Електронна бібліотека/Проза

"Рейвах" (уривок з роману)Фредерік Верно
Стільки людей поховано у пустелі...Олег Короташ
Можеш забрати в мене трохи страху?Сергій Жадан
Далі стоятимеш там, де завжди і була...Катерина Калитко
Після снігуОксана Куценко
Спочатку поет жив в життєпросторі світла...Микола Істин
Буде час, коли ти...Сергій Жадан
Буде злива початку світу, і підніметься Рось...Катерина Калитко
І не вистачить сонця, аби все освітитиСергій Жадан
отак прокинутися від вибуху...Павло Коробчук
посеред ночі під час важкого кашлю...Анатолій Дністровий
з міста, якого немає, не доходять новини...Галина Крук
Велика годинникова стрілкаСергій Жадан
Вечірня школаДмитро Лазуткін
Оповита сном (THE SLEEPER)Едгар По
Нас не вчили жити в такому, і ми вчимося, як можемо...Катерина Калитко
Чужими піснями отруєна даль не навіки...Ігор Павлюк
Візерунки на склі. То від подиху нашого...Мар´яна Савка
Святи Йордан водою не вогнем...Мар´яна Савка
Така імла - поміж дощем і снігом...Мар´яна Савка
Він переїхав в Бучу в середині березня 2021...Максим Кривцов
Приймаю цю осінь внутрішньовенно...Сергій Кривцов
Скільки б я не старався виїхав по-сірому...Максим Кривцов
Падає ліс падає людина падає осінь...Сергій Кривцов
Зайшов до друга додому...Сергій Кривцов
Коли запропонують витягти соломинку памʼятіСергій Кривцов
Змійка дороги вигинається...Сергій Кривцов
Як же мріється нині про ваші нудні біографії...Максим Кривцов
Втрати...Сергій Кривцов
В прифронтовому місті...Сергій Кривцов
Сідаєш в броню наче у човен...Максим Кривцов
Під розбитим мостом протікає Оскіл...Максим Кривцов
Хто б міг подумати...Максим Кривцов
Завантажити
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »

що даремно вбили невинну людину. І її слова випихали з площі тих, хто кидав паліччя і грудомахи, й котрийсь із них був справжнім вбивцею, бо метнув камінь прицільно і точно. Однак дячок і кілька знавіснілих старчих іще вищали про гріх, хтось трохи вагався, вибілене небо нахилялося нижче і нижче, а далі мельниківна вже нічого не чула й не бачила, бо втратила притомність.

12.
Притомність поверталася довго, потроху вигострюючись у холоднечі льоху, трималася чіпко, вилаштовуючи гарячкові і безнадійні думки у дрібні ланцюжки, що оплутували, мов змії, і не давали розпаленій голові ані хвилі перепочинку.
Вже знала найголовніше – Литвина нема. І не буде. А решта не мала значення. І судилище, що зяяло невідомістю, і ноги, що позатерпали від зимноти навіть у таку несусвітенну спеку і свідчили хіба про глибину темниці, і безсилля, від якого не могла перейти бодай два кроки у цьому вузькому і тісному підземеллі, загидженому чужими відходами, голодною мишвою і густим запахом цвілі, котру не знищила навіть безконечна і невситима жара, вже не лякали.
Не прихопила нічогісінького. Навіть очіпка. Не те, що дрібний гріш, аби попросити варту ( чи ж вона тут така є?) ковток води.
Коли запекло у грудях, притисла руку до того місця, яке зазвичай нашвидкуруч хрестила, гадаючи, ніби осіняє сховок власної душі, і раптом незрозуміло лапнула ще раз. То, річ звикла, висів на шнурочку каламар з гусячим пером, котрий дивом не загубила по дорозі. Але навіть спогад про млин і дорогі господарські зошити не зворухнули нічого в свідомості.
Її мучив страх: смерть, приготовлена хитрими і облесними, а насправді, жорстокими і безжалісними суддями та темними обвинувачами, назавжди приховає правду про Литвина, добрих кільканадцять літ говоритимуть про неї як про потіпаху і переступницю. Тож даремно плакатиме мати і люто кресатиме батогом кого попадя батько, ніхто не змиє сорому і ганьби з поплямованої родини навіки.
І коли вже неісходима глибина відчаю та горя переповнила не тільки напівтемне тимчасове житло, а й кожну часточку змученого тіла, безумно оглянулася надовкола, марне шукаючи паперу, аби бодай у кількох словах лишити своїй матері вістку-виправдання. Хай всі інші як хочуть, хай судді судять, їм головне – звинуватити, хай люди плещуть, а мати повірить лише їй.
Паперу тут не могло бути ніколи. І не тому, що це мешкання для збуїв та волоцюг, убивць і конокрадів, а тому що папір не цікавив нікого на багато миль надовкола. Це не школа і не монастир. Це тюрма. Душа схотіла бунтівливо зрушитись на таке жорстоке слово, котрого не заслужила ані думками, ані вчинками, але натомість ледь здригнулася - це виявилося для неї завеликим трудом. Однак думка про неправедну ганьбу не здавалася і бурила та бурила свідомість, ніби кринична корба, намотуючи відчай за відчаєм.
Нема чого писати на стіні – майбутні гості цієї хати не вмітимуть читати, і патьоки води у дощову осінь змиють її слова навіки, розвівши правду, мов глину для малювання призьби.
Зійшло сонце, уперше чи вдруге після Литвина ( „Василь я, Василь, пані полковнице ” ) – достеменно не знала, бо вкинули її без пам?яті, тож втратила рахубу. Заворушило повітря, висвітлило стіни, проявило узір на подолі сорочки – дрібний та густий. Білий по білому. Тонке полотно. І хоч лежала у пилюці, витирала кути у льоху, проте не було ані брудним, ані зваляним. Схоже, все від нього відбивалося, відскакувало, не прилипало. От би такий папір.
І раптом застигла, мов вдарена. Ось і маєш папір. А в суді кинеш матері – і знатиме твою правду.
Киліяна поквапливо і з великим зусиллям перегризала нитку, що зшивала докупи дві пілки, відпанахала частину подолка, старанно обсмикнула плахту і шукала – на чому б то твердому прилаштувати, аби справа пішла швидко, бо не відала, скільки ще лишилося їй часу на сповідь.
Дрібні літери, мов химерне вишивання, застигали на полотні, вони підгіняли і підганяли. Ніколи не відчувала такого ляку, такого поспіху – не встигнути виповісти, тож квапилась, тривожно поглядаючи на каламар, бо ткання вбирало більше атраменту, аніж папір, але знала, що у її тілі ще тече кров, а то теж добрий матеріал для писання, і при потребі якось дасть собі раду.

13.
Чорнило було насправді добрим, і його майже вистачило. Повільно дописувала літери на давньому, ще бабиному шматку тканини, котрий ковтав барву, всотував, стісуючи колір, тому поправляла і поправляла. „От і вишила своє життя,” – і, нарешті, взявши дрібно списаний подолок, подумала: „Марна справа, однак та правда не вирветься за тюремні мури, і ніхто її не знайде ані прочитає.”
Десь аж під стелею скреготнули двері і вниз полетів вузлик. Він впав коло самих ніг. І раптом Киліяну осяяло:
-Дядечку, передайте моїй матері це полотно, вона вам за те добре заплатить!
Волохате і червонопике обличчя просунулась у дверну шпару і вхопило шмат подолка, котрий білим променем блиснув над льохом і зі скрипом щез у сінях.
Зависла

« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »


Партнери