Електронна бібліотека/Проза

АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
знає мене як облупленого...Анатолій Дністровий
МуміїАнатолій Дністровий
Поет. 2025Ігор Павлюк
СучаснеІгор Павлюк
Подорож до горизонтуІгор Павлюк
НесосвітеннеІгор Павлюк
Нічна рибалка на СтіксіІгор Павлюк
СИРЕНАЮрій Гундарєв
ЖИТТЯ ПРЕКРАСНЕЮрій Гундарєв
Я, МАМА І ВІЙНАЮрій Гундарєв
не знаю чи здатний назвати речі які бачу...Анатолій Дністровий
активно і безперервно...Анатолій Дністровий
ми тут навічно...Анатолій Дністровий
РозлукаАнатолій Дністровий
що взяти з собою в останню зимову мандрівку...Анатолій Дністровий
Минала зима. Вона причинила вікно...Сергій Жадан
КротовичВіктор Палинський
Львівський трамвайЮрій Гундарєв
Микола ГлущенкоЮрій Гундарєв
МістоЮрій Гундарєв
Пісня пілігримаАнатолій Дністровий
Міста будували з сонця і глини...Сергій Жадан
Сонячний хлопчикВіктор Палинський
де каноє сумне і туманна безмежна ріка...Анатолій Дністровий
Любити словомЮрій Гундарєв
КульбабкаЮрій Гундарєв
Білий птах з чорною ознакоюЮрій Гундарєв
Закрите небоЮрій Гундарєв
БезжальноЮрій Гундарєв
Завантажити

стати нечутливою машиною, поринути у вивчення мов, не проявляти власних негативних емоцій (зрештою, у найгіршому випадку об’єктом хатньої негації буде Кульжан), бо письменнки з третього світу може мати шанс бути почутим не лише через власний талант (це спрацьовує для літераторів першого світу) і відмінну поведінку (це годиться для літераторів другого світу), а лише завдяки сумі випадковостей, таланту, взірцевої поведінки і ще копиці непердбачуваних деталей.
Спочатку буде фінансове вкраплення від Кульжан (хоча, що вона, бідолаха, за великим рахунком, може дати, окрім власного закоханого тіла?..), а далі слід справлятися самому і жити так, щоб, принаймні, перших кілька років – майже не потикатися носом до етнічних земель. Зрештою, слід зробити один-два винятки, бо забудуть, пересилати у журнали нові вірші, під час кожного приїзду паралельно мати наперед організовану зацікавленими людьми презентацію. А потім, безсумнівно, повернутися, бо я не столяр і не будівельник, адже відсутність живого мовного середовища підточить мене зсередини. Але повернутися на білому коні, одягненим у червону багряницю…
Що скоїлося з тобою? Адже розумієш весь цинізм і холодний письменницький прагматизм, схований під красивою формою. Розумієш, але…
Бо я не можу, як скромний ратай літературної ниви, як сіяч духовності і орач поетичним плугом, здихати тут від голоду, майже тотального нерозуміння і обзивання (поза очі, звісно, поза очі) амбітним провінційним вискочкою, котрий дуже переоцінює власні таланти. Адже що мене чекатиме далі? У кращому випадку: ще декілька збірок, виданих з великими труднощами, згадування в обіймах, котрі западаються у Лету, висока премія років десь через двадцять, а мо’ і пізніше (останнє ще при сприятливому збігові обставин!..). У гіршому: алкогольне мічурівське змаразміння, спілкування з деградуючими місцевими митцями, що хапаються за видумані ними ілюзії щодо них жде. Тихе умертвлення духу, поверхові і нещирі співчуття, був, типу, старий хорошим хлопцем і хорошим поетом, але спивається, що поробиш, у кожної людини є власний вибір, провінція – не мед, оно наша столиця часто відгонить духовною порожнечею…
Отже, вибору не залишається, окрім вільних літературних плавань, на які покладаєш надто великі надії, що можуть виявитися черговим і фатальним міражем. Але можна міркувати, коли існує підступна небезпека вибору, а ти позбавлений, Максе, таких рафінованих тортур. Тобі слід лише діяти.
Кульжан переслала гроші. Ще два тижні зайняли технічні процедури. Максим жив у свого київського родича у двадцять п’ятому коліні. Не шукав ні Степана, ні Івана, ні Пилипа з конопель. Лише один раз прохолодно поцікавився, коли ж побачить світ його наступна збірка. Видавець м’явся і перепрошував, почекай, мовляв, ще декілька місяців, поезія – не детективи і не домогосподарські романи. І Максим раптом зрозумів, що вичерпав себе попереднього. Нехай уже інші піїти ходять і просять, лакействують і вдаються до нещирої дипломатичної любові…
Знову Бориспіль, знову Берлін. Схвильовано-радісне обличчя Кульжан. Ось хто, чоловіче, любить тебе по-справжньому, окрім покинутої на батьківщині Інни. З житлом на цей раз трохи складніше, тимчасово мешкаєш у поетеси.
Проходить рік. І лише конспективно можна перелічити все, пережите тобою за цей проміжок часу: ментолові дурмани і звичку постійно бачити побіля себе Кульжан, винайняте окреме помешкання і дві німецькомовні книги твоїх поезій мізерним накладом, подорожі Європою і кількамісячні лінґвотортури, розчарування у майбутньому приїзді додому на білому коні і в червоній багряниці літературного успіху, фактична відмова від альянсу зі скляним ідолом і постійна праця. Кульжан уже не ідеалізує тебе, але ти знову дізнаєшся, як буває, коли жінка насправді любить. Ведеш переговори з голландським видавцем, розшукав іспанського метра і нарешті зміг поговорити з ним без товмача, хоча і дикою англійською з диким акцентом, як висловилася з милою безпосередністю літературна знаменитість, що пізніше немало посприяла тобі. Ти багато розповідаєш йому про Україну. Уже, до речі, вийшли на батьківщині – милій, теплій і рідній – твої “Сутінки ідеологій”. Ти багато переосмислив і, згадуючи Україну, навіть Мічурівку, іноді хочеться плакати, а мені ти земна мадонна на пісках емігрантських сахар (цитата з поезії Є.Маланюка). Ольга, кажуть, вийшла заміж, а самотня Інна далі працює у бібліотеці. Марія з чоловіком виїхали до Харкова. Такі відомості дає тобі однокласник, з яким ти колись обпився горілки після презентації у мічурівській філії.
…На сьогодні снилося, що ти приїхав до старих батьків. Викладаєш подарунки, надворі – розкішна українська весна. Твої земляки говорять забутою рідною мовою, ти влаштовуєш їм на честь власного приїзду лукуллівський бенкет. Виходиш надвір – і тебе манить русоволоса дівчина. Ти не можеш збагнути: це Марія чи не Марія? Ти біжиш за нею, вона швидка, наче лань, кличе тебе рукою кудись у поле. Ти опиняєшся у полі, дівчина зникає, наче містичний

Останні події

29.04.2025|11:27
«Основи» готують оновлене англомовне видання «Катерини» Шевченка, тепер — з перекладом Віри Річ
29.04.2025|11:24
Що читають українці: топи продажів видавництв «Ранок» і READBERRY на «Книжковій країні»
29.04.2025|11:15
Митці й дослідники з 5 країн зберуться в Луцьку на дводенний інтенсив EcoLab 2.0
24.04.2025|19:16
Ееро Балк – лауреат премії Drahomán Prize за 2024 рік
24.04.2025|18:51
Гостини у Германа Гессе з українськомовним двотомником поезії нобелівського лауреата
21.04.2025|21:30
“Матуся – домівка” — книжка, яка транслює послання любові, що має отримати кожна дитина
18.04.2025|12:57
Під час обстрілу Харкова була пошкоджена книгарня «КнигоЛенд»
14.04.2025|10:25
Помер Маріо Варгас Льоса
12.04.2025|09:00
IBBY оголосила Почесний список найкращих дитячих книжок 2025 року у категорії «IBBY: колекція книжок для молодих людей з інвалідностями»
06.04.2025|20:35
Збагнути «незбагненну незбагнеж»


Партнери