Електронна бібліотека/Проза

чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
знає мене як облупленого...Анатолій Дністровий
МуміїАнатолій Дністровий
Поет. 2025Ігор Павлюк
СучаснеІгор Павлюк
Подорож до горизонтуІгор Павлюк
НесосвітеннеІгор Павлюк
Нічна рибалка на СтіксіІгор Павлюк
СИРЕНАЮрій Гундарєв
ЖИТТЯ ПРЕКРАСНЕЮрій Гундарєв
Я, МАМА І ВІЙНАЮрій Гундарєв
не знаю чи здатний назвати речі які бачу...Анатолій Дністровий
активно і безперервно...Анатолій Дністровий
ми тут навічно...Анатолій Дністровий
РозлукаАнатолій Дністровий
що взяти з собою в останню зимову мандрівку...Анатолій Дністровий
Минала зима. Вона причинила вікно...Сергій Жадан
КротовичВіктор Палинський
Львівський трамвайЮрій Гундарєв
Микола ГлущенкоЮрій Гундарєв
МістоЮрій Гундарєв
Пісня пілігримаАнатолій Дністровий
Міста будували з сонця і глини...Сергій Жадан
Сонячний хлопчикВіктор Палинський
де каноє сумне і туманна безмежна ріка...Анатолій Дністровий
Любити словомЮрій Гундарєв
КульбабкаЮрій Гундарєв
Білий птах з чорною ознакоюЮрій Гундарєв
Закрите небоЮрій Гундарєв
БезжальноЮрій Гундарєв
Людському наступному світу...Микола Істин
Завантажити
« 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 »

припущення, що після потопу бігуни (північний і південний полюси) змістилися, через що та людність, яка врятувалася, кинулася на пошуки своєї пра­батьківщини. Так розпочалася тривала міграція аріїв з Пів­нічного бігуна до Гімалаїв. Вірогідно, було кілька хвиль міграції. Першу (мітанійську) складали ті арії, що стали пра­вителями дер­жав на землях нинішніх Сирії та Палестини (1500 р. до н.е.) і зникли через кілька століть. Друга хвиля (рігведська) була значно пізніше, й залишила помітні сліди в Північному Причорномор’ї. Словом, арії нам не чужі... Цікаво, що за уподобання мали наші далекі пращури.
Сома – цар рослин. Слово „сома” походить від дієслівного кореня su – „вичавлювати”. Напій вважався божественним. Зі стебел соми вичавлювали сік. Стебла або пагони нерозгаданої дотепер рослини замочували у воді, перегодом камінням вичавлювали сік брунатного (бурокорич­невого) кольору з загострим смаком. Додавали молоко (свіже або кисле), мед або проціджений через овечу вовну ячмінний напій.
Сома росла на верховині Муджават. Як розповідається в „Ріґведі”, сому приніс орел із неба богам. Приготовле­ний із соми напій безсмертя – амрита – дав Індрі – а він із усіх богів основний її поціновувач – силу для здійснення героїчних звитяг. Сомою смакували боги і жерці. Той, хто скуштував її, – отримував натхнення, просвітлення, входив в екстаз, тобто впадав в галюцинацію.
Корова. Головною для арійців свійською твариною була корова. Вона давала йому продукти харчування. Биків і ялівок приносили в жертву богам. За чередами корів учинялися розбійницькі набіги на сусідів. Коровами нагороджували жерців. Волів використовували як тяглову силу, а життя аріїв в було переважно на колесах. Корова в „Рігведі” має приблизно п’ятнадцять анонімів (і грозова хмара, і вра­нішня зоря, і поетичне слово; бик – ознака чоловічої сили, образ Індри, смертних героїв тощо).
Кінь. Основою військової міці арія був кінь. Коней запрягали в бойові колісниці. Жеребець був ознакою низки богів. Кінь уособлював сонце. Жертвоприношення коня вважалося одним з найважливіших обрядів, що здійснювалися лише царями.
Інші тварини й звірі. В господарстві широко використовувалися буйволи. Їх приносили в жертву богам. Вівці давали м’ясо і вовну, крім того, використовували з них шкуру для зодяганок та в ритуалах. Собаки хоч і пантрували домаш­нє вогнище арія, проте вважалися ритуально нечистими.
Арії полювали на левів, знали про слонів, але не використовували їх. Воювали з хижаками: вовками, шакалами, гієнами. Знали лисицю, зайця, крота, жабу. Щодо птахів, то „Ріґведа” згадує орла, шуліку, дику гуску, перепела. З комах: бджоли, мурашки, мухи, скорпіони, гусінь.
Грама. Арії складалися з напівкочових племен. Слово „грама”, що зазвичай перекладається як поселення, городище, село тлумачиться ще як військовий загін. Невеликі пле­мена кочували зі своїм товаром (худобою) і домашнім начинням на гарбах.
Влада. Плем’я очолював цар. Він організовував магіч­ні жертвоприношення, щоб боги сприяли його народу, сте­жив і підтримував лад у племені, захищав свої володіння і доточував їх. Найближчий до царя був жрець. Власне він опікався духовими потребами племені.
Господарство. Арії займалися скотарством і земле­робством. Сіяли ячмінь. Орали волами –
плугом. Жали сер­пом. Гончарство вважалося вигадкою демонів, за що посуд виготовляли руками з кількох частин, сушили і випалювали в ямах. Займалися ткацтвом, за основу брали вовну і волок­нисту траву дарбгу. Обробляли золото й мідь. При виплавлені металу вогонь роздували пташиними крилами. Теслі мали неабиякий авторитет, адже виготовляли бойові коліс­ниці та дерев’яний посуд.
Зброя. Головним атрибутом воїна була бойова коліс­ниця. Вона легко складалася і збиралася за допомогою шкіряних пасків. У колісницю запрягали пару коней (інколи троє і четверо). Колісниця була двомісна: праворуч стояв їздовий, ліворуч – воїн. Власне завдяки колісницям арії перемагали на просторах Євразії. Лук і стріли були головною зброєю арія. Тятиву лука виготовляли з коров’ячої шкіри. Стріли носили в сагайдаках. А ще воювали за допомогою списів, сокир і щитів.
Їжа. Харчувалися м’ясом диких звірів і свійських тва­рин, а також продуктами з коров’ячого молока. На молоці готували ячмінну кашу, молочну бовтанку з підсмаженими ячмінними зернами. Готували суміш кислого молока з шма­точками масла. З ячмінного борошна випікали коржі. Ласу­вали медом. З напоїв уживали безалкогольний галюцинаційний сік – сому – та хмільну суру з ячменю. Напої зберігали в шкіряних мішках.
Житло. Помешкання були легкі, що враз розбирали­ся, без підмурка халупи. З очерету робили стіни без вікон. Навісні перегородки розділяли помешкання на кілька при­міщень: для людей і для худоби. Посеред житла горів вогонь. Якщо помирав арієць, то його спалювали на кремаційній ватрі. Вогонь вважався основним атрибутом аріїв.
Загал арійця складався з брахманів, ксатріїв, вайшвів, крім того, – шудрів і аборигенів, поневолених аріями.
Брахман. Назва походить

« 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 »

Останні події

30.03.2025|10:01
4 квітня KBU Awards 2024 оголосить переможців у 5 номінаціях українського нонфіку
30.03.2025|09:50
У «Видавництві 21» оголосили передпродаж нової книжки Артема Чапая
20.03.2025|10:47
В Ужгороді представили книжку про відомого закарпатського ченця-василіянина Павла Мадяра
20.03.2025|10:25
Новий фільм Франсуа Озона «З приходом осені» – у кіно з 27 березня
20.03.2025|10:21
100 книжок, які допоможуть зрозуміти Україну
20.03.2025|10:19
Чи є “Постпсихологічна автодидактика” Валерія Курінського актуальною у XXI ст. або Чому дослідник випередив свій час?
20.03.2025|10:06
«Вівальді»: одна з двадцяти найкрасивіших книжок всіх часів відкриває нову серію для дітей та їхніх батьків від Видавництва «Основи»
13.03.2025|13:31
У Vivat вийшла книжка про кримських журналістів-політвʼязнів
13.03.2025|13:27
Оголошено короткий список номінантів на здобуття премії Drahomán Prize 2024 року
11.03.2025|11:35
Любов, яка лікує: «Віктор і Філомена» — дитяча книга про інклюзію, прийняття та підтримку


Партнери