебел соми вичавлювали сік. Стебла або пагони нерозгаданої дотепер рослини замочували у воді, перегодом камінням вичавлювали сік брунатного (бурокоричневого) кольору з загострим смаком. Додавали молоко (свіже або кисле), мед або проціджений через овечу вовну ячмінний напій.
Сома росла на верховині Муджават. Як розповідається в „Ріґведі”, сому приніс орел із неба богам. Приготовлений із соми напій безсмертя – амрита – дав Індрі – а він із усіх богів основний її поціновувач – силу для здійснення героїчних звитяг. Сомою смакували боги і жерці. Той, хто скуштував її, – отримував натхнення, просвітлення, входив в екстаз, тобто впадав в галюцинацію.
Корова. Головною для арійців свійською твариною була корова. Вона давала йому продукти харчування. Биків і ялівок приносили в жертву богам. За чередами корів учинялися розбійницькі набіги на сусідів. Коровами нагороджували жерців. Волів використовували як тяглову силу, а життя аріїв в було переважно на колесах. Корова в „Рігведі” має приблизно п’ятнадцять анонімів (і грозова хмара, і вранішня зоря, і поетичне слово; бик – ознака чоловічої сили, образ Індри, смертних героїв тощо).
Кінь. Основою військової міці арія був кінь. Коней запрягали в бойові колісниці. Жеребець був ознакою низки богів. Кінь уособлював сонце. Жертвоприношення коня вважалося одним з найважливіших обрядів, що здійснювалися лише царями.
Інші тварини й звірі. В господарстві широко використовувалися буйволи. Їх приносили в жертву богам. Вівці давали м’ясо і вовну, крім того, використовували з них шкуру для зодяганок та в ритуалах. Собаки хоч і пантрували домашнє вогнище арія, проте вважалися ритуально нечистими.
Арії полювали на левів, знали про слонів, але не використовували їх. Воювали з хижаками: вовками, шакалами, гієнами. Знали лисицю, зайця, крота, жабу. Щодо птахів, то „Ріґведа” згадує орла, шуліку, дику гуску, перепела. З комах: бджоли, мурашки, мухи, скорпіони, гусінь.
Грама. Арії складалися з напівкочових племен. Слово „грама”, що зазвичай перекладається як поселення, городище, село тлумачиться ще як військовий загін. Невеликі племена кочували зі своїм товаром (худобою) і домашнім начинням на гарбах.
Влада. Плем’я очолював цар. Він організовував магічні жертвоприношення, щоб боги сприяли його народу, стежив і підтримував лад у племені, захищав свої володіння і доточував їх. Найближчий до царя був жрець. Власне він опікався духовими потребами племені.
Господарство. Арії займалися скотарством і землеробством. Сіяли ячмінь. Орали волами –
плугом. Жали серпом. Гончарство вважалося вигадкою демонів, за що посуд виготовляли руками з кількох частин, сушили і випалювали в ямах. Займалися ткацтвом, за основу брали вовну і волокнисту траву дарбгу. Обробляли золото й мідь. При виплавлені металу вогонь роздували пташиними крилами. Теслі мали неабиякий авторитет, адже виготовляли бойові колісниці та дерев’яний посуд.
Зброя. Головним атрибутом воїна була бойова колісниця. Вона легко складалася і збиралася за допомогою шкіряних пасків. У колісницю запрягали пару коней (інколи троє і четверо). Колісниця була двомісна: праворуч стояв їздовий, ліворуч – воїн. Власне завдяки колісницям арії перемагали на просторах Євразії. Лук і стріли були головною зброєю арія. Тятиву лука виготовляли з коров’ячої шкіри. Стріли носили в сагайдаках. А ще воювали за допомогою списів, сокир і щитів.
Їжа. Харчувалися м’ясом диких звірів і свійських тварин, а також продуктами з коров’ячого молока. На молоці готували ячмінну кашу, молочну бовтанку з підсмаженими ячмінними зернами. Готували суміш кислого молока з шматочками масла. З ячмінного борошна випікали коржі. Ласували медом. З напоїв уживали безалкогольний галюцинаційний сік – сому – та хмільну суру з ячменю. Напої зберігали в шкіряних мішках.
Житло. Помешкання були легкі, що враз розбиралися, без підмурка халупи. З очерету робили стіни без вікон. Навісні перегородки розділяли помешкання на кілька приміщень: для людей і для худоби. Посеред житла горів вогонь. Якщо помирав арієць, то його спалювали на кремаційній ватрі. Вогонь вважався основним атрибутом аріїв.
Загал арійця складався з брахманів, ксатріїв, вайшвів, крім того, – шудрів і аборигенів, поневолених аріями.
Брахман. Назва походить
Останні події
- 30.03.2025|10:014 квітня KBU Awards 2024 оголосить переможців у 5 номінаціях українського нонфіку
- 30.03.2025|09:50У «Видавництві 21» оголосили передпродаж нової книжки Артема Чапая
- 20.03.2025|10:47В Ужгороді представили книжку про відомого закарпатського ченця-василіянина Павла Мадяра
- 20.03.2025|10:25Новий фільм Франсуа Озона «З приходом осені» – у кіно з 27 березня
- 20.03.2025|10:21100 книжок, які допоможуть зрозуміти Україну
- 20.03.2025|10:19Чи є “Постпсихологічна автодидактика” Валерія Курінського актуальною у XXI ст. або Чому дослідник випередив свій час?
- 20.03.2025|10:06«Вівальді»: одна з двадцяти найкрасивіших книжок всіх часів відкриває нову серію для дітей та їхніх батьків від Видавництва «Основи»
- 13.03.2025|13:31У Vivat вийшла книжка про кримських журналістів-політвʼязнів
- 13.03.2025|13:27Оголошено короткий список номінантів на здобуття премії Drahomán Prize 2024 року
- 11.03.2025|11:35Любов, яка лікує: «Віктор і Філомена» — дитяча книга про інклюзію, прийняття та підтримку