Електронна бібліотека/Проза

АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
знає мене як облупленого...Анатолій Дністровий
МуміїАнатолій Дністровий
Поет. 2025Ігор Павлюк
СучаснеІгор Павлюк
Подорож до горизонтуІгор Павлюк
НесосвітеннеІгор Павлюк
Нічна рибалка на СтіксіІгор Павлюк
СИРЕНАЮрій Гундарєв
ЖИТТЯ ПРЕКРАСНЕЮрій Гундарєв
Я, МАМА І ВІЙНАЮрій Гундарєв
не знаю чи здатний назвати речі які бачу...Анатолій Дністровий
активно і безперервно...Анатолій Дністровий
ми тут навічно...Анатолій Дністровий
РозлукаАнатолій Дністровий
що взяти з собою в останню зимову мандрівку...Анатолій Дністровий
Минала зима. Вона причинила вікно...Сергій Жадан
КротовичВіктор Палинський
Львівський трамвайЮрій Гундарєв
Микола ГлущенкоЮрій Гундарєв
МістоЮрій Гундарєв
Пісня пілігримаАнатолій Дністровий
Міста будували з сонця і глини...Сергій Жадан
Сонячний хлопчикВіктор Палинський
де каноє сумне і туманна безмежна ріка...Анатолій Дністровий
Любити словомЮрій Гундарєв
КульбабкаЮрій Гундарєв
Білий птах з чорною ознакоюЮрій Гундарєв
Закрите небоЮрій Гундарєв
БезжальноЮрій Гундарєв
Завантажити

зміг пригадати лише Гоголя і Бандеру, яко двох найчільніших представників твоєї пра- і постчорнобильської культури…
Куди ж поділося твоє шапкозакидальницьке і дурноверхе передчуття Європи, тієї, справжньої, розкішної і щасливої? Чому впадаєш у саморуйнівний мазохізм і, чекаючи власної літературної презентації, покриваєшся липким потом, який вкотре намагаєшся залити вином і дешевим російським “шнапсом”? А що ти хотів, мічурівський страждальцю, без комп’ютера і власного E-mail, без грошей і дипломатичних хитрощів, зате з копицею комплексів та лінґвобезпорадністю? Адже розхвалював учора на всі лади твої вірші, поспіхом перекладені, один із метрів іспанської літератури, пробував порозумітися з тобою навіть…польською, але ти ні “ме”, ні “кукуріку”. Адже двох десятків німецьких слів, котрі пам’ятаєш зі школи, вистачить хіба що для самовиставляння на всезагальне посміховисько…
Адже ти тільки те і можеш, український поете Максиме Іщенку (та мічурівський, мічурівський поете, що це за смішні потуги до узагальнюючої гігантоманії), що похапцем тягнутися до чергової пляшки з вином на вечірніх посиденьках у розкішній резиденції, натикаючись на іронічно-осудливий погляд вишколеного клерка, що має причетність до вмісту алкобару…
Ти обдурив організацію, котра тебе запросила, вказавши в анкеті на пристойне володіння німецькою. На що ти сподівався? Що тебе днями і ночами возитимуть ресторанами клерки-русофіли? Адже ти не якийсь там культовий Вознєсєнскій чи Євтушенко, а мі-чу-рів-ський піїт Максимцьо Іщенко, котрий має бути безмежно щасливим від самого факту запрошення у West-Європу і спорадичної цікавості до його скромної персони німецької літфундації з її чіткою ієрархією країн і талантів, гонорарних євро та популярності гостей…
29.
Дні твого перебування у Берліні котяться і щезають, мовби невблаганний викрадальник часу десятикратно напружив власні зусилля. Уже один з метрів іспанської літератури від’їхав, здається, до Амстердаму, маючи перед тим презентацію у класичному університеті, де колись “проповідували”, будучи за життя малопопулярними, Шопенгауер та Ніцше. Метр ще раз намагався завести з тобою бесіду, на цей раз через клерка-перекладача, але ти був настільки обпитий вином, що не в’язав лика. А скляний божок тут же нашіптував протилежні рекомендації (чомусь уже називаючи тебе лише дурнем, на відміну від поштивих звертань у твій абстинентський період): “Ти, дурню, повинен бути вільним від будь-яких запобігань…і нав’язувань власного доробку…тут ушиваються тисячі таких піїтів…їх не цінують і зневажають…будь бідним, але вільним…для чого тобі знання іноземних мов?.. зроби так, щоб вчили українську заради спілкування з тобою…і тоді всі класичні університети і літературні резиденції, мічурівський дурню, опиняться під білорунним хітоном твоєї слави…більше пий, більше пий, розширюючи сферу свого вузьколобого штампованого мислення… розумієш мене, дурню? Ти вже сьогодні достатньо “розширився”, але я ще допоможу тобі пережити любовну пригоду, бо я добрий і знаю, чого бракує п’яному піїтикові для повноти вражень! – перш ніж залізеш на своє тимчасове широченне ліжко”.
Метр якось жалісливо махнув тобі рукою, good luck, good bye and good night, мовляв, мій молодий алкогольний друже з – ніскілечки не сумніваюся! – золотого поетичного товариства, хоча пишеш ти малознаною і малопопулярною мовою, маєш забагато комплексів, забагато п’єш і забагато журишся. Але я – внутрішньо з тобою, бо до душі мені припали твої дивні вірші, твоя дивна батьківщина і твоя дивна поведінка, бо ти наш духом, ти близький мені психотипом, бо лише популярність трохи вилікувала мене від подібних молодечих комплексів, тримайся, я пам’ятатиму про тебе!..
Метр зник разом зі своїм агентом, тобі Максе, стало сумно-сумно, це й невдивовижу. Всі тішаться, веселяться, щось жваво обговорюють по-німецьки, по-англійськи, по-китайськи, мовою папуасів та інків, ти нічого не розумієш і не знаходиш ліпшого варіанту, як знову потягнутися до пляшки з вином, наштовхуючись на черговий іронічно-осудливий погляд хранителя алкобару.
Але хтось звертається до тебе російською, і ти (можливо, уперше в житті) радий слухати дифтонги, морфеми і лексеми мови (най, най, най!) старшого брата. Ти впізнаєш у співрозмовниці узбецьку поетесу, котра живе поблизу тебе, з котрою ти, здається, вчора вже привітався, good morning, мовляв, good morning, адже англійська насправді є мовою спілкування письменників і неписьменників усього світу, а ти поки що вдатний засвоювати з кожної іноземної сакраментальних двадцять-тридцять слів…
Узбецька поетеса, старша від тебе приблизно на десять років, каже – майже за Дейлом Карнегі, – що вона знайомилась з підрядковими перекладами твоїх поез, дуже цікаво мовляв, бо з української вона читала тільки окремі вірші Шевченка і Лесі Українки, а про Франка лише чула краєчком вуха. Але тепер ще ознайомлена з частиною доробку Іщенка. Кобзар та Іщенко, Іщенко та дочка Прометея, Іщенко і Каменяр. Узбецька поетеса

Останні події

29.04.2025|12:10
Новий фільм класика італійського кіно Марко Белоккьо: історична драма «Викрадений» виходить на екрани у травні
29.04.2025|11:27
«Основи» готують оновлене англомовне видання «Катерини» Шевченка, тепер — з перекладом Віри Річ
29.04.2025|11:24
Що читають українці: топи продажів видавництв «Ранок» і READBERRY на «Книжковій країні»
29.04.2025|11:15
Митці й дослідники з 5 країн зберуться в Луцьку на дводенний інтенсив EcoLab 2.0
24.04.2025|19:16
Ееро Балк – лауреат премії Drahomán Prize за 2024 рік
24.04.2025|18:51
Гостини у Германа Гессе з українськомовним двотомником поезії нобелівського лауреата
21.04.2025|21:30
“Матуся – домівка” — книжка, яка транслює послання любові, що має отримати кожна дитина
18.04.2025|12:57
Під час обстрілу Харкова була пошкоджена книгарня «КнигоЛенд»
14.04.2025|10:25
Помер Маріо Варгас Льоса
12.04.2025|09:00
IBBY оголосила Почесний список найкращих дитячих книжок 2025 року у категорії «IBBY: колекція книжок для молодих людей з інвалідностями»


Партнери