Електронна бібліотека/Проза

АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
знає мене як облупленого...Анатолій Дністровий
МуміїАнатолій Дністровий
Поет. 2025Ігор Павлюк
СучаснеІгор Павлюк
Подорож до горизонтуІгор Павлюк
НесосвітеннеІгор Павлюк
Нічна рибалка на СтіксіІгор Павлюк
СИРЕНАЮрій Гундарєв
ЖИТТЯ ПРЕКРАСНЕЮрій Гундарєв
Я, МАМА І ВІЙНАЮрій Гундарєв
не знаю чи здатний назвати речі які бачу...Анатолій Дністровий
активно і безперервно...Анатолій Дністровий
ми тут навічно...Анатолій Дністровий
РозлукаАнатолій Дністровий
що взяти з собою в останню зимову мандрівку...Анатолій Дністровий
Минала зима. Вона причинила вікно...Сергій Жадан
КротовичВіктор Палинський
Львівський трамвайЮрій Гундарєв
Микола ГлущенкоЮрій Гундарєв
МістоЮрій Гундарєв
Пісня пілігримаАнатолій Дністровий
Міста будували з сонця і глини...Сергій Жадан
Сонячний хлопчикВіктор Палинський
де каноє сумне і туманна безмежна ріка...Анатолій Дністровий
Любити словомЮрій Гундарєв
КульбабкаЮрій Гундарєв
Білий птах з чорною ознакоюЮрій Гундарєв
Закрите небоЮрій Гундарєв
БезжальноЮрій Гундарєв
Завантажити

антипоетичних голосів зомбованої черні, не бачити місцевих охлократичних чиновницьких мармиз, не думати про страшну прірву без дна і без країв, куди котяться його земляки і всі українці з Вітчизною впридачу…
Ніде немає Марії, не чую про неї, не бачу її, чогось мені чудно, чогось мені дивно, вже мої милої третій день не видно, і не побачу вже ніколи. Як страшно, при живих і здорових людях, умертвляти любов, допустивши євтаназійний експеримент з власним серцем. Як це – ніколи?
Марієчко, дорога моя! Виходь заміж за іншого, я згодився б і на те, щоб бачити тебе раз на кілька місяців, я навіть не буду випрохувати у тебе інтиму, тільки не завдавай мені найвитонченішої і найжорстокішої кари – власної безнадійної відсутності. Я ж маю дурне і горде серце, бо не шукатиму тебе і не добиватимуся зустрічей будь-якою ціною. Я можу навіть померти з розпачу і голоду у цій винайнятій в’язниці, яку швидко буде нічим оплачувати, і ніколи не дізнаєшся, як я тебе любив, як ти заступила мені світ, спричинившись до неприродньої концентрації – відчувати життя лише через одну людину, бути наркозалежним від тебе, Маріє…
Ти сфокусувала у собі всі алкоголі та антидепресанти, коректори і стимулятори психіки. Кульжан прислала ще одного листа, кличе мене до Німеччини, працює над виходом німецькомовного варіанту моїх поезій, а мені навіть це байдуже… Невже я би проміняв літературу на тебе, папушу на душу проміняла, Маріє, я ж би зненавидів тоді тебе найчорнішою ненавистю…що робити?.. постіль мою устелено шальками терезів… (рядок з поезії С.Вишенського).
Навіть якби ми (випадково чи навмисне) зустрілись, я б нізащо не розповів тобі про отруєння тобою, бо це означало б покласти нотаріальну печатку на віртуальному документі власної нищівної поразки. Нікому не робитиму сповідей про свою епілепсію кохання, заштрик знахарським дурманом, чорну симфонію невзаємності… Треба зжитися з цим, адже зріднюються люди з каліцтвами та виразками. Кажуть, що кохання приносить підйом відчуттів, якусь там працездатність, щось плетуть про енергію та умиротвореність… То ж знайте, безтурботні щасливці, що існують трагіки, для яких кохання є надважким тягарем, паралічем мислення, зупинкою нормальних процесів, одним словом, як сказав би досвідчений психіатр, нахилом до істеричної драматизації. Параноїдальної романтизації. Надцінної ідеологізації. Біснуватої фетишизації. І все. І нема на те ради…
Ти почала мені снитися кожної ночі, ти – упириця, що присмокталася до мозку, викрадаючи у нього енергію та здоровий глузд. Люди сахаються і бояться таких почуттів, через те майже ніхто, принаймні у глибині душі, не співчуває мені, вважаючи викінченим вар’ятом, навіть якби я провів перед знайомими сотню сеансів-сповідей…
Так, я знаю, що за все існує відплата. Ось і прийшла вона до того, котрий вважав себе холоднокровним експериментатором з \і змішування слів… Чому я тоді поплівся до цієї плебейської філії, чому зустрічався потім з нею, чому дав серцю волю? Та ж ця любов донищить мене психічно! Я прикладаю будь-яку ситуацію тільки до Марії, я готовий їй присвятити кожен вірш і кожну поему, але їй не потрібні ці старомодні байронівські самопожертви, лише гроші і трахання з апаратом у людській подобі, котрий безнастанно продукує долари, євро, навіть гривні… Ліпше би вже вона виїхала у якийсь ковбойсько-індіанський чи індустріально-страхітливий штат єдиної ще у світі постмодерної імперії-суміші сотень етносів. Тоді би, може, відпустила мене ця аномальна і підступна аура її можливої близькості, ця страхітлива перевтома її присутністю, це садо-мазохістична тортурня її диханням. Але я не бажаю їй розчинення, неіснування, бо тоді зникне надія навіть гіпотетичної можливості колись зустрітися. Але якби ми і зустрілися…ні, не треба цього інтимізованого обману…єзуїтського фантому.
…Ось вона іде попід руку зі зловісним череванем, що годиться їй радше у батьки, і тобі здається, що зміг би зараз скосити автоматною чергою ці мезальянсові фігури; короткі стогони, ріка крові. Тебе арештують на місці, довічне ув’язнення, пиши тепер, Максимцю, свої серафічно-філософські поези… Але ти проходиш мимо, вона побачила тебе і заточилася, зловісний черевань допомагає втриматися, а ти холодно киваєш їй головою, наче начвертьзнайомому п’ятдесятирічному дядькові з сусіднього під’їзду…
А може, Маріє, ти теж караєшся безмежними ночами від жалю, і здригаються твої плечі від старої, як небо, жіночої розпуки?
…Ти, несамовито пересилюючи себе, лягаєш до ліжка з бізнесменом-череванем. Ти іноді хочеш, щоб він зрадив і не був таким солодкаво-правильним, тоді ти мала би підстави виплеснути власну агресію антикохання приступом істеричних сліз. І ніколи б він не дізнався про справжню причину твого стихійного сімейного бунту. А інколи надходить божевільна думка про те, що було би добре, якби твого чоловіка кастрували, і цей євнух був би неспороможним до виконання навіть машинально-заслиненого подружнього обов’язку. Але нічого не відбудеться, біля тебе далі

Останні події

24.04.2025|19:16
Ееро Балк – лауреат премії Drahomán Prize за 2024 рік
24.04.2025|18:51
Гостини у Германа Гессе з українськомовним двотомником поезії нобелівського лауреата
21.04.2025|21:30
“Матуся – домівка” — книжка, яка транслює послання любові, що має отримати кожна дитина
18.04.2025|12:57
Під час обстрілу Харкова була пошкоджена книгарня «КнигоЛенд»
14.04.2025|10:25
Помер Маріо Варгас Льоса
12.04.2025|09:00
IBBY оголосила Почесний список найкращих дитячих книжок 2025 року у категорії «IBBY: колекція книжок для молодих людей з інвалідностями»
06.04.2025|20:35
Збагнути «незбагненну незбагнеж»
05.04.2025|10:06
Юлія Чернінька презентує свій новий роман «Називай мене Клас Баєр»
05.04.2025|10:01
Чверть століття в літературі: Богдана Романцова розкаже в Луцьку про книги, що фіксують наш час
05.04.2025|09:56
Вистава «Ірод» за п’єсою Олександра Гавроша поєднала новаторство і традицію


Партнери