Електронна бібліотека/Проза

АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
знає мене як облупленого...Анатолій Дністровий
МуміїАнатолій Дністровий
Поет. 2025Ігор Павлюк
СучаснеІгор Павлюк
Подорож до горизонтуІгор Павлюк
НесосвітеннеІгор Павлюк
Нічна рибалка на СтіксіІгор Павлюк
СИРЕНАЮрій Гундарєв
ЖИТТЯ ПРЕКРАСНЕЮрій Гундарєв
Я, МАМА І ВІЙНАЮрій Гундарєв
не знаю чи здатний назвати речі які бачу...Анатолій Дністровий
активно і безперервно...Анатолій Дністровий
ми тут навічно...Анатолій Дністровий
РозлукаАнатолій Дністровий
що взяти з собою в останню зимову мандрівку...Анатолій Дністровий
Минала зима. Вона причинила вікно...Сергій Жадан
КротовичВіктор Палинський
Львівський трамвайЮрій Гундарєв
Микола ГлущенкоЮрій Гундарєв
МістоЮрій Гундарєв
Пісня пілігримаАнатолій Дністровий
Міста будували з сонця і глини...Сергій Жадан
Сонячний хлопчикВіктор Палинський
де каноє сумне і туманна безмежна ріка...Анатолій Дністровий
Любити словомЮрій Гундарєв
КульбабкаЮрій Гундарєв
Білий птах з чорною ознакоюЮрій Гундарєв
Закрите небоЮрій Гундарєв
БезжальноЮрій Гундарєв
Завантажити

слабкі спроби ухилитися і злиняти (Кульжан каже, що у Берліні ти її перший чоловік, ти, звісно, не віриш, але все ж позитивно сприймаєш цю інформацію на рівні підсвідомості). Легкий наркотичний ефект східних кадильних пахощів знову забиває тобі баки і ваша химерна боротьба під ковдрою і без ковдри триває до глупої ночі, принаймні у такий час на Україні починають співати перші півні…
30.
Сьогодні, Максе, твоя презентація, сиріч мета вояжу з Мічурівки до Берліну. Маєш підстави для деструктивної зловтіхи, адже за жодну презентацію на Україні тобі не платили, а ще і доводилося домовлятися про рекламу, думати про купівельну спроможність відвідувачів. Часто читачам-безгрошівникам ти просто дарував книжки, коли вони просили, бо не терпиш людського приниження і не хочеш сублімувати власний “тернистий” шлях садо-мазохістськими шоу.
А нині тобі байдуже – бути чи не бути. Себто куплять чи не куплять. Ти написав кілька непоганих, скромно кажучи книг, і finita la comedia. Решта – справа літературних агентів та книгорозповсюджувачів. (Забуваєшся, чоловіче, що прийдеться повертатися у Мічурівку…)
Ти мав би хвилюватися, адже маєш першу зустріч за межами мазеленду. Натомість відчуваєш якесь кретинічне спустошення, мовби твоя життєва наснага, зрадивши, пішла у кущі з кимось іншим. Алкоголь і ментолові чари узбецької поетеси – не найліпший супутник налаштування на презентацію. Може, прогулятися довкола озера, що гордо красується неподалік, напустити на лоб горду задуму і меланхолійну печаль про світову скорботу? Не виходить… і ти вже знаєш, що будучи – уявімо таке перевтілення – німецьким поетом і маючи (як ці твої колеги, незалежно від рівня таланту) постійні стипендії і ґранти, ти б теж писав лубкові абстракції, займався би паліндрономами і грою зі звукописом, бо той оголений нерв твоєї творчості (так визначають її на твоїй батьківщині) обріс би тут надійним захистком добротності та стабільності.
Хоча відомо, який філостерсько-сірий (з домашніми халатами та дієтичним раціоном) спосіб життя проводив великий живописець Рене Маґріт, але тотальний неспокій і розлиту у повітрі екзистенційну катастрофічність потребував і зумів побачити. І не заступали йому внутрішнє око пудинги і домашні капці, бо у високому мистецтві немає канонів. Адже Маґріт не шукав штучного натхнення у добре спланованих параноїдальних епатажах, як Далі, хоча, можливо, Сальвадор був таким же параноїком, як ти Максе, працівником макаронної фабрики. А звідки брав потуги на відтворення голосу вселенського нерва композитор Шостакович, всуціль скований більшовицькими догмами? Напевне, топос географії щось значить лише для малих і посередніх талантів. Великі дивляться повз топоси і суспільні формації, напрями і середовища. Великі митці – поза законами, витвореними посередностями.
Гей, Іщенку, у тебе знову починається припадок mania grandiose? Піди – і таки прогуляйся довкола чистенького і карткового, аж до неприродності, озера і полюбуйся красотами, витвореними німецьким “філістерським” хистом…
Десь за три години перед презентацією тобі раптом стає погано. Ледве добігаєш до унітазу – і починаєш нестримно вивергати перегорілі вина і ментоловий чад. Це триває занадто довго, і ти, знесилений та занечищений, подумки називаєш цей процес блювотинною менструацією. Жартуєш над собою, але раптом дотямкуєшся, що твоє хвилювання заховалося за сім шарів свідомості і дає про себе знати то блювотиною, то несподіваним потовиділенням. Все це малокрасиво і малоромантично, принаймні мала би спостерігатися байронівська блідість щік, запаморочення і безперервний комплекс вдячності перед господарями, що запросили саме тебе, бо на твоїй батьківщині, мовляв, безліч хороших поетів.
Але ти, голубчику, просто блюєш і пітнієш, знаючи, що твоє запрошення – не закономірність, сотворена працею, а випадок найчистішої води. І ти починаєш розуміти, що вдруге такої випадковості уже не буде, бо лише найкумедніші марґінальною гоноровитістю та настороженістю до не “своїх” провінціали потайки надіються, що у світі їх знають, читають і лише зловорожі підступи недругів поки що перешкоджають їм прокинутися знаменитими. І ти починаєш ясно усвідомлювати: щоб тут серйозно трактували тебе і твою творчість, слід бути у декілька разів освіченішим, особливо лінґвобагажем. Адже ти належиш до національної спільноти, котра у пересічному європейському сприйнятті не асоціюється з шелестом книг і великими здвигами творчого духу… Шанують сильних, а твоя держава не видала тобі такої індульгенції. Отже, маєш удесятеро більше працювати, написати і вміти, щоб витягнути на собі – і на кількох подібних, перевернувши чиїсь стереотипи, початки поважнішого сприйняття великої, але не прочитаної і не осмисленої у світі літератури твого народу.
Узбецька поетеса прикрасилася так, мовби їй мали зараз вручати круту премію. Поети суть діти, нехай їм буде і за сорок, хоча таке, особливо жіноче поетичне “дитинство” нерідко мостить яскравий відтінок трагіфарсу і

Останні події

29.04.2025|12:10
Новий фільм класика італійського кіно Марко Белоккьо: історична драма «Викрадений» виходить на екрани у травні
29.04.2025|11:27
«Основи» готують оновлене англомовне видання «Катерини» Шевченка, тепер — з перекладом Віри Річ
29.04.2025|11:24
Що читають українці: топи продажів видавництв «Ранок» і READBERRY на «Книжковій країні»
29.04.2025|11:15
Митці й дослідники з 5 країн зберуться в Луцьку на дводенний інтенсив EcoLab 2.0
24.04.2025|19:16
Ееро Балк – лауреат премії Drahomán Prize за 2024 рік
24.04.2025|18:51
Гостини у Германа Гессе з українськомовним двотомником поезії нобелівського лауреата
21.04.2025|21:30
“Матуся – домівка” — книжка, яка транслює послання любові, що має отримати кожна дитина
18.04.2025|12:57
Під час обстрілу Харкова була пошкоджена книгарня «КнигоЛенд»
14.04.2025|10:25
Помер Маріо Варгас Льоса
12.04.2025|09:00
IBBY оголосила Почесний список найкращих дитячих книжок 2025 року у категорії «IBBY: колекція книжок для молодих людей з інвалідностями»


Партнери