Електронна бібліотека/Проза

Скрипіння сталевих чобіт десь серед вишень...Пауль Целан
З жерстяними дахами, з теплом невлаштованості...Сергій Жадан
Останній прапорПауль Целан
Сорочка мертвихПауль Целан
Міста при ріках...Сергій Жадан
Робочий чатСеліна Тамамуші
все що не зробив - тепер вже ні...Тарас Федюк
шабля сива світ іржавий...Тарас Федюк
зустрінемось в києві мила недивлячись на...Тарас Федюк
ВАШ ПЛЯЖ НАШ ПЛЯЖ ВАШОлег Коцарев
тато просив зайти...Олег Коцарев
біле світло тіла...Олег Коцарев
ПОЧИНАЄТЬСЯОлег Коцарев
добре аж дивно...Олег Коцарев
ОБ’ЄКТ ВОГНИКОлег Коцарев
КОЛІР?Олег Коцарев
ЖИТНІЙ КИТОлег Коцарев
БРАТИ СМІТТЯОлег Коцарев
ПОРТРЕТ КАФЕ ЗЗАДУОлег Коцарев
ЗАЙДІТЬ ЗАЇЗДІТЬОлег Коцарев
Хтось спробує продати це як перемогу...Сергій Жадан
Нерозбірливо і нечітко...Сергій Жадан
Тріумфальна аркаЮрій Гундарєв
ЧуттяЮрій Гундарєв
МузаЮрій Гундарєв
МовчанняЮрій Гундарєв
СтратаЮрій Гундарєв
Архіваріус (новела)Віктор Палинський
АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
знає мене як облупленого...Анатолій Дністровий
Завантажити
« 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 »

виготорвляли заводи України. Не так давно він готував Центру детальну довідку про українські підприємства. Він не здивувався, що хтось направив конструктора саме до нього: система діяла, як гранично точно налагоджений механізм, в якому схема відповідальності й повноваження кожного гвинтика чи шестірні була зрозумілою координаторам, які вказували новим виконавцям великих і маленьких ролей потрібні напрями та коридори.
– Чим можу бути корисним? – з посмішкою запитав він і пригубив вино.
– Бачите, – почав його співрозмовник, ми з давніх-давен співробітничаємо з українськими підприємствами, ще коли всі були неопереними совєтськими конструкторськими бюро і виробничими базами. Сьогодні ж усе змінилося, і у нас ось два підприємства – рибінський «Сатурн» і наш «Салют» – розглядаються як виробнича база газових турбін для флоту…
Конструктор зробив паузу, нервово вдихнув і винувато посміхнувся: мовляв, вибачте, що доводиться розповідати малоцікаві деталі. Артеменко ще раз переконався, наскільки стара людина стоїть перед ним.
– Продовжуйте, будь ласка, – попросив він.
– Так ось, ми взялися за розробку газових турбін для військових кораблів морської та океанської зони, зокрема фрегатів та есмінців. Держава виділила чималі, я вам скажу, кошти – мільярди. Можу доповісти, що ще два роки тому один наш двигун успішно пройшов випробування, тому й ми сповнені нових надій, і від нас чекають чудес. Просунулися й хлопці в Рибінську Ярославської області. Але не все так просто, як здається на перший погляд. Та й ми вже не молоді, і молодь, як то кажуть, не та.
Олексій Сергійович здивувався – цей чоловік ніяк не міг підійти до питання, яке його хвилювало. Гул мовців наростав, і він вже прикидав, з ким треба поговорити під час цього неформального форуму однодумців.
– Іване Єлисейовичу, – вирішив він підбадьорити розробника, – я готовий вам допомогти, якщо це в моїх силах. Однак скажіть, що конкретно я міг би зробити?
– Розумієте, – старий раптом залпом допив вино, поставив келих на столик, що стояв поблизу, і став говорити сміливіше й швидше, ніби боявся, що втратить співрозмовника, – я приїхав, щоб залучити до проекту українських спеціалістів миколаївського підприємства «Зоря-Машпроект». Якщо ми, так би мовити, перекупимо кількох інженерів, то на роки скоротимо налагодження власного виробництва. І тут ваш фонд міг би зробити неоціненну послугу, а всі контакти з миколаївськими спеціалістами у мене є.
І конструктор докладно розповів йому, який може бути механізм взаємодії з фондом. Справа ця була цікавенною, не позбавленою особливих козирів для практичної роботи розвідника – адже йшлося про залучення носіїв технологій. У той же час Артеменко мав доповісти про шлюз, що відкрився, та забезпечити Центр своїми пропозиціями та рекомендаціями. Непомітно поглядаючи на присутніх у залі, Артеменко пообіцяв сприяти у делікатні справі. Вони обмінялися контактними телефонами, домовилися про орієнтовний час зв’язку, і Артеменко вже зібрався залишити співрозмовника, як той раптом спантеличив його питанням:
– Скажіть, Олексію Сергійовичу, вам до вподоби те, що сьогодні відбувається між Росією та Україною?
Поговорити, чи що, йому хочеться, подумав він, дивлячись на його вже згорблену під важкістю років фігуру.
– А вам? – запитав він і сам відчув, як єхидство наповзає на власне обличчя.
Проте сивий бородань не звернув на це уваги, а може, справді хотів виговоритися.
– Знаєте, мені дуже не подобається. Місія моя якась неприродна, ми ж з багатьма виробниками й розробниками десятиліття знайомі, зв’язки були міцнішими за залізні ланцюги. Відносини за десятиліття склалися, як у родичів. А тепер не знаю, що сталося, чому ми по різні боки барикад опинилися.
– І ви маєте відповідь? – Олексію Сергійовичу не терпілося піти, але правила пристойності вимагали послідовності.
– Та я навіть не про це, а про наслідки. У мене брат – біолог. Учений. Так ось він вважає, що це власне не що інше, як внутрішньовидова агресія у людини. І у сучасних людей мають бути вагомі підстави вважати внутрішньовидову агресію найбільш серйозною з усіх небезпек, що нам загрожують на сьогодні.
Тільки після цих слів Артеменка пройняло, немов спалах, сніп яскравого світла вдарив у вічі. Старий тим часом продовжував:
– У нас виходить, як у пацюків. Якщо запах чужий – шерсть стає дибки, і пацюки з випнутими, налитими кров’ю очима починають смертельне полювання. Тільки у людей є одна суттєва відмінність – нам запах чужака заміняє клич лідера про те, хто є чужаком. І ось я думаю: а хіба не може лідер помилятися?
– Може, мабуть, може, – повільно мовив Артеменко, охоплений новими думками про те, що відбувається, які відірвали його від реальних подій. Далі він говорив машинально. – Але, можливо, це робиться з метою посилення?
– Якби в мене була чітка впевненість, що цей наш внутрішній російсько-український конфлікт слугує нашому спільному посиленню у боротьбі із зовнішніми ворогами, я б, мабуть, погодився з суворою необхідністю нинішніх часів. Але біда в тому, що

« 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 »

Останні події

01.07.2025|21:38
Артур Дронь анонсував вихід нової книги "Гемінґвей нічого не знає": збірка свідчень про війну та життя
01.07.2025|18:02
Сергію Жадану присуджено австрійську державну премію з європейської літератури
01.07.2025|08:53
"Дикий Захід" Павла Казаріна тепер польською: Автор дякує за "довге життя" книги, що виявилась пророчою
01.07.2025|08:37
«Родовід» перевидає «З країни рижу та опію» Софії Яблонської
01.07.2025|08:14
Мартин Якуб презентував у Житомирі психологічний детектив "Гріх на душу"
01.07.2025|06:34
ТОП-10 книг ВСЛ за червень 2025 року
01.07.2025|06:27
Українська письменниця Євгенія Кузнєцова у лонглисті престижної премії Angelus
29.06.2025|13:28
ВСЛ оголосило передзамовлення на книжку Юлії Чернінької "Бестселер у борг"
26.06.2025|19:06
Дмитро Лазуткін став лауреатом літературної премії імені Бориса Нечерди
26.06.2025|14:27
Роман, що повертає емпатію: у Луцьку вийшла книжка Костянтина Коверзнєва


Партнери