
Електронна бібліотека/Проза
- Сорок дев’ять – не Прип’ять...Олег Короташ
- Скрипіння сталевих чобіт десь серед вишень...Пауль Целан
- З жерстяними дахами, з теплом невлаштованості...Сергій Жадан
- Останній прапорПауль Целан
- Сорочка мертвихПауль Целан
- Міста при ріках...Сергій Жадан
- Робочий чатСеліна Тамамуші
- все що не зробив - тепер вже ні...Тарас Федюк
- шабля сива світ іржавий...Тарас Федюк
- зустрінемось в києві мила недивлячись на...Тарас Федюк
- ВАШ ПЛЯЖ НАШ ПЛЯЖ ВАШОлег Коцарев
- тато просив зайти...Олег Коцарев
- біле світло тіла...Олег Коцарев
- ПОЧИНАЄТЬСЯОлег Коцарев
- добре аж дивно...Олег Коцарев
- ОБ’ЄКТ ВОГНИКОлег Коцарев
- КОЛІР?Олег Коцарев
- ЖИТНІЙ КИТОлег Коцарев
- БРАТИ СМІТТЯОлег Коцарев
- ПОРТРЕТ КАФЕ ЗЗАДУОлег Коцарев
- ЗАЙДІТЬ ЗАЇЗДІТЬОлег Коцарев
- Хтось спробує продати це як перемогу...Сергій Жадан
- Нерозбірливо і нечітко...Сергій Жадан
- Тріумфальна аркаЮрій Гундарєв
- ЧуттяЮрій Гундарєв
- МузаЮрій Гундарєв
- МовчанняЮрій Гундарєв
- СтратаЮрій Гундарєв
- Архіваріус (новела)Віктор Палинський
- АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
- чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
- напевно це найважче...Анатолій Дністровий
- хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
слабкі спроби ухилитися і злиняти (Кульжан каже, що у Берліні ти її перший чоловік, ти, звісно, не віриш, але все ж позитивно сприймаєш цю інформацію на рівні підсвідомості). Легкий наркотичний ефект східних кадильних пахощів знову забиває тобі баки і ваша химерна боротьба під ковдрою і без ковдри триває до глупої ночі, принаймні у такий час на Україні починають співати перші півні…
30.
Сьогодні, Максе, твоя презентація, сиріч мета вояжу з Мічурівки до Берліну. Маєш підстави для деструктивної зловтіхи, адже за жодну презентацію на Україні тобі не платили, а ще і доводилося домовлятися про рекламу, думати про купівельну спроможність відвідувачів. Часто читачам-безгрошівникам ти просто дарував книжки, коли вони просили, бо не терпиш людського приниження і не хочеш сублімувати власний “тернистий” шлях садо-мазохістськими шоу.
А нині тобі байдуже – бути чи не бути. Себто куплять чи не куплять. Ти написав кілька непоганих, скромно кажучи книг, і finita la comedia. Решта – справа літературних агентів та книгорозповсюджувачів. (Забуваєшся, чоловіче, що прийдеться повертатися у Мічурівку…)
Ти мав би хвилюватися, адже маєш першу зустріч за межами мазеленду. Натомість відчуваєш якесь кретинічне спустошення, мовби твоя життєва наснага, зрадивши, пішла у кущі з кимось іншим. Алкоголь і ментолові чари узбецької поетеси – не найліпший супутник налаштування на презентацію. Може, прогулятися довкола озера, що гордо красується неподалік, напустити на лоб горду задуму і меланхолійну печаль про світову скорботу? Не виходить… і ти вже знаєш, що будучи – уявімо таке перевтілення – німецьким поетом і маючи (як ці твої колеги, незалежно від рівня таланту) постійні стипендії і ґранти, ти б теж писав лубкові абстракції, займався би паліндрономами і грою зі звукописом, бо той оголений нерв твоєї творчості (так визначають її на твоїй батьківщині) обріс би тут надійним захистком добротності та стабільності.
Хоча відомо, який філостерсько-сірий (з домашніми халатами та дієтичним раціоном) спосіб життя проводив великий живописець Рене Маґріт, але тотальний неспокій і розлиту у повітрі екзистенційну катастрофічність потребував і зумів побачити. І не заступали йому внутрішнє око пудинги і домашні капці, бо у високому мистецтві немає канонів. Адже Маґріт не шукав штучного натхнення у добре спланованих параноїдальних епатажах, як Далі, хоча, можливо, Сальвадор був таким же параноїком, як ти Максе, працівником макаронної фабрики. А звідки брав потуги на відтворення голосу вселенського нерва композитор Шостакович, всуціль скований більшовицькими догмами? Напевне, топос географії щось значить лише для малих і посередніх талантів. Великі дивляться повз топоси і суспільні формації, напрями і середовища. Великі митці – поза законами, витвореними посередностями.
Гей, Іщенку, у тебе знову починається припадок mania grandiose? Піди – і таки прогуляйся довкола чистенького і карткового, аж до неприродності, озера і полюбуйся красотами, витвореними німецьким “філістерським” хистом…
Десь за три години перед презентацією тобі раптом стає погано. Ледве добігаєш до унітазу – і починаєш нестримно вивергати перегорілі вина і ментоловий чад. Це триває занадто довго, і ти, знесилений та занечищений, подумки називаєш цей процес блювотинною менструацією. Жартуєш над собою, але раптом дотямкуєшся, що твоє хвилювання заховалося за сім шарів свідомості і дає про себе знати то блювотиною, то несподіваним потовиділенням. Все це малокрасиво і малоромантично, принаймні мала би спостерігатися байронівська блідість щік, запаморочення і безперервний комплекс вдячності перед господарями, що запросили саме тебе, бо на твоїй батьківщині, мовляв, безліч хороших поетів.
Але ти, голубчику, просто блюєш і пітнієш, знаючи, що твоє запрошення – не закономірність, сотворена працею, а випадок найчистішої води. І ти починаєш розуміти, що вдруге такої випадковості уже не буде, бо лише найкумедніші марґінальною гоноровитістю та настороженістю до не “своїх” провінціали потайки надіються, що у світі їх знають, читають і лише зловорожі підступи недругів поки що перешкоджають їм прокинутися знаменитими. І ти починаєш ясно усвідомлювати: щоб тут серйозно трактували тебе і твою творчість, слід бути у декілька разів освіченішим, особливо лінґвобагажем. Адже ти належиш до національної спільноти, котра у пересічному європейському сприйнятті не асоціюється з шелестом книг і великими здвигами творчого духу… Шанують сильних, а твоя держава не видала тобі такої індульгенції. Отже, маєш удесятеро більше працювати, написати і вміти, щоб витягнути на собі – і на кількох подібних, перевернувши чиїсь стереотипи, початки поважнішого сприйняття великої, але не прочитаної і не осмисленої у світі літератури твого народу.
Узбецька поетеса прикрасилася так, мовби їй мали зараз вручати круту премію. Поети суть діти, нехай їм буде і за сорок, хоча таке, особливо жіноче поетичне “дитинство” нерідко мостить яскравий відтінок трагіфарсу і
Останні події
- 11.07.2025|10:28Оголошено конкурс на літературну премію імені Богдана-Ігоря Антонича “Привітання життя”
- 10.07.2025|23:18«Не народжені для війни»: у Києві презентують нову книжку Артема Чапая
- 08.07.2025|18:17Нова Facebook-група "Люблю читати українське" запрошує поціновувачів вітчизняної літератури
- 01.07.2025|21:38Артур Дронь анонсував вихід нової книги "Гемінґвей нічого не знає": збірка свідчень про війну та життя
- 01.07.2025|18:02Сергію Жадану присуджено австрійську державну премію з європейської літератури
- 01.07.2025|08:53"Дикий Захід" Павла Казаріна тепер польською: Автор дякує за "довге життя" книги, що виявилась пророчою
- 01.07.2025|08:37«Родовід» перевидає «З країни рижу та опію» Софії Яблонської
- 01.07.2025|08:14Мартин Якуб презентував у Житомирі психологічний детектив "Гріх на душу"
- 01.07.2025|06:34ТОП-10 книг ВСЛ за червень 2025 року
- 01.07.2025|06:27Українська письменниця Євгенія Кузнєцова у лонглисті престижної премії Angelus