Електронна бібліотека/Проза

АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
знає мене як облупленого...Анатолій Дністровий
МуміїАнатолій Дністровий
Поет. 2025Ігор Павлюк
СучаснеІгор Павлюк
Подорож до горизонтуІгор Павлюк
НесосвітеннеІгор Павлюк
Нічна рибалка на СтіксіІгор Павлюк
СИРЕНАЮрій Гундарєв
ЖИТТЯ ПРЕКРАСНЕЮрій Гундарєв
Я, МАМА І ВІЙНАЮрій Гундарєв
не знаю чи здатний назвати речі які бачу...Анатолій Дністровий
активно і безперервно...Анатолій Дністровий
ми тут навічно...Анатолій Дністровий
РозлукаАнатолій Дністровий
що взяти з собою в останню зимову мандрівку...Анатолій Дністровий
Минала зима. Вона причинила вікно...Сергій Жадан
КротовичВіктор Палинський
Львівський трамвайЮрій Гундарєв
Микола ГлущенкоЮрій Гундарєв
МістоЮрій Гундарєв
Пісня пілігримаАнатолій Дністровий
Міста будували з сонця і глини...Сергій Жадан
Сонячний хлопчикВіктор Палинський
де каноє сумне і туманна безмежна ріка...Анатолій Дністровий
Любити словомЮрій Гундарєв
КульбабкаЮрій Гундарєв
Білий птах з чорною ознакоюЮрій Гундарєв
Закрите небоЮрій Гундарєв
БезжальноЮрій Гундарєв
Завантажити

розуміти ці езопізми як відмову), па-па, здзвонимося, мушу бігти, бігти, бігти, купа термінових справ, па-па!
Інший кривився, розумієте, Максиме, е-е-е, якби ви знайшли якогось спонсора, е-е-е, поезія нині не є ходовим книжковим товаром, е-е-е, одним словом, е-е-е, ви розумієте…
Максим, так і не навчившись за тридцять три роки дейлокарнегівських дипломатичних тонкощів, без жодних коментарів і прощань закрив двері з боку вулиці.
Третього знайомого видавця не було у Києві. А може, потелефонувати до Мишка Томінського? Згадай поїзд, потім вирятував, коли ти не мав ні копійки, гарний хлопець. Секретарка офісу, розпитавши, хто і з якою метою телефонує, порекомендувала зв’язатися завтра. Але ж… Де ночувати? До родича у двадцять п’ятому коліні йти не хотілося, турбувати агресивних напівзнайомих – принизливо.
Ніч була проведена на кріслах у спілці письменників, звідти ніхто не виганяв. Максим аж розчулився такою несподіваною добрістю… Тіні скалічених душею і тілом класиків не давали виспатися, спалювалася сигарета за сигаретою.
…У сні приходив Осьмачка і Підмогильний. Перший погрожував, скаржився, що всі хочуть його отруїти і знищити, бо пересічний плебс завжди ненавидів геніїв. Другий кивав пальцем і сварив Максима за незнання іноземних мов і неувагу до художньої деталі. Потім класики почали битися, кров з роз’юшених облич бризкала на стіни і вікна, зрештою, Осьмачка витягнув ампулу з отрутою, пропонуючи скуштувати всім по черзі і заходячись моторошним божевільним сміхом…
Зранку Максим піднявся, здається, з половинкою душі. Секретарка у Михайловому офісі говорила сухо-металічним тоном і по-російськи, гаспадін Міхаіл сейчас нє может дать дєнєг на ваш сборнік, нєт-нєт, ви с нім нє встрєтітєсь, он очень занят, пазванітє гдє-то через полгода, он абєщал што-то для вас сдєлать, да-да, а шчас ізвінітє, мнє нєкогда, слухавка зойкнула короткими гудками.
Якесь вогненне кільце…звужується…тисне. Треба повертатися у Мічурівку, тут вже нема чого робити…ні копійки у кишені, окрім десятьох екземплярів “Покарання милосердям” і нового рукопису…
Через метра, що був при врученні “Сяйва”, Максим випросив вісімдесят гривень допомоги. Половина пішла на квиток, а решту…
Все трапилось спонтанно і швидко. Ти зайшов у ганделик, одразу взяв двісті грам горілки і канапку з третинної свіжості ковбасою. Знову почувся глузливий і цинічний сміх скляного божка, молодець, мовляв. Максиме, молоток, що не забуваєш про мене. Потім незрима рука божка повела тебе до гастроному, пляшка горілки, батон і двісті грамів вареної ковбаси, грошей залишилося лише на метро і на постіль, а хто п’є, тому наливайте. У поїзді трапилась компанія агресивних і роздратованих роботяг, вип’ємо шосту, вип’ємо сьому, вип’єм дев’яту й десяту. Максимові дорожні припаси одразу пішли до загального котла. Так ти пісатєль, бляха, а гдє твоі деньгі, п’яний Максим тицяв кожному з них “Покарання милосердям”, компанія шкірилася і глузувала, на хєр нам тваєй кнігі, давай дєньгі на водку. П’яний Максим лютився, зрештою заюшив комусь пику, неначе Осьмачка Підмогильному у нічних мареннях. Почалася бійка, хтось його захищав, зрештою, кондуктор, начебто викликаючи міліцію, спровадив усіх до тамбуру, темінь у голові і навколо, трах-тарах! Щось тепле і липке стікало білою сорочкою і раптом Максим зрозумів, що двері тамбуру відчинені, і він, не втримавшись на ногах, летить, щоб урешті ближче з’єднатися з рідною степовою землею…
ІІ. Книжка написана, внутрішній траур за Марією пережито. Уже нічого, Максе, тобі не світить на благословенній мічурівській землі, де не ходив Тарас малими босими ногами (цитата з поеми М.Рильського), хіба пересмішки наталь едуардівних, середньовічна ненависть калениковичів, тотальна відсутність грошей…
Помолися Богу, чоловіче, і збирайся в мандрівку. Спочатку – терміновий факс для своєї рятівниці Кульжан (яка ж вона молодчина, у твою втомлену залітературену голову не вкладається, що зараз би робив без її допомоги). Ти просиш грошей на дорогу, зовсім не прикрашуючи узбечці власного фінансового стану. І тобі раптом стає байдуже, чи називатиме тебе хтось літературним альфонсом, запроданцем – та як завгодно, любі, як завгодно… Бо написані тобою вартісні поезії (а ти фанатично віриш у це) повинні циркулювати у широкому літературному просторі, не обмеженому рамками етнічних земель. Зрештою, багато землячків не стануть тоді екати і кривитися, одразу буде не та розмова, не тії слова (Максим злісно реготнув); видання? – які хочете! наклади? – скільки вважаєте за потрібне! гонорари? – заплатимо, скільки зможемо. І це буде, Максе, твоїм найвищим патріотичним артефактом стосовно рідної духовної літератури, адже не конче мають знати у світі Юкрейн лише за постчорнобильським синдромом, футбольними ногами двох-трьох легіонерів та касетними скандалами. Ага, Тарас казав, що у чужому краю не шукайте, не питайте того, що немає… А де сам проводив найкращі творчі роки? (щоправда, примусово, поете).
Звичайно, що слід буде

Останні події

29.04.2025|11:27
«Основи» готують оновлене англомовне видання «Катерини» Шевченка, тепер — з перекладом Віри Річ
29.04.2025|11:24
Що читають українці: топи продажів видавництв «Ранок» і READBERRY на «Книжковій країні»
29.04.2025|11:15
Митці й дослідники з 5 країн зберуться в Луцьку на дводенний інтенсив EcoLab 2.0
24.04.2025|19:16
Ееро Балк – лауреат премії Drahomán Prize за 2024 рік
24.04.2025|18:51
Гостини у Германа Гессе з українськомовним двотомником поезії нобелівського лауреата
21.04.2025|21:30
“Матуся – домівка” — книжка, яка транслює послання любові, що має отримати кожна дитина
18.04.2025|12:57
Під час обстрілу Харкова була пошкоджена книгарня «КнигоЛенд»
14.04.2025|10:25
Помер Маріо Варгас Льоса
12.04.2025|09:00
IBBY оголосила Почесний список найкращих дитячих книжок 2025 року у категорії «IBBY: колекція книжок для молодих людей з інвалідностями»
06.04.2025|20:35
Збагнути «незбагненну незбагнеж»


Партнери